Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

2014 1435.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "2014 1435."— Sunum transkripti:

1 2014 1435

2 RAMAZAN AYI VE ORUÇ İBADETİNİN FAZİLETLERİ

3 Ramazan Kadir Gecesi Şaban Receb Bayram
Hicri takvime göre 9.ay olan Ramazan ayı, manevi güzelliklerle dolu mü’minler için af ve mağfiret ayıdır. Bu ay üç ayların sonuncusudur. Recep ayı bizleri Şaban’a Şaban ayı Ramazan’a Ramazan Kadir gecesine kadir Gecesi de bizleri yüce kitabımız Kuran_ı Kerim’e ulaştırır. İsmi Kur’an-ı Kerimde zikredilen tek ay Ramazan’ı şeriftir. Bayram

4 Ayet (O sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa, onu oruçla geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Allah, size kolaylık diler, zorluk dilemez. Bu da sayıyı tamamlamanız ve hidayete ulaştırmasına karşılık Allah’ı yüceltmeniz ve şükretmeniz içindir. (Bakara 2/185)

5 Ramazan, Oruç ve Kur’an ayıdır
Ramazan, kendisinde Kur’an-ın indirilmeye başlandığı Peygamberimiz (SAV) efendimize Risalet görevinin verildiği Bin aydan daha kıymetli olan Kadir Gecesini içinde bulundurmaktadır. Bu mübarek ayın kutsiyetini şu şekilde özetleyebiliriz.

6 Ramazan, Oruç ve Kur’an ayıdır
Hz. Muhammed (SAV) efendimiz bu ayda Peygamber olarak görevlendirilmiştir. Kur’an-ı Kerim’in insanlığa nüzulu bu ayda başlamıştır. Bin aydan daha hayırlı olan Mübarek Kadir Gecesi bu ayın son on günü içindedir. Farz olan Oruç ibadeti ramazan ayında tutulmaktadır.

7 Oruç ibadeti temel ibadetlerimizden biridir.
Namaz Zekat Oruç, hicretten bir buçuk yıl sonra Medine’de farz kılınmıştır. Dinimizde ilk emredilen ibadet Namaz, sonra Zekat sonra Oruç en son da Hac ibadetidir. Bu sıralamadan da anlaşılacağı üzere kolaydan zora doğru tedrici bir metod görülmektedir. Oruç Hacc

8 Oruç ibadeti temel ibadetlerimizden biridir.
“Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı.” Ayeti kerimede bu zorlu ve meşakkatli ibadetin sadece Müslümanlara farz kılınmadığı öteden beri gelen İlahi bir emir olduğu bildirilmiştir. Yaşayan dünya dinlerinde bu hakikatin bazı kırıntılarını görmek mümkündür.

9 Oruç ibadeti temel ibadetlerimizden biridir.
Mesela Budizm’de 2 ay oruç, Yahidilikte ise Yom Kipur denen kefaret orucu tutulur. İncilde oruç ibadetinden övgüyle bahsedilir. Hıristiyanlar genelde Çarşamba ve cumartesi günleri oruç tutarlar. Onlar bu günlerin tövbelerin kabul günü olduğuna inanırlar. Yine Katolik Hıristiyanlar yılda iki oruç tutarlar. Bunlar şükran orucu ve kiliseye mensubiyet orucudur. Her dinde oruç olmakla birlikte orucun zamanı orucun miktarı ve orucun mahiyeti farklıdır.

10 “Mükafatını Allah (cc) verecektir”
Oruç “Mükafatını Allah (cc) verecektir” أنه سمع أبا هريرة رضي الله عنه يقول: قال رسول الله صلى الله عليه وسلم قال الله عز وجل: كل عمل ابن آدم له إلا الصيام. فإنه لي وأنا أجزي به. Aziz ve celîl olan Allah "İnsanın oruç dışında her ameli kendisi içindir. Oruç benim içindir, mükafatını da ben vereceğim"

11 “Mükafatını Allah (cc) verecektir”
Oruç “Mükafatını Allah (cc) verecektir” Riya ve gösterişin karışmadığı en halis ibadet oruç’tur. Oruç tutan söylemedikçe oruç tutup tutmadığını kimse bilemez. Yakın tarihimizden bir misal verebiliriz. Yaman Dede Camii Talas-Kayseri Yaman Dede

12 “Mükafatını Allah (cc) verecektir”
Oruç “Mükafatını Allah (cc) verecektir” Gönül hûn oldu şevkinden boyandım yâ Resulallah Nasıl bilmem bu nîrâna dayandım yâ Resulallah Ezel bezminde bir dinmez figândım yâ Resulallah Cemâlinle ferahnâk et ki yandım yâ Resulallah Dizelerini yazan Yaman Dede Müslüman olup 25 yıl ailesinden gizli oruç tutmuştur. Şunu da ilave edelim ki tarihin hiçbir döneminde Müşriklerin oruç tuttuğu vaki değildir.

13 Cennette oruç tutanların çağrılacağı kapı
Reyyan

14 Cennette oruç tutanların çağrılacağı kapı
- وعنهُ أَنَّ رسولَ اللَّهِ صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم قالَ : « مَنْ أَنْفَقَ زَوْجَين في سَبِيلِ اللَّهِ نُودِيَ مِنْ أَبْواب الجَنَّةِ : يَا عَبْدَ اللَّهِ هذا خَيْرٌ ، فَمَنْ كَان مِنْ أَهْلِ الصَلاةِ دُعِي منْ باب الصَّلاةِ ، ومَنْ كانَ مِنْ أَهْلِ الجِهَادِ دُعِي مِنْ باب الجِهَادِ ، ومَنْ كَانَ مِنْ أَهْل الصِّيامِ دُعِيَ مِنْ باب الرَّيَّانِ ومنْ كَانَ مِنْ أَهْل الصَّدقَة دُعِي مِنْ باب الصَّدقَةِ » قال أبو بكرٍ رَضِيَ اللَّه عَنْهُ : بأَبي أَنت وأُمِّي يا رسولَ اللَّه ما عَلى مَنْ دُعِي مِنْ تِلكَ الأَبْوابِ مِنْ ضَرُورةٍ ، فهلْ يُدْعى أَحدٌ مِنْ تلك الأَبْوابِ كلِّها ؟ قال : « نَعَم وَأَرْجُو أَنْ تكُونَ مِنهم » متفقٌ عليه .

15 Cennette oruç tutanların çağrılacağı kapı
Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: "Allah yolunda çift sadaka veren kimse, cennetin muhtelif kapılarından, ‘Ey Allah'ın (sevgili) kulu! Burada hayır ve bereket vardır’, diye çağırılır. Sürekli namaz kılanlar namaz kapısından, mücahidler cihad kapısından, oruçlular reyyân kapısından, sadaka vermeyi sevenler de sadaka kapısından (cennete girmeye) davet edilirler."  Ebû Bekir radıyallahu anh: - Anam babam sana kurban olsun ey Allah'ın Resulü! Gerçi bu kapıların birinden çağrılan kimsenin diğer kapılardan çağırılmaya ihtiyacı yoktur ama, bu kapıların hepsinden birden çağrılacak kimseler de var mıdır? dedi. Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: - "Evet, vardır. Senin de o bahtiyârlardan olacağını ümit ederim" buyurdu

16 Cennette oruç tutanların çağrılacağı kapı
“Ramazan ayı, evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu da ateşten kurtulma ayıdır.” إِذَا دَخَلَ شَهْرُ رَمَضَانَ فُتِّحَتْ أَبْوَابُ السَّمَاءِ ، وَغُلِّقَتْ أَبْوَابُ جَهَنَّمَ ، وَسُلْسِلَتِ الشَّيَاطِينُ “Ramazan ayı gelince, Cennet kapıları açılır. Cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar bağlanır.”

17 Ramazan Orucunu tutanların geçmiş günahları bağışlanır
Müjde dolu bir hadisi şerifte peygamber efendimiz (SAV) şöyle buyuruyor. "Kim, faziletine inanarak ve karşılığını Allah'tan bekleyerek ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır."

18 Ramazan ayındaki güzellikler
Ramazan oruç ve sabır ayıdır. Bin aydan daha hayırlı oln Kadir Gecesi Ramazan’da dır. Kur’an-ı Kerimin en çok okunduğu zaman Ramazan ayıdır. Teravih namazı bu ayın gecelerinde kılınır. Sahurun bereketine ve iftarın zevk ve heyecanına bu ayda varılır.

19 Ramazan ayındaki güzellikler
Sosyal yardımlaşma ve dayanışmayım sağlayan Fitre bu ayda verilir. Zekat ve sadakaların en çok verildiği zaman yine ramazan ayıdır. Zengin fakir kaynaşması en güzel ramazan ayında sağlanır. Yine bu ay sağlık sabır gibi güzellikleri kazandırdığı gibi ibadete devam azmi sağlar.

20 Ramazan manileri Donandı her yer kandiller ile Doldu camiler efendim müminler ile Zikrü teşbihler saf diller ile Sana eylerler efendim Şehri Ramazan Hoş sefa geldin efendim Şehri Ramazan Aylar sultanı canlar cananı Çok şükür geldi efendim Şehri Ramazan Zikr-ü ibadet müminler ile Sana eylerler efendim Şehri Ramazan Hoş sefa geldin efendim Şehr-i Ramazan

21 Ramazan manileri Ramazanım merhaba Bizlere verdin sefa Rabbimize hamdolsun Her nefeste bin defa. Bu aya hürmet gerek Nimete şükür gerek Mübarek Ramazan'da Hakk'a ibadet gerek.

22 Sapanca Şükriye Camii İmam Hatibi
اَللَّهُمَّ اِنَّكَ عَفُوٌّ كَرِيمٌ تُحِبُّ الْعَفْوَ فَاعْفُ عَنِّى Ahmet KARAMAN Sapanca Şükriye Camii İmam Hatibi


"2014 1435." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları