Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DENİZLERDE EN BOL BULUNAN BİYOLOJİK VARLIK NEDİR?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DENİZLERDE EN BOL BULUNAN BİYOLOJİK VARLIK NEDİR?"— Sunum transkripti:

1 DENİZLERDE EN BOL BULUNAN BİYOLOJİK VARLIK NEDİR?

2 VİRÜSLER….

3 DENİZEL VİRÜSLER Virüsler, denizlerde en basitinden en gelişmişine kadar her türlü canlıyı enfekte edebilir. Bu durum bize virüslerin, denizlerde neden sayıca dominant olduklarını açıklar.

4 Virüsler oldukça küçük varlıklardır.
Boyutları nm arasında değişmektedir. İstisna olarak denizlerde büyük virüsler de bulunabilir. Mimivirüsler Megavirüsler

5 Virüsler proteinik kılıf ile çevrili nükleik asitlerden oluşur.
Bu nükleik asitler DNA ya da RNA olabilir. Aynı zamanda çift iplikli ya da tek iplikli de olabilirler. Denizel virüsler içinde şu ana kadar izole edilmiş olanlar,genelde çift iplikli(ds DNA) DNA yapısına sahiptirler. Ancak bu bilgiyi genellemek yanlış olur. Çünkü, virüslerin çok büyük bir kısmı günümüzde hala keşfedilmeyi beklemektedir.

6 KEŞFEDİLMEMİŞ ÇEŞİTLİLİK
Okyanuslar muazzam bir genetik ve biyolojik çeşitliliğe sahiptir. Denizel viral komünitelerde TEM(Transmission Electron Microscope) mikroskobu ile yapılan çalışmalar ve faj izolasyonları sonucunda birçok morfotip ortaya çıkmıştır.

7 KEŞFEDİLMEMİŞ ÇEŞİTLİLİK
Deniz suyunun her mililitresinde milyonlarca değişik virüs partikülü bulunmaktadır. Denizel fajlar arasında sadece kontraktil kuyrukları ve uzun esnek kuyrukları olanlar değil, aynı zamanda non-kontraktil kısa kuyruklu ve kuyruksuz fajlar da bulunmaktadır.

8 DENİZEL VİRÜSLERİN İZOLASYONLARI
Denizel virüslerin izolasyonları için net bir bilgi vermek oldukça güçtür. Virüsler konakçılarıyla birlikte izole edilirler. En fazla kullandıkları konakçılar da genelde bakterilerdir. Günümüzde bakterilerin hala çok büyük bir kısmı kültüre edilememiştir. Haliyle, onları konakçı olarak kullanan virüslerin izolasyonları da bu durumda sınırlıdır.

9 Denizlerde ilk olarak;
Fitoplanktonları Denizlerde birinci derecede üretici organizmaları Makroalgleri enfekte eden virüsler izole edilmiştir…

10 Bakterilerden balinalara kadar birçok canlıyı enfekte eden virüslerin izolasyonlarında:
Plak analizi Doku kültürü gibi yöntemler kullanılmaktadır.

11 DENİZEL VİRÜSLERİN ÇEVRE İLE OLAN İLİŞKİLERİ
MORTALİTEYE OLAN ETKİLERİ Denizel virüsler çok geniş alanlarda mikrobiyal ölümlere neden olurlar. Mikrobiyal ölümlere olan etkilerinin belirlenmesinde kullanılan birçok yöntem yetersiz ve kısıtlıdır. Bunun nedeni kullanılan yöntemlerin yüksek hassasiyette sonuç vermemesidir.

12 Bu konudaki en kapsamlı yaklaşım; virüsler tarafından belirgin şekilde enfekte olan hücrelerin yüzdesinden ölüm oranlarının belirlenmesini içerir. Sonuç olarak; ölüm oranlarına olan etkilerinin kesin sonuçları anlaşılmazlığını sürdürmektedir. Ne yazık ki; şu andaki bilgilerimiz on yıl öncesinden fazla değildir…

13 Virüslerin ölümcül etkisi geniş bir skalaya sahiptir.
Etkiledikleri gruplar arasında bakteriler, balıklar, kuşlar,memeliler-hatta insanlar- gibi birbirinden bağımsız birçok canlı grubu yer almaktadır. Örnek olarak: Morbillivirüsler:Fok balıklarında hastalıklara yol açarlar.

14 Adenovirüsler Herpesvirüsler Colicivirüsler Parvovirüsler İnsanları enfekte ederler.

15 H5N1 virüsü: Kuş gribine neden olan virüstür.

16 Ayrıca, birçok virüs deniz ile temiz sular arasında taşınarak balık endüstrisini tehdit eder.
Bu virüslerden en çok, ticari öneme sahip olan: Panaeid karideslerindeki beyaz leke sendromuna neden olan virüsler, Avrupa’daki çiftlik alabalıklarında hastalığa neden olan Rhabdovirüsler gibi türler ile çalışılmıştır.

17 DENİZEL EKOSİSTEMLERDE VİRÜSLERİN FAYDALARI
Viral liziz canlı organizmalar içindeki organik maddelerin açığa çıkmasını sağlar. Bu maddeler suda çözünmüş ya da partiküler halde bulunurlar. Bu maddelerin katalizlenmesi sonucunda açığa CO2 çıkar.

18

19 Virüsler tarafından hücrenin lizizi,fitoplanktonların yeterli demir ihtiyaçlarının sağlanmasında ve dimetil sülfoksit(DMSO) üretim yoluyla gaz oluşumunda etkilidir. Dolayısıyla dünyanın iklim şartlarını etkilerler. Bu aktiviteleri ile deniz virüsleri küresel mikrobiyal komünitelerde ve jeotermal döngülerde öneme sahiptirler.

20 Deniz virüsleri ile ilgili bilgiler ve onların küresel ekosistemdeki rolleri hakkında bilgiler arttıkça, evrimi ve jeokimyasal döngüyü tam olarak anlamamız kolaylaşacaktır…

21 KAYNAKÇA http://www.eoearth.org/article/Marine_viruses
and-diverse-viruses-of-the-seas/ n%20ocean.pdf

22 DUYGU DUMANOĞULLARI NERİMAN İÇİGEN GİZEM ÇİMEN KÜBRA YURTÇU BURCU OMUZBÜKEN AYŞENUR TEKEŞİN GÜLŞAH ERGİN NİCEM DEMİRBAŞ


"DENİZLERDE EN BOL BULUNAN BİYOLOJİK VARLIK NEDİR?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları