Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ULUSLARARASI SPOR ORGANİZASYONLARI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ULUSLARARASI SPOR ORGANİZASYONLARI"— Sunum transkripti:

1 ULUSLARARASI SPOR ORGANİZASYONLARI
YÜCEL TÜN MEHMET ÖZKAN YAHYA KISA

2 Ben Sporcunun zeki  çevik aynı zamanda ahlâklısını severim.

3 SPOR Yenme ve muktedir olma gibi, insanın şuuraltı arzularının tatminini amaç edinen, belirli kurallar içerisinde yapılan, rekabete dayalı sosyalleştirici, bütünleştirici, fiziki, zihni ve ruhi faali­yetlerin bütününe denir.

4 Spor Organizasyonu Spor yarışmaları ile sporun amacına yönelik olarak düzenlenen seminer, toplantı, kurs, panel, kamp ve benzeri her türlü spor etkinlik­lerinin, en iyi şekilde sevk ve idare ile sonuçlandırılabilmesi için bir program dahilinde yapılan çalışmalardır

5 Spor organizasyonu ;sosyal bir kişilik veya kuruluş olarak spor endüstrisinde yer alan, belirli amaçlar çerçevesinde yönetilen, rasyonel bir yapıya ve işleyiş sistemine sahip olan ve göreceli olarak belirgin sınırları bulunan" bir kavramdır. Spor yarışmaları ile sportif amaca yönelik her türlü spor faaliyetlerini kapsayan ve bu faaliyetlerin organizesi, yönetilmesi ve gerçekleştirilebilmesi için yürütülen planlı, programlı çalışmalardır

6 Tarihte ilk spor organizasyonları Eski Yunanlılar tarafından düzenlenen Antik Olimpiyat Oyunlarıdır (M.Ö. 8. ve 7. yüzyıllar). Sporun beş bin yıllık tarihsel sürecinde spor organizasyonlarının şölenler/spor şenlikleri şeklinde düzenlendiği görülmektedir.

7 19. yüzyılın son çeyreğinden itibaren ise, spor çeşitli uluslar arası kuruluşlar şeklinde evrensel çapta, örgütlenmiştir. Bunlardan biri de, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (UAOK) ve ülkelerdeki uzantısı Milli Olimpiyat Komiteleridir.

8 ilk modern olimpiyat; UAOK yaptığı toplantılar sonunda olimpiyatların dört yılda bir düzenlenmesini kararlaştırılmıştır. Böylece, ilk modern olimpiyat 5 Nisan 1896 tarihinde Atina’da 14 ülkeden 245 sporcunun katılımı ile gerçekleşmiştir

9 Türkiye'de Spor Federasyonları   sayılı Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün kuruluş kanununun 18. maddesi "Bir veya daha fazla spor dalı, teknik ve idare bakımından birer federasyona bağlanır. Kurulan federasyonlar kendi spor dallarındaki faaliyetlerin sevk ve idaresinde serbesttirler. Genel Müdürlük bu hizmetleri ve sonuçlarım çeşitli yönlerden sürekli denetlemektedir.

10 Türkiye'de Spor Federasyonları
Ülkemizde uluslar arası spor organizasyonu düzenlemiş olan fe­de­rasyonlarımızın düzenlemiş oldukları uluslar arası organizasyonlarda görevlendirdikleri personellerin yaş, cinsiyet, işleri ile ilgili bir eğitim alıp almadıkları ve mesleki kıdemleri yanında yabancı dil bilip bilmedikleri ile lisansiyer olarak spor yapıp yapmadıkları kendilerine uygulanan anketlerden öğrenilmeye çalışılmıştır.

11 2011 yılının başlıca uluslararası spor organizasyonları
Sporda Türkiye ve dünyada 2011 yılının başlıca uluslararası spor organizasyonları aylara göre kronolojisi

12 OCAK: 1-8: Teniste Uluslararası Hopman Kupası müsabakaları (Perth-Avustralya) 7-9: Avrupa Hız Pateni Şampiyonası (Collalbo-İtalya) 1-16: Uluslararası Dakar Rallisi (Arjantin-Şili) : Avrupa Kısa Parkur Hız Pateni Şampiyonası (Heerenveen-Hollanda) : Dünya Hız Pateni Sprint Şampiyonası (Heerenveen-Hollanda) : Dünya Erkekler Hentbol Şampiyonası (İsveç) : Sezonun ilk ’’Grand Slam’’ mücadelesi olan Avustralya Açık Tenis Turnuvası (Melbourne-Avustralya) : Avrupa Artistik Buz Pateni Şampiyonası (Bern-İsviçre) 27 Ocak-6 Şubat: 25. Dünya Üniversiteler Kış Spor Oyunları (Erzurum-Türkiye)

13 4-6: Masa tenisinde Avrupa En İyi 12’ler Turnuvası (Liege-Belçika) 5-6: Teniste Bayanlar Federasyon Kupası (Fed-Cup) Dünya Grubu ilk tur müsabakaları 6: Atletizmde Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası Kros Yarışmaları (Milano-İtalya) : Dünya Ralli Şampiyonası’nda (WRC) sezonun ilk yarışı olan İsveç Rallisi (Karlstadt) 8-20: Dünya Alp Disiplini Kayak Şampiyonası (Garmish Partenkirchen-Almanya) : Avrupa Takımlar Badminton Şampiyonası (Amsterdam-Hollanda) : Grekoromen Güreş Dünya Kupası müsabakaları (Minsk-Belarus) 20: ABD Ulusal Basketbol Ligi (NBA) Geleneksel Doğu-Batı Karmaları (All Star) maçı (Los Angeles) ve 25-27: Dünya Bobsled Şampiyonası (Königsee-Almanya) 27: Futbolda İngiltere Lig Kupası (Carling Cup) final maçı (Wembley Stadı-Londra) - Uluslararası Geleneksel Tokyo Maratonu (Japonya) 24 Şubat-3 Mart: Dünya Kuzey Disiplini Kayak Şampiyonası (Oslo-Norveç) ŞUBAT:

14 MART: 4-6: Teniste Davis Kupası Dünya Grubu 1
MART: 4-6: Teniste Davis Kupası Dünya Grubu 1. tur müsabakaları - Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası (Paris-Fransa) 5-6: Bayanlar Güreş Dünya Kupası müsabakaları (Lievin-Fransa) 8-13: Avrupa Kule ve Tramplen Atlama Şampiyonası (Torino-İtalya) : Dünya Hız Pateni Şampiyonası (Inzell-Almanya) : Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda sezonun ilk yarışı olan Bahreyn Grand Prix’si (Manama) : Serbest Güreş Dünya Kupası müsabakaları (Erivan-Ermenistan) : Atletizmde Avrupa Atmalar Kış Kupası müsabakaları (Sofya-Bulgaristan) 20: Dünya Kros Şampiyonası (Punto Umbria-İspanya) - Uluslararası Geleneksel Los Angeles ve Roma Maratonları (ABD ve İtalya) : Dünya Artistik Buz Pateni Şampiyonası (Tokyo-Japonya) - Avrupa Salon Okçuluk Şampiyonası (Tarragona-İspanya) : Dünya Bisiklet Pist Şampiyonası (Apeldoorn-Hollanda) 29 Mart-3 Nisan: Avrupa Serbest, Grekoromen ve Bayanlar Güreş Şampiyonası (Dortmund-Almanya)

15 NİSAN: 2-4: ABD Üniversiteler (Kolejler) Basketbol Ligi (NCAA) ’’Dörtlü Final’’ müsabakaları (Houston) 6-10: Avrupa Artistik Cimnastik Şampiyonası (Berlin-Almanya) 8-10: Basketbolda Bayanlar Avrupa Ligi ’’Dörtlü Final’’ müsabakaları (yeri daha sonra belli olacak) 10: Uluslararası Geleneksel Paris ve Rotterdam Maratonları (Fransa ve Hollanda) : Avrupa Halter Şampiyonası (Kazan (Tataristan)-Rusya) 14 ve 17: ABD Ulusal Basketbol Ligi’nde (NBA) ’’normal sezon’’un sona ermesi ve play-off maçlarının başlaması : Teniste Bayanlar Federasyon Kupası (Fed-Cup) Dünya Grubu yarı final müsabakaları 17: Uluslararası Geleneksel Londra Maratonu (İngiltere) 18: Uluslararası Geleneksel Boston Maratonu (ABD) : Dünya Curling Şampiyonası (Saint Paul-ABD) - Dünya Bayanlar Buz Hokeyi Şampiyonası (Zürih, Winterthur-İsviçre) : Avrupa Yıldız Erkekler Voleybol Şampiyonası (Ankara-Türkiye) : Avrupa Judo Şampiyonası (İstanbul-Türkiye) 29 Nisan-15 Mayıs: Dünya Erkekler Buz Hokeyi Şampiyonası (Bratislava, Kösice-Slovakya)

16 MAYIS: 1-6: Dünya Tekvando Şampiyonası (Gyeongjou-Güney Kore) 6: Atletizmde IAAF ’’Elmas Lig’’in ilk ayak müsabakaları (Doha-Katar) 1-8: Avrupa Yıldız Bayanlar Voleybol Şampiyonası (Ankara-Türkiye) 6-8: Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda sezonun 5. yarışı olan Türkiye Grand Prix’si (İstanbul) - Basketbolda THY Avrupa Ligi ’’Dörtlü Final’’ müsabakaları (Barcelona-İspanya) 14: Futbolda İngiltere Federasyon Kupası (FA Cup) final maçı (Wembley Stadı-Londra) 8-15: Dünya Masa Tenisi Şampiyonası (Rotterdam-Hollanda) 18: Futbolda UEFA Avrupa Ligi final maçı (Dublin-İrlanda Cumhuriyeti) 22: Atletizmde Avrupa Yürüyüş Kupası müsabakaları (Olhao-Portekiz) 28: Futbolda UEFA Avrupa Şampiyonlar Ligi final maçı (Wembley Stadı-Londra) : Avrupa Ritmik Cimnastik Şampiyonası (Minsk-Belarus) : Atletizmde Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası (A) ve (B) Grubu müsabakaları

17 HAZİRAN: 4: ABD Ulusal Basketbol Ligi’nde (NBA) play-off final serisi maçlarının başlaması - Atletizmde Avrupa 10 Bin Metre Kupası müsabakaları (Oslo-Norveç) 9-12: Avrupa Kano-Kayak Slalom Şampiyonası (La Seu de Vegell-İspanya) : Atletizmde Avrupa Takımlar Şampiyonası Süper Lig ve 1. Lig müsabakaları (Stockholm-İsveç ve İzmir-Türkiye) 2-24: Uluslararası Fransa Bisiklet Turu 5-25: 21. Kuzey ve Orta Amerika Futbol Şampiyonası (Altın Kupa) finalleri (ABD) : Avrupa Plaj Voleybolu Şampiyonası (Roma-İtalya) : Avrupa Triatlon Şampiyonası (Pontevedra-İspanya) 18 Haziran-3 Temmuz: Avrupa Bayanlar Basketbol Şampiyonası finalleri (Polonya) 20 Haziran-3 Temmuz: Sezonun 3. ’’Grand Slam’’ mücadelesi olan Wimbledon Tenis Turnuvası (Londra-İngiltere) 25 Haziran-3 Temmuz: Dünya Bayanlar Çim Hokeyi Şampiyonası (Trophy) (Amsterdam-Hollanda) 18 Haziran-10 Temmuz: Dünya 17 Yaşaltı (B) Gençler Futbol Şampiyonası finalleri (Meksika) 26 Haziran-17 Temmuz: Futbolda 6. Bayanlar Dünya Kupası finalleri (Almanya) Dünya Poomse (Teknik) Tekvando Şampiyonası (Vladivostok-Rusya) (tarihi daha sonra belli olacak)

18 TEMMUZ: 6-9: Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) İcra Kurulu toplantıları. Toplantılar sırasında 2018’deki 25. Kış Olimpiyat Oyunları’na evsahipliği yapacak kent açıklanacak. (Durban-Güney Afrika Cumhuriyeti) 3-10: Dünya Okçuluk Şampiyonası (Torino-İtalya) 6-10: Voleybolda Dünya Erkekler Süper Ligi finalleri (Gdansk, Sopot-Polonya) 8-10: Teniste Davis Kupası Dünya Grubu çeyrek final maçları 10: Avrupa Dağ Koşusu Şampiyonası (Bursa-Türkiye) ve 16-17: Voleybolda Bayanlar ve Erkekler Avrupa Ligi ’’Dörtlü Final’’ müsabakaları : Avrupa Eskrim Şampiyonası (Sheffield-İngiltere) 1-24: 43. Güney Amerika Futbol Şampiyonası (Copa Amerika) (Arjantin) : Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları (Trabzon) 30: Futbolda 2014’deki 20. Dünya Kupası organizasyonunun eleme grupları kura çekimi (Brezilya) : Dünya Yüzme, Atlama, Sutopu ve Senkronize Yüzme Şampiyonası (Şangay-Çin Halk Cumhuriyeti) : Dünya Bisiklet BMX Şampiyonası (Kopenhag-Danimarka) 29 Temmuz-10 Ağustos: Dünya 20 Yaşaltı (A) Gençler Futbol Şampiyonası finalleri (Kolombiya)

19 AĞUSTOS: 1-14: Avrupa Atıcılık Şampiyonası (Belgrad-Sırbistan) 8-14: Dünya Badminton Şampiyonası (Londra-İngiltere) 20: Dünya Triatlon Şampiyonası (Lozan-İsviçre) : Dünya Yıldız Bayanlar Voleybol Şampiyonası finalleri (Ankara-Türkiye) : Dünya Kano-Kayak Sprint Şampiyonası (Szeged-Macaristan) : 26. Dünya Üniversiteler Yaz Spor Oyunları (Shenzen-Çin Halk Cumhuriyeti) 26: Futbolda UEFA Avrupa Süper Kupası maçı (Monaco) : Avrupa Çim Hokeyi Şampiyonası (Mönchengladbach-Almanya) : Dünya Judo Şampiyonası (Paris-Fransa) : Voleybolda Dünya Bayanlar Grand Prix finalleri (Macau-Çin Halk Cumhuriyeti) 27 Ağustos-4 Eylül: Dünya Atletizm Şampiyonası (Daegu-Güney Kore) 28 Ağustos-4 Eylül: Dünya Kürek Şampiyonası (Bled-Slovenya) 27 Ağustos-10 Eylül: Asya-Pasifik Oyunları (Noumea-Yeni Kaledonya) 29 Ağustos-11 Eylül: Sezonun 4. ve son ’’Grand Slam’’ mücadelesi olan ABD Açık Tenis Turnuvası (New York)

20 EYLÜL: 7-8: Avrupa Açık Deniz Yüzme Şampiyonası (Eliat-İsrail) : Dünya Triatlon Şampiyonası final ayağı (Pekin-Çin Halk Cumhuriyeti) 11: Dünya Dağ Koşusu Şampiyonası (Tiran-Arnavutluk) 3-14: Dünya Atıcılık Şampiyonası (Belgrad-Sırbistan) : Avrupa Kürek Şampiyonası (Filibe-Bulgaristan) 16: Atletizmde IAAF ’’Elmas Lig’’in 14. ve son ayak müsabakaları (Brüksel-Belçika) 1-18: Avrupa Erkekler Basketbol Şampiyonası finalleri (Litvanya) 3-18: Afrika Oyunları (Maputo-Mozambik) 9-18: Avrupa Erkekler Voleybol Şampiyonası finalleri (Avusturya-Çek Cumhuriyeti) : Dünya Serbest, Grekoromen ve Bayanlar Güreş Şampiyonası (İstanbul-Türkiye) : Teniste Davis Kupası Dünya Grubu yarı final müsabakaları : Dünya Ritmik Cimnastik Şampiyonası (Montpellier-Fransa) : Okçulukta Dünya Kupası final ayağı (İstanbul-Türkiye) 25: Uluslararası Geleneksel Berlin Maratonu (Almanya) : Dünya Boks Şampiyonası (Bakü-Azerbaycan) 22 Eylül-2 Ekim: Avrupa Bayanlar Voleybol Şampiyonası finalleri (Sırbistan-İtalya) 29 Eylül-2 Ekim: Dünya Bisiklet Yol Şampiyonası (Kopenhag-Danimarka)

21 EKİM: 9: Uluslararası Geleneksel Chicago Maratonu (ABD) 11: 14
EKİM: 9: Uluslararası Geleneksel Chicago Maratonu (ABD) 11: 14. Avrupa Futbol Şampiyonası’nın eleme gruplarındaki mücadelelerin sona ermesi 8-16: Dünya Eskrim Şampiyonası (Catania-İtalya) - Dünya Artistik Cimnastik Şampiyonası (Tokyo-Japonya) - Avrupa Masa Tenisi Şampiyonası (Gdansk, Sopot-Polonya) 16: Uluslararası Geleneksel Amsterdam Maratonu (Hollanda) - Kıtalararası Avrasya Maratonu (İstanbul-Türkiye) : Avrupa Bayanlar Boks Şampiyonası (Rotterdam-Hollanda) : Pan Amerikan Oyunları (Guadalajara-Meksika) : Teniste Bayanlar WTA İstanbul Cup Turnuvası (İstanbul-Türkiye) Dünya Yarı Maraton Şampiyonası (tarihi ve yeri daha sonra belli olacak) Dünya Erkekler Çim Hokeyi Şampiyonası (Trophy) (Hindistan) (tarihi daha sonra belli olacak)

22 KASIM:, 5: Dünya Triatlon Şampiyonası (Henderson-ABD) 5-6: Teniste Bayanlar Federasyon Kupası (Fed-Cup) Dünya Grubu final maçı 6: Uluslararası Geleneksel New York Maratonu (ABD) 5-13: Dünya Halter Şampiyonası (Paris-Fransa) : Dünya Ralli Şampiyonası’nda (WRC) sezonun 13. ve son yarışı olan Galler Rallisi (İngiltere) 11 ve 15: 14. Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde play-off baraj maçları 4-18: Voleybolda Bayanlar Dünya Kupası müsabakaları (Japonya) : Dünya Trambolin Cimnastik Şampiyonası (Birmingham-İngiltere) : Güneydoğu Asya Oyunları (Cakarta-Endonezya) : Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda sezonun 20. ve son yarışı olan Brezilya Grand Prix’si (Sao Paulo) 29: Masa tenisinde Erkekler ve Bayanlar Avrupa Uluslar Kupası final rövanş maçları 20 Kasım-4 Aralık: Voleybolda Erkekler Dünya Kupası müsabakaları (Japonya)

23 ARALIK: 2-4: Teniste Davis Kupası Dünya Grubu final maçı 8-11: Avrupa Kısa Parkur Yüzme Şampiyonası (Szczecin-Polonya) 11: Avrupa Kros Şampiyonası (Velejne-Slovenya) 3-16: Dünya Bayanlar Hentbol Şampiyonası finalleri (Brezilya) 3-18: Dünya Yelken Şampiyonası (Perth-Avustralya) 8-18: Futbolda Kulüplerarası Dünya Kupası müsabakaları (Japonya)

24 Dünya spor hayatı ve spor dünyası çok mühimdir
. Dünya spor hayatı ve spor dünyası çok mühimdir. Bu kadar mühim olan spor hayatı, bizim için daha mühimdir. Çünkü ırk meselesidir, ırkın ıslahı ve kişayişi meselesidir ve hatta biraz da medeniyet meselesidir


"ULUSLARARASI SPOR ORGANİZASYONLARI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları