Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BUCAK İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ AİLE VE DİNİ REHBERLİK BÜROSU.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BUCAK İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ AİLE VE DİNİ REHBERLİK BÜROSU."— Sunum transkripti:

1

2 BUCAK İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ AİLE VE DİNİ REHBERLİK BÜROSU

3 Bucak İlçe Müftüsü İshak GÖKSEL

4 AİLE VE DİNİ REHBERLİK BÜROSU SORUMLUSU
Kadriye ALTINKAYNAK VAİZ

5 AİLE VE DİNİ REHBERLİK BÜROSU’NUN DİĞER ÜYELERİ
Salih SAYIN (Vaiz) Havva GÖKSEL (Vaiz) Şerife ÖĞÜNÇ (Kur’an Kursu Öğreticisi) Emine DİNÇ (Kur’an Kursu Öğreticisi) Betül GÖK (Kur’an Kursu Öğreticisi)

6 KURULUŞ tarihinde Bucak Müftülüğünde Aile İrşat Bürosu kurulmuştur.Faaliyetlerine devam etmektedir.

7 AİLE VE DİNİ REHBERLİK BÜROSU LOGOSU

8 AİRB GÖREVLİLERİ HİZMET İÇİ EĞİTİM SEMİNERİ PROGRAMI Kasım 2013tarihleri arasında düzenlenmiştir.Seminer veren görevliler:

9 1.Hüseyin ÖRESİN (Manisa Eğitim Mer.Öğrt.Üy.)
Konu:Aile İçi İletişim. 2.Prof.Dr. Ahmet YAMAN (Akdeniz Ün.İlahiyat Fak.Dekanı) Konu:İslam Aile Hukuku 3.Uzm.Psk.Fatma KARAKUŞ Konu:Aile Danışmanlığı 4.Uzm.Psk.Ahmet YILMAZ Konu:Sağlılklı İletişimin Temelleri

10 5. Prof. Dr. H. Kamil YILMAZ (DİB Yardımcısı) Konu:Aile Olma Bilinci 6
5.Prof.Dr.H.Kamil YILMAZ (DİB Yardımcısı) Konu:Aile Olma Bilinci 6.Uzm.Dr.Mediha ÜRKMEZ Konu: Çocuklarla İletişim Ve Hatalı Anne Baba Tutumları 7.Uzm.Psk.Dilek Zekiye KAŞIK Konu:Aileyi Tehdit Eden Dış Unsurlar. 8.Avkt.Hatice Cansu HEVESLİ Konu:TCK Ve Medeni Kanunda Kadın Ve Aile İle İlgili Düzenlemeler

11 9.Uzm.Psk.Mehmet DİNÇ Konu:Yaşlılık Dönemi Teknoloji Bağımlılığı 10.Prof.Dr.Betül ULUKOL (Ankara tıp Fak.Öğrt.Üy.) Konu: Çocuk İhmali Ve İstismarı 11.Prof.Dr.Üzeyir OK(Fen Edebiyat Fak.Öğrt.Üy.) Konu:Dini Danışmanlık Yöntemleri 12.Uzm.Dr.Semin Güler OĞURTAN Konu:Boşanma Nedenleri,Süreci Ve Sonuçları

12 13.Doç.Dr.Ahmet ALBAYRAK (Uludağ Ün.İlahiyat Fak.Öğrt.Üy.)
Konu: Gençlik Dönemi Ve Gençlerle İletişim 14.Dr.Mehmet Fatih AYDIN (DİB Yüksek Kurul Üyesi) Konu:Fetva Adabı 15.Dr.Hüseyin KAYAPINAR (DİB Yüksek Kurul Üyesi) Konu:Aile Odaklı Fıkhi Meseleler. 16.Yrd.Doç.Dr.Ömer Miraç YAMAN Konu:Madde Bağımlılığı Ve Aile

13 REHBERLİK BÜROSU’NA GELEN SORULARIN AİLE İRŞAT VE KAYNAKLARI kaynaklanan problemler Kocadan Kaynaklanan Kadından Diğer Sebepler ve kayınpederden Kayınvalide Çocuklardan

14 1. Kocadan Kaynaklanan Problemler
Haksız yere boşama, şiddet, hakaret, Cinsel yönden kadına kötü davranma, zina etme, başka bir kadınla birlikte yaşama, Eve bakmama, kadının çalışmasına izin vermeme, Aile sorunlarıyla ilgilenmeme, rehberlik hizmeti almama.

15 2. Kadından Kaynaklanan Problemler
Kocanın ailesine uzak durma, Evin bakımını ihmal etme, Cinsellikte sorunlar çıkarma, Kocanın izni olmaksızın para biriktirme, vb.

16 3. Çocuklardan Kaynaklanan Problemler
Anne babanın sözünü dinlememe, Yanlış arkadaşlar seçme, derslerine çalışmama, İş bulamama, aynı işi yapan ailelerde babanın işleri ayırmaması, Ailelerin parçalanmış aile olması, çocukların duygu ve yakınlık eksikliği yaşamaları, Çocukların evlenmek istediği kişilerin aile tarafından uygun görülmeyerek reddedilmesi, çocukların yaşları geldiği halde evlenmemesi veya ailenin çocukların evliliği ile ilgili bir çabasının olmaması vb.

17 4. Kayınvalide ve kayınpederden kaynaklanan problemler
Hasta ve bakıma muhtaç olmaları halinde anne babanın sürekli olarak çocuklarından birinin bakımında kalması, kardeşlerin bu konuda birbirlerine yardımcı olmaması, Aile büyüklerine yapılan bakımlarda büyüklerin, teşekkür ve dua etmek yerine sık sık beddua etmeleri, Kayınvalidenin gelini kıskanması, kötü davranması ve sürekli şikayet edip beddua etmesi, Mirasta haksızlık yapılması vb.

18 5. Diğer sebepler Psikiyatrik sorunlar; vesvese (obsesyon), depresyon, aşırı öfke vb. Geleneksel olarak aile büyüklerinin yaptığı bazı ritüellerin dînî kültür eksikliği sebebiyle îfâsında zorluk yaşanması (çocuğa isim konurken yapılacak işlemlerin bilinmemesi vb.) Bazı cinsel sorunların büyü şeklinde algılanması Kürtaj yaptırma; daha fazla çocuk sahibi olunmak istenmemesi, anne karnındayken çocuğun sakat doğacağının tahmin edilmesi sebebiyle kürtaj yaptırılmak istenmesi, herhangi bir sebeple kürtaj yaptırdıktan sonra duyulan vicdan azabı vb.

19

20 AİLE VE DİNİ REHBERLİK BÜROSU ÇALIŞMALARI
Telefonla ve yüz yüze görüşme yapmak, Konferans, panel ve seminer düzenlemek, Ailevi sorunların dini olmayan boyutları hakkında ilgili kurum ve kuruluşlara yönlendirme yapmak, TV programları,kitap ve broşür yayımlamak.

21 AİLE VE DİNİ REHBERLİK BÜROSU FAALİYETLERİNDEN ÖRNEKLER

22 I- TELEFONLA VE YÜZYÜZE GÖRÜŞMELER

23 Aile ve Dini Rehberlik Bürosu Görüşmelerinden Örnek

24 II- SEMİNERLER

25 FABRİKALARDAKİ BAYAN ÇALIŞANLAR YÖNELİK AİLE İRŞAT FAALİYETLERİMİZ
1.Başarırlar Mermer Fabrikası 2.FonMersan Mermer Fabrikası 3.Kremna Mermer Fabrikası 4.Demsa Mermer Fabrikası 5.Portsan Mermer Fabrikası 6.As Güreller Mermer Fabrikası

26 Başarırlar Mermer Fabrikasında çalışan bayanlara yönelik Aile İrşat Faaliyetleri.
Fatih

27 Fonmersan Mermer Fabrikasında çalışan bayanlara yönelik Aile İrşat Faaliyetleri.

28 III- AİLE VE DİNİ REHBERLİK BÜROSU TARAFINDAN HAZIRLANAN PROJELER

29 1.PROJE :AİLE BÜTÜNLÜĞÜNÜ KORUMAK
Bu proje kapsamında adli kurumlara intikal etmiş ve ayrılık sürecindeki 25 çift ile görüşülmüş bu çiftlerden 3 tanesinin birleştirilmesi gerçekleşmiştir.

30 1.PROJE :AYET VE HADİSLER IŞIĞINDA ENGELLİLER VE ENGELLİ AİLELERİN YAŞADIĞI SORUNLAR
Bu proje kapsamında ilçe sağlık müdürlüğünden engelli isim listesi ve adresleri alınarak zaman zaman engelli vatandaşlarımız ve ailerleri ziyaret edilmiştir.

31

32

33 3.PROJE :AİLE İÇİ İLETİŞİM
Bu proje kapsamında Bucak Müftülüğü personel eşlerine yönelik olarak aile içi iletişim seminerleri düzenlenmektedir.Bu seminerlerle amacımız eş,çocuk,anne,baba ile olan ilişkilerini daha da güçlendirmek ve bilinçlendirmektir.

34 Aile içi iletişim seminerinden bir görüntü.

35 4.PROJE :EVLİ OLAN ÇİFTLER VE BU EVLİLİKTE ROL OYNAYAN AİLELERİN DİNİ AÇIDAN HAK VE SORUMLULUKLARINI HATIRLATICI EĞİTİM ÇALIŞMALARI Bu proje kapsamında Bucak Belediyesi Nikah Dairesi ile iletişime geçerek evlilik baş vurusunda bulunan gençlerimizi dini açıdan “Evlilik nedir?”,”Evliliğin getirdiği hak ve sorumluluklar nelerdir?” gibi konularda eğitim çalışmaları planlanmaktadır.

36 BİZE ULAŞABİLECEĞİNİZ İLETİŞİM BİLGİLERİ
Tel: – Web Adresi: Adres: Yeni Mah. Gazi Cad. No:97 Kat:1 BUCAK/BURDUR


"BUCAK İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ AİLE VE DİNİ REHBERLİK BÜROSU." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları