Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

CERRAHİ TEKNOLOJİDE ULAŞILAN EN İLERİ SEVİYE… Mükemmel görüntü Cerrahi el hareketlerinde kusursuzluk.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "CERRAHİ TEKNOLOJİDE ULAŞILAN EN İLERİ SEVİYE… Mükemmel görüntü Cerrahi el hareketlerinde kusursuzluk."— Sunum transkripti:

1 CERRAHİ TEKNOLOJİDE ULAŞILAN EN İLERİ SEVİYE… Mükemmel görüntü Cerrahi el hareketlerinde kusursuzluk

2

3 Robotik cerrahi nasıl doğdu?  Robotik cerrahi  NASA Araştırma Merkezi araştırmacıları  Sanal gerçeklik sistemini inceleyen mekanik mühendisleri  ABD Kaliforniya’daki Stanford Üniversitesi Araştırma Merkezi robot teknolojisi uzmanları tarafından gerçekleştirildi.  Prototipi 1997 yılında ortaya çıkarılan da Vinci Sistemi, ilk olarak robotik kolesisektomi (safra kesesi ameliyatı) ile denendi.  2000 yılında Amerika Gıda ve İlaç Dairesi – FDA onayını alarak ilk olarak kardiyovasküler cerrahide, sonra da yaygın olarak üroloji, genel cerrahi ve jinekolojide kullanılmaya başlandı.

4  Dünyanın en gelişmiş Robotik Cerrahi Sistemi olan da Vinci Robotik cerrahi sisteminin en son modeli da Vinci Si HD, 2012 Ekim ayından itibaren Ankara Koru Hastaneleri Robotik Cerrahi Merkezinde kullanılmaktadır.

5  da Vinci Si HD sistem,  operatörüne yüksek çözünürlüklü 3 boyutlu görüntü,  Dördüncü kol,  Telestration,  Optik zoom gibi birçok avantajı bir arada sunuyor.

6

7  Cerrahların robotik cerrahi eğitimi alması, konsol cerrahı sertifikasyonuna sahip olmaları gerekmektedir.

8  da Vinci robotik cerrahi sistemin başarıyla kullanılmakta olduğu bazı temel cerrahi operasyonlar  Üroloji Radikal prostatektomi Parsiyel Nefrektomi  Genel Cerrahi Sağ/Sol kolektomi Aşağı anterior rezeksiyon Abdominoperineal rezeksiyon Nissen fundoplikasyonu Tek port kolesistektomi  Kadın Doğum Histerektomi Myomektomi

9  Robotik Cerrahinin diğer cerrahi yöntemlere göre başlıca avantajları  Daha az ağrı  Daha gelişmiş kanser kontrolü  Daha az kan nakli ihtiyacı  Daha kısa iyileşme süresi  Daha az hastanede yatış süresi  Günlük aktivitelere daha hızlı dönüş imkanı Luca F, Cenciarelli S, Valvo M, Pozzi S, Faso FL, Ravizza D, Zampino G, Sonzogni A, Biffi R. Full robotic left colon and rectal cancer resection: technique and early outcome. Ann Surg Oncol 2009;16;274-8. Choi DJ, Kim SH, Lee PJ, Kim J, Woo SU. Single-stage totally robotic dissection for rectal cancer surgery: technique and short-term outcome in 50 consecutive patients. Dis Colon Rectum 2009;52:1824-30. D'Annibale A, Morpurgo E, Fiscon V, Trevisan P, Sovernigo G, Orsini C, Guidolin D. Robotic and laparoscopic surgery for treatment of colorectal diseases. Dis Colon Rectum 2004;47:2162-8.

10 Tekniğin limitasyonları …  Ameliyatı yapan robot değildir. Cerrahınızın uygulama alanında birçok cerrahi teknik gibi (açık teknikler, laparoskopi, endoskopi, vs.) robotik cerrahi de yer almakta ve bazı teknik avantajlar sağlamaktadır.  Karın içi yapışıklıklar, hastalığın durumu, anatomik farklılıklar, vs. gibi nedenlerle robotik cerrahi sizin için uygun olmayabilir. Bazen ameliyat esnasında bunlar saptanabilir ve cerrahinin klasik yöntemlerle yapılmasına ya da değiştirilmesine karar verilebilir.  Safety unguarenteed … Robotik cerrahinin uygulanması, sonuç ve komplikasyonlar açısından herhangi bir garanti vermez/sağlamaz.

11


"CERRAHİ TEKNOLOJİDE ULAŞILAN EN İLERİ SEVİYE… Mükemmel görüntü Cerrahi el hareketlerinde kusursuzluk." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları