Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Organ Nakli Üzerine Dr. Berna ARDA Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik AD Profesörü World Assoc. Medical Law; Vice - President.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Organ Nakli Üzerine Dr. Berna ARDA Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik AD Profesörü World Assoc. Medical Law; Vice - President."— Sunum transkripti:

1 Organ Nakli Üzerine Dr. Berna ARDA Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik AD Profesörü World Assoc. Medical Law; Vice - President

2 Tıbbın çeşitli görünümleri Meslek Zanaat Sanat Alt kültür ….

3 Gılgamış’ tan yola çıkarak Tarihin en eski yazılı destanlarından, Akad’ca Uruk kralı Gılgamış’ın ölümsüzlüğü arayışının öyküsü

4 Yakın bir dostu kaybetmek Gılgamış, Enkidu’ yu kaybedince ölümsüzlüğe ulaşmaya çalışır; ama bu çabanın boşuna olduğunu anlar.

5 Organları yenileriyle değiştirmek 15. yüzyıldan iki aziz; St. Cosmas ve St. Damian

6 1495, Wellcome iconographic collection

7 Ya da onarmak..

8 Ya da başka canlılardan yararlanmak Lyon, 1906 domuzdan insana böbrek aktarımı…

9 Frankenstein; 20.yy Gılgamış’ı Dr. Victor Frankenstein; hastalıklara son verebilmeyi ve ölümsüzlüğe ulaşmayı istemektedir. Deneylerle yaşamın sırrını keşfeder ve üstün bir insan yaratmaya karar verir. Çeşitli ceset parçalarını bir araya getirip 2,5 m. boyunda bir insan modeli yaratır.

10 Yaratığın, tanrısına başkaldırısı “Frankenstein” yaratıcının adıdır. Yaratığın bir ismi yoktur. (Boris Karloff, 1931)

11 Fakat yarattığından memnun kalmayıp kaçar. Yaratık, kendisini yaratanı tanımaktadır ve insanların neden kendinden korkup kaçtıklarını bilmemektedir. Onu bulup, hesap sormak ister. Korku uyandırdığı için toplumdan tecrit edilir. Bir aileyi izlemeye başlar,oradaki sevgiyi görüp kendisini yalnız hisseder.

12 Yaratıcıya soru “Madem beni sevmeyecektin, beni neden yarattın?" (Mery Shelley;1818 )

13 Ölümsüzlüğe ulaşmak.. Binlerce yıl önce Gılgamış ancak “büyük bir ad bırakmakla” erişebileceğini anlamıştır.

14 Bu uzun süreçte gelişen kavramlar insan hakları, hasta hakları, aydınlatılmış onam, beyin ölümü, malpraktis, …

15 Temel soru; etik Bilimsel ve teknik açıdan yapılması mümkün olan herşeyi gerçekleştirmek ahlaki bulunabilir mi? Değerler nasıl korunabilir? …

16 Teşekkür ederim arda@medicine.ankara.edu.tr


"Organ Nakli Üzerine Dr. Berna ARDA Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik AD Profesörü World Assoc. Medical Law; Vice - President." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları