Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

LAKEP (LADİK KALKINMA EYLEM PLANI) ÜMİDİNİZ VARSA İLÇEMİZ GÜZEL OLUR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "LAKEP (LADİK KALKINMA EYLEM PLANI) ÜMİDİNİZ VARSA İLÇEMİZ GÜZEL OLUR."— Sunum transkripti:

1 LAKEP (LADİK KALKINMA EYLEM PLANI) ÜMİDİNİZ VARSA İLÇEMİZ GÜZEL OLUR Serkan SANCAK verimlilik, etkinlik ve tutumluluk (VET)

2 DAHA İYİ YAŞAM İÇİN HAKEDİLEN STANDARTLARI SEÇİN
LAKEP (LADİK KALKINMA EYLEM PLANI)

3 "Herkesi ilgilendiren konular ancak herkesin katılımıyla çözülebilir."
Friedrich Dürrenmatt İdeal bir kent ve kent yaşamı için, üzerinde mutabakat sağlanmış bir takım asgari özellikler bulunmaktadır. Temiz bir çevrede, afet risklerine hazırlıklı, güçlü ulaşım ağının bulunduğu, barınmanın güvenli,bütün sosyal grupların (engelli, yaşlı, çocuk ve kadınlar gibi) toplumsal yaşama katılabildiği ve gelişmiş sosyal, kültürel ve sportif imkânlar sunan bir kent, insanların arzuladığı asgari yaşam kalitesini herkese sunacaktır. LADİK Kalkınma Eylem Planı (LAKEP),çevre,ekonomi ve sosyal sorunlarını doğru bir şekilde belirlemiş ve bunların çözümü için çeşitli projeler öngörmüştür. Kanaatime göre bu projeler gerçekçi ve uygulanabilir niteliktedir. Bunlar Ladiklilere etkin bir şekilde anlatılabilir ve onların desteğiyle hayata geçirilebilirse inanıyorum ki; LADİK, çok daha çağdaş ve keyifle yaşanabilir bir yer haline gelecektir.Bunların yanı sıra ilçedeki tarihsel yapılarda oluşmuş sorunların acil ve etkin şekilde çözülmesi de ideal kent yaşamı için gereklidir. Tüm bu zorluklara rağmen, çağdaş LADİK’in inşası sürecinin başarı ile gerçekleşeceğinden şüphe duyulmamalıdır. Ladik'imizin hak etmediği "taşra ilçesi" imajından çıkıp "Avrupalı bir ilçe" ve "Samsun'un incisi" konumuna gelmesi sürecinde de bir mihenk taşı olacaktır.

4 İlçemizde Sosyal Belediyecilik Uygulama Projeleri
İlçede spor ve sosyalleşme Kadın-erkek sohbet ve misafirhanesi Kadın sağlığı eğitim programları Ladik gölü sosyalleştirme turizme katma Mahalle parkları Doğal afet risklerine gereksinim Mezarlık hizmetleri Belediye Pazar yeri Açık hava müzeleri (ilçe tarihi) Belediye kendi enerjisini kendi üretecek Engelli vatandaşlar Sahipsiz hayvanlar Sosyal yardım Elektrik trafo binaları Muhtarlık binaları Yaşadığı yerde yaşlılara bakım hizmeti Gıda bankası projesi Canlı hayvan pazarı

5 İLÇEDE SPOR VE SOSYALLEŞME
İlçe halkımızın özelliklede gençliğimizin büyük bir heyecanla beklemiş olduğu ve sizlerinde planında olan kapalı spor salonu,düğün salonu projelerinin ayrı ayrı yerlerde değilse de altta gösterilen resim üzerinde değişiklik yapılarak

6 Kapalı spor salonu Kapalı ve açık düğün salonu (kır düğünü) 19 Mayıs 23 Nisan 30 Ağustos gibi özel ve resmi bayramlarımız için yürüyüş ve gösteri alanı düzenlemesi. Yürüyüş ve koşu yolu Ücretsiz internet Çay ve kahve salonu Otopark Çocuk parkı Hafif spor aletleri Sinema,konferans,tiyatro salonu Yapılabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.Ayrı ayrı yapımında doğacak yer ve de kamulaştırma sıkıntısının önüne geçilmiş olup denetimi daha da kolaylaşacaktır.

7 KADIN-ERKEK SOHBET VE MİSAFİRHANESİ
İlçemizin kadınlarının-erkeklerinin evlerinde misafir ağırlama yolu ile yapmış oldukları sosyal konular,dini konular,siyasi konular ve kitap okuma günleri gibi faaliyetlerini rahatça yapabilmeleri çocukların da güvende olabileceği temiz bir ortam yaratılabilir.Kadının toplumda ki yeri ve önemi artabilir Kadınlara yönelik pozitif ayrımcılıklar (Ulaşım hizmetlerinin indirimli olması, her mahalleye belediyeye ait ücretsiz spor tesislerinin yapılması) İş hayatına kazandırılma hususunda eğitim programları düzenlenmesi

8

9 Kurulacak tesisin yanında azami 15 odalı bir misafirhane (otel) kurulabilir.Bu otelde kişilik odaların yanında suit oda, siyasi misafirlerin ağırlanmasın da gerek yabancı ve yerli turistlerin aynı zamanda da Ladik halkının kalabileceği göz önünde bulundurulmalıdır Kentsel yaşam, ilçede yaşayan veya çalışan kişi ve kurumlar için ortak bir değerdir. Böylelikle yapılan faaliyetler ve üretilen değerler birbirini tamamlayan ve güçlendiren bir nitelik kazanacaktır

10 KADIN SAĞLIĞI EĞİTİM PROĞRAMI
Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı ile Ladik Belediyesinin ortak olarak düzenleyeceği “Kadın Sağlığı Eğitim Proğramı” amacı; sınırlı eğitim ve gelir düzeyine sahip ailelerin sağlık bilincinin yükseltilmesi ve yaşam kalitesinin geliştirilmesidir. Hedefleri; kadınları temizlik konusunda bilinçlendirerek yaşam ortamlarının, temizliğinin ve düzeninin geliştirilmesini sağlamaktır. Kadınları beslenme konusunda bilinçlendirerek doğru, sağlıklı yeterli ve ekonomik beslenmeyi amaçlamak. Ve aileleri için uyguladıkları genel sağlıkla ilgili hatalı davranışları düzeltip doğru davranışlar kazandırmaktır. Eğitimlere katılan her bir kadına Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı ile Ladik Belediyesinin hazırlamış olduğu katılım belgesi verilebilir. Kadın Sağlığı Eğitimlerimiz köy ve ilçe merkezlerinde de devam edebilir..

11 LADİK GÖLÜ SOSYALLEŞTİRME
İlçemizin önemli turizm kaynakları arasında yer alan LADİK GÖLÜ çevresin de seyir terası tanımı altında yapılar yapılabilir.Bu yapılar da Ladik gölü turna balığı,alabalık,et ve balık çeşitleri (kendin pişir kendin ye) belediye ,özel girişimci veya ortaklık kurarak tesisler inşa edilebilir halk sosyalleştirilebilir turizm canlandırılabilir.

12

13 Seyir terası Kamelya Oyun park Deniz bisikleti Yürüyüş,koşu ve bisiklet yolu Bongola evler Bu plan, değişen koşul ve taleplere uyumlu olarak güncellenebilir niteliktedir. Bu durum ise turizmin daimi olarak gündemde kalmasını sağlayacaktır. Ondokuz mayıs göleti peyzaj ve yol çalışmaları ile mesire alanı olarak dizayn edilmeli İlçeye 12 km uzaklıkta Samsun Yolu kenarında sulama amaçlı yapılan bir gölettir. Ahmetsaray ve Salur Köyleri arasındadır. Çevresinde teraslama usulü ile ağaçlandırma yapılmıştır. Anadolu ve hobi bahçelerinin kurulması

14 MAHALLE PARKLARI Çocuk Haklarına Dair Sözleşme,
medeni, siyasal, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlardaki insan haklarını en geniş biçimde tanımlamaktadır. Bu sözleşmeye yön veren temel değerler şunlardır: ayrım gözetmeme; çocuğun yararının gözetilmesi; yaşama ve gelişime katılımdır. Geleneksel çocuk oyunları şenlikleri düzenlenebilir oyunlar oynanır hem çocuklar mutlu olur vede dijital oyunlardan uzaklaştırılabilir. Mevcut çocuk ve mahalle parkları gözden geçirilmeli kırık eski veya yıpranmış oyun ve spor aletleri yenilenmeli.

15 Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, on sekiz yaşın altında olanları çocuk olarak tanımlayarak başlamaktadır. Sözleşmede ele alınan başlıca konular şunlardır: Ana–babanın rolü ve sorumluluğu; bunun ihmal edildiği durumlarda ise devletin rolü ve sorumluluğu; Yaşama ve gelişme hakkı; İnsana yakışır bir yaşam standardına erişim hakkı; Eğlence, dinlenme ve kültürel etkinlikler için zamana sahip olma hakkı; Çocukların kendileriyle ilgili konularda görüşlerini dile getirme hakkı; Özel gereksinimleri olan çocukların hakları; Özürlü çocukların hakları;

16 "Çocukluk hakkımız söke söke alırız"

17 DOGAL AFET RİSKLERİNE GEREKSİNİM
Doğal afet zamanlarında kullanılmak üzere gereksinim duyulabilecek çadır, battaniye, ilk yardım ve kurtarma malzemelerini barındıran, yerleşim merkezlerinde belirli noktalara konulan özel büyük dolaplardan oluşan konteynır konularak olası doğa olaylarına hazırlıklı olmak ve halka güven vermek amacıyla düşünülen bir çalışma.

18

19 MEZARLIK HİZMETLERİ Belediye ilçe merkez mezarlıkları ve mahalle (köy) mezarlıkları bakımı ve peyzajı Belediye tarafından sürekli denetlenen bahçıvanlar mezarları mevsimine uygun çiçeklerle çiçeklendir, yer örtücü uzun yıllar kullanılabilecek bitkiler ile mezara yemyeşil bir görünüm verilmesini sağlayabilir. Bu işlem ardından mevsimin her döneminde mezarın rengarenk görünümünü sağlamak ve hoş koku yaymak için mevsimlik çiçekler dikilir ve periyodik bakımları yapılır. Mevsim koşullarına dayanıklı, uzun ömürlü, doğal bitkiler ile mezarlarımızı ve çevrelerini güzelleştirebiliriz. Günümüzde neredeyse sadece dini bayramlarda ziyaret edilen mezarlıkların daha temiz ve düzenli bir görünüme kavuşması için gerekli ekip ekipman kurulması merhum ve merhumelerimize verdiğimiz önemin göstergesi olacaktır.

20 Merkezi radyo frekansı kurularak mezarlıklarda kuranı kerim okutulabilir.
Mezarlıklarda şadırvan yapılarak insanlarımızın mezar ziyaretlerinde abdest almasına kolaylık sağlayacaktır.

21 BELEDİYE PAZAR YERİ Semt ve üretici pazarlarını modern bir yapıya kavuşturmak , bu yerlerde sebze ve meyveler ile belediyece müsaade edilen diğer gıda ve ihtiyaç maddelerinin ticaretinin kaliteli, standartlara ve gıda güvenilirliğine uygun olarak serbest rekabet şartları içinde yapılmasını temin etmek, tüketicilerin hak ve menfaatlerini korumak ve üreticiler ile pazarcıların faaliyetlerini düzenleyeceği yarı açık tesislerin düzenlenmesini amaçlamaktadır.

22

23 Aşağıda belirtilen sistem ve tesisler kurularak belediye ve halk bütünlüğü sağlanabilir
Zabıta bürosu Çöp toplama yeri Elektronik tartılar Hoparlör sistemi Aydınlatma sistemi Güvenlik kamerası Tuvalet Belediye ücretsiz Pazar servis araçları (köyler )

24 AÇIK HAVA MÜZESİ (Arkeoloji ve Etnografya Müzesi )
Mimari ve kültürel açıdan önem taşıyan, korunması gereken ya da turizmin gelişmesi açısından potansiyeli bulunan kırsal yerleşimlerin görünümünün ve fiziki koşullarının iyileştirilmesi, tarihi ve mimari değer taşıyan binaların restore edilmesi ve korunması, uygun olanların turizm amaçlı kullanıma açılmasına yönelik projeler gerçekleştirilebilir. Söz konusu projeler, kültür ve sanat etkinliklerinin çeşitlendirilmesi, tanıtım faaliyetleri, sosyal hayatın güçlendirilmesine ilişkin faaliyetlerle uyumlu bir şekilde etki edecektir.

25 İLÇE TARİHİMİZ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi
Ladik Kalesi: İlçenin güneyinde bulunan kale ve çevresinde yapılan kazı çalışmalarında kale duvarlarına, su kanallarına, Bizans ve Amisos sikkelerine, ok- mızrak gibi savaş aletleri parçalarına rastlanılmıştır. Evliya Çelebi'de "Seyahatname" adlı eserinde bu kaleden bahsetmiştir. Kaya Mezarları: Bu mezarların hangi döneme ve kimlere ait oldukları bilinmemektedir. Başlamış Köyü sınırları içerisindedir. Höyük ve Tümülüsler * Kümbettepe: Büyükkızoğlu'nda bulunan höyük, İlk Tunç Çağı, Orta Tunç Çağı ve Demir Çağı dönemlerine aittir. * Devşerkaya Tepesi: Aşağıgölyazı'dadır. İlk ve Orta Tunç Çağı ile Demir Çağı, Helenistik-Roma ve Geç Antik Çağı dönemlerine aittir. * Tombultepe: Hamitköy'dedir. İlk ve Orta Tunç Çağı dönemlerine aittir. Kilisetepe : Cüce Köyü'ndedir. İlk ve Orta Tunç Çağı, Demir Çağı, Helenistik- Roma, Antik Çağ dönemlerine aittir. Köyiçi Tepesi: İlk Tunç Çağı, Demir Çağı, Helenistik-Roma, Geç Antik Çağ dönemlerine aittir. Kale Tepe: Karaabdal'dadır. İlk ve Orta Tunç Çağları ile Demir Çağı dönemine aittir. Kurbanhöyük: Kabacagöz'dedir. İlk Tunç Çağı dönemine aittir. Dobaklı tepe: Kıranboğaz'dadır. İlk Tunç Çağı'na aittir. Destemen Tepesi: Yukarıgölyazı'dadır. İlk Tunç Çağı'na aittir. Yüktepe: Salur'dadır. İlk ve Orta Tunç Çağı, Demir Çağı, Helenistik-Roma, Geç Antik Çağ dönemlerine aittir. Dedealtı Tepesi: Başlamış'tadır. İlk ve Orta Tunç Çağları dönemlerine aittir. Ağcı Tepe: Hasırcı'dadır. Kalkolitik Çağ dönemine aittir. Kilisecik Tepesi: Sarıgazel'dedir. İlk Tunç Çağı dönemine aittir. Dökmetepe Tümülüsü: Alayurt Köyündedir.

26 BELEDİYE KENDİ ENERJİSİNİ KENDİ ÜRETECEK
Akdağ yaylasına kurulacak güneş enerjisi sistemi ile kendi elektriğini kendin üret adı altında tesis kurulup park bahçe aydınlatma ve düşünülen teleferik hattı güzergahı aydınlatması yapılabilir. Gerekli büyüklükte tesis kurulabilirse yakın mahallelere elektrik satışı yapılabilir Yapım aşamasında belediye ve ilçe esnafları ile korporatif veya aş.ortaklık adı altında şirket kurulabilir istihdam yaratılabilir. KAYNAK AB KREDİLERİ DEVLET KREDİLERİ ÖZEL BANKA KREDİLERİ BELEDİYE ÖZEL SEKTÖR İŞ ORTAKLIĞI GETİRİ Belediye özel sektör ortaklığı Belediyeye ek gelir Personel istihdamı

27

28 ENGELLİ VATANDAŞLAR Zihinsel ve bedensel engelli tüm vatandaşlar tesbit edilerek kendilerine pozitif ayrımcılık yapılmalı ve topluma entegrasyonları için proje hazırlanmalı. Engelli vatandaşlar, engel durumlarına göre ücretsiz eğitim ve sertifika programlarına davet edilmeli. Örneğin yalnızca yürüme engeli olan vatandaş bilgisayar ve muhasebe eğitimleri alarak kendi alanlarına istihdam edilebilecekleri alanlar için yetiştirilmeli Ulaşım imkanı olmayan vatandaşlar belirli aralıklarla ( ayda bir vb) evlerinden alınarak toplum içerisine entegrasyonları sağlanmalı. Belediye görevlileri talep eden tüm engellilere belirli bir düzen içerisinde sosyal veya kültürel faaliyetlere katılmaları için gereken lojistik desteği vermeli. Ailelerine bir yük verilmemeli. Oy potansiyeli olarak değerlendirilmediği için unutulan vatandaşlar yerel yönetimden hak ettiği her türlü hizmeti almalı.

29 SAHİPSİZ HAYVANLAR Onların acısını yüreğinde hissetmeyen yönetici olmasın.
Kar, yağmur yağdığında, soğuk gecelerde dışarıda kalan hayvanlara ne oluyor ? Öncelikle zayıflar, çaresizler ve ihtiyaç sahipleri olmak üzere belediyenin görevi sorumluluk alanındaki tüm canlılara (Bitkiler dahil) sahip çıkmak, onların refahını gözetmektir. Barınma, beslenme ihtiyaçları için kendi içinde kaynak üretebilecek doğal mekanizmalar kurulmalıdır.

30 SOSYAL YARDIM Öncelikle belediye yardım sandığı kurulmalı
Hasta ve Çocuk Bezi Yardımı Ladik Belediyesi Yardım Sandığına başvuru yapan özürlü, yatalak hasta ve ihtiyaç sahibi olup bez talebinde bulunan ihtiyaç sahiplerine hasta ve çocuk bezi yardımı yapılabilir. Zaruri bir ihtiyaç olması dolayısıyla hasta bezi kullanım raporu getiren her ihtiyaç sahibi vatandaşımıza yardım yapılabilir. Hasta ve çocuk bezi yardımları aylık 60 (değişitirlebilir)adet olmak üzere her ay düzenli olarak verilebilir. Asker Aile Yardımı 4109 Sayılı Asker Ailelerinden Muhtaç Olanlara Yardım Hakkında Kanun’a istinaden, ilçemizde ikamet eden başta asker eş ve çocukları olmak üzere; geçimleri asker tarafından karşılanan, herhangi bir geliri veya geçinme imkanı bulunmayan ve  yardıma muhtaç olduğunu belgeleyen asker ailelerine, belediye encümen kararıyla yapılan nakdi bir yardımdır.

31 SOSYAL YARDIM Meslek Kursları
Erzak Yardımı Ladik Belediyesi Yardım Sandığına başvuran ve tahkikatları yapılan vatandaşlarımızdan ihtiyaç durumuna göre derecelendirilmeli; 1.derecelere her ay, 2.derecelere iki ayda bir ve 3 derecelere üç ayda bir olmak üzere periyodik erzak Yardımı yapılabilir. Geçici ekonomik sıkıntıları olan vatandaşlarımızda yılda bir sefere mahsus erzak yardımından faydalanabilir. Ramazan ayı içerisinde ve diğer aylarda gıda ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik dağıtılacak gıda kolilerimizin içindeki ürünlerin hepsi piyasada kabul görmüş markalardan oluşmalıdır. Dağıtılan erzakın kaliteli ve sağlıklı olmasına özellikle dikkat edilmelidir. Meslek Kursları İşkur,MEB ve belediye olarak aşağıda sıraladığımız ahşap rölyef, bilgisayar, çocuk gelişim eğitimi ve psikolojisi, ebru, giyim, el nakışı, mefruşat, resim, takı aksesuar, tezhip, web tasarım, yabancı dil, hasta ve yaşlı bakımı, kurdele nakışı, cam süsleme, feretiko, dekoratif ev aksesuarları, temel bilgisayar okur yazarlığı, okuma-yazma, iğne oyası, özel gün ve nikah şekeri yapımı, makine nakışı, el sanatları ve minyatür olmak üzere belirtilen branşlar üzerinden kurslar verilebilir.

32 ELEKTRİK TRAFO BİNALARI
LADİK Belediyesi olarak ilçemizde görsel açıdan kirlilik oluşturan elektrik trafo binalarını komple yenileyerek ilçenin panaromasını yeni bir renk katabilir. Trafo binalarının önce dış cepheleri onarılabilir daha sonra ise profesyonel ressamlarca projelendirilen tarihi konaklara dönüştürülebilir. ladik ilçesinde şehrin görüntüsüne yakışmayan hiçbir yapı kalmaz. Elektrik trafolarının yenilenmesi tarihi zenginliklerimizin Ladikte'de yeniden canlandırılması ve yeni nesillere aktarılması bağlamında önemli bir kültürel amacıda gerçekleştirmeyi olanaklı kılabilir.

33 Muhtarlık Binaları MAHALLE KONAKLARI
Köy geleneği içinde var olan köy konakları yapılanmasına yakın bir fiziki yapılanma düşünülerek Büyükşehir belediyesi ve Belediyemiz tarafından, Mahalle muhtarlarımızın, mahalle sakinleri ile irtibat kurabilecekleri, çok amaçlı toplantı salonu, sağlık ocağı, kütüphane,hizmet binası vb. ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, her mahallemize (köy) muhtarlık binası yapılabilir.Bu binalar eski okul binalarının yenilenmesi ve güçlendirilmesi ile çözülebilir. İl sağlık müdürlüğü ile uzlaşı içinde sağlık ocağı ihtiyacı olan fiziki şartları oluşturulmamış mahalle ve bölgelerde bu müdürlüğe yer ve mekân tahsisi yapmak sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılmasına katkı koymak, Muhtarlık ofislerinin fiziki donanım eşitliğini, muhtarlık hizmetlerinin kaliteli ortamda verilmesini sağlamak,Cenaze yıkama hizmeti vermek, Şeklinde başlıklandırılacak uygulamalar yer almaktadır.

34 Yaşadığı Yerde Yaşlılara Bakım Hizmeti Projesi
Amaç: Yaşlı ve bakıma muhtaç hemşerilerimizin günlük yaşamlarını kolaylaştırmak, yaşama katılımlarını sağlayarak yalnız olmadıklarını hissettirmektir. Hizmetlerin; ilgi, şefkat, sevgi ve saygı çerçevesinde verilerek yaşlılarımızın onurlu bir yaşam sürdürmelerini desteklemektir. Hedef Kitle: LADİK Belediyesi sınırları içinde ikamet eden, eşiyle veya yalnız yaşayan, 60 yaş üzerindeki yardıma ve bakıma muhtaç, yaşlı, hasta ve özürlü her birey. Yaşlı, hasta ve özürlünün hangi hizmetlerden nasıl yararlanması gerektiğine meclis üyeleri ile karar verir. Alacağı hizmet konusunda yaşlı, hasta ve özürlüyü bilgilendirilir. Sosyal güvencesi ve geliri olmayan ya da asgari ücretin altında bir gelire sahip olan, bakıma muhtaç olup bakacak kimsesi olmayan bireyler belediyenin bütün sosyal hizmetlerimizden ücretsiz olarak yararlanabilmelidir.Bakıma muhtaç ve kimsesi olmayan bireyler, talep etmeleri halinde, malzemeleri yaşlıya veyada belediyeye ait olmak üzere, haftada belirlenecek gün sayısına göre (en az üç çeşit) yemek yapılıp ve bulaşık yıkanmalıdır.temizlik hizmetleri periyodik olarak yapılması da gereklidir.

35 Gıda Bankası Projesi GIDA BANKASI oluşturulmuştur.
Amaç:Sosyal yardımlar kapsamında yapılan gıda ve giyim yardımlarının daha adil ve insan onuruna yakışı şekilde yapılmasının sağlanmasıdır. Hedef Kitle: Sosyal güvenliği olmayan dul-yetim aileler, 2022 sakatlık maaşıyla geçinen engelli aileler, 2022 yaşlılık maaşıyla geçinen yaşlı aileler, aylık geliri veya maaşı asgari ücretin altında kalan dul maaşı ve yetim maaşı alan aileler, çeşitli nedenlerle (ev reisinin askere gitmesi, ev reisinin cezaevine girmesi, kredi kartı veya iflas nedeniyle geçim sıkıntısı yaşanılması vb.) geçici olarak mağdur duruma düşen aileler, bakıma muhtaçlık veya süreğen hastalık (diyalize girilmesi,kronik akciğer hastalığı, kanser, kronik şeker veya kronik tansiyon vb. hastalıklar nedeniyle sürekli tedavi görenler) olması nedeniyle muhtaç duruma düşen aileler. Uygulama: Gıda Bankası organizasyonunu gerçekleştirmek için ilçemizin sosyal hizmet gönüllülerinin katılımıyla dernekler kurulabilir. Dernekler modern dünyanın unutturduğu paylaşma ve dayanışma duygularını yeniden insanlığa hatırlatmak için çalışan gönüllü bir sivil toplum kuruluşudur. Bu derneklerin kuruluşun katkılarıyla; tarihimizdeki en güzel sosyal hizmet modellerinden biri olan Selçukluların Daru’r -Rahası ve Osmanlının Sadaka Taşı uygulamalarını günümüze taşıyarak GIDA BANKASI oluşturulmuştur.

36 CANLI HAYVAN PAZARI İlçemizin mahalle(köy)lerinin önemli bir gelir kaynağı; büyük ve küçük baş hayvan yetiştiriciliğidir. Yetiştirilen büyük ve küçük baş hayvanların satışının sağlandığı kapalı,açık veya yarı açık tesis yapılması veya düzenlenmesini amaçlamaktadır. Yapılacak tesisin büyük ve küçük baş olarak ayrılması pazarın işleyiş açısından önem arz etmektedir. Yapılacak tesisisin tabanı hayvan bağlama yerleri %1 eğim olacak şekilde dizayn edilip kanalizasyon ile de alt yapısı yapılmalıdır. Her canlı hayvan pazarı sonrası pazar yeri itfaiye veya tesisin içine kurulacak temiz su şebekesi ile temizlenip ilaçlanmalıdır. Tesisin içinde aşağıda belirtilen tesislerin kurulması önem arz etmektedir. Polis Jandarma veya Zabıta bürosu Tuvalet Hoparlör sistemi Güvenlik kamerası Çöp toplama yeri


"LAKEP (LADİK KALKINMA EYLEM PLANI) ÜMİDİNİZ VARSA İLÇEMİZ GÜZEL OLUR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları