Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DPI Deep Paket Inspection Derin Paket Sorgulama Melih Kırlıdoğ Özgür Uçkan Işık Barış Fidaner.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DPI Deep Paket Inspection Derin Paket Sorgulama Melih Kırlıdoğ Özgür Uçkan Işık Barış Fidaner."— Sunum transkripti:

1 DPI Deep Paket Inspection Derin Paket Sorgulama Melih Kırlıdoğ Özgür Uçkan Işık Barış Fidaner

2 Paket nedir? ISP ne yapar? Paket: İnternetle iletilen her şey. İnternette herhangi bir şey yaptığınızda karşılıklı onlarca paket gönderilir ve alınır. Her bir paketin içeriği, yalnızca gönderen ve alan taraflara aittir. ISP'nin (servis sağlayıcı) görevi yalnızca zarfın üzerindeki adrese bakmak ve oraya iletmektir, aynı bir postacının yaptığı gibi.

3 Derin Paket Sorgulama: ISP'nin iletmekle yükümlü olduğu zarfların içini açıp bakması. Kim kiminle ne yapıyor diye istihbarat toplaması. Ulaşmasını istemediği mektupları yok etmesi. Mektuplardan özel bilgilerinizi toplayıp istediği gibi kullanabilmesi. Özel hayatınıza burnunu sokması.

4 ISP şeytana uyarsa ne olur? Bir ISP eğer isterse bütün mektuplarınızı, konuşmalarınızı, sosyal medya ve internet kullanımınızı kaydedebilir (gözetim, fişleme) engelleyebilir (sansür) manipüle edebilir... Sizin adınıza ve sizin bilgilerinizle istediğini yapabilir.

5 DPI kullanımına örnekler Devlet + Tekelci ISPler Tunus: Özel hesapların hacklenmesi Mısır: İnternetin fişinin çekilmesi Türkiye: “Güvenli” filtre sistemi İran, Çin, Suriye, Yemen, Suudi Arabistan, BAE, Pakistan... İngiltere: Reklamda hedef tespiti Fransa: kitlesel gözetim (HADOPI)

6 DPI arz ve talep örnekleri ABDli Narus Insight firmasının müşterisi Hüsnü Mübarek Fransalı bir firma, Bin Ali ABDli BlueCoat firması, Beşar Esat Cisco'nun müşterisi Çin devleti Türkiyeli “C2Tech” DPI üretiyor... Müşterisi kimdir sizce, ve kimin özel hayatıdır ihlal edilecek olan?

7 Teknik önlemler Şifreli iletişim https:// Tor secure VPN PGP: email şifreleme ve daha gelişmiş yöntemler... Ulusal Kripto Yönetmeliği (2010): “Her türlü şifreli iletişimde bütün şifre ve anahtarlar devlete verilecek” !??

8 Özel alan nerede var? Evlerimizde var mı? Toplanıp sohbet ettiğimizde var mı? Telefon konuşmalarımızda, mesajlaşmalarımızda var mı? İnternet iletişimimizde var mı? Sürekli ihlal edilse bile, hatta tek tek bundan emin olsak, korunduğuna inanmasak bile; bir “genel inanç” korundukça “özel alanlar” var olmayı sürdürür mü?

9 “İnternet'in ölümü” DPI gizlice kurulur ve kullanılırsa bir değişiklik yok zannederiz. Bildiğimiz anlamda internet “ölmüştür”, ama öldüğünün farkında değilizdir. DPI çok göze batarsa “genel inancın” yıkılmasına yol açabilir. İnternetin “öldüğü” ayyuka çıkar ve bir anda herkes alternatif alanlar aramaya başlar. Önerilmiş teknikler hızla hayata geçirilir, yeni araçlar geliştirilir...

10 Devlet ve DPI DPI açıkça özel alanın ihlalidir. Devletler, hukukun işlediği görüntüsünü korumak için DPI kullanımlarını gizli ve hukukun erişiminin dışında tutarlar. Öte yandan, her türlü hak ve hukuku askıya alabilecekleri güçlü bir silah olarak elde tutmak isterler. Devlet dediğimiz şey zaten DPI ve benzeri egemenlik araçlarının belirli ellerde toplanmasıdır.

11 Devlet ve DPI Günümüzdeki iletişimin çoğu, altyapı olarak internete yaslanıyor. İnternetin denetlenmesi olan DPI, iletişimin de denetlenmesidir. İletişim, bütün anlaşmaların, eylem ve kararlaşmaların alanıdır. Modern devleti asgari işlevlerine indirgerseniz, DPI teknolojisiyle özdeş olduğunu görürsünüz.

12 Devlet = DPI DPI'a karşı alınacak olan tutum, devletlere alınacak olan tutumdur. DPI ile silahlanmış bir devlet karşısında “haklarımız” kalır mı? Her hareketimizi izleyen bir devlet karşısında “özgürlük” mümkün müdür? DPI'ın “normalleştiği” bir dünyada hala özgür olduğumuzu zannedebilecek miyiz?

13 Ayrıntılı bilgi için: http://inet-tr.org.tr/ adresinde 108 numaralı bildiri, PDF: Deep Packet Inspection: Privacy and Communication Rights Violations Alternatif Bilişim: http://www.alternatifbilisim.org


"DPI Deep Paket Inspection Derin Paket Sorgulama Melih Kırlıdoğ Özgür Uçkan Işık Barış Fidaner." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları