Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hazırlayan;Allah c.c. Bir kulu.. ““UZATMA HARFİ” DEMEKTİR. HHARF-İ MED KAÇ TANEDİR? HHARF-İ MED 3 TANEDİR. EELİF NE ZAMAN HARFİ MED OLUR? EELİF.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hazırlayan;Allah c.c. Bir kulu.. ““UZATMA HARFİ” DEMEKTİR. HHARF-İ MED KAÇ TANEDİR? HHARF-İ MED 3 TANEDİR. EELİF NE ZAMAN HARFİ MED OLUR? EELİF."— Sunum transkripti:

1 Hazırlayan;Allah c.c. Bir kulu.

2 ““UZATMA HARFİ” DEMEKTİR. HHARF-İ MED KAÇ TANEDİR? HHARF-İ MED 3 TANEDİR. EELİF NE ZAMAN HARFİ MED OLUR? EELİF SAKİN (HAREKESİZ)ELİFTEN ÖNCEKİ HARF ÜSTÜNLÜ OLDUĞU ZAMAN HARFİ MED OLUR. ÖÖRNEK;

3 ““VAV” SAKİN BİR ÖNCEKİ HARF ÖTRELİ OLURSA HARFİ MED OLUR. ““YA” NE ZAMAN HARFİ MED OLUR? YYA SAKİN OLUP YA’DAN ÖNCEKİ HARF ESRELİ OLURSA HARFİ MED OLUR.

4  MED HARFLERİ OLAN “ELİF”, “VAV”, “YA” HARFLERİNİN UZATTIKLARI HARFİ DAHA FAZLA UZATMALARINA SEBEB OLAN İŞARETLER DEMEKTİR.  SEBEB-İ MED İŞARETLERİ KAÇ TANEDİR?  2 TANEDİR. BUNLAR; 1-HEMZE, 2- SÜKUN.

5  “HEMZE”, HAREKESİ OLAN ELİF’E DENİR.  “SÜKUN” NEYE DENİR?  SÜKUN, HAREKESİ OLMAYAN HARF DEMEKTİR.  ŞEDDE NEYE DENİR?  BİR HARFİ 2 DEFA OKUTUR.ÖNCE OKUNAN SAKİN, SONRA OKUNAN İSE HAREKELİDİR.

6  BİR HARFİN NORMAL OLARAK BİR ELİF MİKTARI (Bir veya birbuçuk saniye) UZATILMASINA DENİR.  MEDDİ TABİİ NE ZAMAN OLUR?  KUR’AN’IN BİR KELİMESİNDE MED HARFLERİNDEN BİRİ BULUNUP SEBEB-İ MED BULUNMAZSA MEDD-İ TABİİ OLUR.

7  BİTİŞİK UZATMA DEMEKTİR.  MEDDİ MUTTASIL NE ZAMAN OLUR?  HARFİ MEDDEN SONRA, SEBEBİ MED HEMZE OLUP İKİSİ BİR KELİMEDE BULUNURSA MEDDİ MUTTASIL OLUR.  MEDDİ MUTTASIL’IN UZATILMASI NEDİR?  UZATILMASI VACİBTİR.  NİÇİN VACİBTİR?  MUTTEFEKUN ALEYH OLDUĞU İÇİN.  MUTTEFEKUN ALEYH NE DEMEKTİR?  BÜTÜN KIRAAT İMAMLARI MED YAPTILAR, KASR (KISALTMADILAR)DEMEKTİR.  MEDDİ MUTTASIL NE KADAR UZATILIR?  ASIM KIRAATININ HAFS RİVAYETİNE GÖRE,4 ELİF MİKTARI UZATILIR.BUDA YAKLAŞIK 5 SANİYEDİR.

8 BBİTİŞİK OLMAYAN UZATMAK DEMEKTİR. MMEDDİ MUNFASIL NE ZAMAN OLUR? HHARFİ MEDDEN SONRA, SEBEBİ MED HEMZE OLUP, HER BİRİ AYRI AYRI KELİMELERDE BULUNURSA MEDDİ MUNFASIL OLUR. MMEDDİ MUNFASIL’IN MEDDİ NEDİR? CCAİZDİR. NNİÇİN CAİZDİR? MMUHTELEFUN FİH OLDUĞU İÇİN. MMUHTELEFUN FİH NE DEMEKTİR? BBAZI KIRAAT İMAMLARI MED YAPTILAR,BAZILARI İSE KASR YAPTILAR. BBİZİM İMAMIMIZ ASIM KIRAATINA GÖRE 4 ELİF MİKTARI UZATILMASI GEREKİR.

9  KESİNLİKLE UZATILMASI GEREKEN MED DEMEKTİR.  MEDDİ LAZIM NE ZAMAN OLUR?  HARFİ MEDDEN SONRA GELEN SEBEBİ MED SÜKUNU LAZIM OLURSA MEDDİ LAZIM OLUR.  SÜKUNU LAZIM NE DEMEKTİR?  DURULDUĞUNDA VE GEÇİLDİĞİNDE SABİT OLAN SÜKUNA DENİR.  MEDDİ LAZIM KAÇ ÇEŞİTTİR?  MEDDİ LAZIM 4 ÇEŞİTTİR.

10 11-MEDDİ LAZIM,KELİME-İ MUSAKKALE ( şeddeli,idğamlı kelime.) 22-MEDDİ LAZIM, KELİMEİ MUHAFFEFE (cezimli,idğamsız kelime.) 33-MEDDİ LAZIM, HARFİ MUSAKKALE (şeddeli, idğamlı harf.) 44-MEDDİ LAZIM, HARFİ MUHAFFEFE (cezimli,idğamsız harf.) MMEDDİ LAZIM NE KADAR UZATILIR? 44 ELİF MİKTARI UZATMAK VACİPTİR.ÇÜNKÜ MÜTTEFEKUN ALEYHTİR.

11 DDURAK MEDDİ DEMEKTİR. MMEDDİ ARIZ NE ZAMAN OLUR? HHARFİ MEDDEN SONRA SEBEBİ MEDDEN SÜKUNU ARIZ GELİRSE MEDDİ ARIZ OLUR. SSÜKUNU ARIZ NE DEMEKTİR? DDURULDUĞUNDA SABİT OLUP,GEÇİLDİĞİNDE KALKAN SÜKUNDUR. MMEDDİ ARIZ NE KADAR UZATILIR? MMUHTELİFUN FİH OLDUĞU İÇİN1 İLE 4 ELİF MİKTARI UZATMAK CAİZDİR.

12 LLİSANA AĞIR GELMEDEN KOLAY VE YUMUŞAK UZATILABİLEN MED DEMEKTİR. ““HARFİ LİN” NE DEMEKTİR? HHAREKESİ ÜSTÜN OLAN HARFLERDEN SONRA SAKİN OLARAK GELEN MEDDİ LİN NE ZAMAN OLUR? BBİR KELİMEDE HARFİ LİN’DEN BİRİ BULUNUR VE ONDAN SONRA GELEN SEBEBİ MED, SÜKUN OLURSA (lazım veya arız sükun olabilir),MEDDİ LİN OLUR. ““MEDDİ LİN”İN MEDDİ NEDİR? MMUHTELEFUN FİH OLDUĞU İÇİN CAİZDİR, 2 İLE 4 ELİF MİKTARI ÇEKİLİR.

13  TENVİN NEYE DENİR ?  2 ÜSTÜN 2 ESRE 2 ÖTRE  NUN-I SAKİN NEYE DENİR?  CEZİMLİ (harekesiz) NUN’A DENİR.  “İKLAB” NE ZAMAN OLUR ?  TENVİN VEYA SAKİN NUNDAN SONRA İKLAB HARFİ BULUNDUĞU ZAMAN “İKLAB” OLUR.  İKLAB HARFİ HANGİ HARFDİR?

14 ““İZHAR” NE ZAMAN OLUR? TTENVİN VEYA SAKİN NUN İZHAR HARFLERİNDEN BİRİNE UĞRARSA İZHAR OLUR. İİZHAR HARFLERİ NELERDİR?

15  “İDĞAM-I MAAL ĞUNNE” NE DEMEKTİR?  ĞUNNELİ (genizden söylemek,burundan gelen ses) İDĞAM DEMEKTİR.  “İDĞAM-I MAAL ĞUNNE” NE ZAMAN OLUR?  TENVİN VEYA SAKİN NUN İDĞAM HARFLERİNE UĞRARSA BU HARFLERE GİYDİRİLEREK ĞUNNELİ OLARAK BERABER OKUNUR.  “İDĞAM-I MAALĞUNNE” HARFLERİ NELERDİR?  “SAKİN NUN” “VAV” YAHUT “YA” İLE AYNI KELİMEDE BULUNURSA NE OLUR?  İZHAR OLUR.

16  “İDĞAM-I BİLA-ĞUNNE” NE DEMEKTİR?  ĞUNNESİZ İDĞAM DEMEKTİR.  İDĞAM-I BİLA-ĞUNNE NE ZAMAN OLUR?  TENVİN VEYA SAKİN NUN İDĞAM-I BİLA-ĞUNNE HARFLERİNE UĞRARSA BU HARFLER ŞEDDELİ GİBİ OKUNUR VE İDĞAM-I BİLAĞUNNE OLUR.  İDĞAM-I BİLAĞUNNE HARFLERİ NELERDİR?

17  “İHFA” NIN TECVİD İLMİNDE TARİFİ NASILDIR?  İDĞAM İLE İZHAR ARASI, ŞEDDE’DEN UZAK ĞUNNELİ OKUYUŞ DEMEKTİR.  İHFA NE ZAMAN OLUR?  TENVİN VEYA SAKİN NUN DAN SONRA İHFA HARFLERİNDEN BİRİ BULUNURSA İHFA OLUR.  İHFA HARFLERİ NELERDİR?

18  İDĞAM-I MİSLEYN NE DEMEKTİR?  MAHREÇLERİ (çıkış yerleri) VE SIFATLARI AYNI OLAN İKİ HARFİN BİRLEŞTİRİLMESİ VE ŞEDDELİ OKUNMASINA İDĞAM-I MİSLEYN DENİR.  İDĞAM-I MİSLEYN NE ZAMAN OLUR?  AYNI CİNSTEN İKİ HARFTEN 1. SAKİN 2. HAREKELİ OLURSA BİRLEŞTİRİLİP ŞEDDELİ OKUNMASINA İDĞAM-I MİSLEYN DENİR.

19 İİDĞAM-I MİSLEYN MAALĞUNNE NE ZAMAN OLUR? SSAKİN NUNDAN SONRA NUN HARFİ GELİRSE, SSAKİN MİM’İN 3HALİ;SAKİN MİMDEN SONRA ““MİM” HARFİ GELİRSE İDĞAM-I MİSLEYN MAALĞUNNE OLUR. ““BE” HARFİ GELİRSE DUDAK İHFASI OLUR. MMİM VE BE DIŞINDAKİ HARFLERE UĞRARSA İZHAR OLUR.

20  İDĞAM-I MÜTECANİSEYN NEYE DENİR?  MAHREÇLERİ (çıkış yerleri) AYNI, SIFATLARI (sesleri) AYRI OLAN İKİ HARFDEN 1.Sİ SAKİN 2. Sİ HAREKELİ OLURSA 1. HARF 2. HARFLE BİRLEŞTİRİLİP ŞEDDELİ GİBİ OKUNMASINA DENİR.. 3 MAHRECİ VARDİR;

21 ““İDĞAM-I MÜTEKARİBEYN” NE DEMEKTİR? MMAHREÇLERİ VE SIFATLARI BİRBİRİNE YAKIN OLAN İKİ HARFTEN 1.HARF SAKİN, 2.HARF HAREKELİ OLURSA İDĞAM-I MÜTEKARİBEYN OLUR. BİRİNCİ HARF, İKİNCİ HARFLE BİRLEŞTİRİLİP ŞEDDELİ GİBİ OKUNUR. İİKİ MAHRECİ VARDIR; ◦E◦El-Mürselat süresindeki

22  “KALKALE”NİN TARİFİ NASILDIR?  HARFİN MAHRECİNİN KUVVETLİ BİR UĞULTU, KUVVETLİ BİR SES DUYULACAK ŞEKİLDE TİTRETİLMESİ, ÇALKALANMASIDIR.  KALKALE HARFLERİ NELERDİR?

23  “İDĞAM-I ŞEMSİYYE” NE DEMEKTİR?  HARFİNDEN SONRA ŞEMSİ HARFLERDEN BİRİ GELDİĞİ ZAMAN “LAM-I TARİF” BU HARFE İDĞAM EDİLİR, BUNA “İDĞAM-I ŞEMSİYYE” DENİR.  “İDĞAM-I ŞEMSİYYE” HARFLERİ NELERDİR ?

24 ““İZHAR-I KAMERİYYE” NE DEMEKTİR?  DAN SONRA, KAMERİ HARFLERDEN BİRİ GELDİĞİNDE, LAM BU KAMERİ HARFLERE İDĞAM EDİLMEDEN AÇIK BİR ŞEKİLDE OKUNMASIDIR. İİZHAR-I KAMERİYYE HARFLERİ NELERDİR?

25 ““RA” HARFİNİN DURUMU ““RA” HARFİ KENDİSİ VEYA EVVELİ, ÜSTÜN VEYA ÖTRELİ OLURSA “RA” KALIN OKUNUR. ““RA” HARFİ KENDİSİ VEYA EVVELİ ESRE OLURSA, “RA” HARFİ İNCE OKUNUR. ““RA” HARFİNİN HEM KALIN HEM İNCE OKUNABİLECEĞİ YERLER;

26  “HA” ZAMİRİ.  HA ZAMİRİNİN EVVELİ HAREKELİ OLURSA UZATILIR,  EVVELİ HAREKESİZ OLURSA KISALTILARAK OKUNUR.  “HA” ZAMİRİ OLMAYIP KELİMENİN ASLINDAN OLDUĞU İÇİN UZATILMAYIP KISA OKUNDUĞU YERLER,

27 LLAFZATULLAH (Allah lafzı); LLAFZATULLAH’TAN EVVELKİ HARF ÜSTÜN VEYA ÖTRE OLURSA KALIN, EESRE OLURSA İNCE OKUNUR.

28  “SEKTE” NE DEMEKTİR?  SESİ KESİP NEFESİ KESMEMEK, YANİ SESİ KESTİKTEN SONRA NEFESİ KESMEDEN BİR MİKTAR DURMAK DEMEKTİR.  KUR’AN’IN DÖRT YERİNDE VARDIR;  Aşağıdaki kelimelerde durulmayıp geçildiği zaman “ha” zamiri üzerinde sekte yapılır.

29  MED VE KASIR  KUR’AN’IN BAZI YERLERİNDE ZAHİREN MED HALİ GÖRÜLDÜĞÜ HALDE, KASIR İŞARETİNE BAKIP KISALTILARAK OKUNMASI GEREKİR,  BAZI YERLERDE DE ZAHİREN KASIR HALİ GÖRÜLDÜĞÜ HALDE MED İŞARETİNE BAKIP UZATILARAK OKUNMASI GEREKİR,

30  KUR’AN-I KERİM’DEKİ VEKIF VE VASIL  KESİNLİKLE DURULMASI GEREKİR.  DURULMASI LAZIM,GEÇİLMESİ CAİZ.  GEÇİLEBİLİR,DURMAK DAHA UYGUNDUR.  DUR MANASINDADIR, DURMAK GEREKİR.  NEFES YETMEZSE DURULMASINA CEVAZ VARDIR.  GEÇME İŞARETİDİR.DURMAKTA CAİZDİR.  NEFES YETMEZSE DURULUR,GERİDEN DÖNÜP TEKRAR OKUNUR  DURULMASI KESİNLİKLE CAİZ DEĞİLDİR,AYET BİTİMİNDE DURULMASI CAİZDİR.  ANLATILAN KISSA VE KONUNUN BİTTİĞİNİ BİLDİRDİĞİ İÇİN BU İŞARETTE DURULMASI GEREKİR.  ÇOK KISA ARA İLE GELEN BU ÜÇ NOKTANIN, BİRİNCİSİNDE DURULURSA İKİNCİSİNDE DURULMAZ, İKİNCİSİNDE DURULACAKSA BİRİNCİSİNDE DURULMAZ.


"Hazırlayan;Allah c.c. Bir kulu.. ““UZATMA HARFİ” DEMEKTİR. HHARF-İ MED KAÇ TANEDİR? HHARF-İ MED 3 TANEDİR. EELİF NE ZAMAN HARFİ MED OLUR? EELİF." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları