Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Antimikrobiyal ilaç kullanımını optimize etme Antimikrobiyal direnç kontrol gelişimi Morbidite, mortalite ve uygunsuz antibiyotik kullanım maliyetlerini.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Antimikrobiyal ilaç kullanımını optimize etme Antimikrobiyal direnç kontrol gelişimi Morbidite, mortalite ve uygunsuz antibiyotik kullanım maliyetlerini."— Sunum transkripti:

1

2

3

4

5

6 Antimikrobiyal ilaç kullanımını optimize etme Antimikrobiyal direnç kontrol gelişimi Morbidite, mortalite ve uygunsuz antibiyotik kullanım maliyetlerini azaltma.

7 Ekonomik analiz, alternatif tercihlerin hem maliyetler hemde çıktılar açısından kıyaslamalı analizidir. Tamekonomik analizler dört ana gruptan oluşmaktadır: Maliyet minimizasyonu (cost-minimization), Maliyet etkililik (cost-effectiveness), Maliyet faydalanım/yarar (cost-utility), Maliyet kar /kazanç (cost-benefit) analizleri.

8 Klinik çalışmaların kalitesinin tespiti ve sonuçlarının maliyet etkililik hesaplarında kullanılması, İlaçların maliyetlerini değerlendirme aşamaları, Aynı konuda yapılan çalışmaların değerlendirilmesi, İlaçların yaşam kalitesine etkisi ve bunun maliyet etkililik çalışmalarında kullanılması, İlaçların fiyatlandırılması, Eşdeğerlik, yakın eşdeğerlik kavramı

9 Antibiyotik tüketimini ölçüm metotları Dünya Sağlık Örgütü’nün geliştirdiği ve belirli aralıklarla güncelleştirdiği yaklaşımdır. Anatomical Therapeutical Chemical (ATC) Classification /DDD sistemi de denilen bir hesaplama metodu kullanılmaktadır (www.whocc.no/atcddd).www.whocc.no/atcddd Tanımlanmı günlük doz= Defined Daily Doses (DDDs) DDD hesaplanırken her antibiyotik için ortalama devam dozu (ana endikasyon, 70 kg erikin) hazırlanmıştır ve aktif maddeyi gram (veya I.U.) olarak almak gerekmektedir. DDD miktarı = Kutu sayısı x Kutudaki tablet sayısı x Gram olarak tablet ağırlığı / Antibiyotiğin gram olarak DDD değeri. Bu hesaplama metodunda; hastanede yatan hastalar için günlük doz (DDD) toplamının 100-hasta-güne oranlanması şeklindedir. Bu şekilde elde edilen değere ‘antibiyotik tüketim indeksi (AT)’ adı verilmektedir.

10 Antibiyotik tüketimini ölçüm metotları Dünya Sağlık Örgütü’nün geliştirdiği ve belirli aralıklarla güncelleştirdiği yaklaşımdır. Anatomical Therapeutical Chemical (ATC) Classification /DDD sistemi de denilen bir hesaplama metodu kullanılmaktadır (www.whocc.no/atcddd).www.whocc.no/atcddd Tanımlanmı günlük doz= Defined Daily Doses (DDDs) DDD hesaplanırken her antibiyotik için ortalama devam dozu (ana endikasyon, 70 kg erikin) hazırlanmıştır ve aktif maddeyi gram (veya I.U.) olarak almak gerekmektedir. DDD miktarı = Kutu sayısı x Kutudaki tablet sayısı x Gram olarak tablet ağırlığı / Antibiyotiğin gram olarak DDD değeri. Bu hesaplama metodunda; hastanede yatan hastalar için günlük doz (DDD) toplamının 100-hasta-güne oranlanması şeklindedir. Bu şekilde elde edilen değere ‘antibiyotik tüketim indeksi (AT)’ adı verilmektedir. DDD metodunun avantajları Antibiyotik kullanım yoğunluğunun hesaplanması fiyat ve kutu büyüklüğünden bağımsızdır ve her antibiyotik için günlük kullanılan doz aynı DDD’yi ifade etmektedir. Örnek olarak; 0.24 g gentamisin 4 g sefotaksim 14 g piperasilin aynı DDD değerine sahiptir. Ülkeler/hastaneler/klinikler aynı yöntemle kullandıkları antibiyotik yoğunluğunu hesaplayabilirler. Hastanelerde Toplumda DDD/ 100 yatak/gün DDD/ 1000 kişi/gün Örnek:” Amoksisilin 4 DDD/1000 kişi-gün demek, o yıl içinde her gün için 1000 kişiden 4’ü 1 g amoksisilin aldı” demektir. Gentamisin 2 DDD/100 yatak-gün: “Hastanedeki her 100 yatak için her gün 2 hasta 240 mg gentamisin aldı” demektir


"Antimikrobiyal ilaç kullanımını optimize etme Antimikrobiyal direnç kontrol gelişimi Morbidite, mortalite ve uygunsuz antibiyotik kullanım maliyetlerini." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları