Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AKILLI EVLER Hazırlayanlar; Barış ÇAKIROĞLU

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AKILLI EVLER Hazırlayanlar; Barış ÇAKIROĞLU"— Sunum transkripti:

1 AKILLI EVLER Hazırlayanlar; Barış ÇAKIROĞLU 2008010612011
Ömer DELİBAŞ

2 AKILLI EV NEDİR? Akıllı ev, yaşanan yerdeki insanların elektronik ortamda bir araya gelip yaşamı kolaylaştırmasıyla oluşur.Yani binanın içindeki her sistemin birlikte çalışmasının sağladığı akıllı çalışma ortamına akıllı ev diyebiliriz.Akıllı evler, yaşayan bir organizmaya dönüşmüş binalardır.Bu ortamlar otomasyon sistemleri ve sensörleri ile tepkinize karşılık veren sistemler barındırır.

3 AKILLI EVİN KISA TARİHÇESİ
●Akıllı ev fikri ilk olarak 1980’lerin başında ortaya çıktı. ●Türkiye’de ilk uygulama ise 1984 yılında yapılmıştır. ●İlk uygulamalarda, sıradan her hangi bir fiziksel engeli olmayan insanların ev konforu düşünülmüştü. ●Üreticiler, bir sistemi bütününü entegre etmeyi amaçlamamışlardı ancak bireysel olarak kontrol edilebilecek birçok ürün çeşidi ortaya çıktı.(Enerji kontrol ünitesi,güvenlik sistemi,ışık kontrolcüleri…gibi)

4 AKILLI EVLERDE KULLANILAN EV ALETLERİ VE İŞLEVLERİ
●Buzdolabı: Mevsim farklılıklarına ve kullanım alışkanlıklarına göre soğutma ve dondurma seviyelerini otomatik olarak ayarlar. ●Çamaşır makinesi: Çamaşır türü, miktarı ve kirlilik oranına göre yıkama ve parlatma stratejilerini belirler. ●Ocak: Pişirilecek malzemenin en kısa sürede ve minimum enerji sarfiyatıyla pişirir ayrıca pişirilen ürünlerin yanmasını ve taşmasını önler. ●Elektrik süpürgesi: Süpürülecek zemine ve toz miktarına göre enerji sarfiyatını ve motorun emiş gücünü ayarlar. ●Klima: Ortam sıcaklığına göre gerekli soğutmayı ve enerji tasarrufunu otomatik olarak yapar ayrıca ilk çalıştırmalarda gereksiz enerji harcamalarını engeller

5 AKILLI EVLERİN AVANTAJLARI
● Güvenlik sağlar. ● Konfor sağlar. ● Zaman ve enerji tasarrufu sağlar. ● Fiziksel veya zihinsel rahatsızlık yaşayan insanların hayatını kolaylaştırır. ● Sorumlulukları azaltır.

6 AKILLI EVLERİN DEZAVANTAJLARI
●Uzaktan erişimle sisteme dahil olunma ihtimali, bizim kontrolümüzde olan evimizin kontrolünün, başkalarına geçmesine sebep olabilir. ●Sistemin kontrolünde oluşabilecek aksaklıklar beklenmedik sonuçlar doğurabilir.(Örneğin,nem sensorunun hasar görmesiyle bahçeniz gereğinden fazla sulanabilir ya da susuz kalabilir.) ●İnsanı tembelliğe itip daha monoton bir hayat yaşanmasına sebep olabilir.

7 AKILLI EVLERDE BEKLENTİLER
● Güvenlik ve emniyetin arttırılmasına yönelik olması ● Konfora yönelik olması ● Basitlik ve kullanım kolaylığı olması ● Enerji tasarrufuna yönelik sistemler olması ● Fiziksel engelli insanlara yönelik sistemler olması beklenmektedir.

8 EV OTOMASYONU İLE ENERJİ TASARRUFU SAĞLAMA
Enerji giderlerini arttıran ve gereksiz enerji tüketimine neden olan en büyük etkenler: ●Gereksiz yere açık bırakılan ışıklar, ●Kısa sürelerde hızlı ısıtma ve soğutma sağlamak için, yüksek seviyelerde çalıştırılan ısıtma ve soğutma sistemleri ●Evin kullanılmayan bölgelerinin ısıtılması ●Gün ışığından gerektiği kadar faydalanamama ●Çamaşır ve bulaşık makinesi gibi fazla elektrik tüketen cihazların akıllı sayaçlarla uyumlu olarak indirimli saatlerde çalıştırılmaması, Isıtma işlemlerinin otomasyonla denetimi bir evin ısı enerjisi tüketimini %10 , gereksiz ışıkların söndürülmesi, yakılan ışıkların %90 parlaklıkla yakılması, cihazlar ucuz tarife zamanlarına göre programlanması gibi yöntemler ise elektrik enerjisi tüketimini %30 ‘a varan oranda azaltabilir.

9 TASARLANAN BİNANIN KONSTRÜKTİF YAPISI VE ÖZELLİKLERİ
Balıkesir ilinde villa tipinde örnek bir konut tasarlanmıştır. Tasarlanan yapı, modern mimari tarzla yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan çevreye duyarlı enerji etkin bir tasarım anlayışı ortak paydasında şekillenmiştir. Binada yalıtım, yağmur suyu toplama sistemi, enerji depolama sistemleri, ısı pompası, fotovoltaik termal sistem, rüzgar türbini, doğal havalandırma, Aşırı güneş ışınımını önlemek için aktif ve pasif sistemler kullanılmıştır.

10 2. GÖLGELEME 1.ÇATI SİSTEMİ DİZAYNI
İki çatı düzlem çizgisi arasındaki açıklıktan rüzgar hareketiyle hava akımı oluşmakta ve çatının soğuması sağlanmaktadır. Bu sayede yazın çatı katlarında aşırı ısınma sorunu büyük oranda ortadan kaldırılmıştır. Kanat şeklindeki üst çatı yapısı ayrıca direk Güneş ışınlarını tutarak aşağıdaki çatıya bir gölgeleme görevi de oluşturmaktadır. 2. GÖLGELEME Yaz uygulamaları için bina dış kabuğu ile cam yüzeyi arasındaki sera etkisini azaltmak için, Güneş ışınlarını yansıtan beyaz renkli stor perde sistemi ile bina dış duvarındaki ısı kazancı azaltılmaktadır.

11 3.TROMBE DUVARI UYGULAMASI
Sistemde dış cephe cam ile kaplandığı için cama yapışık olan duvarlarda trombe duvarı sisteminden yararlanıldı. Dışarıdan bakıldığında dış cephenin büyük bir bölümü cam olarak görülmektedir. Ancak iç kısma girildiğinde duvar yapısının yarı yarıya cama yapışık şekilde trombe duvarı ve çift camlı sistemden oluştuğu görülmektedir. Trombe duvarı sistemi ile hem camlı olan dış kısımdaki ısı transferi büyük oranda azaltılmış hem de ek ısı kazancı sağlanacaktır. Duvarı direk güneş ışığı gören kısmına iki yönlü panjur sistemi yerleştirilmiştir. Bu panjur sistemini bir yüzeyinde siyah kaplama diğer yüzeyi ise yansıtıcı özelliği olan bir sistemden oluşmaktadır. Otamatik bir sistem sayesinde kışın panjurun siyah kısmı güneş ışığını absorbe ederek ısınmaya katkı sağlayacaktır. Yazın ise diğer yüzeyi çevrilerek gelen Güneş ışınlarını yansıtarak ısıtmayı azaltacaktır.

12

13 4. YAĞMUR SUYU TOPLAMA SİSTEMİ
Çatının V şeklindeki yapısı sayesinde yağmur suları kolaylıkla merkezde toplanabilmektedir. Merkezde toplanan yağmur suyu binanın dışından görülmeyecek şekilde bir boru sistemiyle bodrum kattaki depoya iletilmekte ve değişik amaçlarda (bahçe sulama, banyo, temizlik vb.) kullanılacaktır. Yağış sularının kullanılabilmesi için çatı örtü malzemeleri kanserojen madde içermeyen malzemelerden seçilmiştir. 5.SICAK VE SOĞUK ENERJİ DEPOLANMASI Akşam rüzgar türbininden sağlanacak olan elektrik, serpantin yöntemiyle buz depolama sisteminde kullanılacak ve gündüz soğutma ihtiyacının bir kısmı bu sistemden karşılanacaktır.Sistem çoğunlukla pik yükler oluştuğunda devreye girecektir.Sıcak su ise fotovoltaik termal panellerden sağlanarak yalıtımlı bir depo sisteminde depolanacaktır.

14

15

16 AKILLI EV SİSTEMLERİ Güvenlik sistemi Aydınlatma sistemi
Perde ve panjur sistemleri İklimlendirme sistemi Konfor sistemi İletişim ve multimedya sistemi Kar-Buz eritme sistemleri

17 AKILLI EVLERDE AYDINLATMA
Kullanıcının ruhsal durumuna göre farklı kombinasyonlarda ve seviyelerde iç ve dış aydınlatması sağlanabiliyor.Akıllı ev sistemlerinin ışığı kontrol edebilmesinin çeşitli yolları vardır.Aydınlatma durumları, önceden programlanabilir.Kitap okunurken, Tv izlenirken ya da çalışırken gerekli olan ışık düzeyleri önceden programlanıp duvar panellerinden kolayca değiştirilebiliyor.Evin iç ve dış mekanlarında yer alan tüm ışıklar, her odadan kontrol edilebiliyor Evin çeşitli yerlerine yerleştirilmiş olan ışık sensorleri isteğe göre hava kararınca; ışıkların yanmasını, perdenin kapanmasını, panjurların kapanmasını sağlar, garaj kapısının açıldığını algılar ve garaj-ev arasında yolu gösterici aydınlatma yapar.

18 PERDE VE PANJUR SİSTEMLERİ
Panjur ve perdelerin her gün komut vermeden otomatik açılıp kapanmasının sağlanabileceği gibi iletişimsel hareketlere de duyarlı hale getirilebilir.Evden ayrılırken tek tuşa basarak tüm panjurların çok kısa bir sürede kapanması sağlanabilir.Örn; güneşli ya da rüzgarlı bir günde panjurlarınız dış mekanda bulunan hava durumu istasyonundan aldığı bilgi doğrultusunda otomatik kapanır.Rüzgarlı ve soğuk havalarda panjurlarınız otomatik kapanarak mekandaki ısı kaybını önler bu sayede enerji tasarrufu sağlar.

19 İKLİMLENDİRME SİSTEMİ
Tatil ya da iş dönüşü,arabadayken,eve ulaşıldığında iç mekanın istenen sıcaklığa önceden ulaşması sağlanabiliyor.Bu şekilde yalnızca evin ısısı değil havalandırması da kontrol edilebiliyor.Çoğu insan ısının kaç derece olması gerektiğiyle ilgili bilinçli hareket etmiyor.Yalnızca ortamın sıcak olması yaz aylarında ise serin olması yeterli oluyor.Akıllı sistemler sayesinde optimum sıcaklık düzeylerinin baştan ayarlanması sağlanıyor.Bu sistemle geceleri daha serin gündüzleri daha sıcak bir iklimlendirme ayarlanabiliyor.Tatildeyken, sadece boruların donmasını önleyecek kadar ısı ayarlanabiliyor.Böylece enerji tasarrufu yapılabilirken eve dönüş vaktinde ısı kendiliğinden artarak kullanıcıyı karşılıyor.Yaz aylarında sağlıklı doğal havalandırma herhangi bir ısı enerji kaybı olmadan sağlanabiliyor.

20 Bununla birlikte,yeni geliştirilen sistemlerden bir tanesi de zemin ısıtma sistemlerinin yazın da soğutma için kullanılabilmesidir.Borular, güneş enerjisi ile soğutulmuş suyla dolduruluyor ve geleneksel soğutma sistemlerine göre çok daha fazla enerji tasarrufu sağlıyor.Isıtma için ise yine geniş güneş enerjisi depoları kullanılıyor.Gerektiği durumlarda buhar kazanı eklenebiliyor.

21 TÜRKİYE’DEKİ AKILLI BİNA KAVRAMI
Dünyada tükettirebilme kavramının önem kazanmasıyla birlikte, geri kalmış toplumlarda, insanların kendisini farklı kılabilme güdüsü korkunç ölçüde gelişmeye başlamıştır.Bu nedenle bilinçsizce yeniyi yakalamak çabası ile başarısız ve taklit örnekler oluşmaya başlamıştır. Bir yapının tam anlamıyla akıllı sayılabilmesi için tasarım sürecinden itibaren merkezi denetim ve işletmeyi sağlayan alt sistemler ile bir bütün olarak ele alınması gerekmektedir.Türkiye’de yaklaşık olarak 1990’ların başından itibaren akıllı bina uygulamalarını görmekteyiz fakat ne yazık ki ülkemizdeki yaklaşımla yapıda söz edilen sistemlerden yalnız bir tanesinin bulunması akıllılık için yeterli görülmektedir.

22 Ülkemizde akıllı binalarla ilgili bir diğer sorun ise mimarlardır
Ülkemizde akıllı binalarla ilgili bir diğer sorun ise mimarlardır.Bazı özel örnekler dışında akıllı bina projeleri mimarlar tarafından tasarlanmakta ve akıllandırılması için mühendislere gönderilmektedir.Bu yaklaşım ile birlikte bakım, kontrol, hijyen ve güvenlik gibi sistemler aksamaları meydana getirmektedir.

23 İŞ BANKASI KULELERİ Yapım tarihi : 1996-1999 Yeri : 4. Levent,İstanbul
Arsa alanı : m2 Bina yüksekliği :181,1 m Cam türü :Reflekte cam sistemi HVAC : %100 İklimlendirme Aydınlatma sistemi :Enerji tasarruflu Flouresan Dış aydınlatma fotoselli sistem mevcuttur. Yangın sistemi :Duman/sıcaklık dedektörleri, spinkler sistemi, gazlı söndürme sistemi Güvenlik sistemi : CCTV, kartlı geçiş sistemi,X-Ray cihazı, Güvenlik elemanları

24 Türkiye’nin en akıllı 2. binası olarak tanınan İş Bankası Kuleleri aynı zamanda Türkiye’nin en yüksek 4. binasıdır.Kulelerin giydirme cephe uygulamasında da Türkiye’de ilk defa uygulanan bir sistem olan panel sistem tercih edilmiştir.Her kat için kat yüksekliğinde ve modüler genişlikte prefabrik olarak imal edilen cephe panelleri kat döşeme kirişine monte edilmiştir.Böylelikle deprem sırasında her panelin bağımsız hareket etmesi sağlanmış,ayrıca montaj nokta sayısının en aza indirilmesi sonucu, montaj hatalarından oluşabilecek yalıtım problemleri de ortadan kaldırılmıştır.

25 Kullanılan sistemler:
●Isıtma ●Klima ●Havalandırma ●Nemlendirme ●Isı geri kazanım sistemleri ●Yangın algılama ve söndürme ●Uyarı sistemleri ●Merdiven basınçlandırma sist. ●Aydınlatma ●Güvenlik ●Bahçe sulama

26 Bu sistemler sadece bir otomasyon sistemine entegredir
Bu sistemler sadece bir otomasyon sistemine entegredir.Bu şekilde bir dokunuşla, enerjiyi en akılcı şekilde kullanarak minimum enerjiyle maksimum konfor sağlanmaktadır.Yangın ve deprem gibi acil durumlarda uygulanacak olan otomasyonun en kısa sürede, kullanıcı hatalarına izin vermeden çalıştırılabilmesi sağlanabilmektedir. İş kulelerindeki bu sistem ortam sıcaklığını, hava kalitesini ve klima koşullarını; değişen dış hava koşulları, güneş ışınları, insan ve makinelerin yaydığı ısılar karşısında optimum bir düzeyde tutabilmektedir.Ayrıca iş kulelerinde otomasyon sistemi ile enerjinin en akıllı şekilde kullanımını sağlamak amacıyla çeşitli stratejiler uygulanmaktadır.Bina içindeki havanın kalitesini devamlı ölçerek gerekli olan taze hava miktarlarının ayarlanması, bu havanın filtrelenmesi, ısıtılması,soğutulması ve nemlendirilmesi.

27 Bunlara ek olarak İş Kulelerinde;
●Aydınlatmaların zamana göre açılıp kapatılması ●Gerektiği zaman dış havanın direkt olarak bina soğutmasında kullanılması ●Binadan dışarı verilen atık havanın ısısının çeşitli yöntemlerle geri kazanılıp tekrar kullanılması ●Çevreye ısı yayan cihazların ısısının kazanılarak sıcak su kullanımına yönlendirilmesi ●Toprağa yerleştirilen nem sensorlerinden kumanda alarak fazla sulamanın engellenmesi ●Bir yangın durumunda insan yaşamını kurtarmak için gereken tüm önlemler öncelikle otomatik olarak alınabilmektedir.

28 İSTANBUL DÜNYA TİCARET MERKEZİ
Yapım tarihi : Yeri : Bakırköy,İstanbul Arsa alanı : m2 Bina yüksekliği 74.7m Cam türü :Reflekte lamine,çift cam sistemi HVAC : %100 İklimlendirme Aydınlatma sistemi :Enerji tasarruflu Flouresan Dış aydınlatma fotoselli sistem mevcuttur. Yangın sistemi :Duman/sıcaklık dedektörleri, gazlı söndürme sistemi Güvenlik sistemi : CCTV, kartlı geçiş sistemi,X-Ray cihazı, Güvenlik elemanları

29 DÜNYA TİCARET MERKEZİNİN ISITILMASI
Kazandan elde edilen sıcak akışkan klima santrallerine verilerek, mağazalara ısıtılmış ve nem oranı ayarlanmış hava verilmektedir. Mağazalarda mevcut VAV üniteleri çıkışlarındaki, termostat kontrollü ısıtma serpantinlerine de sıcak akışkan gönderilerek mağazalarda ihtiyaç duyulan ortam sıcaklığı elde edilmektedir. DÜNYA TİCARET MERKEZİNİN ATIK SULARI DEĞERLENDİRMESİ Atık sular Ayamama Deresi yakınındaki arıtma tesisinde toplanarak biyolojik yöntemle çalışan arıtma işlemine tabi tutulur. Arıtılan su, ihtiyaca göre bahçe sulama işlerinde kullanılır. Fazla su Ayamama Deresine deşarj edilir. Bina ve otopark alanlarında toplanan yağmur ve taban suyu terfi istasyonundaki yağmur suyu pompalarıyla Ayamama Deresine deşarj edilmektedir.

30 YAPI KREDİ BANKASI OPERASYON MERKEZİ BİNASI
Binanın her katı döşemenin altındaki bir hava akımı sistemi kullanılarak havalandırılmaktadır. Hava, yükseltilmiş döşemedeki ızgaralardan düşük düzeyde sağlanmakta ve doğal bir yükselişle tavana yöneltilmektedir. Sıcaklık değişimlerini azaltmak için iç yüzeydeki betonarme unsurlar çıplak bırakılmıştır.

31 DIŞ TİCARET KOMPLEKSİ Dış Ticaret Kompleksi’nde aydınlatma tasarımı gün ışığına dayalıdır. Ofis mekanlarının yer aldığı katlarda atriumdan alınan gün ışığı iç mekanlara iletilmektedir. Kullanılan cam bölmelerle ofis alanları da aydınlatılmaktadır. Gün ışığının yanında yapay aydınlatma elemanları da fazla sayıda kullanılmıştır. Gün ışığı ve dimmer kontrollü enerji etkin yapay aydınlatma sistemi uygulanmıştır. Aydınlatma sistemi, bina otomasyon sistemi tarafından kontrol edilmektedir

32 COMMERZBANK MERKEZ BİNASI
Almanya, Frankfurt’ta bulunan bu bina Avrupa’nın en yüksek ofis binasıdır. Dünyanın sayılı akıllı binalarından biri olan Commerzbank, bina ve ofis otomasyon sistemlerini kullanarak minimum enerji tüketimi ile maksimum performans yakalayan ekolojik bir binadır. Binanın planı üçgen bir atrium çevresinde düzenlenen çalışma alanlarından oluşmaktadır. Atrium her 12 katta bir yatay bir cam bölge ile ayrılarak hava akışı yönlendirilmiş böylece baca etkisi ortadan kaldırılmıştır.

33 RWE TOWER Dünyanın ilk ekolojik kulesi olan RWE kulesinin silindirik formu tüm katlarda hava akışının düşey sirkülasyonunu ve diyagonal havalandırmayı kolaylaştırmaktadır. Binadan atılan hava kışın, ısı geri kazanımı sağlamak için düşey borularla merkezi tesise gönderilmektedir. Cephe, kışın kombine güneş koruyucu elemanları ile iyi bir yalıtım yazın ise etkin solar koruma sağlamaktadır.

34 BAHREYN DÜNYA TİCARET MERKEZİ

35 İkiz kulelerden oluşan bu yapı 240 m yüksekliğinde ve birbirine 3 köprü ile bağlıdır. Her köprüye bir tane rüzgar türbini takılmıştır. Bu gökdelenler, rüzgarı birbirleri arasına yönlendirerek ve hızını arttırarak projenin verimini artırıyorlar. Bunun yanında bu gökdelenlerin kendine has eşsiz şekillere, köprüler arasındaki basınç farklılıklarını minimuma indirgemeyi sağlayarak, yükseklik arttıkça rüzgar hızının artmasından dolayı oluşabilecek farkları minimuma indirgiyor ve türbinler arasında eşit bir rüzgar hız dağılımı sağlamış oluyor. Bu özelliklerin tümü de, jeneratörlere güç sağlamada ekstra verimlilik elde etme imkanı veriyor.

36 BİZİ DİNLEDİĞİNİZ İÇİN
TEŞEKKÜR EDERİZ…


"AKILLI EVLER Hazırlayanlar; Barış ÇAKIROĞLU" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları