Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Türkiye Siyasi Gündem Ara ş t ı rmas ı MART – 2011 İttifak arayışları ve liderlerin imajı Adres: Gülbahar Mah. Harmanyolu Üst Sokak Meriç Plaza K:6 MECİDİYEKÖY.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Türkiye Siyasi Gündem Ara ş t ı rmas ı MART – 2011 İttifak arayışları ve liderlerin imajı Adres: Gülbahar Mah. Harmanyolu Üst Sokak Meriç Plaza K:6 MECİDİYEKÖY."— Sunum transkripti:

1 Türkiye Siyasi Gündem Ara ş t ı rmas ı MART – 2011 İttifak arayışları ve liderlerin imajı Adres: Gülbahar Mah. Harmanyolu Üst Sokak Meriç Plaza K:6 MECİDİYEKÖY / İSTANBUL Tel: (pbx) – Faks: Web :www.andy-ar.com E-posta : - ar.co - ar.co m

2 I. AMAÇ Bu çalışma; 12 Haziran 2011 Milletvekili Genel Seçimleri öncesinde, Türkiye siyasetinde (MART 2011) itibarıyla gündeme paralel konuların halk tarafından nasıl değerlendirildiği ve tercihlerinin hangi yönde olduğunu tespit etmek amacıyla yaptırılmıştır. II. ARAŞTIRMANIN YÖNTEMİ Araştırma, Kantitatif araştırma tekniklerinden Yüz yüze görüşme yöntemi" kullanılarak uygulanmıştır. 20 ilde toplam 148 noktada gerçekleştirilen araştırmanın yüzde 25i kır özelliği taşımakta olan ilçe ve köy merkezlerinde yapılmıştır. Saha çalışması Mart 2011 tarihleri arasında toplam 4 bin 436 denek ile görüşme yapılarak tamamlanmıştır. Çalışma, farklı sosyo–ekonomik ve sosyo–demografik gruba mensup kişilerden, yaş, cinsiyet eğitim, mahalle / semt kotalarına göre tesadüfi yöntemle seçilmiş, denekler ile görüşme yapılmıştır. Yapılan bu araştırmada 0,95 güven aralığı içinde, hata payı +/- %2,0dir NOT: Bu araştırma ANDY-AR Sosyal Araştırmalar Merkezinin yaklaşık 4 yıldır, aylık periyotlar halinde devam ettirmekte olduğu Türkiye Siyasi Gündem Araştırması kapsamında, 162 farklı ANDY-AR abonesi sponsorluğunda gerçekleştirilmiştir.

3 CinsiyetYüzde % Kadın46,8 Erkek53,2 Yaş , , , , ,7

4 İstanbul652 Ankara475 İzmir402 Bursa316 Adana271 Antalya246 Diyarbakır240 Konya213 Erzurum206 Eskişehir171 Kayseri165 Kocaeli157 Mersin141 Gaziantep140 Samsun138 Sakarya115 Sivas115 Denizli106 Şanlıurfa125 Trabzon142 TOPLAM 20 İL4.436 DENEK

5 ANDY-AR Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Acarın analizi: YENİ BİR OLUŞUM YA DA İTTİFAKA İHTİYAÇ VAR MI? 12 Haziran günü yapılacak seçimlere kısa süre kala yüzde 10 barajını aşamama endişesini taşıyan bir çok parti siyasi ittifak ve ittifaklar için görüşmeler yapıyor. Saadet Partisinin merhum lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakanın vefat etmeden önce birebir yürüttüğü ittifak görüşmeleri bir miras olarak kamuoyuna yansıtıldı. Saadet Partisi, Demokrat Parti, Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi ve HAS PARTİ çerçevesinde ele alınan ittifak çalışmalarında henüz bir mutabakata varılmış değil. HAS PARTİ Genel Başkanı Numan Kurtulmuş ile BBP Lideri Yalçın Topçu böyle bir ittifak çatısı altında olmayacaklarını ve tek başına seçime gireceklerini deklare ettiler. SP, DP ve TP liderleri ise görüşmelerini sürdürüyor. Diğer taraftan, DSP ile HEPARın başını çektiği sol ve ulusalcı kimlikteki partilerin de ittifak çalışması var. Periyodik olarak her ay yaptığımız siyasi gündem araştırmaları 12 Haziran seçimlerinin AK Parti, CHP, MHP ve bağımsız adaylar çevresinde şekilleneceğini ortaya koydu. Mart 2011 araştırmamızda, halkın yeni bir siyasi ittifak ve oluşumlara nasıl baktığını sorguladık. Araştırmamıza katılan deneklerin yüzde 35,3ü, Türkiye siyasetinde yeni bir oluşuma ihtiyaç duyulduğu düşüncesinde. Bu sonuç, geniş katılımlı güçlü bir seçim ittifakının, yüzde 10luk seçim barajını aşma sorunu yaşamayacağı anlamına gelebilir. Fakat, ittifak isteyen seçmenin öncelikli oy tercihleri ele alındığında ise AK Parti, CHP ve MHPnin büyük oranlarda oy kaybetmediği görülüyor. Bu sonuçlar, uzun süredir yapılan ve neticelendirilmeyen ittifak görüşmelerinin, seçmenin oy tercihlerini etkilemediğini ortaya koyuyor. LİDERLERİN TANINIRLIKLARI: Yeni oluşum ya da siyasi ittifaklar açısından halkın aklına gelen ilk lider Saadet Partisinden ayrılarak HASPARTİyi kuran Prof. Dr. Numan Kurtulmuş.. Saadet Partisinin başına geçtikten sonra partinin 2.5lerde olan oy oranını yüzde 5lere çıkaran Kurtulmuşa seçmenin ilgilisi yeni partisinde de devam ediyor. Kurtulmuşun yüzde 35,6 ile birinci olduğu yeni oluşum liderleri listesinde akla gelen ikinci isim ise AK Partiden ayrıldıktan sonra Türkiye Partisinin kuran Abdüllatif Şener. İktidarı sert bir üslupla ve bildiği noktalardan eleştiren Şenerin, bu şekilde hem gündemde kaldığı hem de tanınırlığını yüksek noktalara taşıdığı söylenebilir. Muhsin Yazıcıoğlunun vefatından sonra BBPnin başına geçen Yalçın Topçu da akıllara gelen üçüncü isim. Yazıcıoğlunun ardından derin bir sarsıntı yaşayan BBPyi diri ve gündemde tutmayı başaran Yalçın Topçunun referandum sürecinde yürüttüğü politikanın yanı sıra Ak Parti iktidarına karşı uyarıcı niteliğinde muhalefet yapma politika yapmasının seçmende olumlu izler bıraktığını söylemek mümkün.

6 ANDY-AR Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Acarın analizi: Kurtulmuş,Şener ve Topçunun ortak yönü ise mevcut ya da eski partilerinde daha önce ikinci hatta üçüncü adam olmaları. Lider olarak ilk etapta tanınmaları, bu üç ismin de genel başkan olduktan sonra partilerini ve kendilerini seçmenin aklına ilk etapta getirecek noktalara taşıdıkları anlamına geliyor. Tanınırlık anlamında dikkat çeken bir diğer isim ise kısa süre önce Demokrat Partinin Genel Başkanı olan Namık Kemal Zeybek. Zeybekin tanınırlık sıralamasında 4. sırada yer almasındaki etkenlerin, devraldığı DPyi Ergenekon çizgisinden uzaklaştıracağını açıklamasıyla gündemde kalması ve ittifak görüşmelerinde başı çeken isimlerden olması söylenebilir. EN ŞANSLI GÖRÜLEN LİDERLER: Araştırmamıza konu olan siyasi liderlere halkın seçimlerde ne kadar şans verdiği de dikkat çeken diğer bir konu. Bu kategoride en şanslı görülen lider HASPARTİ Genel Başkanı Numan Kurtulmuş. Merkez sağda Başbakan Recep Tayyip Erdoğandan sonraki dönemin yeni lideri hatta Başbakanı olarak tanımlanan Kurtulmuşa olan bu yaklaşım araştırmamızın sonuçlarıyla da örtüşüyor. Halkın yüzde 42,4ü yeni siyasi liderler arasında en şanslı olarak Kurtulmuşu görürken, BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu da başarılı olacağına inanılan ikinci lider olarak göze çarpıyor. Sol siyaset adına en şanlı görülen lider ise DSP Genel Başkanı Masum Türker. CHPdeki Kılıçdaroğlu rüzgarından sonra büyük oranda dağılan partisini ayakta tutmaya başaran Türkerin rakiplerine göre şans oranı yüzde 7,3. BU PAZAR SEÇİM OLSA: Andy-Arın periyodik olarak her ay yaptığı siyasi gündem araştırmasında devamlı yükselişte olan AK Partide Mart ayında 0,6 puanlık bir düşüş yaşanırken, CHPnin ise aynı puan aralığında yükselişe geçmiş durumda. Referandumdan sonra yüzde 10luk seçim barajının sınırlarına düşen MHP ise Mart ayında 0,8lik bir yükselişle oylarını 11,2ye çıkarmış durumda. Mart ayında en büyük düşüşün yaşandığı parti ise yüzde 1lik oranla BDP. Numan Kurtulmuşun Kasım ayında kurduğu HASPARTİ ise seçim öncesinde halkın gündemine aldığı olan parti olarak dikkat çekiyor. Şubat ayı araştırmamızda oyu 0,9 çıkan HASPARTİ bir aylık sürede oranını yüzde 120 artırarak 2,1e yükseldi. SEÇİM BARAJI YÜZDE 5 OLSAYDI: Araştırmamızın en dikkat çeken sonuçları ise seçim barajının yüzde 10dan yüzde 5e düşürülmesi halinde seçmenin oy tercihinde nasıl bir değişim olacağıdır. Eğer seçim barajı yüzde 5e indirilirse, mevcut araştırmamıza göre AK Parti yüzde 8.5, CHP yüzde 5,3, MHP yüzde 2,6 oy kaybına uğruyor. Oyunun boşa gideceğini düşünerek güçlüden yana tercih yapmak zorunda kalan seçmenin, seçim barajının yüzde 5e düşürülmesi halinde HASPARTİ ve BBPyi meclise taşıyacağı görülüyor. Böyle bir durumda HASPARTİ yüzde 7,3e, BBP ise yüzde 5.2ye yükseliyor. Bağımsız adaylarla seçime giren ve parti olarak oyu yüzde 6larda olan BDPde ise seçim barajının düşürülmesi halinde büyük bir artış yaşanmaması dikkat çekiyor.

7 Sizce Türkiyenin yeni bir siyasi oluşuma ihtiyacı var mıdır?

8 Yeni oluşum liderlerinden aklınıza gelen ilk ismi söyler misiniz? ( Açık uçlu soruya verilen cevaplardan derlenmiştir.)

9 Liderlerin isim bazında tanınırlık düzeyleri Not: Soru Genel Başkanların partilerinden bağımsız bir biçimde, sadece isim verilerek sorulmuştur. LİDERLERTANIYORUMTANIMIYORUM 1Abdüllatif Şener TP Genel Başkanı 82,417,6 2Masum Türker DSP Genel Başkanı 14,785,3 3Mustafa Kamalak SP Genel Başkanı 5,394,7 4Namık Kemal Zeybek DP Genel Başkanı 10,589,5 5Numan Kurtulmuş HASPARTİ Genel Başkanı 73,926,1 6Osman Pamukoğlu HEPAR Genel Başkanı 41,358,7 7Yalçın Topçu BBP Genel Başkanı 35,364,7

10 Yeni oluşum liderleri arasında bu seçim veya gelecek seçimler için en şanslı gördüğünüz isim hangisidir?

11 Genel olarak düşündüğünüzde aşağıdaki partilere, Mevcut Genel Başkanları ile kesinlikle oy vermem diye bir önyargınız var mı? LİDERLEROy vermeyi düşünebilirim Kesinlikle Oy vermem 1Abdüllatif Şener TP Genel Başkanı 3,296,8 2Masum Türker DSP Genel Başkanı 10,589,5 3Mustafa Kamalak SP Genel Başkanı 5,294,8 4Namık Kemal Zeybek DP Genel Başkanı 9,790,3 5Numan Kurtulmuş HASPARTİ Genel Başkanı 41,458,6 6Osman Pamukoğlu HEPAR Genel Başkanı 1,798,3 7Yalçın Topçu BBP Genel Başkanı 20,279,8

12 Bu Pazar günü Milletvekili Genel Seçimleri olması durumunda hangi partiye oy verirsiniz? ( Kararsızlar dağıtıldıktan sonra oluşan tablo )

13 Seçim barajı yüzde 10 yerine yüzde 5 olsaydı hangi partiye oy verirdiniz? ( Kararsızlar dağıtıldıktan sonra oluşan tablo )


"Türkiye Siyasi Gündem Ara ş t ı rmas ı MART – 2011 İttifak arayışları ve liderlerin imajı Adres: Gülbahar Mah. Harmanyolu Üst Sokak Meriç Plaza K:6 MECİDİYEKÖY." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları