Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HAZIRLAYANLAR: Dilara Ezgi Aydın Melike Gökçen Cüne

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HAZIRLAYANLAR: Dilara Ezgi Aydın Melike Gökçen Cüne"— Sunum transkripti:

1 HAZIRLAYANLAR: Dilara Ezgi Aydın Melike Gökçen Cüne
Adolf Hitler’in Ölümü HAZIRLAYANLAR: Dilara Ezgi Aydın Melike Gökçen Cüne

2 ADOLF HİTLER 20 Nisan 1889 yılında Yukarı Avusturya'nın Braunau kasabasında doğdu. Avusturya asıllı Alman politikacı, devlet adamı ve diktatör. Orta öğrenimini başarısız bitirince ressam olma ümidiyle Viyana Güzel Sanatlar Akademisi sınavına girdi ancak başarısız oldu. 1912'de Viyana'dan Münih'e geldi. 1914'de I. Dünya Savaşı çıkınca Hitler, Bavyera ordusuna gönüllü olarak girdi.

3 II. Dünya Savaşı’nın kaderini çizen isimlerden biri oldu.
1933 yılında başbakan oldu. 1933 itibari ile Almanya'nın başbakanı ve 1934'den ölümüne kadar Almanya'nın Führeri idi. yılları arasında Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi'nin başkanlığını yapmıştır. II. Dünya Savaşı’nın kaderini çizen isimlerden biri oldu. ABD’nin II. Dünya Savaşı'na Müttefiklerin tarafına katılması ve Rus Ordusu’nun ilerlemesi ile Alman ordusu gerilemeye başladı. 

4 Sovyet güçlerinin 23 Nisan 1945'te Berlin'e girmesi ile III
 Sovyet güçlerinin 23 Nisan 1945'te Berlin'e girmesi ile III. Reich'in yıkılacağı kesinleşmişti. İstila edilen Berlin'de; Hitler, eşi Eva Hitler ile yeraltı sığınağında (Führerbunker)30 Nisan günü intihar etti. Cesedi vasiyeti üzerine takipçileri tarafından yakıldı.

5 20.yy’ ın Çözülemeyen Hikayesi
Adolf Hitler’in ölümü üzerine birçok tartışmalar oldu. Siyanür zehirlenmesi,silah yaralanması ya da her ikisi birden ölümünün nedeni olarak gösterildi. Kafatasından ve üst çenesinden mtDNA analizleri yapıldı (dişlerinden). Bunlar Moskova’da şuan dosyalar halinde saklanılıyor….

6 HİTLER’İN ÖLÜMÜNDE KESİN OLAN DURUM
HİTLER’İN SİLAHLA KAFASININ PARÇALANMASIDIR…

7 İNCELENMESİ GEREKENLER
Siyanür zehirlenmesi: Ağzında siyanür kapsülü kalıntıları bulunduğu iddia ediliyor. Silahla yaralanma: Hitler’in önce sevgilisi Eva Braun'u sonra da kendisini bir silah vasıtasıyla vurarak intihar ettiği iddia ediliyor. Yakılmış ceset: Yakılmış cesetten kesin sonuç için çene ve diş yapısı ile kemikten DNA analizi yapılmalıdır.

8 Adolf Hitler’in Kimlik Tespitinde Yararlanılan Bulgular
1972 yılında Reidar F. Sognnaes (the School of Medicine and Dentistry, University of California, Los Angeles) Hitler’den 1944 yılında alınan(bir suikast girişimi sonucu) 5 adet baş X-Ray tabakasını buldu.

9 X ışınları yardımı ile dişle ilgili bazı karakteristik koşullara ulaşılmasını sağladı. Ferdinand Sognnaes bu dişle ilgili sonuçları karşılaştırdı. Dikkatli bir çalışmanın ardından bu dental kanıtın Hitler’e ait olduğu anlaşıldı.

10 DİŞ ANALİZİ Adli Odontoloji, diş hekimliğinin Adli Bilimlerdeki uygulamasıdır.Kimliklendirme çalışmalarında etkin bir rolü vardır. Özellikle kitlesel felaket kurbanlarının kimliklendirmesinde çok önemli bir araçtır. Kişiye özel bir yapısı olan çene ve diş paterni, kişinin sağlığında ve öldükten sonra yapılmış gözlemlerin karşılaştırması sonucu kimlik tespitine yarayabilir.

11 Bunun dışında; Adli diş hekimlerinin ısırık izlerini, şüphelilerin ağız yapısı ile karşılaştırmaları olası saldırganların tespitinde güçlü kanıtlar sunabilir.

12 ADLİ TIP İNCELEME KURALLARINA GÖRE
16. Kimliği bilinmeyen ya da şüpheli olgularda, kimliklendirme için DNA çalışmaların ihtiyaç duyulabileceği düşünülerek örnekler alınmalıdır. EDTA’lı tüp içine 3 cc kan, 1-2 cc ile gazlı bez üzerine oluşturulan kan lekesi, diş örneği ve özellikle uzun kemiklerin korpusundan alınan parçalar üzerinde kolaylıkla çalışılmaktadır. Bu örnekler için ayrıca bir koruyucu madde kullanılmamaktadır. Ancak postada gecikilmemesi sağlanmalıdır.

13 Hitler’in ölmeden önce siyanür içtiği diğer bulgulardan biriydi.
SİYANÜR ZEHİRLENMESİ Hitler’in ölmeden önce siyanür içtiği diğer bulgulardan biriydi.

14 Siyanür

15 CN bileşikler halinde sanayide yaygın şekilde kullanılan bir maddedir
CN bileşikler halinde sanayide yaygın şekilde kullanılan bir maddedir. CN özellikle sentetik plastik yapımında, metal temizlenmesi ve sertleştirilmesinde, altın elde edilmesinde, fotoğrafçılık ve metalürji gibi iş sahalarında kullanılmaktadır. Ayrıca bazı fare ve böcek öldürücülerinde de CN bulunmaktadır. 

16 Siyanürün gaz formu olan hidrojen siyanür (HCN); renksiz, acı bademi andıran rahatsız edici kokulu gazdır. Sıvı formu olan hidrosiyanik asit ya da prussik asit ise, %2 ve %4 oranında suda çözelti halinde bulunup “Scheele asidi” olarak da anılmaktadır. Sıvı siyanür de gaz hali gibi renksizdir.

17 SİYANÜR ZEHİRLENMESİ Siyanür zehirlenmesi, asıl olarak siyanür içeren maddelerin ağız yoluyla, solunum ile ve deriden emilim yoluyla alınmasıyla olabilir. Sıvı hidrojen siyanür deriden çabuk, gaz formu ise yavaş emilir. Solunum yolu ile siyanür zehirlenmesi en tehlikeli olanıdır, çünkü bronşiyal mukoza ve alveollerden toksik dozda emilim çok hızlıdır.

18 Siyanür zehirlenmesinde en duyarlı organlar merkezi sinir sistemi ve kalptir. Orta düzeyde karşılaşmada belirtiler bir saatten önce ortaya çıkmayabilir. Siyanür hızlı etki eden bir zehirdir. Belirtiler ve ölüm sıklıkla çok çabuk gerçekleşmektedir. Siyanür zehirlenmesinin ortaya çıkışı, karşılaşılan zehirin tipine bağlıdır.

19 Hidrojensiyanür buharları en hızlı etki eden biçimdir ve belirtiler saniyeler içinde, ölüm ise dakikalar içinde olur. Siyanür tuzlarının ağız yoluyla alınmasında yavaş emilmeleri nedeniyle zehirlenme yavaş oluşmakta, tedavi ile kişinin kurtarılması olanaklı olmaktadır. Yüksek doz ağır temasta, ani kollaps gelişip, kişi bilinç kaybı ile haykırarak yere düşer ve bu duruma “apoplektik felç biçimi” denilmektedir.

20 OTOPSİ SIRASINDA Dış muayenede cesedin yanında durulduğunda acıbadem kokusu hissedilmektedir. Göz bebeği geniş, dudaklar ve yüz kırmızı renktedir. Ağız ve burun delikleri köpükle kaplı olabilir.Parmaklar sıkılı durumdadır. Deride tuğla kırmızısı renk göze çarpar. Ölü sertliği erken başlar, uzun sürer. Ölüm sonrası analizlerde siyanür 2,5-6 aya kadar tanınabilmektedir. Oluşan siyanhidrin'in dayanıklılığı, vücutta uzun süre kalmasını sağlar.

21 Otopside makroskopik olarak şunlar saptanabilir:
1. Ölü lekeleri kırmızı renktedir. 2. Tüm epitel dokularda ufak kanamalar bulunmaktadır. 3. Tüm organlarda acı badem kokusu vardır, özellikle midede belirgindir. 4. Kan akıcıdır. 5. Ölüm yavaş oluşmuşsa akciğerde ödem bulunabilir. 6. Mide mukozası şişmiştir. Mide sertleşmiş durumdadır. 7. Siyanür bileşikleri ağızdan alınmışsa yemek borusu ve mide yüzeyinde erozyon,kanamaya bağlı koyu kırmızı ve siyah renk olabilmektedir.

22 Siyanür Tayininde Kullanılan Yöntemler
Titrimetrik Yöntem Kromatografik Yöntem Elektrokimyasal Yöntem Florimetrik Yöntem Atomik Absorpsiyon Spektrofotometresi Spektrofotometrik Yöntemler

23 Titrimetrik Yöntem: Siyanür iyonlarının gümüş nitrat ile titrasyonuna dayanır.
AgNO3 + 2KCN K[Ag(CN)2]+ KNO3 Kromatografik Yöntem: Bu yöntem ile siyanür iyonu tespitinde çok iyi sonuçlar alınmaz çünkü siyanürün disosiasyon sabiti küçüktür ve dedektörde saptanamaz. Elektrokimyasal Yöntem: Bu yöntemin temeli, amonyaklı çözeltide siyanür ve nikel iyonlarının hızla reaksiyona girerek [Ni(CN)4] anyon kompleksi oluşması ve kompleksin Hg elektrodlu polorografide tespitine dayanır.

24 4) Florimetrik Yöntemler: Bu yöntemde siyanür iyonu taurin varlığında NDA ve izoindol türevine dönüştürelerek florimetrik yöntemle ayrılmışlardır. 5) Atomik Absorpsiyon Spektrofotometresi: AAS ile tespiti için değişik yollar izlenebilir.Uygun çözücülerle kompleksler oluşturulur ve AAS’ye verilerek alınan sonuçlarla kantitatif analiz yapılır. 6) Spektrofotometrik Yöntemler: Siyanür analizi için birçok bilim adamı tarafından farklı yollarla spektrofotometrik analiz yapılmıştır ve bu sayede bitkilerde,doğal sularda,atık sularda eser miktardaki siyanür tespiti yapılabilmiştir.

25 Adolf Hitler ve SiYANÜR
Siyanür ampulünün parçalanan camlarını içeren bir kıymık birikintisi cesedin AĞZINDA BULUNDU!!! Bu cam parçasına gereken işlem yapıldığında,üzerinde siyanür izlerine rastlandı… Ayrıca diğer otopsi bulgularıda bunu kanıtladı.

26 Siyanür Zehirlenmesi Otopsi Bulguları
Ölü lekelerinin açık kırmızı olduğu görülmekteydi. O2’nin dokular tarafından kandan alınmaması nedeniyle kan kırmızı- pembe renkteydi. Otopsi esnasında iç organlarda karakteristik olarak acıbadem kokusu algılanmıştı.

27 Bu Zehirlenmeye Örnek Olarak
İZMİR - (DHA) Uşak`ın Eşme İlçesi`nin Kışladağ Mevkii`nde TÜPRAG şirketi tarafından siyanürle altın çıkarılmaya başlandı. Bir hafta önce Eşme`de yaklaşık bin kişi şiddetli baş ağrısı, mide bulantısı, nefes almakta zorlanma, bacaklarda ve kollarda uyuşma, ishal şikayetleriyle hastanelere başvurdu.

28 …. Bu olaydan sonra yapılan kan analizlerinde siyanüre rastlandı Bunun anlaşılmasında en büyük etkenlerden biri kanın KIRMIZI-PEMBE RENKTE OLMASIYDI.

29 Tarihten Örnekler Tarihin en büyük toplu intihar vakası ; 1978''de Guyana Jonestown''da oldu. " Dünyanın sonu geldi hepiniz cennete gideceksiniz" diyen lider Jim Jones isimli rahip müritlerini ölüme sürükledi. Tam 914 kişi siyanürlü bir içki içerek hayatına son verdi ve son anda bu içkiyi içmekten vazgeçenler ise vurularak öldürülmüşlerdi.

30 Traji komik bir siyanür zehirlenmesi hikayesi
1998'de bir Fransız oldukca karmaşık bir intihar girişiminde bulundu. Bir deniz kıyısında yüksek bir yamacın tepesine çıkıp boynuna bir ip bağladı, ipi de büyük bir kayaya bağladı. Sonra siyanür içti ve kendini ateşe verdi. Uçurumdan atlarken de tabancayla kafasına ateş etti!

31 …. Ama devamı daha ilginç. Çünkü kurşun onu ıskalayıp ipi kesti, böylece adam suya düştüğünde asılı kalmadı.Soğuk su yanan elbiselerini söndürmekle kalmadı aynı zamanda onu şoka sokarak yuttuğu siyanürü kusmasını sağladı. Sudan bir balıkçı tarafından çıkarılıp hastahaneye götürülen adam orada hipotermi (vücut ısısının aşırı düşmesi)den dolayı öldü...

32 ….

33 Tarihte Siyanür Zehirlenmesiyle Ölen Ünlüler

34 Horacio Quiroga Çok önemli bir kısa öykü yazarıydı
Prostat kanseri olduğu anlaşılınca karısı ve çocukları tarafından terkedilidi Bundan sonra bir sabah kalkıp bir bardak siyanür içti ve dayanılmaz siyanür ağrıları onu 5 dk içinde öldürdü. Yerde bulunan cesedinde ağızdan pembe renkli kan geldiği görüldü

35 Ünlü Polimer Kimyacı Wallace Carothers

36 İntihar mı Cinayet mi? Kardeşi Isobel zatürreden öldükten sonra bir depresyona girdi Wallace Ölümden 1 ay sonra Wallece evde ölü bulundu Başucunda bulunan bir limonatada siyanüre rastlandı Kafa karıştırıcı olan bardağın üzerinde bir parmak izinin daha olmasıydı.

37 Siyanürle İntihar Örnekleri
Katı halde siyanür tedarik edilir.Bu siyanür kağıda sarılır ve yutulur. Kağıdın midede erimesii beklenir. Bir süre sonra dayanılmaz bir acı ile ölüm gerçekleşir Ya da leblebi boyutundaki siyanürler bir avuç kırık nohutun içine karıştırılır,bu nohutlar yutulur ve üzerine alkol alınır.Sonunda ciddi bir mide bulantısı ve karın ağrısıyla ölüm gerçekleşir.

38 Hitlerin Siyanür Zehirlenmesine Türk Yorumu
Zamanında; ki o zaman da 2. Dünya Savaşı’nın sonu, Hitler’in Erzurumlular’ın kıtlama şekerine özendiği söylenerek ağzında siyanür kapsülünü kıtlatarak kendisini öldürdüğü söylenmektedir.

39

40 HİTLERİN SİLAHLA KAFASININ PARÇALANMASI
Bütün sonuçlar Hitler’in beyne nişan aldığını göstermekteydi Kafatasının da bir kısmı eksikti. Bulgular ağızdan beyne doğru nişan alınmadığını gösteriyordu. Çünkü oksipital kemik parçaları,sol temporal kemiği,alt elmacık kemikleri,burun kemiği ve çenesi sağlam bir halde duruyordu.

41 ADLİ TIP İNCELEME KURALLARINA GÖRE
18. Ateşli silah ya da alet kullanımı ile meydana gelen ölümlerde; dış muayenede her yaraya numara verilmeli, iç muayenede bu numara belirtilerek traje ve traje üzerinde meydana gelen yaralanma belirtilmeli, çıkış söz konusu ise numaralar ilişkilendirilmeli, vücutta kalan mermi çekirdekleri çıkarılarak hangi numaraya ait olduğu anlaşılacak şekilde ayrı zarflara konmalıdır

42 Cesedin Yakılması Hitler’in cesedi yardımcıları tarafından bir bomba kraterine konularak benzinle yakıldı. Rus güçleri içeri girip cesetleri bulduğunda ise diş kayıtlarıyla yapılan otopside teşhis edilen Hitler’in yangından sonraki diğer bulguları ise:

43 ….. Ceset ciddi şekilde kömürleşmiş ve yanık eti kokuyordu.
Beyin boşluğu içersinde yangından dolayı hasar almış beyin çok açık bir şekilde görünüyordu. Dil kömürleşmişti fakat alt ve üst dişler arasında sıkıştığı anlaşılmıştı Ağzının içinde cam kıymıkları,duvar parçaları,ince duvarlı bir ampul bulundu.

44 Bir Yangın Sonrası Bulunan Cesedin İncelenmesi
Bir yangın sonrası bulunan sakat bir erkeğin ceset kalıntıları bir tahta tabut içersinde teslim edildi. (length 163 cm, width 55 cm, height 53 cm). Ceset çok hasarlı olduğu için yaşını belirlemek çok zordu. Ama yine de 50 yada 60 lı yaşlarda olduğu tespit edildi.Bu ölü adam 165 cm boylarındaydı.

45 HARİCİ İNCELEME Sağ kol ciddi bir şekilde yanmıştı.
Üst kol ve alt kol kemikleri kırılmış ve kömürleşmişti.Kuru kaslar kısmen kahverengi ve siyah görünümündeydi Dokunulduğunda liflerin içine doğru parçalanıyordu Sol üst kol ise hasarsız bir şekilde bulundu.

46

47 …. Her iki bacak da kömürleşmişti.
Yumuşak doku içersinde birçok yer kaybolmuştu. Yanmış yok olmuştu Kalça kemiği ve sağ kaval kemiği kırık olarak kaydedildi. Sol ayak yok olmuştu.

48 İÇ İNCELEME İç organlarının pozisyonu normaldi.
Akciğerlerinde siyah bir yüzey ve kesim yüzeyinde koyu kırmızı renkler vardı.Üst solunum yollarının mukoza membranı koyu kırmızıydı Kalp ventrikülleri pıhtılaşmıştı,kırmızı- kahverengi kan ile doluydu.Kalp kası sert ve haşlanmış et gibi görünüyordu.

49 …. Karaciğer siyahtı ve yüzeyinde yanıklar vardı.Oldukça sıkı kıvamda,kesim yüzeyinde sarımsı kahverengi görünümündeydi. Böbrekler biraz küçülmüş, 9×5×3.5 cm boyutlarındaydı.Onların kapsülü kolayca ayrılabilir;böbreklerin yüzeyi pürüzsüz haşlanmış gibi bir görünümdeydi. Mesane 5 cc sarımsı idrar içeriyordu ve mukoza membranı griydi.

50 Otopsi Sonucu: Bu bilinmeyen adamın cesedi incelendiğinde , diğer yanarak ölen insanlarla aynı grupta olduğunu açıkça söyleyebiliriz. Bu adamın tanınmasını sağlayan en önemli bulgu:Çok köprülü dişler,yapay dişler,kron ve dolgular…. Sonuç olarak cesette yanma yüzünden ağır hasarlar olduğu anlaşıldı ama öldürücü bir yaralanma ya da bir hastalığa ait görünür bir işaret bulunamadı.

51 Kaynaklar -Daniela Marchetti,1 M.D., Ph.D.; Ilaria Boschi,1 Ph.D.; Matteo Polacco, M.D.; Juha Rainio, M.D., Ph.D. The Death of Adolf Hitler—Forensic Aspects - - -indigodergisi.editboard.com/t465-hitlerin-bilinmeyenleri  - adolf-hitlerin-bilinmeyen-yonleri.html - ikmis html  - tm - kazimpasada-yangin-dehseti-1-olu html

52 Gümüş Gülçin. Siyanür tayini için yeni bir spektrofotometrik yöntem
Sedat Koçak1, Zerrin Defne Dündar1, Şerafettin Demirci,Başar Cander1, Hakan Doğan. Siyanür Zehirlenmesi: Olgu Sunumu ,12 Ersoy Gökhan, Toprak Sadık. Güncel Durumu ile Hukuki ve Tıbbi Açıdan Otopsi Süreci Renklidağ Tülay,Karaman Asude. Siyanür Zehirlenmesi. 2003

53 TEŞEKKÜRLER


"HAZIRLAYANLAR: Dilara Ezgi Aydın Melike Gökçen Cüne" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları