Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BAKTERİ BİLGİSİ EĞİTİMİ BAKTERİ BİLGİSİ EĞİTİMİ BAKTERİ NEDİR? Bakteriler, mikroskobik, gözle görülemeyen organizmalar dır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BAKTERİ BİLGİSİ EĞİTİMİ BAKTERİ BİLGİSİ EĞİTİMİ BAKTERİ NEDİR? Bakteriler, mikroskobik, gözle görülemeyen organizmalar dır."— Sunum transkripti:

1

2 BAKTERİ BİLGİSİ EĞİTİMİ BAKTERİ BİLGİSİ EĞİTİMİ

3 BAKTERİ NEDİR? Bakteriler, mikroskobik, gözle görülemeyen organizmalar dır.

4 Bakteriler Nasıl Çoğalırlar? Bakteriler, ikiye bölünerek çoğalırlar. Bakteriler, ikiye bölünerek çoğalırlar. Üremeleri çok hızlı olabilir. Sayıları 10-20 dakika arasında ikiye katlanır. Üremeleri çok hızlı olabilir. Sayıları 10-20 dakika arasında ikiye katlanır.

5 Bakterilerin hepsi zararlı mıdır ? Bakterilerin bazıları yararlıdır. Bakterilerin bazıları yararlıdır. Örneğin: şarap, yoğurt, sirke, peynir vb. ürünleri yapmakta kullanılan bakteriler de vardır. Örneğin: şarap, yoğurt, sirke, peynir vb. ürünleri yapmakta kullanılan bakteriler de vardır. Ancak, zararlı bakteriler patojenik olarak adlandırılırlar. Ancak, zararlı bakteriler patojenik olarak adlandırılırlar.

6 Zararlı bakteriler yemek üretiminde neden dikkate alınmalıdırlar? Uygun olmayan zaman / sıcaklık kontrolü Gıdaya mikrobiyel bulaşma olması Zararlı bakterilerin gıda üzerinde çoğalması Zehirlenme Belirtilerinin Görülmesi ÇÜNKÜ; Zararlı bakteriler yiyecekleri sindirdikten sonra toksinlerini bırakırlar veya kontrolsüz çoğalıp yiyecekleri bozarlar. ÇÜNKÜ; Yiyeceklerin bozulması sonucu zehirlenmelere ve hatta ÖLÜMLERE sebep olabilirler.

7 Sıcaklık Gıda Çeşidi Nem Miktarı Süre Bakterilerin Üremek için Temel İhtiyaçları Nelerdir ? Bakteriler üremek için Bakteriler üremek içinuygungıdaya,sıcaklığa,neme,süreye ihtiyaç duyarlar. ihtiyaç duyarlar.

8 Bakteriler hangi gıdalarda daha çok ürerler? Bakteriler; et, balık, yumurta ve sütlü tatlılar gibi özellikle proteinli gıdaları severler ve bu gıdalarda daha çok ürerler. Bakteriler; et, balık, yumurta ve sütlü tatlılar gibi özellikle proteinli gıdaları severler ve bu gıdalarda daha çok ürerler.

9 Bakteriler hangi sıcaklıklarda daha çok ürerler? 8 0 C – 63 0 C arasındaki ortamlar bakterilerin üreyip toksin üretebileceği ideal ortamlardır. 8 0 C – 63 0 C arasındaki ortamlar bakterilerin üreyip toksin üretebileceği ideal ortamlardır. Örneğin; Örneğin; insan vücudunda ( sıcaklığı 37 0 C ), normal oda koşullarında insan vücudunda ( sıcaklığı 37 0 C ), normal oda koşullarında ( sıcaklığı 25 0 C) bakteriler çok miktarda ürerler. ( sıcaklığı 25 0 C) bakteriler çok miktarda ürerler.

10 Bakteriler hangi ortamlarda ürerler? Bakteriler nemli ortamı severler.Örneğin; ıslak mutfak tezgahları vb. Bakteriler nemli ortamı severler.Örneğin; ıslak mutfak tezgahları vb. Dondurulan ya da kurutulan gıdalarda elverişli su ortamı yok edildiği için bakteriler üreyemez. Dondurulan ya da kurutulan gıdalarda elverişli su ortamı yok edildiği için bakteriler üreyemez.

11 Kaynakları - İnsan ve diğer memelilerin bağırsak sistemleri Kaynakları - İnsan ve diğer memelilerin bağırsak sistemleri Bulaşma Yolları – Kirli sular, yıkanmamış eller, kirli ekipmanlar Bulaşma Yolları – Kirli sular, yıkanmamış eller, kirli ekipmanlar Ortaya çıkma zamanı – 12 – 72 saat Ortaya çıkma zamanı – 12 – 72 saat Belirtiler - Karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal, ateş görülür. 1 ile 5 gün arası devam edebilir. Belirtiler - Karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal, ateş görülür. 1 ile 5 gün arası devam edebilir. Escherichia coli Escherichia coli

12 Kontrol Yöntemleri Çapraz bulaşmalar önlenmelidir. Çapraz bulaşmalar önlenmelidir. Eller, tuvaletten çıktıktan sonra mutlaka dezenfektanlı sabunla yıkanmalıdır. Eller, tuvaletten çıktıktan sonra mutlaka dezenfektanlı sabunla yıkanmalıdır. Kişisel hijyen kurallarına mutlaka uyulmalıdır. Kişisel hijyen kurallarına mutlaka uyulmalıdır. Etkin temizlik sağlanmalıdır. Etkin temizlik sağlanmalıdır.

13 Salmonella Kaynakları - Hasta insanların sindirim sistemi, kırmızı & beyaz et, yumurta, çiğ süt Kaynakları - Hasta insanların sindirim sistemi, kırmızı & beyaz et, yumurta, çiğ süt Bulaşma Yolları – İyi pişmemiş ya da kirlenmiş et, yumurta Bulaşma Yolları – İyi pişmemiş ya da kirlenmiş et, yumurta Ortaya çıkma zamanı – 6 – 72 saat (genellikle 12-36 saat) Ortaya çıkma zamanı – 6 – 72 saat (genellikle 12-36 saat) Belirtiler - Karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal, ateş görülür. 1 ile 7 gün arası devam edebilir. Belirtiler - Karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal, ateş görülür. 1 ile 7 gün arası devam edebilir.

14 Salmonella Kontrol Yöntemleri Çapraz bulaşmalar önlenmelidir. Çapraz bulaşmalar önlenmelidir. Şoklanmış etler uygun şekilde çözdürülmelidir. Şoklanmış etler uygun şekilde çözdürülmelidir. Etlerin iç sıcaklığı 75°C’de en az 12 dakika tutulmalıdır. Etlerin iç sıcaklığı 75°C’de en az 12 dakika tutulmalıdır. Kişisel hijyen kurallarına mutlaka uyulmalıdır. Kişisel hijyen kurallarına mutlaka uyulmalıdır. Etkin temizlik sağlanmalıdır. Etkin temizlik sağlanmalıdır. Çöpler, sık sık dökülmelidir. Çöpler, sık sık dökülmelidir.

15 Staphylococcus Aureus Kaynakları – Burun, ağız, deri, eller, yaralar Kaynakları – Burun, ağız, deri, eller, yaralar Bulaşma Yolları – Maske takmadan çalışılması ile ve hızlı soğutma yapılmaması ile Bulaşma Yolları – Maske takmadan çalışılması ile ve hızlı soğutma yapılmaması ile Ortaya çıkma zamanı – 1 - 7 saat (genellikle 12 -18) Ortaya çıkma zamanı – 1 - 7 saat (genellikle 12 -18)

16 Staphylococcus Aureus Kontrol Yöntemleri Çapraz bulaşmalar önlenmelidir. Çapraz bulaşmalar önlenmelidir. Yemekler hızlı soğutulmalıdır. Yemekler hızlı soğutulmalıdır. Kişisel hijyen kurallarına mutlaka uyulmalıdır. Kişisel hijyen kurallarına mutlaka uyulmalıdır. Maske takılması sağlanmalıdır. Maske takılması sağlanmalıdır. Ellerin yıkanması konusunda çok dikkatli olunmalıdır. Ellerin yıkanması konusunda çok dikkatli olunmalıdır.

17 Bakteriler mutfağımıza nasıl girerler? 1. İnsanlarla: Bakteriler; kirli ellerle, nefesle, kıyafetlerle, takılarla vb. bulaşma yolları ile mutfağımıza girebilirler. Bakteriler; kirli ellerle, nefesle, kıyafetlerle, takılarla vb. bulaşma yolları ile mutfağımıza girebilirler.

18 Bakteriler mutfağımıza nasıl girerler? 2. Gıdalarla: Bakteriler; uygun mal girdi kontrolü yapılmamış olarak mutfağa giren gıdalarla bulaşabilir. Bakteriler; uygun mal girdi kontrolü yapılmamış olarak mutfağa giren gıdalarla bulaşabilir. Çünkü ısıl işlem görmemiş, çiğ sebze ve meyvelerde topraktan gelen zararlı bakteriler bulunur. Ayrıca uygun depolanmayan gıdalarda bakterilerin çoğalmasına zemin oluşturabilir. Çünkü ısıl işlem görmemiş, çiğ sebze ve meyvelerde topraktan gelen zararlı bakteriler bulunur. Ayrıca uygun depolanmayan gıdalarda bakterilerin çoğalmasına zemin oluşturabilir.

19 Bakteriler mutfağımıza nasıl girerler? 3. Tozla: Bakteriler; havalandırması düzgün çalışmayan, temizlikleri uygun şekilde yapılmayan ortamlarda, tozlu ortamlarda, tozlu saklama dolaplarında rahatlıkla ürerler. Bakteriler; havalandırması düzgün çalışmayan, temizlikleri uygun şekilde yapılmayan ortamlarda, tozlu ortamlarda, tozlu saklama dolaplarında rahatlıkla ürerler.

20 Bakteriler mutfağımıza nasıl girerler? 4. Hava ile : Bakteriler; havalandırması düzgün çalışmayan, temizlenmeyen ortamlarda havada asılı kalarak hijyenik olmayan ortamlara sebep olabilirler. Bakteriler; havalandırması düzgün çalışmayan, temizlenmeyen ortamlarda havada asılı kalarak hijyenik olmayan ortamlara sebep olabilirler.

21 Bakteriler mutfağımıza nasıl girerler? 5. Su ile : Üretimde kullanılan suyun bakteriyolojik açıdan kirli olması durumunda, zararlı bakteriler üretilen gıdalara da bulaşır. Üretimde kullanılan suyun bakteriyolojik açıdan kirli olması durumunda, zararlı bakteriler üretilen gıdalara da bulaşır.

22 Bakteriler mutfağımıza nasıl girerler? 6. Zararlılar ile : Üretim ortamında uygun ilaçlama yapılmazsa, böcek, fare vb. zararlılar üreyebilir.Bu zararlıların mikroplu ortamlarda gezdikten sonra mutfağa girmesi mikrop bulaşmasına sebep olur. Üretim ortamında uygun ilaçlama yapılmazsa, böcek, fare vb. zararlılar üreyebilir.Bu zararlıların mikroplu ortamlarda gezdikten sonra mutfağa girmesi mikrop bulaşmasına sebep olur.

23 Bakteriler mutfağımıza nasıl girerler? 7. Çöpler ile : Üretim ortamında çöplerin bekletilmesi mikrorganizmaların üremesine sebep olur. Üretim ortamında çöplerin bekletilmesi mikrorganizmaların üremesine sebep olur.

24 Bakteriler nasıl yok edilir? Çiğ sebze ve meyveler iyice yıkandıktan sonra, dezenfekte edilir. Çiğ sebze ve meyveler iyice yıkandıktan sonra, dezenfekte edilir. Etler iyice pişirilir. Etler iyice pişirilir. Kullanılan bıçaklar, rendeler, kesme tezgahları iyice dezenfekte edilir. Kullanılan bıçaklar, rendeler, kesme tezgahları iyice dezenfekte edilir.

25 Kişisel hijyene dikkat edilir. Kişisel hijyene dikkat edilir. İlaçlamalar periyodik yaptırılır. İlaçlamalar periyodik yaptırılır. Tezgahlar, dolaplar iyice temizletilip, dezenfekte edilir. Tezgahlar, dolaplar iyice temizletilip, dezenfekte edilir. Bakteriler nasıl yok edilir?

26 Paketi açılan ürünler; streçlendikten sonra türüne göre ya soğutucuda ya da kuru depoda bekletilir. Paketi açılan ürünler; streçlendikten sonra türüne göre ya soğutucuda ya da kuru depoda bekletilir. Çöpler, sık sık boşaltılır. Çöpler, sık sık boşaltılır. Bakteriler nasıl yok edilir?

27 EN ÖNEMLİSİ: Bakterilere şans tanımayınız! Bakterilere şans tanımayınız! Kurallara uyunuz! Kurallara uyunuz!


"BAKTERİ BİLGİSİ EĞİTİMİ BAKTERİ BİLGİSİ EĞİTİMİ BAKTERİ NEDİR? Bakteriler, mikroskobik, gözle görülemeyen organizmalar dır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları