Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

FİZİKSEL (BEDENSEL) ENGELLİ ÇOCUKLARIN EĞİTİMİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "FİZİKSEL (BEDENSEL) ENGELLİ ÇOCUKLARIN EĞİTİMİ"— Sunum transkripti:

1 FİZİKSEL (BEDENSEL) ENGELLİ ÇOCUKLARIN EĞİTİMİ

2 TANIM Bütün düzeltmelere rağmen iskelet,
sinir sistemi, kas ve eklemlerindeki özürlerinden dolayı normal eğitim-öğretim çalışmalarından yeterince yararlanamayan çocuklardır.

3

4 TANIM Ortopedik Yetersizlikler 2. Sağlık Yetersizlikleri
Özel eğitim gerektiren fiziksel yetersizlikleri ve sağlık sorunları olan çocuklar genel olarak iki başlık altında incelenir: Ortopedik Yetersizlikler 2. Sağlık Yetersizlikleri

5 NEDENLER Doğum Öncesi Nedenler 2. Doğum Sırasındaki Nedenler
3. Doğum Sonrası Nedenler

6 SINIFLANDIRMA Fiziksel yada Sağlık Yetersizliklerinin Derecesine Göre Sınıflandırma Hafif Derecede Yetersizlik Orta Derecede Yetersizlik Ağır Derecede Yetersizlik 2. Fiziksel ya da Sağlık Yetersizliklerinin Geldiği Yere Göre Sınıflandırma Sinir Sistemi ile İlgili Yetersizlikler Kas-İskelet Sistemi ile İlgili Yetersizlikler Sağlık Yetersizlikleri

7 Fiziksel ya da Sağlık Yetersizliklerinin
Meydana Geldiği Yere Göre Sınıflandırma Sinir Sistemi ile İlgili Yetersizlikler Serebral Paralizi Spina Bifida Çocuk Felci Multiple Sklerozis Omurilik Yaralanmaları Travmatik Beyin Yaralanmaları

8 Çocuk Felci

9 Omurilik Yaralanmaları
Trafik kazaları, yüksekten düşmeler, ateşli silah yaralanmaları, sportif yaralanmalar ve doğal afetler sonucunda oluşur.

10 Fiziksel ya da Sağlık Yetersizliklerinin
Meydana Geldiği Yere Göre Sınıflandırma Kas-İskelet Sistemi ile İlgili Yetersizlikler Kas Hastalıkları Gelişimsel Kalça Çıkığı Doğuştan Uzuv Eksikleri Ampulasyonlar Juvenil Romatoid Artrit (JRA)

11 Kas Hastalıkları

12 Gelişimsel Kalça Çıkığı

13 SAĞLIK YETERSİZLİKLERİ
Okul çağı çocuklarında görülme sıklığı en yüksek sağlık yetersizlikleri; Epilepsi(SARA) Astım Şeker hastalığı(DİAYABET) Orak hücreli Anemi Hemofili Yanıklar Kanser AIDS

14 1.EPİLEPSİ (SARA) Bu hastalık halk arasında “SARA” adıyla tanınır.
Bazen beyinde normal olmayan bir elektriksel aktivite oluşur ve bu olay çocuğun nöbet geçirmesine neden olur.

15 1.EPİLEPSİ (SARA) Epilepsi Hastalığının Nedenleri Nelerdir?
Trafik kazaları, Kafa travmaları, Yüksek ateşli hastalıklar, Zehirlenmeler, Beyin tümörleri.

16 1.EPİLEPSİ (SARA) Epilepsi nöbetlerinin Nedenleri Nelerdir?
Nöbet oluşumuna daha çok çevresel ve duygusal faktörler etki eder. İlaçların alınmaması, Heyecan, Kızgınlık, Yanıp sönen ışıklar, Gürültü, Bazı sesler veya bazı kokular, Uyku eksikliği.

17 1.EPİLEPSİ (SARA) Kasların isteksiz seğirmesi,
hızlı göz kırpma gibi hareketleri içerir, elektriksel boşalma beynin sadece belli bir kısmını etkiler. Bilincin kapanmasına neden olur, beyindeki elektriksel deşarj tüm vücudu etkiler

18 1.EPİLEPSİ (SARA) GENEL NÖBETLER Nöbet 2-5 dk sürmektedir,
Bunların en bilindik olanı Tonik-Klonik Nöbet(Büyük Nöbet)’tir. Nöbet 2-5 dk sürmektedir, Nöbetler geceden daha çok gün içinde meydana gelmektedir.

19 1.EPİLEPSİ (SARA) GENEL NÖBETLER
Genel nöbetlerden ikincisi ise; Dalgınlık Nöbeti(küçük Nöbet)’tir. Nöbet birkaç saniyeden yarım dakikaya kadar sürer. Eğitimciler nöbet geçiren kişinin hayal gördüğünü veya dikkat sorunu yaşadığını düşünebilirler.

20 1.EPİLEPSİ (SARA) Genel Tonik-Klonik Nöbet(Büyük Nöbet) Sırasında Eğitimcinin Yapması Gerekenler Sakin olun, Çocuğu yere yatırın ve onu yaralayacak şeyleri çevresinden uzaklaştırın, Elbiselerini gevşetin,

21 1.EPİLEPSİ (SARA) Zorla nefes aldırmaya çalışmayın,
Nöbeti durduramazsanız; normal düzeyinde seyretmesine izin verin. Nöbet esnasında ilaç vermeye çalışmayın. Yavaşça yan çevirin.

22 1.EPİLEPSİ (SARA) Unutmayın ki nöbet sonrasında çocuk yorgun, ne yaptığını bilmez haldedir, bu aşamada elinizden geldiğince sakin bir şekilde teskin ederek bu durumun düzelmesini bekleyin, Akıllıca gözlemek akılsızca müdahale etmekten daha yararlı olacaktır.

23 2.ASTIM Astım hırıltılı solunum, nefes alma güçlü, öksürme ve kısa nefes alma gibi belirtilerle ve ataklarla karakterize olan kronik bir sağlık problemidir.

24 2.ASTIM Astım nöbetlerini tetikleyen etkenlerin en önemlileri:
Hava kirliliği ,Sisli hava,Soğuk hava, İş yeri veya konut havasındaki zararlı gazlar (soba dumanı, mutfakta kızartma dumanı vs) , Şiddetli hareketler, Sigara, klima, tozlar, Uyku (Astımda nöbetler ekseriya uykuda sabaha karşı oluşur),

25 2.ASTIM Astım nöbetinde öğretmenin yapması gerekenler
Öğrenci sandalyeye dik bir şekilde oturtulur, Kendisine telkinlerde bulunarak gevşemesi sağlanmalı, Göğsünü sıkıştıran giysiler gevşetilir, Gecikmeden astım spreyi veya rahatlatıcı ilacı verilir.

26 2.ASTIM Sınıfında astım hastası olan bir öğretmen eğitim ortamını düzenlerken astım atakları oluşturacak etkenlerin oluşmamasını sağlamalı ve çocuğa nasıl yardımcı olacağını bilmelidir.

27 3.Şeker Hastalığı (Diyabet)
Pankreasın kandaki şekeri emen insülin’ü üretmemesi sonucu görülen bir hastalıktır. Şeker hastaları, diyabetik şok veya diyabetik koma belirtileri gösterebilir.

28 4.Orak Hücreli Anemi Normalde yuvarlak ve yumuşak olan, oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri, küçük damarlardan kolaylıkla geçer, Ancak Orak Hücreli Anemide ise bu hücreler hilal veya orak şeklini alarak, esnekliğin kaybederek oksijen akışını yavaşlatarak durdur.

29 4.Orak Hücreli Anemi Oraklaşma Krizi; Büyük ağrı ve acılara,
Eklemlerde şişliklere, Yüksek ateşe, Yüksek ateşe hatta felçlere, sebep olabilir.

30 4.Orak Hücreli Anemi Orak Hücreli Anemi Taşıyan Öğrencilere Etkili Öğretim İçin İpuçları Duygusal stres ve yorucu egzersizler oraklaşma krizini etkileyebilir, Öğrencinin elinde bir şişe su bulundurmasına ve sık tuvalet aralarına çıkmasına izin verin. Öğrencinin fazla sıcağa ya da fazla soğuğu maruz kalmasına izin vermeyin, Çocuklar hassastır. Dikkati çocuk üzerinde gereksiz yere toplamaktan kaçının.

31 5.Hemofili Kanın pıhtılaşması olarak bilinen, müdahale edilmediği taktirde sakatlıklara hatta ölüme sebep olan nadiren görülen bir kan hastalığıdır. Kanama olacak korkusuyla da uzun süre istirahat ettirmek ve fonksiyonları kısıtlamak doğru değildir. Çünkü günlük egzersizler hemofili çocukların yaşamlarında önemli bir yer tutar.

32 5.Hemofili Hemofilili çocuklar okulda beden eğitimi derslerinden uzaklaştırılmamalı, aksine onun için risk oluşturmayacak sporlar yapmasına fırsat tanınması, çocuğun sosyal kabulü ve kendine olan güvenini geliştirmesi için önemlidir.

33 6.Yanıklar Yanıklar yüzünden, çocuğun giyindiği özel giysiler ve maskeler, öğretmenler ve arkadaşlarının olumsuz davranışları çocuğun davranışlarını ve benlik algısını olumsuz yönde etkilemektedir. Çocuk yanık izleri ile okula dönmeden önce, arkadaşlarına çocuğun yarası ve görünüşüyle ilgili açıklamalar yapılması önemlidir.

34 7.Kanser Çocuklarda ender olarak görülen, vücuttaki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde büyümesi ile karakterize olmuş bir hastalıktır. Kanser tedavisi gören öğrencilerde, çeşitli öğrenme sorunları, davranış sorunları ve sosyal beceri eksikliklerinin yanı sıra matematikte dikkat toplamakta zorluk çektiği ve hafıza sorunu yaşadığı gözlenmiştir.

35 7.Kanser Bu çocuklar için;
Zaman kısıtlamasının kaldırılması ve yazma ihtiyaçlarının karşılanması, Önceden basılmış ödevlerin sağlanması, Derslerde kayıt cihazlarının kullanılması, Mekanik hataları önlemek için hesap makinesi kullanılması yarar sağlar.

36 8.AIDS(Kazanılmış Yetersiz Bağışık Sistemi Sendromu)
HIV virüsünün vücudun bağışıklık sisteminin içine yerleşerek zamanla bağışıklık sistemi güçsüz hale getirmesidir. AIDS ‘li çocukların yasal olarak okula gitme hakları vardır ve genellikle diğer çocuklar için direkt bir sağlık riski taşımıyorsa (örn; ısırma davranışı sergilemiyorsa,açık yaraları yoksa) kanunen okuldan uzaklaştırılamazlar.

37 8.AIDS(Kazanılmış Yetersiz Bağışık Sistemi Sendromu)
HIV tükürük, dışkı, burun sekresyonları, ter, gözyaşı, kusmuk ve idrarla geçmez. Yalnız bu vücut sıvılarında kan bulunmaması gerekir. Her sınıf bir model yeridir, bulaşmaya neden olan alışkanlıkların önlenmesi öğretilmeli ve pratik yapılmalıdır. En önemlisi bilgilendirme ile AIDS ‘li çocuğun ve erişkinlerin toplumdan soyutlanmaları önlenmelidir.

38 YAYGINLIK

39 Fiziksel yetersizlik Sağlık yetersizliği Öğrenme güçlüğü Konuşma yetersizliği Zihinsel yetersizlik

40 Unutmayalım bizde birer engelli adayıyız!!!

41 Yardımcı olmak hepimizin görevi…

42 ÖZELLİKLER Bilişsel ve Akademik Davranışsal Çevresel faktörler
Psikolojik faktörler Davranışsal Travmatik Beyin Yaralanması Sağlık Sorunları (anemi,astım)

43 ÖZELLİKLER Duygusal Sosyal Özdeğerlilik İletişim Çevre ile Etkileşim
Oyun Oynama İsteği

44 ÖZELLİKLER Fiziksel ve Tıbbi Risk ve İhtiyaç Acil Müdahale İletişim

45 Engel Gruplarının yaygınlığı
A.B.D.’de %28 İngiltere de %20 Türkiye de % ?

46 Sizce, Türkiye'deki oran bu oranlardan düşük müdür, yüksek midir? Niçin?

47 Engel Gruplarının Özel Eğitim Gerektiren Öğrenciler İçerisindeki Oranları.

48 Engel, onlar için bir engel değildir…

49 Öğretmene öneriler Lee ve Guck tarafından hazırlanmıştır.
İyimser ama gerçekçi bakış Sosyalleşmelerine yardımcı olmak Öğrenmeye istekli yapmak Çocuğun takip edilmesi

50 Dinlediğiniz için teşekkür ederiz.
~Sunum bitti~ Dinlediğiniz için teşekkür ederiz. Grup Yazzzzzz


"FİZİKSEL (BEDENSEL) ENGELLİ ÇOCUKLARIN EĞİTİMİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları