Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BÖLGESEL GELİŞME ve SEKTÖR-BÖLGE YIĞINLAŞMASI Leyla BİLEN KAZANCIK Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürlüğü 26 EKİM 2007.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BÖLGESEL GELİŞME ve SEKTÖR-BÖLGE YIĞINLAŞMASI Leyla BİLEN KAZANCIK Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürlüğü 26 EKİM 2007."— Sunum transkripti:

1 BÖLGESEL GELİŞME ve SEKTÖR-BÖLGE YIĞINLAŞMASI Leyla BİLEN KAZANCIK Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürlüğü 26 EKİM 2007

2 2 BÖLGESEL GELİŞME ve SEKTÖR-BÖLGE YIĞINLAŞMASI AB-25’te Düzey 2 Bölgelerine Göre Kişi Başı GSYİH (2002) Satın alma gücü paritesine göre, (AB-25=100)

3 3 BÖLGESEL GELİŞME ve SEKTÖR-BÖLGE YIĞINLAŞMASI AB’de Düzey 2 Bölgelerine Göre Kişi Başı GSYİH (2002) Satın alma gücü paritesine göre, (AB-25=100)

4 4 BÖLGESEL GELİŞME ve SEKTÖR-BÖLGE YIĞINLAŞMASI İmalat Sanayii TÜRKİYE 26 BÖLGE23 SEKTÖR

5 5 BÖLGESEL GELİŞME ve SEKTÖR-BÖLGE YIĞINLAŞMASI Düzey 2 Bölge İlleri

6 6 BÖLGESEL GELİŞME ve SEKTÖR-BÖLGE YIĞINLAŞMASI İmalat Sanayii Alt Sektörleri

7 7 BÖLGESEL GELİŞME ve SEKTÖR-BÖLGE YIĞINLAŞMASI 1- Coğrafi Yığınlaşma Katsayısı..................... 2- Herfindahl Sektörel Uzmanlaşma Endeksi..... 3- Herfindahl Bölgesel Uzmanlaşma Endeksi..... 5- Bölgesel Yığınlaşma Katsayısı ve Oranı........ 4- Sektörel Yığınlaşma Katsayısı ve Oranı........ Yöntem

8 8 BÖLGESEL GELİŞME ve SEKTÖR-BÖLGE YIĞINLAŞMASI İmalat Sanayiinin Coğrafi Yığınlaşmaları

9 9 BÖLGESEL GELİŞME ve SEKTÖR-BÖLGE YIĞINLAŞMASI Hizmetler Sektörünün Coğrafi Yığınlaşmaları

10 10 BÖLGESEL GELİŞME ve SEKTÖR-BÖLGE YIĞINLAŞMASI Sektörel Uzmanlaşma

11 11 BÖLGESEL GELİŞME ve SEKTÖR-BÖLGE YIĞINLAŞMASI Büro Makinaları ve Bilgisayar İmalatı Sektöründe Bölgesel Yığınlaşma

12 12 BÖLGESEL GELİŞME ve SEKTÖR-BÖLGE YIĞINLAŞMASI Radyo Televizyon Haberleşme Teçhizatı ve Cihazları Sektöründe Bölgesel Yığınlaşma

13 13 BÖLGESEL GELİŞME ve SEKTÖR-BÖLGE YIĞINLAŞMASI Gıda Ürünleri ve İçecek İmalatı Sektöründe Bölgesel Yığınlaşma

14 14 BÖLGESEL GELİŞME ve SEKTÖR-BÖLGE YIĞINLAŞMASI Ağaç ve Ağaç Ürünleri İmalatı Sektöründe Bölgesel Yığınlaşma

15 15 BÖLGESEL GELİŞME ve SEKTÖR-BÖLGE YIĞINLAŞMASI Bölgesel Uzmanlaşma

16 16 BÖLGESEL GELİŞME ve SEKTÖR-BÖLGE YIĞINLAŞMASI TRC1 (Gaziantep-Kilis-Adıyaman) Bölgesinde Sektörel Yığınlaşma

17 17 BÖLGESEL GELİŞME ve SEKTÖR-BÖLGE YIĞINLAŞMASI Sektörel Yığınlaşma ve Bölgesel Çeşitlilik

18 18 BÖLGESEL GELİŞME ve SEKTÖR-BÖLGE YIĞINLAŞMASI Bölgelerde Sektörel Yığınlaşması

19 TARIM

20 20 BÖLGESEL GELİŞME ve SEKTÖR-BÖLGE YIĞINLAŞMASI Tarla Ürünlerinin Bölgelerde Yığınlaşması

21 21 BÖLGESEL GELİŞME ve SEKTÖR-BÖLGE YIĞINLAŞMASI Sebze Üretiminin Bölgelerde Yığınlaşması

22 22 BÖLGESEL GELİŞME ve SEKTÖR-BÖLGE YIĞINLAŞMASI Meyve Üretiminin Bölgelerde Yığınlaşması

23 23 BÖLGESEL GELİŞME ve SEKTÖR-BÖLGE YIĞINLAŞMASI Büyükbaş Hayvan Yetiştiririciliğinin Bölgelerde Yığınlaşması

24 24 BÖLGESEL GELİŞME ve SEKTÖR-BÖLGE YIĞINLAŞMASI Küçükbaş Hayvan Yetiştiririciliğinin Bölgelerde Yığınlaşması

25 25 BÖLGESEL GELİŞME ve SEKTÖR-BÖLGE YIĞINLAŞMASI GENEL DEĞERLENDİRME

26 26 BÖLGESEL GELİŞME ve SEKTÖR-BÖLGE YIĞINLAŞMASI Ülkemizin temel sorunlarından biri; bölgesel gelişmişlik farklarıdır. Özellikle az gelişmiş bölgelerde, bölge potansiyeline uygun sektörel kümelenmelerin belirlenmesi ve geliştirilmesi bu farkların azaltılmasında önemlidir.

27 27 BÖLGESEL GELİŞME ve SEKTÖR-BÖLGE YIĞINLAŞMASI İmalat Sanayi Uzmanlaşmış sektörler; Geleneksel endüstri bölgelerinde yoğunlaşan yüksek ve orta teknoloji gerektiren sektörlerdir. Çeşitliliği olan sektörler ise; Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi ile Karadeniz’in doğu kesimlerinde yoğunlaşan, düşük teknolojili sektörlerdir.

28 28 BÖLGESEL GELİŞME ve SEKTÖR-BÖLGE YIĞINLAŞMASI Tarım Özellikle az gelişmiş bölgelerimizde; hayvan besiciliğine ilişkin potansiyel bulunmaktadır.

29 29 BÖLGESEL GELİŞME ve SEKTÖR-BÖLGE YIĞINLAŞMASI Tarım Hayvan Besiciliğinde; yerelde daha ayrıntılı çalışmaların yapılması, kırsal kümelerin belirlenmesi ve geliştirilmesi, bölgenin gelişmesi ve rekabet gücünün artırılmasında etkili olacaktır.

30 30 BÖLGESEL GELİŞME ve SEKTÖR-BÖLGE YIĞINLAŞMASI Sektörlerin mekansal bir profilini veren bu çalışma; Alınacak olan kararlara destek olması Günümüz eğilimlerinin ihtiyaç duyduğu yeni bakış açısına bir örnek oluşturması bakımından önemlidir.

31 BÖLGESEL GELİŞME ve YAPISAL UYUM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Teşekkür Ederiz...

32 32 BÖLGESEL GELİŞME ve SEKTÖR-BÖLGE YIĞINLAŞMASI Bölgelerin sektör bazında yığınlaşmasının Türkiye ortalamasının üstünde, etrafında ya da altında olduğunu gösterir. Coğrafi Yığınlaşma Katsayısı =i bölgesinde j sektörünün toplam istihdamı =Türkiye’de j sektörünün toplam istihdamı =i bölgesinin yüzölçümü =Türkiye’nin toplam yüzölçümü 1,5 Türkiye ortalamasının üstünde yığınlaşmış < 1,5 Türkiye ortalamasının etrafında yığınlaşmışCYK 0,5 CYK<0,5 Türkiye ortalamasının altında yığınlaşmış Coğrafi Yığınlaşma Katsayısı

33 33 BÖLGESEL GELİŞME ve SEKTÖR-BÖLGE YIĞINLAŞMASI Herfindahl Uzmanlaşma (çeşitlilik) İndeksi : i Bölgesinde j sektöründeki istihdam sayısını : i Bölgesinde istidam sayısı, Değer arttıkça sektörde ya da bölgede uzmanlaşma artmaktadır.

34 34 BÖLGESEL GELİŞME ve SEKTÖR-BÖLGE YIĞINLAŞMASI : i Bölgesinde j sektöründeki üretim değeri : Türkiye’de j sektöründeki üretim değeri : i Bölgesinde üretim değeri :Türkiye’deki toplam üretim değeri Yığınlaşma Katsayısı Yığınlaşma katsayısının yüksek olması, bölgelerde sektörel yığınlaşmanın olduğu anlamına gelir. E

35 35 BÖLGESEL GELİŞME ve SEKTÖR-BÖLGE YIĞINLAŞMASI Yığınlaşma Oranı; Yığınlaşma oranının 1'den büyük olması, bölgenin sektörde Türkiye ortalamasından daha iyi olduğunu gösterir.

36 36 BÖLGESEL GELİŞME ve SEKTÖR-BÖLGE YIĞINLAŞMASI Giyim Eşyası İmalatı

37 37 BÖLGESEL GELİŞME ve SEKTÖR-BÖLGE YIĞINLAŞMASI Gıda Ürünleri İmalatı

38 38 BÖLGESEL GELİŞME ve SEKTÖR-BÖLGE YIĞINLAŞMASI Et Üretiminin Bölgelerde Yığınlaşması

39 39 BÖLGESEL GELİŞME ve SEKTÖR-BÖLGE YIĞINLAŞMASI Süt Üretiminin Bölgelerde Yığınlaşması


"BÖLGESEL GELİŞME ve SEKTÖR-BÖLGE YIĞINLAŞMASI Leyla BİLEN KAZANCIK Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürlüğü 26 EKİM 2007." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları