Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

R.Burak Göksoy Suzanne Colins  Suzanne Collins, 1964 doğumlu amerikalı çizgifilm senaristi, yazar.  Collins'in kariyeri 1991 yılında.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "R.Burak Göksoy Suzanne Colins  Suzanne Collins, 1964 doğumlu amerikalı çizgifilm senaristi, yazar.  Collins'in kariyeri 1991 yılında."— Sunum transkripti:

1

2 R.Burak Göksoy rbgoksoy@gmail.com

3 Suzanne Colins  Suzanne Collins, 1964 doğumlu amerikalı çizgifilm senaristi, yazar.  Collins'in kariyeri 1991 yılında çocuklar için televizyon şovu yazarak başladı. Nickelodeon'da birçok televizyon şovunda çalıştı ve çizgifilmler yazdı.  Daha sonra çocuklar için kitap yazmaya başladı. İlk kitabı The Underland Chronicles (Yer altı Günlükleri) New York Times en çok satanlar listesine girdi.  Eylül 2008'de Açlık Oyunları'nı yazdı. Açlık Oyunları da New York Times en çok satanlar listesine girdi. Eylül 2009'da da 2. kitap Ateşi Yakalamak, Ağustos ayında da serinin son kitabı olan Alaycı Kuş yayınlandı.Açlık Oyunları'nı  Suzanne Collins Connecticut'da ailesiyle ve 3 kedisiyle beraber yaşıyor. Kaynakça

4 Geri dönmek için tıklayınız

5  Eser Türkçe’ye Pegasus Yayınevi tarafından çevrilmiştir.  Eser içinde herhangi bir çizim bulunmamakla birlikte kapak tasarımı Bora Ülke adlı tasarımcıya aittir.  Kitap Ağustos 2010 yılında yayınlanmıştır.

6 Eserin Biçim Özellikleri Kitabın boyutları Sayfa materyali saman kağıttır, kuşe kağıdına göre hem daha hafiftir hem de parlama yapmaz, okumak kolaydır. Sayfa düzeni sayfanın dikey boyutta kullanılması şeklindedir, sayfa içerisinde boşluk bırakılarak çerçeve oluşturulmuş, sayfanın tamamı kullanılmamıştır.

7 Harfler Latin Alfabesi şeklinde olup, Arial karakteri kullanılmıştır, bazı yerlerde italik şekilde yazılmıştır, hedef yaş grubu için(13-18) okunabilir boyutlardadır. Eserin içinde herhangi bir çizim, resim, harita vb bulunmamaktadır. Kitabın ilk basımındaki orjinal kapağı şu şekildedir.şu şekildedir.

8 Eserin İçerik Özellikleri +Kahramanlar+  Gregor: Romanın baş kahramanı, 11 yaşında, spor yapmayı seven bir erkek çocuğu, annesi, anneannesi, Lizzie (9) ve Bot(2) adındaki kızkardeşleri ile yaşıyor, babası iki yıl önce bir anda kaybolmuş.  Bot: İki yaşında korkusuz bir kız çocuğu, çok yaramaz ancak sevecenliği ve şirinliği ile çok sevilen bir karakter olarak algılanıyor.

9  Luxa: Yer altı insanlarının gelecekteki kraliçesi 11 yaşında, agresif bir yapıya sahip, ebeveynleri sıçanlar tarafından öldürülmüş, çok iyi şekilde savaşıp; yarasa kullanabiliyor.  Viküs: Yeraltılıların vekil kralı, aslında Luxa’nın dedesi ancak bunu saklıyor.  Henry: Luxa’nın 11 yaşındaki erkek kuzeni, kıskanç ve agresif biri.  Yarasalar: Yeraltında yaşayan insanlardan büyük, insan gibi konuşabilen canlılar, insanlarla ortaklık yapmışlar, çocukken binicileri ile bir törenle yemin ederek eşleştiriyorlar, eşler birbirlerini korumaya yemin ediyorlar, hikayede Aurora adlı yarasa başrollerde.

10  Hamamböcekleri: Yeraltında yaşayan, konuşabilen ve insanlardan büyük canlılar, savaşamıyorlar, kısa mesafeleri pul kanatları sayesinde uçabiliyorlar, tarafsızlar. Hikayede hamamböceği klanı Bot’u prenses olarak kabul ediyor, ona hizmet etmek için adam tahsis ediyorlar, hikayede Temp adlı hamamböceği bir çok olaya karışıyor ve günü kurtarıyor.  Eğiriciler: Yeraltında yaşayan dev örümceklerin klanı, bunlar da konuşabiliyor, insanlarla ticari anlaşmaları var ancak ağlarına düştüğünüzde kim olduğunuz farketmiyor. Gox örümceklerin kahramanı.

11  Sıçanlar: Yeraltında yaşayan en tehlikeli klan, iki ayakları üzerinde yürüyüp konuşabiliyorlar. Çok büyük ve saldırganlar, çok uzun mesafelerden koku alabiliyorlar, yüksek mesafelere zıplama yetenekleri var, ısırarak, pençe atarak ve dev kuyruklarını savurarak saldırıyorlar. İnsanlara düşmanlar, başlarında kral Gorger var ve tüm klanları ezip imparator olmak için savaş açıyor, Ripred adında bir sıçan daha var, bu eski bir general, çok iyi bir savaşçı ve kralın en büyük düşmanı, hikayede insanlara yardım ediyor.

12 +Konu+  Hikaye Bot’un çamaşır odasındaki bir delikten düşüp Gregor’un onun peşinden atlmasıyla başlar.  Uzunca bir düşüşten sonra Yer altı Diyarına inerler, onları hamamböcekleri bulur, insanlara götürürler, insanlar yeraltında Regalia adında bir şehir kurmuşlardır, Vikus ve Luxa yerüstlüleri böceklerden satın alır.

13  Yeraltlılar Gregor ve Bot’u saraylarına kabul ederler, o gece Gregor şehrin altından akmakta olan büyük nehri kullanarak kaçmaya çalışır, sıçanlara yakalanır, Luxa ve ekibi onu kurtarmak için oradaki sıçanları öldürür, bu savaşın fitilini ateşler, sıçanlar aradığı bahaneyi bulup tüm yer altı diyarına savaş açarlar.  Sıçanlar diğer tüm yeraltlılardan daha güçlü ve tehlikelidir, insanlar bu savaşın sonunda büyük ihtimalle yokolacaklardır.

14  İnsanların iki umudu vardır, birincisi sıçanların başparmaklarının olmaması sebebiyle alet kullanamamasıdır, insanlar yarasaları bile sürebilmektedir  İkinci olarak da yeraltlıların atası ve önderi olan Bartholomew’in bırakmış olduğu belirsiz kehanettir, kehanet olacakları, olmakta olanları bilmektedir, kehanete göre savaş sırasında tüm yeraltlılar sıçanlara karşı birleşecektir ancak kehanetin sonu çok belirsizdir.

15  İnsanlar önce yarasalarla, hamamböcekleriyle, ve en son da eğiricilerle müttefik olurlar, yolda Gregor babasının da buraya düşmüş olduğunu ve sıçanlar tarafından kaçırılmış olduğunu öğrenir, sıçanlar ondan başparmak yapmasını istemektedirler. Gregorun babası biliminsanıdır.  Müttefiklerden topladıkları üyelerle babasını sıçanlardan kurtarmaya giderler, yolda Ripred onlara katılır, onları sıçanların diyarında komuta eder.

16  Kral Gorger Gregor’un babasının yanında onlara tuzak kurmuştur üstelik Luxa’nın kuzeni Henry bir haindir, sıçanların adamıdır ve onlara orada ihanet eder, Gregor kehanetteki belirsizlikleri orada çözer ve kehanetin istediği şekilde davranarak kralı ve yanındakileri uçurumdan yuvarlamayı başarır.  Savaş bitmiştir, Ripred sıçanların kralı olmuştur, Gregor babasını da kurtararak New York’a geri döner.

17 +Tema+  Eser sorumluluk temasıyla yazılmıştır. Yazarın hedef kitlesi ergen olmaya başlayan kişilerdir, bu yaş grubunda en çok istenilen özellik bu grubun çocukluktan çıkıp sorumlu bir şekilde davranmasıdır, yazar ana karakter ve kahramanlarında sürekli bu özelliği ön plana çıkarmaktadır, kahramanların ortak özelliği bir şeylerin sorumluluğunu alabiliyor olmasıdır.

18 Eserin Dil Özellikleri  Eserde özne kullanımı cümlenin başındadır ve özneler gizli şekilde değildir, genel olarak adlarıyla geçerler.


"R.Burak Göksoy Suzanne Colins  Suzanne Collins, 1964 doğumlu amerikalı çizgifilm senaristi, yazar.  Collins'in kariyeri 1991 yılında." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları