Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 Döngü Nedir?  For Döngüsü  Foreach Döngüsü  While Döngüsü  Do-while Döngüsü.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " Döngü Nedir?  For Döngüsü  Foreach Döngüsü  While Döngüsü  Do-while Döngüsü."— Sunum transkripti:

1

2  Döngü Nedir?  For Döngüsü  Foreach Döngüsü  While Döngüsü  Do-while Döngüsü

3 Ardı ardına ya da sıralı bir iş yaptıracağımız zaman kullandığımız yapılardır. C# da kullanılan 4 adet döngü yapısı vardır. Bunlar;  For  Foreach  While  Do-while

4 For döngüsüne 1 başlangıç 1 koşu 1de artım verirsiniz. For döngüsü başlangıçla başlar koşula bakar kaç artım yapacağına bakar ve istediğimiz gibi sonucu verir.

5 for (döngü değişkeni; şart; sayacı artırma) { Yapılacak işlemler } Başlangıç:Döngü içerisinde kontrol değişkeni olarak ifada edilebilir... Koşul:Döngünün başlangıçtan nereye kadar çalışacağını gösterir Artım:Başlangıç değerinin döngü başa sardığınıd artacağını veya azalacağını gösterir.(buraya değer girmezsek sonsuz döngü oluşur )

6 Foreach döngüsü genellikle bir dizinin tüm elemanlarına erişmek için kullanılır.

7 foreach("değişken" in "dizi, string vb.") { Yapılacak İşlemler }

8 C# ‘ta en basit döngü while ifadesidir. else kısmı olmayan bir if ifadesine çok benzer. while anahtar kelimesini bir parantezler içerisindeki bir koşul ifade takip eder. Bir çift küme parantezi bir veya birden fazla döngü kodunu takip eder.

9 while ( Ş art) { Yapılacak i ş lem Artım ve ya azalım }

10 Do - while döngüsü diğer döngülerden ayıran bir özellik ise şarta bakılmadan işlemin bir kez çalışmasıdır. Çünkü, şart ifadesi işlem satırından sonra gelir. Bu durumda program akışı gereği döngü durum ne olursa olsun asağıda belirtilen koşul sağlanana kadar yada döngünün kesildiği yere kadar devam eder.

11 do { yapılacak işler; } while(koşul);

12  http://www.csharpnedir.com/articles/read/?id=53 http://www.csharpnedir.com/articles/read/?id=53  http://www.yazilimgunlugu.com/csharp-da-karar-yapilari-ve-donguler- makalesi/45.aspx http://www.yazilimgunlugu.com/csharp-da-karar-yapilari-ve-donguler- makalesi/45.aspx  http://www.sorucevap.com/bilisimteknolojisi/programcilik/net/ders.asp ?205367 http://www.sorucevap.com/bilisimteknolojisi/programcilik/net/ders.asp ?205367  http://www.tahribat.com/Dokuman-C-Donguler-Ve-Kullanimi-229/ http://www.tahribat.com/Dokuman-C-Donguler-Ve-Kullanimi-229/

13 www.onbirc.com/71 demet-aydinn@hotmail.com


" Döngü Nedir?  For Döngüsü  Foreach Döngüsü  While Döngüsü  Do-while Döngüsü." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları