Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

CANLI HAYVAN TİCARETİ YAPAN SATICILARIN ÇALIŞMA VE DENETLENMESİ İLE İLGİLİ USUL VE ESASLAR HAKKINDA YÖNETMELİK HAYVAN SAĞLIĞI VE KARANTİNA DAİRE BAŞKANLIĞI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "CANLI HAYVAN TİCARETİ YAPAN SATICILARIN ÇALIŞMA VE DENETLENMESİ İLE İLGİLİ USUL VE ESASLAR HAKKINDA YÖNETMELİK HAYVAN SAĞLIĞI VE KARANTİNA DAİRE BAŞKANLIĞI."— Sunum transkripti:

1 CANLI HAYVAN TİCARETİ YAPAN SATICILARIN ÇALIŞMA VE DENETLENMESİ İLE İLGİLİ USUL VE ESASLAR HAKKINDA YÖNETMELİK HAYVAN SAĞLIĞI VE KARANTİNA DAİRE BAŞKANLIĞI GIDA VE KONTROL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

2 ÇALIŞMA İZNİ  Çalışma izni için başvuran satıcıların iş ile bağlantılı kullandıkları işletmeleri, Yönetmeliğin 18 inci maddesinde belirtilen teknik ve sağlık şartlarını taşımalıdır.  Doğrudan ya da dolaylı olarak sığır cinsi hayvanlar, koyun ve keçi türü hayvanlar ile domuz türü hayvanların alım ve satımını yapan satıcılar, işletmelerinin bağlı bulunduğu il/ilçe müdürlüğünden çalışma izni almak zorundadır.

3 EĞİTİM  Hayvan satıcılarının il/ilçe müdürlükleri tarafından verilecek eğitimlere katılmış olması gerekmektedir.  İşletmelerin Yönetmelik şartlarını taşımaması ve söz konusu eğitimlere katılım sağlanmaması halinde satıcılara çalışma izni verilmeyecek, hayvan alım satımı yapmalarına müsaade edilmeyecektir.

4 SATICILARIN SORUMLULUK VE YÜKÜMLÜLÜKLERİ  Karantina bölgesinden hayvan alamaz.  Tanımlanmamış (küpesiz) hayvan alım satımı yapamaz.  Gezdiği her işletme için tek kullanımlık tulum ve galoş giyer.  Hayvanlarıyla ilgili gerekli bildirimleri zamanında yapar.  Farklı türdeki hayvanlar bir arada bulundurmaz.  Hayvan refahı kurallarına uyar ve uyulmasını sağlar.  Kurban Bayramında Bakanlıkça belirlenen kurallar doğrultusunda alım, satım ve nakil yapar.

5 YAPTIRIMLAR (1)  Yönetmelik hükümlerini yerine getirmeyen satıcılar süre verilerek uyarılır, bu sürede eksikliklerin giderilmemesi halinde çalışma izni iptal edilir.  İşletmelerde 5996 sayılı Kanuna aykırı uygulamalar tespit edilmesi durumunda idari yaptırım uygulanır. Yanlış uygulamanın ikinci defa tespiti halinde satıcının çalışma izni iptal edilir.

6 YAPTIRIMLAR (2)  Satıcı çalışma izin belgesi olmayan hayvan sahipleri satın aldıkları hayvanları satın almalarından itibaren; Koyun ve keçi türü hayvanlar için en fazla yirmi dokuz gün, Sığır cinsi ve domuz türü hayvanlar için ise en fazla otuz gün içerisinde tekrar satamaz. Bu hayvanlar için il/ilçe müdürlüğü tarafından veteriner sağlık raporu düzenlenmez.

7 DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM


"CANLI HAYVAN TİCARETİ YAPAN SATICILARIN ÇALIŞMA VE DENETLENMESİ İLE İLGİLİ USUL VE ESASLAR HAKKINDA YÖNETMELİK HAYVAN SAĞLIĞI VE KARANTİNA DAİRE BAŞKANLIĞI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları