Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

GİRESUN HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ. MEME DERİNİN BİR UZANTISI OLUP SÜT SALGILAYAN SALGI BEZİDİR. (TIPKI YAĞ BEZİ, TER BEZİ GİBİ) MEME DOKUSU.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "GİRESUN HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ. MEME DERİNİN BİR UZANTISI OLUP SÜT SALGILAYAN SALGI BEZİDİR. (TIPKI YAĞ BEZİ, TER BEZİ GİBİ) MEME DOKUSU."— Sunum transkripti:

1 GİRESUN HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ

2 MEME DERİNİN BİR UZANTISI OLUP SÜT SALGILAYAN SALGI BEZİDİR. (TIPKI YAĞ BEZİ, TER BEZİ GİBİ) MEME DOKUSU

3 MEME DOKUSUNUN ANATOMİK YAPISI

4  Bu süt bezleri ve kanalları döşeyen hücrelerin, kontrol dışı olarak çoğalmalarına MEME KANSERİ denir.  Kadınlar arasında en sık görülen kanserdir. MEME KANSERİ NEDİR?

5

6  Meme kanserinde sıçrama (metastatik yayılımın) % 20 ‘si lenf kanalları yolu ile gerçekleşir.  Ciltteki lenfatiklerin tutulumunda memede portakal kabuğu görüntüsü ortaya çıkar. MEME KANSERİNDE LENF DOLAŞIMI NEDEN ÖNEMLİDİR ?

7 RİSK FAKTÖRLERİ  GEÇİRİLMİŞ KANSER TEDAVİSİ (diğer meme)  AİLEDE MEME KANSERİ VARLIĞI (anne, kız kardeş, kız çocuğu)  BAZI İYİ HUYLU MEME HASTALIKLARI (memenin fibrokistik hast.)  KALITIMSAL ÖZELLİKLER (brca1, brca2 ve diğer genler)

8 DİĞER RİSK FAKTÖRLERİ   ÖSTROGEN  İLAÇ OLARAK KULLANMA  ERKEN İLK ADET < 12 YAŞ > 55 YAŞ  GEÇ MENOPOZ > 55 YAŞ   İLK DOĞUMUN GEÇ OLMASI >30 YAŞ   GEÇİRİLMİŞ RT <30 YAŞ (HODGKİN)   ALKOL KULLANIMI (HAFİF ETKİ)

9 KORUYUCU FAKTÖRLER 3-Haftada 3 kez egzersiz yapmak riski %35-40 azaltır. riski %35-40 azaltır. 4-Dengeli ve yeterli beslenme 1-Emzirme (Bebeklerinizi emzirin, emzirmek kadını meme kanserinden korur.) emzirmek kadını meme kanserinden korur.) 2-İlk çocuğun 30 yaş öncesinde doğması,

10 MEME KANSERİ BELİRTİLERİ  Kitle  Ağrı  Meme başında akıntı  Memenin dik ve yukarıda görünmesi (Forgue belirtisi)  Meme üzerindeki deride ödem  Portakal kabuğu görünüm  Meme başında retraksiyon  Komşu lenf nodlarında büyüme

11 MEME KANSERİNDE TANI Meme kanserinde ölüm oranını düşürmek ve kaliteli yaşam elde etmenin en iyi yolu Erken Tanı ve Erken Tedavidir.

12 ERKEN TANI YÖNTEMLERİ Kadının yaşına göre, A-Kendi Kendine Meme Muayenesi(KKMM) B-Klinik muayene C-Mamografi UYGULANIR.

13 MEME MUAYENESİ TAKVİMİ İŞLEMYAŞSIKLIK Kişisel Muayene 20 yaş ve üzeriAyda bir Doktor Muayenesi 40 yaş ve üzeriHer yıl Mamografi40-50 yaş2 yılda bir 50 yaş üzeriYılda bir

14 KENDİ KENDİNE MEME MUAYENESİ (KKMM)

15 A.Kendi Kendine Meme Muayenesi AMAÇ : - Kendi meme dokumuzu daha iyi tanımak, - Memelerde oluşabilecek farklılıkları erken tanılamak

16 KENDİ KENDİNE MEME MUAYENESİ Kendi Kendine Meme Muayenesi ile ortaya çıkan kitlelerin %50’sinde kitle 2 cm den daha küçüktür. Öğretilmesi kolay, zararsız ve ücretsizdir.

17 Kendi Kendine Meme Muayenesine Ne Zaman Başlanmalı???..

18 Menstrüasyon(adet) gören 20 yaş üzeri kadınlarda aylık olarak memelerin yumuşak hissedildiği menstürasyonun başlangıcından sonraki 5.-7. GÜNDE Menstrüasyonu olmayan kadınlarda (gebelik, laktasyon, menopoz) her ayın belirli bir günü (her ayın ilk günü vb.) yapılması önerilir.

19 KKMM’nin üç aşaması vardır: 1.GÖZLE DEĞERLENDİRME 2.ELLE MUAYENE A-AYAKTA B-YATARAK

20 MEMENİN GÖZLE MUAYENESİ

21 2-MEMENİN ELLE MUAYENESİ 09.01.201521 Elle muayenede elin üç parmağının iç yüzeyleri kullanılarak tarama yapılır.

22 Meme dokusunun tümüyle taranması, Memenin koltukaltından göğüs kemiğine, köprücük kemiğinden memenin alt sınırına kadar tüm alanların dikkatlice hissedilerek taranmalıdır. Meme dokusunun tüm katmanlarını kontrol için memeye hafif-orta ve daha kuvvetli baskı uygulayarak muayene edilmelidir. Kayganlaştırıcı olarak sabun veya krem kullanılması daha rahat bir muayene imkanı sağlar. Köprücük kemiği GÖĞÜS KEMİĞİGÖĞÜS KEMİĞİ SÜTYEN ÇİZGİSİ

23 I- AYAKTA, ELLE MUAYENESİ Muayenenin ayakta olan bölümünün banyo sırasında sabunlu iken yapılması önerilir.

24 II- YATARAK ELLE MUAYENE Sırtüstü yatılır. Sol omzun altına bir yastık veya katlanmış bir havlu yerleştirilir. Sol meme muayenesi; Sol omzun altına bir yastık veya katlanmış bir havlu yerleştirilir. Sağ meme muayenesi; Sağ omzun altına bir yastık veya katlanmış bir havlu yerleştirilir.

25 Bu muayene şekillerinden hangisi kolay geliyor ise onu seçin.

26 Meme muayenesinin en son basamağı koltuk altı lenf bezlerinin kontrolüdür. HER AY DÜZENLİ OLARAK Her bir meme en az 5 dakika muayene edilmelidir.

27 BU MUAYENEDEN SONRA MEMEDE ANORMAL BİR ŞEY HİSSEDERSENİZ HİÇ VAKİT KAYBETMEDEN GENEL CERRAHA VEYA KADIN DOĞUM UZMANINIZA GİTMEYİ İHMAL ETMEYİN!.....

28 B.MEMENİN KLİNİK MUAYENESİ B.MEMENİN KLİNİK MUAYENESİ Her kadın; 20-40 yaşları arası KKMM sırasında anormallik saptamamış ise yılda bir,

29 C..MammografiMamografi; Ele gelmeyen kitleleri saptar. Küçük meme kanserlerini invazyon yapmadan Saptamak mümkün olabilmektedir.

30 MEME KANSERİNDE TEDAVİ a-Cerrahi b-Kemoterapi c-Hormon Tedavisi d-Radyoterapi

31 UNUTMAYIN!!! MEME KANSERİNE BAĞLI KİTLELERİN %90’I AĞRISIZDIR. YAŞAM BOYUNCA HER SEKİZ KADINDAN BİRİNDE MEME KANSERİ GÖRÜLMEKTEDİR.

32 Tedavide başarı sağlamada en önemli etken, hastalığın erken evrede yakalanmasıdır..

33 ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR!!!

34 RAHİM AĞZI KANSERİ Rahim ağzı KANSERİ, bazı tarama testleri ( smear tarama testi, kolposkopi) sayesinde henüz kanser aşamasına gelmeden önce yakalanabilen ve etkili bir şekilde tedavi edilebilen bir kanser türü haline gelmiştir. İLK TARAMA 18 yaşında veya cinsel aktivitenin başlangıcında Yüksek risk grubunda Yılda bir Düşük Risk grubunda İlk 3 yıl yılda bir defa, daha sonra 3 yılda bir. Ulusal Standartlar Gereği; 30 yaşından sonra 5 yılda bir smear aldırılır 65 yaş üstü son 2 smear temizse programdan çıkarılır.

35 KOLOREKTAL KANSER TARAMASI 50 yaş üstü herkes yılda bir GGK testi yaptırır. 10 yılda bir kolonoskopi yaptırılır.

36 KETEM Verilen Hizmetler; Meme Muayenesi Meme Ultrasonu Mamografi Jinekolojik Muayene Rahim Ağzı Kanseri için Pap-Smear Testi Kanserden Korunma Yolları ve Erken Tanı İçin Halk Eğitimleri Yapılmaktadır. Kendi Kendine Meme Muayenesinin Nasıl Yapılacağı Eğitimleri

37


"GİRESUN HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ. MEME DERİNİN BİR UZANTISI OLUP SÜT SALGILAYAN SALGI BEZİDİR. (TIPKI YAĞ BEZİ, TER BEZİ GİBİ) MEME DOKUSU." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları