Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Www.uycap.com Facebook grup adresi: https://www.facebook.com/groups/potansiyellicocuklarinyakinlari email: uycap34@gmail.com twitter: @uycap www.uycap.com.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Www.uycap.com Facebook grup adresi: https://www.facebook.com/groups/potansiyellicocuklarinyakinlari email: uycap34@gmail.com twitter: @uycap www.uycap.com."— Sunum transkripti:

1 www.uycap.com Facebook grup adresi:

2 BİZ KİMİZ? Biz çocukların eğitim sorunlarından yola çıkmış ve bu doğrultuda çaba gösteren bir sivil toplum hareketiyiz. AMACIMIZ: - Sosyal medyada facebook grubumuzda birbirimize fikir vererek destek olmak - Uzmanlar ve velileri bir araya getirerek etkin veli eğitim seminerleri düzenlemek (ücretsiz seminerlerimiz devam etmektedir) - Çocuklarımızı bir araya getirerek onlara ihtiyaç duydukları eğitim ve ortamları hazırlamak - Bakanlıktan çocuklarımız için özel eğitim talep edip, bununla ilgili alınan kararlarda söz hakkı sahibi olmak BUGÜNE KADAR NELER YAPTIK? ” düzenlendi. BİZ KİMİZ? Biz, velilerden oluşan, ‘’üstün zekalı’’ tanısı almış çocukların özel eğitim ihtiyaçlarından yola çıkmış ve bu doğrultuda diğer velileri bilinçlendirme amaçlı ve farkındalık yaratmak amacı ile kurulmuş bir sivil toplum hareketiyiz. AMACIMIZ: - ÜYÇ konularında yardıma ihtiyaç duyan velileri, facebook grubumuzda bir araya getirerek, bir birimize destek olmak ve düzenli olarak uzmanlar davet ederek, veli (ve öğretmen) eğitim seminerleri düzenlemek ve diğer illere de bu konuda örnek teşkil etmek. - Çocuklarımızı bir araya getirerek, onlara ihtiyaç duydukları eğitim ve ortamları hazırlamak - Türkiyede, veli inisiyatifi bilinci oluşturarak en an 7 ilde örgütlenmek - Bakanlıktan çocuklarımız için özel eğitim hakkında alınan kararlarda söz hakkı sahibi olmak

3 Seminerlerimiz Almanya’dan Üstün Zekalı ve Yetenekli Çocuklar Merkezi, kurucu başkanı Sn. Roya Klingner ile 540 öğretmene , ücretsiz MEB sertifikalı öğretmen eğitimi düzenledik. Boğaziçi Üniversitesi’nde sn. Dr. Bahar Eriş ile ilk veli eğitim seminerimizi gerçekleştirdik. Dr. Bahar Eriş yetenek nasıl gelişir, üstün zeka tanısı nedir, çocuklara yaklaşımımız nasıl olmalıdır konularında velilerimizi bilgilendirdi. İTÜ’de Mevlüt Dinç semineri düzenledik. Türkiye Dijital Oyunlar Kuruca Başkanı Sn. Mevlüt Dinç seminerde tecrübelerini ve vizyonunu paylaştı. Ebeveynler olarak hep eleştirdiğimiz bilgisayar oyunları nasıl yararlı hale getirilir, tüketen değil üreten nesil nasıl yetişir sorularının yanıtlarını verdi. Kadıköy Belediyesi Başkanlık Binası’nda Sn. Yard. Doç. Dr. Faruk Levent ile veli eğitim seminerimiz gerçekleştirildi. Kendisiyle mevcut ÜYÇ eğitimleri hakkında konuştuk ve bize yol gösterecek bilgiler paylaştı. Beyoğlu Öğretmen Evi’nde Ram Müdürü Sn. Dr. Vahdettin Yaşar ile veli eğitim seminerimizi gerçekleştirdik. Kendisi RAM daki prosedürler hakkında bilgi verdi ve tanılama testleri ile ilgili sorularımızı cevapladı Beyoğlu Öğretmen Evi’nde İl Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Bölümü’nden Dr. Nüket Afat ile veli eğitim seminerimiz gerçekleştirildi. Bizimle bugüne kadar neler yaptıklarını ve neleri hedeflediklerini paylaştı ve sorularımıza cevap verdi. tarihinde, Beyoğlu Öğretmen Evi’nde Sn. Dr. Özgür Bolat ile veli eğitim seminerimizi gerçekleştirdik. Kendisi bize ‘yetenek nasıl gelişir?’ ve bu süreçte velinin rol model olmasının önemini anlatan, keyfli bir sunum yaptı.

4 Seminer Görselleri ve Basın Bültenlerimiz…
ÜYÇAP ve MEB işbirliği ile Almanya’dan, Dünya Üstün Yetenekliler Merkezi kurucu başkanı sn. ROYA KLINGNER ile 600 öğretmene MEB sertifikalı öğretmen eğitimi verildi

5 1. VELİ EĞİTİM SEMİNERİMİZ
Üstün yetenekli çocuklar sahipsiz değil! Üstün yetenekli çocuklar için uygun eğitim ortamları oluşturmayı ve velilerine destek vermeyi amaçlayan Üstün Yetenekli Çocukların Aile Platformu, Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi işbirliği ile kalıcı çözümler için 22 Şubat Cumartesi günü yaptığı seminerde, ‘aileler neler yapmalı’ sorusunun da cevabını aradı. Gerçekleştirilen seminerde Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Bahar Eriş “zeka değişken midir, üstün yetenek ile ilgili gelen sorular nelerdir, aileler çocuğu ve yeteneği desteklemek için neler yapabilir” sorularına yanıt verdi. Yetişkin eğitim uzmanı Uğur Zat ise “yetişkin perspektifinden anne-baba eğitimleri, bilinçli anne-baba olmanın çocuğun hayatındaki rolü” hakkında bilgi verdi ve bir veli olan Nurseli Tamer ise deneyimlerini paylaştı. Üstün Yetenekli Çocukların Aile Platformu ÜYÇAP, Mart 2013’te üstün yetenekli çocukların velilerine destek vermek, çocuklarımıza uygun eğitim ortamları yaratmak, sorunları çözmeye yönelik paylaşımlarda bulunmak, sorunların çözümü için kalıcı çözümler bulmak amacıyla kuruldu. ÜYÇ eğitimine yönelik politikalar gerçekleştirmek için sivil toplum kuruluşu olmayı hedefliyor. Her ilde derneği olan bir konfederasyon haline gelmek için çalışmalarını sürdüren ÜYÇAP, AB projeleri, çeşitli bakanlıkların projeleri, vakıfların projelerinden faydalanarak üstün yetenekli çocukların eğitimlerinin desteklenmesi ve geliştirilmesini hedefliyor.

6 2. VELİ EĞİTİM SEMİNERİMİZ
Gerçekleştirilen seminerde Marmara Üniversitesi , Atatürk Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü, Bölüm Başkan Yardımcısı , ayrıca “Üstün Yetenekli Çocukların Hakları” ve “Üstün Yetenekli Çocukları Anlamak” adlı kitapların yazarı Yrd. Dç. Dr. Faruk Levent veli sorularına yanıt verdi. TEVİTÖL mezunu Hülya Cesur ise “üstün yetenekli çocuk, genç ve yetişkin olmak” ile ilgili deneyimlerini paylaştı. Üyçap Kurucularından Filiz Günsür ve Ada Deniz ise önümüzdeki dönemde seminerlerine devam edeceklerini ve çocuk etkinlikleri gerçekleştireceklerini duyurdu.

7 3. VELİ EĞİTİM SEMİNERİMİZ
Sn. Yalın Alpay Üstün yetenekli çocukların velilerini bilinçlendirmeyi amaçlayan Üstün Yetenekli Çocukların Aile Platformu ÜYÇAP, Beyoğlu Öğretmenevi işbirliği ile düzenlediği 3. seminerinde üstün yetenekli çocukların RAM (Rehberlik Araştırma Merkezi) da tanılanma sürecindeki soruların cevaplarını aradı. Gerçekleştirilen seminerde Avcılar Ram Müdürü Uzman Psk. Danışman sayın Vahdettin Yaşar , “Rehberlik Araştırma Merkezleri nedir, çocuklara hangi durumlarda test yapılmalıdır, test sonucu üstün yetenekli çıkan çocuk için eğitim imkanları nelerdir, üstün yetenekli tanısı alan çocuğun anne ve babası çocuk için neler yapabilir” sorularına yanıt verdi. Medyada “dahi çocuk “ olarak bilinen sayın Yalın Alpay ise “üstün yetenekli tanısı alarak yurt çapında ünlü bir çocuk olmanın hayatı üzerindeki yansımalarını” nı anlattı...

8 4. VELİ EĞİTİM SEMİNERİMİZ
Üstün yetenekli çocukların velilerini bilinçlendirmeyi amaçlayan Üstün Yetenekli Çocukların Aile Platformu ÜYÇAP, Beyoğlu Öğretmenevi işbirliği ile düzenlediği 4. seminerinde üstün yetenekli çocukların eğitiminde destek eğitim odalarının önemi, işleyişi ve uygulaması sorularının cevaplarını aradı. Gerçekleştirilen seminerde İL Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Bölümü’nde görev yapan Dr. Nüket Afat, Rehberlik Araştırma Merkezi test sonucu üstün yetenekli çıkan çocuklar için bireysel eğitim planı dahilinde açılan destek eğitim odalarının işleyiş şekillerini ve uygulama prensiplerini anlattı. Sınıfındaki üstün yetenekli çocukları başarılı bir şekilde yetiştirmiş olan tecrübeli öğretmenimiz sayın Nergis Işık ise yeni öğretmenlere örnek teşkil edecek, biz velilerin de bakış açısını değiştirecek yaşanmış hikayeleri bizlerle paylaştı.

9 5. VELİ EĞİTİM SEMİNERİMİZ
Üstün yetenekli çocukların velilerini bilinçlendirmeyi amaçlayan Üstün Yetenekli Çocukların Aile Platformu ÜYÇAP, Beyoğlu Öğretmenevi işbirliği ile düzenlediği 5. seminerini Sn. Dr. Özgür Bolat’ı konuk ederek gerçekleştirdi. Sn. Dr. Özgür Bolat “YETENEK NASIL GELİŞTİRİLİR” konulu seminerinde velilerimizin sorularını yaşanmış örneklerden yola çıkarak cevapladı.

10 Etkinliklerimizden Bazı Örnekler…
Bursa Bilim Merkezi gezimiz yapıldı. Grup olarak ailece Şile-Ağva doğa trekking etkinliği gerçekleştirildi. Doğa yürüyüşü sırasında doğada yaşam , ağaç, yapraklar vb hakkında bilgi verildi, doğal yollardan ateş yakıldı, çocuklar ile yön bulma, ip çekme yarışı gibi oyunlar oynandı. Çocuklar için uygulamalı “doğa eğitimi ve fen atölyesi” etkinliği gerçekleştirildi. Kamp yeri seçimi, çadır kurulması ve sökülmesi, ilkel ateş yakma teknikleri, yaprak çeşitlerini öğrenme, toplama, mors alfabesi kullanarak haberleşme eğitimi verildi. Fen deneyleri yapıldı(kola mentos deneyi, zıplayan taş mı, yanan taş mı deneyi, yaşil-mavi köpürtelim mi deneyi, yakıtsız roketle çay demleyelim mi deneyi ). Ayrıca eğlenceli yarışmalar düzenlendi. yaş ve üstü çocuklar ile İstanbul tarihi yarımada gezisi gerçekleştirildi. Bahçelievler Bilim Sanat Merkezi, İstanbul Üniversitesi Amatör Astronomi Kulübü ve değerli hocalarımızın desteği ile “Gökbilim Şenliği” düzenlendi.

11 BURSA BİLİM MERKEZİ GEZİMİZ ‘Köprü yapımı’ ve ‘piston modeli’ atölyesi

12 ŞİLE-AĞVA Ailecek trekking etkinliğimiz

13 14.06.2014 ÇOCUKLAR İÇİN UYGULAMALI
“DOĞA EĞİTİMİ VE FEN ATÖLYESİ” ETKİNLİĞİ

14 15.03.2014 oyun sektörü hakkında bilgilendirme semineri

15 18.10.2014, Tarihi yarım ada gezimiz…

16 Üstün yetenekli çocuklarla farklı etkinlikler gerçekleştirmeyi amaçlayan Üstün Yetenekli Çocukların Aile Platformu ÜYÇAP, İTO Bilsem Bahçelievler işbirliği ile düzenlediği gökbilim gecesini Sn. Prof. Dr. Ethem Derman, Sn. Neşever Gür ve Sn. Dr. Bülent Kızıltan'ın katılımlarıyla gerçekleştirdi. Sn. Prof. Dr. Ethem Derman, Astrogeyik seminer ile çocukları eğlendirerek gökyüzünün gerçeklerini anlattı. GÖK BİLİM ŞENLİĞİMİZ Sn.Neşever Gür, atölye çalışmasında çocuklarımıza yıldızlarla ilgili çalışmalar yaptırdı. Astronomi ve astrolojinin farkı seminerinde, çocukların sorularını cevaplayarak, uzay ve gök cisimleri hakkında bilgilendirdi. Sn.Dr.Bülent Kızıltan,canlı bağlantı ile çocukların sorularını cevaplayarak 'Evren ve İnsan‘ seminerini gerçekleştirdi.


"Www.uycap.com Facebook grup adresi: https://www.facebook.com/groups/potansiyellicocuklarinyakinlari email: uycap34@gmail.com twitter: @uycap www.uycap.com." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları