Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bir hareketlinin hareketi süresince hızı değişmiyorsa böyle harekete sabit hızlı hareket denir. Veya ; Bir hareketli eşit zaman aralıklarında eşit yollar.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bir hareketlinin hareketi süresince hızı değişmiyorsa böyle harekete sabit hızlı hareket denir. Veya ; Bir hareketli eşit zaman aralıklarında eşit yollar."— Sunum transkripti:

1 Bir hareketlinin hareketi süresince hızı değişmiyorsa böyle harekete sabit hızlı hareket denir. Veya ; Bir hareketli eşit zaman aralıklarında eşit yollar alıyorsa Böyle harekete sabit hızlı hareket denir. Konum (m) Zaman (s) Hız (m/s) Zaman (s) 5 8 Konum (m) Zaman (s) 40 8 Zaman (s) İvme (m/s 2 ) α X t t V

2 1. Düzgün Hızlanan Doğrusal Hareket: Bir hareketlinin hızı eşit zaman aralıklarında eşit olarak artıyor ise böyle harekete denir. Hız (m/s) Zaman (s) Hız (m/s) Zaman (s) t V X 0 Konum (m) Zaman (s) V X t t 45 X

3 Bir hareketlinin hızı eşit zaman aralıklarında eşit olarak azalıyor ise böyle harekete düzgün yavaşlayan hareket denir. Hız (m/s) Zaman (s) Hız (m/s) Zaman (s) α V t Konum (m) Zaman (s)

4 Soru : Bir koşucu A noktasından; * 2 m/s 2 ‘ lik sabit bir ivme ile 15 saniye koşuyor. * Sabit hızlı hareket ile 10 saniye koşuyor. * -2 m/s 2 ‘ lik sabit bir ivme ile 15 saniye koşuyor ve B noktasına varıyor. 5 saniye durduktan sonra aynı hareketi ile * 2 m/s 2 ‘ lik sabit bir ivme ile 15 saniye koşuyor. * Sabit hızlı hareket ile 10 saniye koşuyor. * -2 m/s 2 ‘ lik sabit bir ivme ile 15 saniye koşuyor ve B noktasından A noktasına geri dönüyor. Koşucunun bu hareketinin; a) Hız-Zaman Grafiğini çiziniz. b) Konum-Zaman Grafiğini çiziniz. c) İvme – Zaman Grafiğini çiziniz.

5 HIZ ( V ) m/s ZAMAN ( t ) s Soru : Bir koşucu A noktasından B noktasına aşağıda verilen Hız-Zaman Grafiğine göre hareket ederek varıyor. 5 saniye duruyor ve aynı hareket ile de B noktasından A noktasına geri dönüyor. a) Hareketin Konum-Zaman Grafiğini b) İvme – Zaman Grafiğini çiziniz.

6 KONUM ( X ) m ZAMAN ( t ) s


"Bir hareketlinin hareketi süresince hızı değişmiyorsa böyle harekete sabit hızlı hareket denir. Veya ; Bir hareketli eşit zaman aralıklarında eşit yollar." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları