Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hicri takvime göre 9.ay olan Ramazan ayı, manevi güzelliklerle dolu mü’minler için af ve mağfiret ayıdır. Bu ay üç ayların sonuncusudur. Recep ayı bizleri.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hicri takvime göre 9.ay olan Ramazan ayı, manevi güzelliklerle dolu mü’minler için af ve mağfiret ayıdır. Bu ay üç ayların sonuncusudur. Recep ayı bizleri."— Sunum transkripti:

1

2

3 Hicri takvime göre 9.ay olan Ramazan ayı, manevi güzelliklerle dolu mü’minler için af ve mağfiret ayıdır. Bu ay üç ayların sonuncusudur. Recep ayı bizleri Şaban’a Şaban ayı Ramazan’a Ramazan Kadir gecesine kadir Gecesi de bizleri yüce kitabımız Kuran_ı Kerim’e ulaştırır. İsmi Kur’an-ı Kerimde zikredilen tek ay Ramazan’ı şeriftir.

4 (O sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa, onu oruçla geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Allah, size kolaylık diler, zorluk dilemez. Bu da sayıyı tamamlamanız ve hidayete ulaştırmasına karşılık Allah’ı yüceltmeniz ve şükretmeniz içindir. (Bakara 2/185)

5 Ramazan, kendisinde Kur’an-ın indirilmeye başlandığı Peygamberimiz (SAV) efendimize Risalet görevinin verildiği Bin aydan daha kıymetli olan Kadir Gecesini içinde bulundurmaktadır. Bu mübarek ayın kutsiyetini şu şekilde özetleyebiliriz.

6 Hz. Muhammed (SAV) efendimiz bu ayda Peygamber olarak görevlendirilmiştir. Kur’an-ı Kerim’in insanlığa nüzulu bu ayda başlamıştır. Bin aydan daha hayırlı olan Mübarek Kadir Gecesi bu ayın son on günü içindedir. Farz olan Oruç ibadeti ramazan ayında tutulmaktadır.

7 Oruç, hicretten bir buçuk yıl sonra Medine’de farz kılınmıştır. Dinimizde ilk emredilen ibadet Namaz, sonra Zekat sonra Oruç en son da Hac ibadetidir. Bu sıralamadan da anlaşılacağı üzere kolaydan zora doğru tedrici bir metod görülmektedir.

8 “Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı.” Ayeti kerimede bu zorlu ve meşakkatli ibadetin sadece Müslümanlara farz kılınmadığı öteden beri gelen İlahi bir emir olduğu bildirilmiştir. Yaşayan dünya dinlerinde bu hakikatin bazı kırıntılarını görmek mümkündür.

9 Mesela Budizm’de 2 ay oruç, Yahidilikte ise Yom Kipur denen kefaret orucu tutulur. İncilde oruç ibadetinden övgüyle bahsedilir. Hıristiyanlar genelde Çarşamba ve cumartesi günleri oruç tutarlar. Onlar bu günlerin tövbelerin kabul günü olduğuna inanırlar. Yine Katolik Hıristiyanlar yılda iki oruç tutarlar. Bunlar şükran orucu ve kiliseye mensubiyet orucudur. Her dinde oruç olmakla birlikte orucun zamanı orucun miktarı ve orucun mahiyeti farklıdır.

10 أنه سمع أبا هريرة رضي الله عنه يقول : قال رسول الله صلى الله عليه وسلم قال الله عز وجل : كل عمل ابن آدم له إلا الصيام. فإنه لي وأنا أجزي به. Aziz ve celîl olan Allah "İnsanın oruç dışında her ameli kendisi içindir. Oruç benim içindir, mükafatını da ben vereceğim"

11 Riya ve gösterişin karışmadığı en halis ibadet oruç’tur. Oruç tutan söylemedikçe oruç tutup tutmadığını kimse bilemez. Yakın tarihimizden bir misal verebiliriz. Yaman Dede Camii Talas-Kayseri

12 Dizelerini yazan Yaman Dede Müslüman olup 25 yıl ailesinden gizli oruç tutmuştur. Şunu da ilave edelim ki tarihin hiçbir döneminde Müşriklerin oruç tuttuğu vaki değildir. Gönül hûn oldu şevkinden boyandım yâ Resulallah Nasıl bilmem bu nîrâna dayandım yâ Resulallah Ezel bezminde bir dinmez figândım yâ Resulallah Cemâlinle ferahnâk et ki yandım yâ Resulallah

13

14 - وعنهُ أَنَّ رسولَ اللَّهِ صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم قالَ : « مَنْ أَنْفَقَ زَوْجَين في سَبِيلِ اللَّهِ نُودِيَ مِنْ أَبْواب الجَنَّةِ : يَا عَبْدَ اللَّهِ هذا خَيْرٌ ، فَمَنْ كَان مِنْ أَهْلِ الصَلاةِ دُعِي منْ باب الصَّلاةِ ، ومَنْ كانَ مِنْ أَهْلِ الجِهَادِ دُعِي مِنْ باب الجِهَادِ ، ومَنْ كَانَ مِنْ أَهْل الصِّيامِ دُعِيَ مِنْ باب الرَّيَّانِ ومنْ كَانَ مِنْ أَهْل الصَّدقَة دُعِي مِنْ باب الصَّدقَةِ » قال أبو بكرٍ رَضِيَ اللَّه عَنْهُ : بأَبي أَنت وأُمِّي يا رسولَ اللَّه ما عَلى مَنْ دُعِي مِنْ تِلكَ الأَبْوابِ مِنْ ضَرُورةٍ ، فهلْ يُدْعى أَحدٌ مِنْ تلك الأَبْوابِ كلِّها ؟ قال : « نَعَم وَأَرْجُو أَنْ تكُونَ مِنهم » متفقٌ عليه.

15 Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: "Allah yolunda çift sadaka veren kimse, cennetin muhtelif kapılarından, ‘Ey Allah'ın (sevgili) kulu! Burada hayır ve bereket vardır’, diye çağırılır. Sürekli namaz kılanlar namaz kapısından, mücahidler cihad kapısından, oruçlular reyyân kapısından, sadaka vermeyi sevenler de sadaka kapısından (cennete girmeye) davet edilirler." Ebû Bekir radıyallahu anh: - Anam babam sana kurban olsun ey Allah'ın Resulü! Gerçi bu kapıların birinden çağrılan kimsenin diğer kapılardan çağırılmaya ihtiyacı yoktur ama, bu kapıların hepsinden birden çağrılacak kimseler de var mıdır? dedi. Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: - "Evet, vardır. Senin de o bahtiyârlardan olacağını ümit ederim" buyurdu

16 “Ramazan ayı, evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu da ateşten kurtulma ayıdır.” “Ramazan ayı gelince, Cennet kapıları açılır. Cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar bağlanır.” إِذَا دَخَلَ شَهْرُ رَمَضَانَ فُتِّحَتْ أَبْوَابُ السَّمَاءِ ، وَغُلِّقَتْ أَبْوَابُ جَهَنَّمَ ، وَسُلْسِلَتِ الشَّيَاطِينُ

17 Müjde dolu bir hadisi şerifte peygamber efendimiz (SAV) şöyle buyuruyor. "Kim, faziletine inanarak ve karşılığını Allah'tan bekleyerek ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır."

18 Ramazan oruç ve sabır ayıdır. Bin aydan daha hayırlı oln Kadir Gecesi Ramazan’da dır. Kur’an-ı Kerimin en çok okunduğu zaman Ramazan ayıdır. Teravih namazı bu ayın gecelerinde kılınır. Sahurun bereketine ve iftarın zevk ve heyecanına bu ayda varılır.

19 Sosyal yardımlaşma ve dayanışmayım sağlayan Fitre bu ayda verilir. Zekat ve sadakaların en çok verildiği zaman yine ramazan ayıdır. Zengin fakir kaynaşması en güzel ramazan ayında sağlanır. Yine bu ay sağlık sabır gibi güzellikleri kazandırdığı gibi ibadete devam azmi sağlar.

20 Donandı her yer kandiller ile Doldu camiler efendim müminler ile Zikrü teşbihler saf diller ile Sana eylerler efendim Şehri Ramazan Hoş sefa geldin efendim Şehri Ramazan Aylar sultanı canlar cananı Çok şükür geldi efendim Şehri Ramazan Zikr-ü ibadet müminler ile Sana eylerler efendim Şehri Ramazan Hoş sefa geldin efendim Şehr-i Ramazan

21 Ramazanım merhaba Bizlere verdin sefa Rabbimize hamdolsun Her nefeste bin defa. Bu aya hürmet gerek Nimete şükür gerek Mübarek Ramazan'da Hakk'a ibadet gerek.

22


"Hicri takvime göre 9.ay olan Ramazan ayı, manevi güzelliklerle dolu mü’minler için af ve mağfiret ayıdır. Bu ay üç ayların sonuncusudur. Recep ayı bizleri." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları