Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ENERJİ VERİMLİLİĞİ. ENERJİ KAYNAKLARI Enerji kaynakları Yenilenemez Enerji Yenilenebilir Enerji Nükleer Enerji.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ENERJİ VERİMLİLİĞİ. ENERJİ KAYNAKLARI Enerji kaynakları Yenilenemez Enerji Yenilenebilir Enerji Nükleer Enerji."— Sunum transkripti:

1 ENERJİ VERİMLİLİĞİ

2 ENERJİ KAYNAKLARI Enerji kaynakları Yenilenemez Enerji Yenilenebilir Enerji Nükleer Enerji

3 DÜNYADAKİ TOPLAM ENERJİ TÜKETİMİ

4 YENİLENEMEZ ENERJİ KAYNAKLARI DoğalgazPetrol Kömür

5 DOĞALGAZ Tahminlere göre 2015 yılında dünyada bir yıl içinde 3,4 trilyon metreküp doğalgaz tüketimi gerçekleşecektir. Dünyada bilinen doğal gaz rezervlerinin yaklaşık 70 yıllık ömrü olduğu tahmin edilmektedir.

6 PETROL 2012 yılı dünya ispatlanmış petrol rezervi %7,7 artışla 1.520 milyar varil'den 1.637 milyar varile yükselmiştir. Dünya da petrol tüketimi her yıl yaklaşık olarak 30 milyar varildir.

7 KÖMÜR Dünya Enerji Konseyi'nin araştırmalarına göre; dünya kanıtlanmış işletilebilir kömür rezervi toplam 861 milyar ton büyüklüğündedir. Söz konusu rezervin; 405 milyar tonu antrasit ve bitümlü kömür, 261 milyar tonu alt bitümlü kömür ve 195 milyar tonu ise linyit kategorisindedir. Dünya 2012 yılı toplam kömür üretimi dikkate alındığında, küresel kömür rezervlerinin yaklaşık 142 yıl ömrü bulunduğu hesaplanmaktadır.

8 YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI GüneşRüzgarJeotermalDalgaHidrolikBiyokütle

9 GÜNEŞ ENERJİSİ Güneş'in yaydığı ve Dünya'mıza da ulaşan enerji, Güneş'in çekirdeğinde yer alan füzyon süreci ile açığa çıkan ışınım enerjisidir. Bu enerjinin Dünya'ya gelen küçük bir bölümü dahi, insanlığın mevcut enerji tüketiminden kat kat fazladır.

10 GÜNEŞ ENERJİSİ Ülkemizde 2012 yılı itibari ile toplam kurulu güneş kolektör alanı yaklaşık 18.640.000 m² olarak hesaplanmıştır. 2012 yılında güneş kolektörleri ile yaklaşık olarak 768.000 TEP (Ton Eşdeğer Petrol) ısı enerjisi üretilmiştir. Üretilen ısı enerjisinin, 2012 yılı için konutlarda kullanım miktarı 500.000 TEP, endüstriyel amaçlı kullanım miktarı 268.000 TEP olarak hesaplanmıştır.

11 RÜZGAR ENERJİSİ Rüzgar türbinleri, rüzgar enerji santrallerinin ana yapı elemanı olup hareket halindeki havanın kinetik enerjisini öncelikle mekanik enerjiye ve sonrasında elektrik enerjisine dönüştüren makinelerdir.

12 TÜRKİYE’NİN RÜZGARDAN ENERJİ ÜRETEN İLLERİ SIRALAMASI Çanakkale Osmaniye Hatay İzmir Manisa Balıkesir

13 HİDROLİK Hidroelektrik santrallar (HES) akan suyun gücünü elektriğe dönüştürürler.

14 HİDROLİK Ülkemiz teorik hidroelektrik potansiyeli dünya teorik potansiyelinin %1'i, ekonomik potansiyeli ise Avrupa ekonomik potansiyelinin %16'sıdır. 2013 yılı sonu itibariyle, işletmede bulunan 467 adet HES ile 22.289 MW'lık kurulu güce ve toplam potansiyelin yaklaşık %34,8'sına karşılık gelmektedir. 2013 yılında elektrik üretimimizin, %24,8'i hidrolikten elde edilmiştir.

15 JEOTERMAL Jeotermal enerji yerin derinliklerindeki kayaçlar içinde birikmiş olan ısının akışkanlarca taşınarak rezervuarlarda depolanması ile oluşmuş sıcak su, buhar ve kuru buhar ile kızgın kuru kayalardan yapay yollarla elde edilen ısı enerjisidir. Türkiye, Alp-Himalaya kuşağı üzerinde yer aldığından oldukça yüksek jeotermal potansiyele sahip olan bir ülkedir.

16 JEOTERMAL Jeotermal kaynaklarımızın % 94'ü düşük ve orta sıcaklıklı olup, doğrudan uygulamalar (ısıtma, termal turizm, mineral eldesi v.s.) için uygun olup, % 6'sı ise dolaylı uygulamalar (elektrik enerjisi üretimi) için uygundur.

17 BİYOYAKIT Biyoyakıtlar tarımsal ürünlerden üretildiği gibi yemek atıklarından da üretilmektedir. 3 milyon tonu benzin tüketimi olmak üzere toplam 22 milyon ton akaryakıt tüketimi olan ülkemizde 160 bin ton biyoyakıt kurulu kapasitesi bulunmaktadır.

18 BİYOYAKIT Ulaştırma sektöründe benzin ile karıştırılarak, küçük ev aletlerinde, kimyasal ürün sektöründe kullanılan biyoyakıt, yakıtın oksijen seviyesini arttırarak, yakıtın daha verimli yanmasını sağlar, egzoz çıkışındaki zararlı gazları azaltır, kanserojen maddelerin çevreci alternatifidir, egzoz emisyonlarını azaltır.

19 NÜKLEER ENERJİ Nükleer enerji, atomun çekirdeğinden elde edilen bir enerji türüdür. 31 ülkede 436 nükleer santral işletmede olup, 15 ülkede 65.5 GW kurulu güce sahip olacak 68 adet nükleer santral da inşa halindedir.

20 NÜKLEER ENERJİ

21 Türkiye’de Mersin, Akkuyu ve Sinop'ta kurulacak Nükleer Santrallerin, yılda yaklaşık 80 milyar kWh elektrik üretmesi öngörülmektedir.

22 ENERJİ VERİMLİLİĞİ Son 10 yılda Türkiye, elektrik ve doğal gaz tüketim artış oranları bakımından Avrupa’da ilk, dünyada ise Çin’den sonra ikinci sırada yer almaktadır. Enerjide sürdürülebilirliğin sağlanması, dışa bağımlılığın azaltılması, enerji maliyetlerinin ekonomi üzerindeki yükünün hafifletilmesi ve iklim değişikliği ile mücadeleye yönelik çalışmalar kapsamında enerji verimliliğinin önemini arttırmaktadır.

23 ENERJİ VERİMLİLİĞİ Ulaşımda yakıt tasarrufu Elektrikli ev aletlerinin daha verimli kullanılması Daha az enerji harcayan teknolojilerin yaygınlaştırılması Binaların enerji performansının arttırılması Isı ve elektrik üretimi, iletimi dağıtımında kayıpların engellenmesi

24 ENERJİ VERİMLİLİĞİ

25 NELER YAPILABİLİR? Toplumda enerji kültürünün oluşturulması Verimlilik ve çevre konularında farkındalığın arttırılması Tüketim alışkanlıklarının pozitif yönde değiştirilmesi

26 EVİNİZİN YALITIMINIZI ARTTIRIN Bir evin enerji faturasının % 50 kadarı ısıtma ve soğutmaya, % 20’den fazlası da sızan havaya ödeniyor. Kullanılan enerjiden olabildiğince yararlanmak için evlerin yalıtımını arttırmak ve hava sızıntılarını kapamak, hem enerji hem de bütçe tasarrufuna neden olabilir.

27 MEVSİME GÖRE GİYİNİN Kışın çok soğuk günlerde evin içinde kombinin derecesini arttırıp yaz havası aramak yerine daha kalın giyinerek, dereceyi birkaç derece kısarak kazak veya kalın giysiler ile oturmak, şüphesiz tüketilen enerjiyi büyük ölçüde azaltır. Yazın klimanın derecesini azaltmak yerine yaza uygun giyinmek epey fark sağlar.

28 KOMBİNİZİ DOĞRU ÇALIŞTIRIN Evin dış hacminin soğumaması için, evde bulunulmayan zamanlarda da ısıtma cihazını ortalama bir seviyede çalıştırmak gerekir. Bu olmadığı takdirde kullanım saatlerinde ısıtma cihazı çalıştırıldığında evin ısıtılması oldukça zaman alır ve enerji tüketimi de büyük oranda artar.

29 SICAKLIĞI DOĞRU AYARLAYIN Kombinizin sıcaklığını 1 0 C’lik azalttığınız takdirde yakıt tüketiminiz % 5 ila % 7 arasında azalır. Kullanmadığınız odaları düşük sıcaklıkta tutabilirsiniz veya o odaların vanasını kapatmak yerine kısabilirsiniz.

30 AYDINLATMA SEÇENEĞİNİZİ DEĞİŞTİRİN Evlerde aylık elektrik faturalarının yaklaşık % 20'si aydınlatma amaçlı kullanıma aittir. 75 Vat gücünde bir akkor lamba yerine, 15 Vat gücünde bir floresan lamba kullanarak, aynı düzeyde aydınlatma % 80 daha az enerji tüketerek elde edilebilir.

31 IŞIĞI KESMEYİN Ampulleri temiz tutun, kirli ve tozlu ampuller % 25 oranında daha fazla enerji tüketirler. Apartman araları için sensörlü ve düşük güçte floresan lambalar kullanın. Kesinlikle bulunmadığınız odalarda ışığı açık bırakmayın.

32 ELEKTRİKLİ ALETLERİ FİŞTEN ÇEKİN Televizyon, DVD oynatıcıları, uydu alıcıları, müzik sistemi veya bilgisayarlar gibi bekleme konumunda bırakılan elektrikli aletler bir evdeki enerji tüketiminin % 5 ila % 8’inden sorumludur ve elektrik faturasına fazladan yıllık yaklaşık 100 TL gibi bir rakam yansıtır.

33 YÜKSEK YILDIZLI ÜRÜNLERİ TERCİH EDİN Beyaz eşya veya elektronik eşya alırken enerji sınıflandırma etiketini (A++, A+, A) en yüksek olacak şekilde alırsanız, enerji tasarrufunuz da o kadar fazla olur. A++ enerji sınıfı olan bir ürün A enerji sınıfı ürüne göre % 40 daha az enerji harcarken, A enerji sınıfı bir ürün A++ enerji sınıfı ürüne göre % 66 daha fazla enerji harcar.

34 BUZDOLABINIZI DOĞRU DOLDURUN Her ne kadar son yıllarda enerji verimliliği yüksek olanları üretilse de buzdolapları hala evlerimizde en çok enerji harcayan eşya. Buzdolabındaki elektrik tasarrufu büyük önem taşıyor, çünkü ortalama bir evde tüketilen elektriğin % 30’u buzdolabına gidiyor.

35 BUZDOLABININ KAPAĞINI KAPATIN Buzdolabının kapısını gereksiz açık bırakmak ise yılda bir bulaşık makinesini 20 kez (50 kilovat- saat) ila çamaşır makinesi 50 kez (100 kilovat- saat) çalıştırmaya eşdeğer enerjiyi gereksiz tüketiyor.

36 OCAĞIN ALTINI KISIN Her ne kadar fazla farkında olmasak da yemek pişirirken aslında bir anlamda dünyayı pişiriyoruz. Bir evde pişen yemekler için yılda 239 kilogram karbondioksit emisyonu harcanıyor.

37 FIRINI VE TENCEREYİ KAPALI TUTUN Fırın yerine mikrodalga kullanabileceğiniz seçeneklerde, enerji verimliliği daha fazla olan mikrodalgayı tercih edin. Yemek pişirirken fırını sık açıp kapamayın, her fırını açışınızda içerisinin sıcaklığının % 20 oranında düştüğünü unutmayın.

38 KIYAFETLERİ SOĞUK SUDA YIKAYIN Çamaşır makinelerinin harcadığı enerjinin % 90’u suyu ısıtmaya gidiyor. Dört kişilik bir aile, sıcak sudan soğuk suya geçerek atmosfere yılda 725 kilogram karbondioksit emisyonunun salgılanmasını engelleyebilir.

39 BULAŞIKLARI YERİNDE YIKAYIN Bulaşıklar elde yıkandığında, bulaşık makinesinde yıkandığından yaklaşık % 50 oranında daha fazla su harcanır. Çevresel boyutunun yanında bir yıl boyunca bulaşıkları makinede yıkamak, elde yıkamaya göre 3 haftaya kadar zamandan tasarruf sağlar.

40 MUSLUĞU KAPATIN 4 kişilik bir aile, musluğun gereksiz yere akmasına izin vermeyerek yılda 140 ton su tasarrufu yapabilir. Bir kişinin günde 1 kez 1 dakika boyunca suyu kapatmadan diş fırçalaması ise yılda 8 ton su israfına neden olur.

41 GÜN IŞIĞINDAN FAYDALANIN Doğal ışıktan en verimli şekilde faydalanarak karbondioksit emisyonlarınızı azaltın ve elektrik faturanızı hafifletin. Duvarları ve tavanı açık renkte boyayın, evinize gün ışığını yansıtacak aynaları doğru konuma yerleştirin.

42 DERECEYİ DOĞRU AYARLAYIN Dünya ısınıyor, yazlar daha sıcak geçiyor ve kişi başına düşen gelir artıyor. Bunun sonucu olarak da yaz aylarında klima kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Araştırmalara göre dünya genelinde klima kullanımı için her yıl yaklaşık 1 trilyon kilovat- saat elektrik tüketiliyor.

43 KLİMAYI BİLİNÇLİ KULLANIN Dış ortam sıcaklığının 30 0 C üzerinde olmaması durumunda klima çalıştırılmamalı. Klima, televizyon veya radyolardan en az 1 metre uzağa yerleştirilmeli. Klima güneş görmeyen yere monte edilmeli.

44 BİLGİSAYARINIZI KAPATIN Açık kalan bilgisayarlar gereksiz yere enerji tüketiyor ve elektrik faturasının bedelini arttırıyor. Bilgisayarınızı uyku modunda bıraktığınızda, açık olduğundan % 70 daha az enerji harcar ancak kapattığınızda ise hiç enerji harcamaz.

45 SESİ KISIN Televizyon, radyo, bilgisayar gibi araçlardan müzik dinlerken veya film izlerken ses düzeyini duyabileceğiniz düzeyde tutun. Küçük ekranlı televizyonlar büyük ekranlara göre daha az elektrik enerjisi tüketir.

46 CAMLARI KAPATIN Açık camlar paraşüt etkisi yapar. Aracınızı camları açık olarak saatte 100 kilometrelik bir hızla kullanmanız % 4 daha fazla yakıt tüketimine neden olur. Camları minimum düzeyde açık tutun.

47 TEŞEKKÜRLER


"ENERJİ VERİMLİLİĞİ. ENERJİ KAYNAKLARI Enerji kaynakları Yenilenemez Enerji Yenilenebilir Enerji Nükleer Enerji." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları