Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

5.SINIF 4.ÜNİTE ÜRETTİKLERİMİZ. Heyyyyy konumuzu biliyor musun? Konumuz: Bölgemizde Ekonomik Faaliyetler.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "5.SINIF 4.ÜNİTE ÜRETTİKLERİMİZ. Heyyyyy konumuzu biliyor musun? Konumuz: Bölgemizde Ekonomik Faaliyetler."— Sunum transkripti:

1 5.SINIF 4.ÜNİTE ÜRETTİKLERİMİZ

2 Heyyyyy konumuzu biliyor musun? Konumuz: Bölgemizde Ekonomik Faaliyetler

3 1-)Tarım 2-)Hayvancılık 3-)Turizm 4-)Madencilik 5-)Ormancılık 6-)Ulaşım EKONOMİK FAALİYETLER

4 1-)Tarım Sektörü: Tarım: İnsanların toprağı işleyerek üzerinde yetiştirdikleri bitkilerden ürün elde edilmesidir.

5 1-)Tarım Sektörü: Ülkemiz kuzey parelelinde yer alır ve 3 tarafı denizlerle kaplı olduğu için ülkemizde 3 farklı iklim tipi görülür.

6 1-)Tarım Sektörü: Akdeniz Karadeniz Karasal Ülkemizde 3 farklı iklim tipi görülür ve iklime göre de farklı tarım ürünleri yetişir.

7 1-)Tarım Sektörü: Sanayi Bitkileri Susam Haşhaş Şekerpan carı Tütün Pamuk Ayçiçeği Çay Zeytin

8 a-)Şekerpancarı: Şeker Şeker pancarının yumru kökünden ne üretilir biliyor musunuz? Posası da hayvan yemi olarak kullanılır.

9 a-)Şeker pancarı: Şeker pancarı Türkiye’nin sulanabilen hemen hemen her yerinde yetişir.

10 b-)Tütün: Türkiyede Başlıca Tütün ekim Alanları: Ege, Karadeniz ve Marmara Bölgesi’dir. En iyi Tütünler Ege Bölgesi’nde yetişir.

11 b-)Tütün: Tütünün yaprakları sigara ve puro gibi insan sağlığına zararlı dumanlı içeceklerin ham maddesidir.

12 c-)Pamuk: Margarin Sıvıyağ Pamuğun meyvesine ne denir biliyor musunuz? Kozanın çekirdeği olan pamuk çiğidinden ne yapılır biliyor musunuz? Koza denir.

13 c-)Pamuk: Haydi şimdide pamuk en çok nerelerde yetiştirilir inceleyelim.

14 c-)Pamuk: Pamuk Dokuma fabrikası Kumaş Harman Hallaç Makinesi İplik Eğirme Makinesi Peki pamuk nasıl kumaşa dönüşür?

15 d-)Ayçiçeği: Sıcağı ve suyu severim. Olgunlaşma dönemimde yağışsız bir havada olurum. En çok da Marmara bölgesinde yetişirim.

16 e-)Çay: Haydi arkadaşlar uzun bir yolculuk yapalımda tavşan kanı çay içmeye Karadeniz’e gidelim.

17 e-)Çay: Çay, yaprakları için yetiştirilir. Tepe tomurcukları ile birinci ve ikinci yaprakları toplanarak fabrikalarda işlenir ve kuru çay haline gelir.

18 f-)Zeytin: Zeytinden ne elde edilir biliyor musunuz?

19 f-)Zeytin: Haydi zeytin ülkemizde nerelerde yetişirmiş inceleyelim

20 g-)Haşhaş: Haşhaş’ın Doğu ve Batı Karadeniz kıyıları dışında kalan yerlerde ekimi yapılır ve haşhaştan uyuşturucu madde üretilir.

21 h-)Susam: Susam; Ege Marmara ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde üretilir. Susam nerelerde kullanılır susamdan ne elde edilir görelim bakalım

22 2-)Hayvancılık: Şimdide hayvanlar alemini tanımaya ne dersiniz? Büyükbaş hayvancılık Küçükbaş hayvancılık Kümes hayvancılığı Balıkçılık İpek Böcekçiliği Arıcılık

23 a-)Büyükbaş Hayvancılık: Bu gruba inek, öküz, manda, boğa, at, eşek, katır ve deve girer.

24 a-)Büyükbaş Hayvancılık: Büyükbaş hayvanların etinden, sütünden, derisinden ve gücünden yararlanılır. Büyükbaş hayvanalar en çok hangi bölgemizde yaşar biliyor musun?

25 b-)Küçükbaş Hayvancılık: Merhaba arkadaşlar benim adım kıl keçisi sizler benim etimden, sütümden ve kılımdan yaralanıyorsunuz. Merhaba arkadaşlar benim adım tiftik keçisi bana Ankara keçisi de derler.

26 b-)Küçükbaş Hayvancılık: Heyyy arkadaşlar biz Türkiye’nin İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu bölgesinde yaşarız. Merhaba ben Somurtkan bizi insanlar etimizden, sütümüzden ve derimizden yararlanmak için besler.

27 c-)Kümes Hayvancılığı: Haydi kümes hayvanlarını tanıyalım …….

28 c-)Kümes Hayvancılığı: Arkadaşlar kümes hayvanlarının %95’i tavuktur. Pişmiş tavuk nasıl olur?

29 d-)Balıkçılık: Türkiye’deki deniz balıkçılığı kıyı balıkçılığı şeklinde yapılır. Hamsi, Lüfer, Palamut, İstavrit ve Kılıç

30 d-)Balıkçılık: Arkadaşlar İstanbul ve Çanakkale boğazları bitki besin maddesi yönünden zengin olduğu için Balıkçılık yönünden önemlidir.

31 d-)Balıkçılık: Dursun, balık kılçığı insanı çok akıllı yapar. Tamam Temel öyleyse bende kılçıklarını yiyeceğim.

32 d-)Balıkçılık: Dursun, kılçıklarını yemiş hepsini bitirmiş sonra karnı ağrımaya başlamış Bak dursun akullanmaya başladun bile Ula temel sen beni kandurdun demi

33 e-)Arıcılık: Bal Polen Arı Sütü Zengin bir floryaya sahip olan Türkiye’nin hemen her yerinde arıcık yapılmaktadır.

34 f-)İpek Böcekçiliği: İpek Böcekçiliği: Böceğin ürettiği kozadan ipek elde etme faaliyetleridir. Ayrıcada ipek böcekleri dut yaprağı yiyerek beslenir.

35 f-)İpek Böcekçiliği: İpek Böcekleri Türkiye’de en çok Güney Marmara’da yetiştirilir.Diğer bölgelerimizde de yetiştiriciliği yapılır.

36 3-)Turizm: Turizm nedir biliyor musunuz? Turizm: dinlenme, eğlenme, görme, tanıma vb. amaçlarla yapılan gezidir.

37 3-)Turizm: Ülkemizde iklim faaliyetleri yaz turizmine uygun olduğu için Akdeniz ve Ege’de turizm gelişmiştir. Türkiye’de Turizmi Etkileyen Etmenler 1-)İklim

38 3-)Turizm: Erciyes Uludağ 2-) Yerşekilleri Ülkemizin yükseltisi fazla olduğundan kış turizmi önemlidir.

39 3-)Turizm: 3-)Tarihi özellikler Yurdumuzun birçok yerinde çeşitli uygarlıklardan kalma tarihi eserler vardır. Haydi şimdi Mardin’den yola çıkıp izmir Efes’e gitmeye ne dersiniz.

40 3-)Turizm: 4-)Festivaller ve Fuarlar Festivaller dış turizmin canlanmasını sağlar.

41 4-)Madencilik: Maden yataklarına gidiyoruz haydi arkadaşlar……..

42 a-)Bakır: Ülkemizde en çok çıkarılan madenler arasındadır.

43 b-)Bor: İhraç ettiğimiz madendir. Ülkemizde zengin kaynakları vardır.

44 c-)Demir: Günlük hayatımızda kullandığımız bazı eşyaların yapımında sanayide kullanılır.

45 d-)Krom: Sert ve paslanmayan bir madendir.

46 e-)Kurşun-Çinko: Çinko ile kurşun genellikle birlikte bulunur.

47 5-)Ormancılık: En çok orman Karadeniz en az orman Güney Doğu Anadolu’dadır.

48 Ormanların Bölgelere Göre Dağılımı: Marmara %19 Ege %16 İç Anadolu %9 Doğu Anadolu % 7 Güney Doğu Anadolu %1 Akdeniz %21 Karadeniz %27

49 5-)Ormancılık: Dağların denize bakan yamaçları bol yağış alır. Bol yağış alan yerlerde gür ormanlar oluşur

50 6-)Ulaşım: a-)Kara Yolu Ulaşımı: Türkiye’nin doğusu ve batısı arasında bir köprüdür kara yolu ulaşımı.

51 b-)Hava Yolu Ulaşımı: En hızlı ulaşım sistemidir. Sivil Havacılık(Türk Hava Yolları) kurulmuştur.

52 c-)Demir Yolu Ulaşımı: Kömürle çalışan tren……

53 d-)Deniz Yolu Ulaşımı: Yük yolcu taşır.Diğer ulaşımlara göre yolcu ve yük taşımacılığı daha ucuzdur.

54 Evet arkadaşlar bölgemizdeki ekonomik faaliyetleri öğrenmiş olduk beni dinlediğiniz için teşekkür ederim….

55 Hazırlayan Hatice uyar Akdeniz üniversitesi sosyal bilgiler öğretmenliği 3.Sınıf 2.öğretim Hazırlayan Hatice uyar Akdeniz üniversitesi sosyal bilgiler öğretmenliği 3.Sınıf 2.öğretim

56 Kaynakça Portakal: Muz: Pamuk: bilgidemeti.com Çay: Fındık: Mısır: misiristan.com Zeytin: Tütün: Buğday: karsonline.blogstop.com Kuru fasülye: Nohut:

57 Tarla süren çiftçi: okul.selyam.net Hareketli tarktör: Bardakta çay: erdikaradeniz.blogspot.com Şekerpancarı haritası: Şekerpancarı: Tütün kuru yaprak: Tütün pro: puroamoterce.blogspot.com Sigara: dusunmekvepaylasmak.blogspot.com Türkiye tütün haritası: Türkiye pamuk haritası: ecliscografya.tr.gg

58 Pamuk: Hareketli çocuk resmi: Harman hallaç makinesi: İplik eğirme makinesi: Dokuma fabrikası: fotogaleri.hurriyet.com.tr Kumaş: Margarin: Sıvıyağ: Ayçiçeği: Tek ayçiçeği: İnce bardata çay: Çay kesenler:

59 Çay yaprağı: tr.wikipedia.org Türkiye dilsiz haritası: Zeytin ağacı: Zeytin yağı: Sabun: benbugunbunuogrendim.blogspot.com Boş türkiye haritası bölgeli: Haşhaş: Haşhaş çiçeği: Simit: Tahin: Yeşil mera: At: Eşek:

60 Et: Süt: Deri çanta: Keçi: Sepette civciv: Tek civciv: yabantutkusu.com Tavuk: ku7u.com Hindi: Ördek: Kaz: Pişmiş tavuk: Hamsi: Lüfer:

61 Palamut: İstavrit: Kılıç: Dilsiz harita: Deniz: Temel ve dursun: Temel: susmayız.com Bal: Arı: Arı: Arı sütü: Kumaş: xn-satlık-p4ab.gen.tr Dut yaprağı: Uçak:

62 Uçak: Vapur: wowturkey.com Deniz: astrolojinoktası.blogspot.com Yağmur damlası: Şeker: Şeker pancarı posası: turkish.alibaba.com Puro: karbuztutunvetutunmamulleri.rehberalem.com Pasta: parfision.com Çay: dergi.cayeksperi.com.tv Siyah zeytin: Ekmek: Simit:

63 Kıl keçisi: Dilsiz ist. Çan. Boğazı haritası: Turizm haritası: Deniz: Deniz kenarı: sevincalptekin.tumblr.com Uludağ: radyo-dinle.biz.tr Erciyes: gizemlidunyalar.com Tarihi yerler: İzmir efes: Mardin: Otobüs: Halk oyunu: kurumsal.kulturturizm.gov.tr İzmir enternasyonal fuarı:

64 Bakır harita: Bor harita: Bor: tarafsizhaber.blogspot.com Demir harita: Demir: Kursun çinko çıkarılan yerler: Madenler haritası: Koyun resmi: Koyun resmi:

65 Küçük resimler Türkiye Coğrafyası: Cemalettin Şahin, Hayati Doğanay, Nihat Ali Özcan Gündüz Eğitim ve Yayıncılık Sayfa: ( )


"5.SINIF 4.ÜNİTE ÜRETTİKLERİMİZ. Heyyyyy konumuzu biliyor musun? Konumuz: Bölgemizde Ekonomik Faaliyetler." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları