Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Alüminyum Elde Ediliş Yöntemleri ve Kullanım Alanları

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Alüminyum Elde Ediliş Yöntemleri ve Kullanım Alanları"— Sunum transkripti:

1 Alüminyum Elde Ediliş Yöntemleri ve Kullanım Alanları

2 Alüminyum Fiziksel Özellikleri
Al korozyona karşı dayanıklı hafif ve yüksek iletkenlik özelliğine sahiptir. Kolay işlenebilir ve manyetik özelliği yoktur. Oksitlenmemişse gümüş gibi parlaktır.

3 Al’ nin Kimyasal Özellikleri
İnce toz halindeki Al metali ısıtıldığında parlak bir alevle yanar.Böyle bir tepkime ekzotermiktir. 2Al2 + 1,5O Al2O3 Alüminyum oksit ve hidro oksiti anfoter karakterlidir.Al alkali hidroksitlerle tepkimeye girerek alimünat ve H2 (g) oluştururlar. Al + 3NaOH Na3AlO3 + 1,5H2

4 Alüminyum’ un Elde Ediliş Yöntemleri
AlCl3 metalik manganla 250 C indirgenmesiyle oluşur. AlCl3 + 3Mn Al + 3MnCl2 Metalik alüminyum un saflaştırılması boksitle elde edilmesi Hall-Heroult elektroliz yöntemiyle olur.Önce boksitin saflaştırılması gerekir.Mineralin demir ve silisyumdan temizlenmesi Bayer yöntemiyle olur.

5 Mineral NaOH ile tepkimeye sokulur demir anfoter olmadığından bazdan etkilenmez ve çözülmez.
Al2O3 + 6NaOH Na3AlO3 + 3H2O Çözelti süzülerek FeO3 ve diğer safsızlıklardan arındırılır. Çökelek soğutulur ve içine bir miktar Al(OH)3 eklenirse çözeltideki alüminat iyonaları Al(OH)3 olarak çöker. NaAl(OH) Al(OH)3 + NaOH

6 Al(OH)3 ısıtılırsa saf Al(OH)3 oluşur.
Al(OH)3 ısı Al2O3 + 2H2O Elde edilmiş karbon çubuklarıyla hidroliz edilir. Al2O Al +1.5 O2

7 Alüminyum’un Kullanım Alanları
Al elektrik ve ısıyı çok iyi ilettiğinden mutfak eşyaları Al’dan yapılır. Çok hafif bir metal olması nedeniyle yapı malzemesi olarak kullanılır. Traş kremi,diş macunu ve parfüm kutuları Al tüplerde piyasaya sunulur. Kapı ve pencere çerçeveleri Al alaşımlardan yapılır. Türkiye de Konya-Seydişehir ve Muğla-Milas üretimi yapılmaktadır.

8 MURAT ÖKSÜZ /A (İ.Ö)


"Alüminyum Elde Ediliş Yöntemleri ve Kullanım Alanları" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları