Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BURGESS’IN KONSANTRİK BÖLGELEME MODELİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BURGESS’IN KONSANTRİK BÖLGELEME MODELİ"— Sunum transkripti:

1 BURGESS’IN KONSANTRİK BÖLGELEME MODELİ

2 ERNEST WATSON BURGESS (16 Mayıs Aralık 1966) 1916 YILINDA KENTSEL SOSYOLOG OLARAK CHİCAGO OKULUNDA ÖĞRETİM ÜYELİĞİNE BAŞLADI.PARK VE MCKENZİE İLE BİRLİKTE KENTSEL EKOLOJİ KURAMINI GELİŞTİRDİ

3 BURGESS, KENTSEL EKOLOJİ KURAMINDA KURAMSAL ÇERÇEVENİN MEKANSAL UYGULAMASINI YAPTI. MICHIGAN GÖLÜ KENTİN DAİRESEL OLARAK BÜYÜMESİNE ENGEL OLMASINA RAĞMEN BU MODELİ TASARLADI.

4 BU KURAMA GÖRE KENTLERİN YAPISI, ORTAK MERKEZLİ ÇEMBERLERİN AYIRDIĞI BEŞ İŞLEVSEL BÖLGEDEN OLUŞMAKTADIR. 1)MERKEZİ İŞ ALANI 2)GEÇİŞ BÖLGESİ 3)İŞÇİ KONUTLARI 4)ORTA SINIF KONUTLARI 5)BANLİYÖLER

5 1)MERKEZİ İŞ ALANI(ÇEKİRDEK)
ŞEHRİN BU BÖLGESİNDE YERLEŞİM ALANI YOKTUR SADECE İŞLETMELER BULUNMAKTADIR.BU ALAN GELEN TAŞIT YOĞUNLUĞUNU KARŞILAMAK İÇİN GELİŞMİŞ BİR ULAŞIM SİSTEMİNE SAHİPTİR.AYRICA BU ALANDA YÜKSEK ARSA MALİYETİ NEDENİYLE ARSADAN DAHA VERİMLİ FAYDALANABİLMEK İÇİN GÖKDELENLER İNŞA EDİLMİŞTİR.ERİŞİLEBİLİRLİK İMKANLARI NEDENİYLE ÇOĞU DEVLET KURUMU,İŞLETMELER,STADYUMLAR VE RESTORANTLAR BURADA YER SEÇMİŞTİR.

6

7 2)GEÇİŞ BÖLGESİ BU BÖLGE SANAYİ İÇERİR.AYRICA BU BÖLGEDE BÜYÜK KONUTLARIN BÖLÜNMESİYLE OLUŞAN KÜÇÜK KONUT BİRİMLERİNDE GÖÇMENLER YANI SIRA TEK BİREYLER BELLİ BİR KİRA KARŞILIĞINDA YAŞAMAKTADIR.BİNALAR BAKIMSIZ VE ESKİDİR.BURADA YAŞAYANLARIN DÜZENLİ İŞLERİ YOKTUR.

8

9 3)İŞÇİ BÖLGESİ BU BÖLGEDE BULUNAN İŞÇİ SINIFI AİLELERİ MÜTEVAZI ESKİ EVLERDE YAŞAMAKTADIR.BU İNSANLARIN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU KİRADA OTURMAKTADIR.BURADAKİ İŞÇİLER SANAYİ ALANLARINDA DÜZENLİ İŞE SAHİPLERDİR VE ULAŞIM MALİYETİ OLMAMASI İÇİN İŞ YERLERİNE YAKIN YERLEŞMİŞLERDİR.

10

11 4)ORTA SINIF KONUTLARI BU BÖLGEDE ÇOĞUNLUKLA ORTA SINIF AİLELERİN YAŞADIĞI KALİTELİ VE DAHA GENİŞ EVLER BULUNUR.BURADAKİ EV TİPLERİ MÜSTAKİL YA DA APARTMAN TARZINDADIR.BURADA YAŞAYANLAR ŞEHİR MERKEZİNDEKİ GÜRÜLTÜ VE KİRLİLİKTEN KAÇAN İŞÇİ SINIFINA GÖRE DAHA İYİ MADDİ DURUMA SAHİP BİREYLERDİR.

12 5)BANLİYÖLER KENT SINIRLARI DIŞINDA KALAN BU BÖLGEDE GELİR DÜZEYİ YÜKSEK AİLELER YAŞAMAKTADIR.EVLER GENEL OLARAK LÜKS VİLLALARDIR.MERKEZİ İŞ ALANINA ULAŞIM İMKANLARI GELİŞMİŞTİR.KENTİN KİRLİLİĞİ VE GÜRÜLTÜSÜNDEN TAMAMEN UZAKLAŞMAK AMACIYLA ŞEHİRDEN UZAK ALANLARA YÖNELEN EN ZENGİN KESİMİN YERLEŞMELERİDİR.

13

14

15

16 MODELE YAPILAN ELEŞTİRİLER
MODELE BİRÇOK ÇAĞDAŞ KENTSEL COĞRAFYACI TARAFINDAN İTİRAZ EDİLMİŞTİR. TOPOGRAFYA VE ÇEVRESEL KOŞULLARIN FARKLI ETKİLERİ OLASILIĞI ÜZERİNDE DURULMAMIŞTIR. KENTLERİN AŞIRI BÜYÜMESİ DURUMUNDA TEK MERKEZİN YETERSİZ KALABİLECEĞİ DÜŞÜNÜLMEMİŞTİR.

17 HAZIRLAYANLAR VELİ ERCAN BİLAL HİLMİ MUTLU


"BURGESS’IN KONSANTRİK BÖLGELEME MODELİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları