Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ZÜBEYİR ÜLGER SMMM YENİ VERGİ KANUNLARININ TİCARİ ETKİLERİ VE GELECEĞE BAKIŞ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ZÜBEYİR ÜLGER SMMM YENİ VERGİ KANUNLARININ TİCARİ ETKİLERİ VE GELECEĞE BAKIŞ."— Sunum transkripti:

1 ZÜBEYİR ÜLGER SMMM YENİ VERGİ KANUNLARININ TİCARİ ETKİLERİ VE GELECEĞE BAKIŞ

2 Plan  Giriş  Gelecekte vergi idaresinin takibi  Taslak Vergi Kanunlarından Öngörüler  Elektronik Takip  Sonuç

3 2020’lerde Mali İdare Böyle mi Takip Edecek Çağrı merkezi müşteri temsilcisi: ‘Bizim Pizzayı aradığınız için teşekkürler, nasıl yardımcı olabilirim?’  Müşteri: ‘Merhaba, bir siparişim olacak…’  Önce ‘çok amaçlı kart’ numaranızı alabilir miyim lütfen?  Tabii, bir dakika lütfen, evet okuyorum.  880987654789789034446-65-2476

4  Evet şimdi oldu. Merhaba Sayın Ahmet Bulut, Atatürk Bulvarı No 35/6, tekrar hoş geldiniz. Ev telefonunuz; 346456745, işyeri numaranız; 349230999, cep numaranız; 567266609 ve şimdi bizi evden arıyorsunuz…  Evet evden arıyorum. Bütün numaralarımı nereden buldunuz, inanamıyorum!  Biz de ‘Merkezi Bilgi Sistemi’ne bağlıyız efendim…  Tamam tamam… Deniz mahsulleri pizzanızdan sipariş etmek istiyorum.

5  Anlıyorum efendim, ama bunun sizin için iyi bir seçim olduğunu düşünmüyorum.  Nasıl yani?  Tahlil sonuçlarınıza göre yüksek tansiyonunuz ve çok yüksek bir kolesterol değerleriniz var. Bu saatte deniz mahsulleri yemeniz doğru olmaz.  Peki, siz ne tavsiye edeceksiniz bakalım, sevgili doktorum?  Neden bizim tamamen organik Akdeniz pizzamızdan yemiyorsunuz, eminim çok seveceksiniz.

6  Nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz küçük hanım, sorabilir miyim lütfen?  Geçen hafta şehir kütüphanesinden ‘Akdeniz Mutfağı’ adlı kitabı aldığınızı görüyorum. Ayrıca Amazon’dan da iki tane Akdeniz yemekleri ile ilgili kitap siparişiniz var. Emin olun bu pizzamız tam size göre!  Tamam tamam pes. Bir şey sormayacağım artık. Bana lütfen Akdeniz pizzanızdan üç adet aile boyu yollar mısınız lütfen? Bir de hesap ne tutuyor öğrenebilir miyim?

7  Evet Ahmet bey, sekiz kişilik aileniz için siparişiniz uygundur. Borcunuz da 450 bin lira.  Peki, tamam. Kredi kartıyla ödemek istiyorum.  Sanırım bu imkansız Ahmet bey. Çünkü kredi kart limitinizi aşmış bulunuyorsunuz. Geçen ekimden beri bankaya borcunuz olan 356.989,00 TL’yi de ödememiş durumdasınız. Bu durumda en uygun ödeme şekli nakit gözüküyor.  Peki, o zaman hemen gidip köşedeki ATM’den para çekmem gerekiyor, arkadaşınız gelmeden hallederim.

8  Korkarım bu da mümkün değil Ahmet bey çünkü günlük para çekim limitinizi aşmış durumdasınız.  Tamam ama siz karışmayın artık pizzaları gönderin yeter. Paranızı da hazırlayacağım merak etmeyin. Bu arada, ne kadar sürede gelecek siparişim acaba?  Kırk beş dakika efendim. Ancak ‘bu çok uzun, bu kadar bekleyemem’ diyorsanız kendi motosikletinizle de gelip alabilirsiniz.  Ne dediniz?

9  Merkezi Bilgi Sistemine göre kayıt numarası 6700-554-24 olan bir motora sahipsiniz de…  ????  Başka bir isteğiniz var mı?  Hayır yok. İlanınızda belirttiğiniz gibi üç de Coca-Cola yollayacaksınız değil mi?

10  Aslında öyle ama raporlara bakılırsa aynı zamanda diyabet hastası olduğunuzu anlıyorum.  Ben senin…  Lütfen konuşmanıza dikkat edin Ahmet bey. Başkasına hakaretten dört ay önce başınızın derde girdiğini ve tutuklandığınızı biliyorum.  …  Müşteri artık yanıt veremez, çünkü bayılmıştır…”

11 Yeni Türk Ticaret Kanunu 14.02.2011 tarihli resmi gazete yayımlandı ve 01.07.2012 tarihinde uygulanmaya başlanacaktır. Yeni Türk Borçlar Kanunu 04.02.2011 tarihli resmi gazetede yayımlandı ve 01.07.2012 tarihinde uygulanmaya başlanacaktır. Vergi usul kanunu taslağı halen üzerinde çalışılmakta ve Yeni TTK uygulamasından önce yasalaşması beklenmektedir. Gelir Vergisi kanunu yenilenmekte ve en kısa zamanda yürürlüğe konulacaktır.

12 Yeni Vergi Yasalarının Olası Etkileri  Yasa koyucu artık malı takip etmeyi 2. Plana itmektedir.  Para ve giderlerin öncelikli takibine başlanmıştır.  TC Vergi numarası ile kişiler,vergi numarası ile kurumlar elektronik takip altındadır.  Nereden buldun veya Kaynağı nedir sorularının alt yapısı hazırlanmaktadır.  Elektronik sistem ile e-haciz, e-fatura, e-defter vb. uygulamalar hızla yasalaşmakta ve tüm hareketler elektronik sistem ile takip edilmektedir.

13 Teknoloji nimet mi? Külfet mi? Teknoloji nimet mi? Külfet mi?  KDV iade işlemlerinde mal veya hizmet aldığınız firmalar kademe kademe kontrole tabi tutulmaktadır.  Form Ba-Bs Bildirimleri ile çapraz kontroller yapılmaktadır.  Elektronik sisteme yıl sonu mizanların gönderilmesi ile otokontroller yapılmaktadır.  TC numarasından vergi mükellefi olunmadan yapılan gayrimenkul ve oto alış satışları yapanlar takip edilmektedir.  Banka hesaplarındaki yıllık hareketlerin belirlenen kotaların üzerine çıkanlar takip edilmektedir.  Yurt dışı giriş ve çıkışlar ile kredi kartı harcamaları takip edilmektedir.

14 Tüm bu elektronik takiplerden dolayı vergi ve cezalara muhatap kalınmaması için; Kayıtdışı çalışmalar yapılmamalıdır. Kayıtdışı çalışmalar yapılmamalıdır. Değer artış kazançları, kira gelirleri beyan edilmelidir. Değer artış kazançları, kira gelirleri beyan edilmelidir. Şirket ortaklarına ait özel banka hesaplarındaki hareketlerin sorgulanacağı unutulmamalıdır. Şirket ortaklarına ait özel banka hesaplarındaki hareketlerin sorgulanacağı unutulmamalıdır. Şirketten borç para veya kefalet alınmamalı, alınmış olanlar adatlandırılarak tasfiye edilmelidir. Şirketten borç para veya kefalet alınmamalı, alınmış olanlar adatlandırılarak tasfiye edilmelidir.

15 Şirket ortakları şirkete sürekli borç vermemeleri, borç alacak ilişkisinin varlığında ise kaynağının izahının mümkün olması. Şirket ortakları şirkete sürekli borç vermemeleri, borç alacak ilişkisinin varlığında ise kaynağının izahının mümkün olması. Mal ve hizmet alımlarında, faturanın satıcıya ait olup olmadığının irdelenmesi. Mal ve hizmet alımlarında, faturanın satıcıya ait olup olmadığının irdelenmesi. İşlem tesislerinden sonra değil, işleme başlamadan önce Mali Müşavirinizden- Yeminli Mali Müşavirinizden ve Hukuk Danışmanınızdan görüş almanız. İşlem tesislerinden sonra değil, işleme başlamadan önce Mali Müşavirinizden- Yeminli Mali Müşavirinizden ve Hukuk Danışmanınızdan görüş almanız.

16


"ZÜBEYİR ÜLGER SMMM YENİ VERGİ KANUNLARININ TİCARİ ETKİLERİ VE GELECEĞE BAKIŞ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları