Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hazırlayan;Allah c.c. Bir kulu.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hazırlayan;Allah c.c. Bir kulu."— Sunum transkripti:

1 Hazırlayan;Allah c.c. Bir kulu.
TAM KARABAŞ TECVİDİ Hazırlayan;Allah c.c. Bir kulu.

2 “HARF-İ MED” NE DEMEKTİR ?
“UZATMA HARFİ” DEMEKTİR. HARF-İ MED KAÇ TANEDİR? HARF-İ MED 3 TANEDİR. ELİF NE ZAMAN HARFİ MED OLUR? ELİF SAKİN (HAREKESİZ)ELİFTEN ÖNCEKİ HARF ÜSTÜNLÜ OLDUĞU ZAMAN HARFİ MED OLUR. ÖRNEK;

3 “VAV” NE ZAMAN HARFİ MED OLUR?
“VAV” SAKİN BİR ÖNCEKİ HARF ÖTRELİ OLURSA HARFİ MED OLUR. “YA” NE ZAMAN HARFİ MED OLUR? YA SAKİN OLUP YA’DAN ÖNCEKİ HARF ESRELİ OLURSA HARFİ MED OLUR.

4 “SEBEB-İ MED” NE DEMEKTİR?
MED HARFLERİ OLAN “ELİF”, “VAV”, “YA” HARFLERİNİN UZATTIKLARI HARFİ DAHA FAZLA UZATMALARINA SEBEB OLAN İŞARETLER DEMEKTİR. SEBEB-İ MED İŞARETLERİ KAÇ TANEDİR? 2 TANEDİR. BUNLAR; 1-HEMZE , 2- SÜKUN.

5 HEMZE NEYE DENİR? “HEMZE”, HAREKESİ OLAN ELİF’E DENİR.
“SÜKUN” NEYE DENİR? SÜKUN, HAREKESİ OLMAYAN HARF DEMEKTİR. ŞEDDE NEYE DENİR? BİR HARFİ 2 DEFA OKUTUR.ÖNCE OKUNAN SAKİN, SONRA OKUNAN İSE HAREKELİDİR.

6 MEDDİ TABİİ NE DEMEKTİR?
BİR HARFİN NORMAL OLARAK BİR ELİF MİKTARI (Bir veya birbuçuk saniye) UZATILMASINA DENİR. MEDDİ TABİİ NE ZAMAN OLUR? KUR’AN’IN BİR KELİMESİNDE MED HARFLERİNDEN BİRİ BULUNUP SEBEB-İ MED BULUNMAZSA MEDD-İ TABİİ OLUR.

7 MEDD-İ MUTTASIL NE DEMEKTİR?
BİTİŞİK UZATMA DEMEKTİR. MEDDİ MUTTASIL NE ZAMAN OLUR? HARFİ MEDDEN SONRA, SEBEBİ MED HEMZE OLUP İKİSİ BİR KELİMEDE BULUNURSA MEDDİ MUTTASIL OLUR. MEDDİ MUTTASIL’IN UZATILMASI NEDİR? UZATILMASI VACİBTİR. NİÇİN VACİBTİR? MUTTEFEKUN ALEYH OLDUĞU İÇİN. MUTTEFEKUN ALEYH NE DEMEKTİR? BÜTÜN KIRAAT İMAMLARI MED YAPTILAR, KASR (KISALTMADILAR)DEMEKTİR. MEDDİ MUTTASIL NE KADAR UZATILIR? ASIM KIRAATININ HAFS RİVAYETİNE GÖRE,4 ELİF MİKTARI UZATILIR.BUDA YAKLAŞIK 5 SANİYEDİR.

8 MEDDİ MUNFASIL NE DEMEKTİR?
BİTİŞİK OLMAYAN UZATMAK DEMEKTİR. MEDDİ MUNFASIL NE ZAMAN OLUR? HARFİ MEDDEN SONRA, SEBEBİ MED HEMZE OLUP, HER BİRİ AYRI AYRI KELİMELERDE BULUNURSA MEDDİ MUNFASIL OLUR. MEDDİ MUNFASIL’IN MEDDİ NEDİR? CAİZDİR. NİÇİN CAİZDİR? MUHTELEFUN FİH OLDUĞU İÇİN. MUHTELEFUN FİH NE DEMEKTİR? BAZI KIRAAT İMAMLARI MED YAPTILAR,BAZILARI İSE KASR YAPTILAR. BİZİM İMAMIMIZ ASIM KIRAATINA GÖRE 4 ELİF MİKTARI UZATILMASI GEREKİR.

9 MEDDİ LAZIM NE DEMEKTİR?
KESİNLİKLE UZATILMASI GEREKEN MED DEMEKTİR. MEDDİ LAZIM NE ZAMAN OLUR? HARFİ MEDDEN SONRA GELEN SEBEBİ MED SÜKUNU LAZIM OLURSA MEDDİ LAZIM OLUR. SÜKUNU LAZIM NE DEMEKTİR? DURULDUĞUNDA VE GEÇİLDİĞİNDE SABİT OLAN SÜKUNA DENİR. MEDDİ LAZIM KAÇ ÇEŞİTTİR? MEDDİ LAZIM 4 ÇEŞİTTİR.

10 1-MEDDİ LAZIM ,KELİME-İ MUSAKKALE (şeddeli,idğamlı kelime.)
2-MEDDİ LAZIM, KELİMEİ MUHAFFEFE (cezimli,idğamsız kelime.) 3-MEDDİ LAZIM, HARFİ MUSAKKALE (şeddeli, idğamlı harf.) 4-MEDDİ LAZIM, HARFİ MUHAFFEFE (cezimli,idğamsız harf.) MEDDİ LAZIM NE KADAR UZATILIR? 4 ELİF MİKTARI UZATMAK VACİPTİR.ÇÜNKÜ MÜTTEFEKUN ALEYHTİR.

11 MEDDİ ARIZ NE DEMEKTİR? DURAK MEDDİ DEMEKTİR.
MEDDİ ARIZ NE ZAMAN OLUR? HARFİ MEDDEN SONRA SEBEBİ MEDDEN SÜKUNU ARIZ GELİRSE MEDDİ ARIZ OLUR. SÜKUNU ARIZ NE DEMEKTİR? DURULDUĞUNDA SABİT OLUP,GEÇİLDİĞİNDE KALKAN SÜKUNDUR. MEDDİ ARIZ NE KADAR UZATILIR? MUHTELİFUN FİH OLDUĞU İÇİN1 İLE 4 ELİF MİKTARI UZATMAK CAİZDİR.

12 “MEDD-İ LİN” NE DEMEKTİR?
LİSANA AĞIR GELMEDEN KOLAY VE YUMUŞAK UZATILABİLEN MED DEMEKTİR. “HARFİ LİN” NE DEMEKTİR? HAREKESİ ÜSTÜN OLAN HARFLERDEN SONRA SAKİN OLARAK GELEN MEDDİ LİN NE ZAMAN OLUR? BİR KELİMEDE HARFİ LİN’DEN BİRİ BULUNUR VE ONDAN SONRA GELEN SEBEBİ MED, SÜKUN OLURSA (lazım veya arız sükun olabilir),MEDDİ LİN OLUR. “MEDDİ LİN”İN MEDDİ NEDİR? MUHTELEFUN FİH OLDUĞU İÇİN CAİZDİR, 2 İLE 4 ELİF MİKTARI ÇEKİLİR.

13 TENVİN NEYE DENİR ? 2 ÜSTÜN ESRE ÖTRE NUN-I SAKİN NEYE DENİR? CEZİMLİ (harekesiz) NUN’A DENİR. “İKLAB” NE ZAMAN OLUR ? TENVİN VEYA SAKİN NUNDAN SONRA İKLAB HARFİ BULUNDUĞU ZAMAN “İKLAB” OLUR. İKLAB HARFİ HANGİ HARFDİR?

14 “İZHAR” NE ZAMAN OLUR? TENVİN VEYA SAKİN NUN İZHAR HARFLERİNDEN BİRİNE UĞRARSA İZHAR OLUR. İZHAR HARFLERİ NELERDİR?

15 “İDĞAM-I MAAL ĞUNNE” NE DEMEKTİR?
ĞUNNELİ (genizden söylemek,burundan gelen ses) İDĞAM DEMEKTİR. “İDĞAM-I MAAL ĞUNNE” NE ZAMAN OLUR? TENVİN VEYA SAKİN NUN İDĞAM HARFLERİNE UĞRARSA BU HARFLERE GİYDİRİLEREK ĞUNNELİ OLARAK BERABER OKUNUR. “İDĞAM-I MAALĞUNNE” HARFLERİ NELERDİR? “SAKİN NUN” “VAV” YAHUT “YA” İLE AYNI KELİMEDE BULUNURSA NE OLUR? İZHAR OLUR.

16 “İDĞAM-I BİLA-ĞUNNE” NE DEMEKTİR?
ĞUNNESİZ İDĞAM DEMEKTİR. İDĞAM-I BİLA-ĞUNNE NE ZAMAN OLUR? TENVİN VEYA SAKİN NUN İDĞAM-I BİLA-ĞUNNE HARFLERİNE UĞRARSA BU HARFLER ŞEDDELİ GİBİ OKUNUR VE İDĞAM-I BİLAĞUNNE OLUR. İDĞAM-I BİLAĞUNNE HARFLERİ NELERDİR?

17 “İHFA” NIN TECVİD İLMİNDE TARİFİ NASILDIR?
İDĞAM İLE İZHAR ARASI, ŞEDDE’DEN UZAK ĞUNNELİ OKUYUŞ DEMEKTİR. İHFA NE ZAMAN OLUR? TENVİN VEYA SAKİN NUN DAN SONRA İHFA HARFLERİNDEN BİRİ BULUNURSA İHFA OLUR. İHFA HARFLERİ NELERDİR?

18 İDĞAM-I MİSLEYN NE DEMEKTİR?
MAHREÇLERİ (çıkış yerleri) VE SIFATLARI AYNI OLAN İKİ HARFİN BİRLEŞTİRİLMESİ VE ŞEDDELİ OKUNMASINA İDĞAM-I MİSLEYN DENİR. İDĞAM-I MİSLEYN NE ZAMAN OLUR? AYNI CİNSTEN İKİ HARFTEN 1. SAKİN 2. HAREKELİ OLURSA BİRLEŞTİRİLİP ŞEDDELİ OKUNMASINA İDĞAM-I MİSLEYN DENİR.

19 İDĞAM-I MİSLEYN MAALĞUNNE NE ZAMAN OLUR?
SAKİN NUNDAN SONRA NUN HARFİ GELİRSE, SAKİN MİM’İN 3HALİ;SAKİN MİMDEN SONRA “MİM” HARFİ GELİRSE İDĞAM-I MİSLEYN MAALĞUNNE OLUR. “BE” HARFİ GELİRSE DUDAK İHFASI OLUR. MİM VE BE DIŞINDAKİ HARFLERE UĞRARSA İZHAR OLUR.

20 İDĞAM-I MÜTECANİSEYN NEYE DENİR?
MAHREÇLERİ (çıkış yerleri) AYNI, SIFATLARI (sesleri) AYRI OLAN İKİ HARFDEN 1.Sİ SAKİN 2. Sİ HAREKELİ OLURSA 1. HARF 2. HARFLE BİRLEŞTİRİLİP ŞEDDELİ GİBİ OKUNMASINA DENİR.. 3 MAHRECİ VARDİR;

21 “İDĞAM-I MÜTEKARİBEYN” NE DEMEKTİR?
MAHREÇLERİ VE SIFATLARI BİRBİRİNE YAKIN OLAN İKİ HARFTEN 1.HARF SAKİN, 2.HARF HAREKELİ OLURSA İDĞAM-I MÜTEKARİBEYN OLUR. BİRİNCİ HARF, İKİNCİ HARFLE BİRLEŞTİRİLİP ŞEDDELİ GİBİ OKUNUR. İKİ MAHRECİ VARDIR; El-Mürselat süresindeki

22 “KALKALE”NİN TARİFİ NASILDIR?
HARFİN MAHRECİNİN KUVVETLİ BİR UĞULTU, KUVVETLİ BİR SES DUYULACAK ŞEKİLDE TİTRETİLMESİ, ÇALKALANMASIDIR. KALKALE HARFLERİ NELERDİR?

23 “İDĞAM-I ŞEMSİYYE” NE DEMEKTİR?
HARFİNDEN SONRA ŞEMSİ HARFLERDEN BİRİ GELDİĞİ ZAMAN “LAM-I TARİF” BU HARFE İDĞAM EDİLİR, BUNA “İDĞAM-I ŞEMSİYYE” DENİR. “İDĞAM-I ŞEMSİYYE” HARFLERİ NELERDİR ?

24 “İZHAR-I KAMERİYYE” NE DEMEKTİR?
DAN SONRA, KAMERİ HARFLERDEN BİRİ GELDİĞİNDE, LAM BU KAMERİ HARFLERE İDĞAM EDİLMEDEN AÇIK BİR ŞEKİLDE OKUNMASIDIR. İZHAR-I KAMERİYYE HARFLERİ NELERDİR?

25 “RA” HARFİNİN DURUMU “RA” HARFİ KENDİSİ VEYA EVVELİ, ÜSTÜN VEYA ÖTRELİ OLURSA “RA” KALIN OKUNUR. “RA” HARFİ KENDİSİ VEYA EVVELİ ESRE OLURSA, “RA” HARFİ İNCE OKUNUR. “RA” HARFİNİN HEM KALIN HEM İNCE OKUNABİLECEĞİ YERLER;

26 “HA” ZAMİRİ. HA ZAMİRİNİN EVVELİ HAREKELİ OLURSA UZATILIR, EVVELİ HAREKESİZ OLURSA KISALTILARAK OKUNUR. “HA” ZAMİRİ OLMAYIP KELİMENİN ASLINDAN OLDUĞU İÇİN UZATILMAYIP KISA OKUNDUĞU YERLER,

27 LAFZATULLAH (Allah lafzı);
LAFZATULLAH’TAN EVVELKİ HARF ÜSTÜN VEYA ÖTRE OLURSA KALIN, ESRE OLURSA İNCE OKUNUR.

28 “SEKTE” NE DEMEKTİR? SESİ KESİP NEFESİ KESMEMEK, YANİ SESİ KESTİKTEN SONRA NEFESİ KESMEDEN BİR MİKTAR DURMAK DEMEKTİR. KUR’AN’IN DÖRT YERİNDE VARDIR; Aşağıdaki kelimelerde durulmayıp geçildiği zaman “ha” zamiri üzerinde sekte yapılır.

29 MED VE KASIR KUR’AN’IN BAZI YERLERİNDE ZAHİREN MED HALİ GÖRÜLDÜĞÜ HALDE, KASIR İŞARETİNE BAKIP KISALTILARAK OKUNMASI GEREKİR, BAZI YERLERDE DE ZAHİREN KASIR HALİ GÖRÜLDÜĞÜ HALDE MED İŞARETİNE BAKIP UZATILARAK OKUNMASI GEREKİR,

30 KUR’AN-I KERİM’DEKİ VEKIF VE VASIL KESİNLİKLE DURULMASI GEREKİR.
DURULMASI LAZIM,GEÇİLMESİ CAİZ. GEÇİLEBİLİR,DURMAK DAHA UYGUNDUR. DUR MANASINDADIR, DURMAK GEREKİR. NEFES YETMEZSE DURULMASINA CEVAZ VARDIR. GEÇME İŞARETİDİR.DURMAKTA CAİZDİR. NEFES YETMEZSE DURULUR,GERİDEN DÖNÜP TEKRAR OKUNUR DURULMASI KESİNLİKLE CAİZ DEĞİLDİR,AYET BİTİMİNDE DURULMASI CAİZDİR. ANLATILAN KISSA VE KONUNUN BİTTİĞİNİ BİLDİRDİĞİ İÇİN BU İŞARETTE DURULMASI GEREKİR. ÇOK KISA ARA İLE GELEN BU ÜÇ NOKTANIN, BİRİNCİSİNDE DURULURSA İKİNCİSİNDE DURULMAZ, İKİNCİSİNDE DURULACAKSA BİRİNCİSİNDE DURULMAZ.


"Hazırlayan;Allah c.c. Bir kulu." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları