Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1 Olasılık Çeşitleri. 2 Hilesiz bir zar atıldığında üst yüze 5 gelme olasılığını hesaplayınız.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1 Olasılık Çeşitleri. 2 Hilesiz bir zar atıldığında üst yüze 5 gelme olasılığını hesaplayınız."— Sunum transkripti:

1 1 Olasılık Çeşitleri

2 2 Hilesiz bir zar atıldığında üst yüze 5 gelme olasılığını hesaplayınız.

3 3 Olasılık Çeşitleri Hilesiz bir zar atıldığında üst yüze 5 gelme olasılığını hesaplayınız.

4 4 Olasılık Çeşitleri Her bir çıktının eş olması durumunda, hesaplama yoluyla bulunan olasılığa “Teorik Olasılık” denir. Her bir çıktının eş olması durumunda, hesaplama yoluyla bulunan olasılığa “Teorik Olasılık” denir.

5 5 Olasılık Çeşitleri Bir torbada eş büyüklükte 4 mavi, 6 sarı ve 9 yeşil bilye vardır. Bu torbadan rastgele çekilen bir bilyenin sarı renkli olma olasılığını teorik olarak hesaplayınız.

6 6 Olasılık Çeşitleri Bir torbada eş büyüklükte 4 mavi, 6 sarı ve 9 yeşil bilye vardır. Bu torbadan rastgele çekilen bir bilyenin sarı renkli olma olasılığını teorik olarak hesaplayınız. Örnek uzayın eleman sayısı: 4+6+9=19 s(E)=19 Sarı renkli bilye sayısı: s(S)=6

7 7 Tibet basketbol potasına belli bir mesafeden 100 atış yapıyor. Bu atışlardan 55 tanesi isabetli oluyor. Tibet’in atacağı 101. atışın isabetli olma olasılığı nedir? Olasılık Çeşitleri

8 8 Tibet basketbol potasına belli bir mesafeden 100 atış yapıyor. Bu atışlardan 55 tanesi isabetli oluyor. Tibet’in atacağı 101. atışın isabetli olma olasılığı nedir? Olasılık Çeşitleri Örnek uzay: 2 durum vardır. Atış ya isabetli ya da isabetsiz olur. s(E)=2 İsabetli olma durumuna A diyelim. s(A)=1 Atışın isabetli olma olasılığı teorik olarak

9 9 Tibet basketbol potasına belli bir mesafeden 100 atış yapıyor. Bu atışlardan 55 tanesi isabetli oluyor. Tibet’in atacağı 101. atışın isabetli olma olasılığı nedir? Olasılık Çeşitleri Örnek uzay: 2 durum vardır. Atış ya isabetli ya da isabetsiz olur. s(E)=2 İsabetli olma durumuna A diyelim. s(A)=1 Atışın isabetli olma olasılığı teorik olarak Tibet’in yaptığı 100 atış sonrası isabet ettirdiği atışlara göre olasılık değerini tekrar hesaplayalım:

10 10 Olasılık Çeşitleri Deney yaparak hesaplanan olasılık değeri “Deneysel Olasılık” olarak isimlendirilir. Deneme sayısı arttıkça deneysel olasılık değeri, teorik olasılık değerine yaklaşır. Deney yaparak hesaplanan olasılık değeri “Deneysel Olasılık” olarak isimlendirilir. Deneme sayısı arttıkça deneysel olasılık değeri, teorik olasılık değerine yaklaşır.

11 11 Olasılık Çeşitleri Bugün yağmur yağma olasılığı % 75 LEYLA Bugün yağmur yağma olasılığı % 50 YAHYA

12 12 Olasılık Çeşitleri Sonucu kişiden kişiye değişen olasılık değerlerine “Öznel Olasılık” denir.

13 13 Olasılık Çeşitleri Olasılık çeşitleri; Teorik, Deneysel ve Öznel Olasılık olmak üzere 3 çeşittir.


"1 Olasılık Çeşitleri. 2 Hilesiz bir zar atıldığında üst yüze 5 gelme olasılığını hesaplayınız." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları