Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MEYVE VE SEBZE ÜRETİMİNDE VE İHRACATINDA TÜRKİYE VE SAMSUN’UN POTANSİYELİ Dr. Mevlüt ŞAHİN Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MEYVE VE SEBZE ÜRETİMİNDE VE İHRACATINDA TÜRKİYE VE SAMSUN’UN POTANSİYELİ Dr. Mevlüt ŞAHİN Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü"— Sunum transkripti:

1 MEYVE VE SEBZE ÜRETİMİNDE VE İHRACATINDA TÜRKİYE VE SAMSUN’UN POTANSİYELİ Dr. Mevlüt ŞAHİN Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Tel:

2 SEBZELER

3 Ülkemiz yaklaşık 26 milyon tonluk sebze üretimi ile dünya’da ilk 4 ülke arasında yer almaktadır. Samsun ili Türkiye sebze üretimin yaklaşık % 5.7’sini karşılamaktadır. Samsun’da yaklaşık dekar alanda ton sebze üretimi 2010 yılı içinde gerçekleştirilmiştir. Sebzeciliğin bilinçli ve yoğun olarak yapıldığı Samsun ili, uygun iklim yapısına sahip ovaları ile sebzelerin hem açıkta hem de örtü altında yetiştirilmesine son derece elverişli büyük bir zenginliğe sahiptir.

4 Samsun’un Bafra ve Çarşamba ovaları ha ekilebilir tarım arazisine sahiptir. Dünyada özellikle kışlık sebze üretiminde gerçekten mukayeseli üstünlüğe sahip Samsun, tarımsal üretimde Türkiye için çok büyük ticari potansiyel taşımaktadır.

5 Ülkelerİhracat (Ton) Değeri ($) Rusya Federasyonu Almanya Bulgaristan Romanya Ukrayna Moldovya Birleşik Kırallık YAŞ SEBZE İHRACATI (2011)

6 ÜRÜNLERİhracat (Ton)Değeri($) Domates Hıyar Biber Soğan Mantar Sakız Kabağı Havuç ve Turp Patlıcan Patates Pırasa TÜRKİYE YAŞ SEBZE İHRACATINDA ÖNEMLİ ÜRÜNLER (2011)

7 SebzelerTürkiye (Ton)Samsun (Ton) Domates (Sofralık) Lahana (baş, kırmızı,yaprak) Karpuz Fasulye (Taze) Biber (Sivri) Biber (Salçalık) Patlıcan Hıyar (Sofralık) Kavun Karnabahar Pırasa Marul (Kıvırcık) BAZI SEBZELERDE SAMSUN VE TÜRKİYE ÜRETİMİ (2010)

8 SAMSUNDA YETİŞTİRİLEN KIŞLIK SEBZELERİMİZDEN BAZILARI

9 AB ülkelerinde yılları arasında kullanılan pestisit miktarları (Oskam et al., 1997)*. ÜlkelerPestisit Tüketimi (kg/ha) Hollanda13,8 Yunanistan13,5 İtalya9,3 İrlanda8,0 Fransa5,6 İngiltere6,4 Portekiz6,0 Almanya2,6 İspanya2,3 Türkiye0.6 *Oskam, A.J., R.N. A. Vijftines and C. Graveland, Additinal E.U. Policy instrumensfor plant protection, Wageningen Agricultural University, Wageningen, the Netherlands.

10 İYİ TARIM UYGULAMALARI (GLOBALGAP) Karnabahar, Brokkoli, Kırmızı baş lahana, Beyaz baş lahana, Kavun, Karpuz, Domates ve Biber gibi ürünler 2010 yılı içinde dekar alanda Globalgap sertifikası alınarak yetiştirilmiştir.İstendiği takdirde bu üretimin arttırılma imkanı vardır. ORGANİK TARIM Samsun genelinde Fındık başta olmak üzere da alanda organik tarım ürünleri yetiştirilmektedir.

11 MEYVELER

12 Ülkelerİhracat (Ton)Değer ($) Rusya Federasyonu Almanya Bulgaristan Irak Ukrayna Birleşik Kırallık Suudi Arabistan YAŞ MEYVE İHRACATI VE DEĞERİ (2011)

13 Meyvelerİhracat (Ton)Değer ($) Üzüm Kiraz, Vişne Nar Elma İncir Kayısı Şeftali Çilek Karpuz Erik YAŞ MEYVE İHRACAATI VE DEĞERİ (2011)

14 MeyvelerTürkiye(Ton)Samsun (Ton) Fındık Kivi Şeftali Armut Erik İncir Kiraz Elma TOPLAM BAZI MEYVELERDE SAMSUN VE TÜRKİYE ÜRETİMİ (2010)

15 THANK YOU FOR YOUR ATTENTION


"MEYVE VE SEBZE ÜRETİMİNDE VE İHRACATINDA TÜRKİYE VE SAMSUN’UN POTANSİYELİ Dr. Mevlüt ŞAHİN Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları