Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SAĞLIK KURUMLARINDA ERGONOMİ HAZIRLAYAN:ESEN EVRİM GÜNAY.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SAĞLIK KURUMLARINDA ERGONOMİ HAZIRLAYAN:ESEN EVRİM GÜNAY."— Sunum transkripti:

1 SAĞLIK KURUMLARINDA ERGONOMİ HAZIRLAYAN:ESEN EVRİM GÜNAY

2 SUNU PLANI  ERGOMOMİ NEDİR?  SAĞLIK KURUMLARINDA ERGONOMİ  ÇEVRESEL TEHLİKELER  KALDIRMA VE TAŞIMA KURALLARI  TIBBİ ARAÇLARIN ERGONOMİSİ  BATICI DELİCİ ALETLERİN ZARARSIZ HALE GETİRİLMESİ  HASTANELER VE MODERN TEKNOLOJİ  TIBBI TEKNOLOJİLERİN ÖZELLİKLERİ  HASTANELERDEKİ ERGONOMİ SORUNLARINA YAKLAŞIM  HASTANELERDE ÖNEMLİ ERGONOMİ MÜDAHALELERİ  DİŞ HEKİMLİĞİ UYGULAMALARI VE ERGONOMİ  LABORATUAR ERGONOMİSİ  HEMŞİRELER

3 ERGONOMİ NEDİR?  Ergonomi insan kullanımına yönelik, tasarım, çalışma ve yaşama koşullarının optimal hale getirilmesini amaçlayan uygulamalar bütünüdür.  Çeşitli iş ve çevre koşullarında insanların makinelerle ilişkisini konu edinir.  Bu ilişkinin bedensel ruhsal ilişkilerini göz önüne alır.  İnsan eğilimlerinin,yeteneklerinin ve kısıtlılıklarının bu ilişkideki rolü üzerinde durur.

4 ERGONOMİ NEDİR?  Bu değerlendirmelerin sonucunda:  Elde edilen verileri insan makine sistemlerinin tasarımında,işyeri ve çalışma ortamlarının düzenlenmesinde kullanılır.  Ergonomi genel anlamda yaşamın insana uydurulmasını hedefler.  Tıp ve ergonomi birbiriyle sıkı ilişkilidir.  Her ikisinin de ortak yönü hayatın insan üzerindeki zorlayıcı ve olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak yada sınırlamaktır.

5 SAĞLIK KURUMLARINDA ERGONOMİ  Sağlık bakım kuruluşları  özellikle bakımevleri,  hastaların bakıldığı birimler ergonomik stres etkenlerinin yaygın olarak bulunduğu yerlerdir.

6 SAĞLIK KURUMLARINDA ERGONOMİ  Özellikle; tam olarak bağımlı ve yatalak durumunda olan hastaların bulunduğu birimlerde kalanlar;  saç tarama  elbiselerini giyme,  yemek yeme,  tuvalete gitme, gibi günlük yaşam etkinliklerinin tümünde bağımlı olabilirler.  Bunun sonucunda, onlara yardımcı durumunda olan çalışanlar zarar görebilir.

7 SAĞLIK KURUMLARINDA ERGONOMİ Sağlık birimlerinde çalışanlar :  Ağır kaldırma  Yinelenen hareketler  Büyük kuvvet harcanmasını gerektiren işler  Kötü postürle (duruş biçimi)yapılanlar.  Her vardiyada 20 nin üzerinde kaldırma işi  Aşırı beden hareketi  Tek başına kaldırma Nedeniyle de zarar görür.

8 SAĞLIK KURUMLARINDA ERGONOMİ Tek başına kaldırma:  Bilinci kapalı hastaları kaldırma  Dengesini sağlayamayan hastaları kaldırma  Düşen bir hastayı tutma çabası  Kilolu hasta  Fiziksel kapasitesinin üzerinde iş yapmasını isteme  Taşıma mesafesi,taşınan hastanın personelden uzaklığı  Vücut mekaniği ve uygun kaldırma teknikleri ile ilgili olarak etkisiz ve yetersiz eğitim

9 ÇEVRESEL TEHLİKELER  Kaygan ve ıslak zeminler  Düzgün olmayan döşeme yüzeyi,  Tıkanık ve dar geçitler  Yürüme yolunda atıklar  İş gereksinimine uygun sayıda olmayan personel sayısı  Yetersiz aydınlatma …..

10 ÇEVRESEL TEHLİKELER  Sağlık kuruluşlarında hatalı kaldırma uygulamaları, sağlık çalışanlarında önemli omurga sorunlarına neden olmaktadır ;  Çalışanlar, taşıma ve kaldırma yöntemleri konusunda eğitilmelidir.  Özellikle bel ağrıları ve diğer kas iskelet sistemi hastalıklarının erken evrede bildirimleri için gerekli çaba harcanmalıdır

11 ÇEVRESEL TEHLİKELER  Çalışma yeri ve biçimi ayrıntılı biçimde olası zararlar yönünden analiz edilmelidir.  Kuvvet,yineleme,kötü postür,vibrasyon,temas stresi gibi ergonomik stres etmenlerinin  süre,frekans vb yönden değerlendirilmesi zorunludur.  Sağlık sorunlarının epidemiyolojik değerlendirilmesi, iş yeri taramaları bu açıdan önem taşır.

12 KALDIRMA VE TAŞIMA KURALLARI  Uygun araç,gereç ve donanım seçimi önemlidir.  Hastalar vücuda yakın taşınmalıdır.  Hastalar tek başına taşınmamalıdır(özellikle düşen hastalar)  ‘‘ Personel başına kaldırma uygulaması’’ günlük olarak sınırlandırılmalıdır.  Özellikle omurga dönük durumda iken ağır kaldırma engellenmelidir.

13 KALDIRMA VE TAŞIMA KURALLARI Bu yolla sağlık personelinin Bu yolla sağlık personelinin  kas ve ligament incinmesi,  burkulmalar,  eklem ve tendon iltihabı,  sinir sıkışması,  disk fıtığı ve diğer kas iskelet sistemi sorunlarının önlenmesi mümkün olacaktır.

14 KALDIRMA VE TAŞIMA KURALLARI K ALDIRMA ZORUNLULUĞUNU ÖNLEYECEK DÜZENEKLER  Günlük kaldırma sayısı sınırlandırılmalıdır.  İşe uygun araç gereç ve donanım sağlanmalıdır.  Mekanik kaldırma araçları,  Askılı kaldırma mekanizmaları  Lateral taşıma sistemleri  Yüksekliği ayarlanabilir elektrikli yataklar

15 KALDIRMA VE TAŞIMA KURALLARI K ALDIRMA ZORUNLULUĞUNU ÖNLEYECEK DÜZENEKLER  Hastanın altına konan kayabilir tahtalar  Hastanın kaydırılmasını sağlayan örtüler  Hastanın oturur Ya da ayakta duruma getirilmesini sağlayan tekerlekli sandalyeler.

16 TIBBİ ARAÇLARIN ERGONOMİSİ Tıbbi araçlarla ilgili ergonomik yetersizliklerin olumsuz sonuçları: Tıbbi araçlarla ilgili ergonomik yetersizliklerin olumsuz sonuçları:  Bazı defibrilatörlerin pedallarının yuvalarından çıkartılması zaman yuvalarından çıkartılması zaman kaybına yol açmaktadır. kaybına yol açmaktadır.  Kimi araçların uyaRı sinyalleri ortam koşulları nedeniyle duyulmamaktadır. ortam koşulları nedeniyle duyulmamaktadır.  Çoğu tıbbi araçta (bazı tansiyon araçları dahil) alt birim ayrıntılarının seçilmesi kolay değildir.  Kimi araçlarda kontrol kullanılırken kadran görülememektedir.

17 TIBBİ ARAÇLARIN ERGONOMİSİ TIBBİ ARAÇLARIN ERGONOMİK DEĞERLENDİRİLMESİ İLE İLGİLİ DENETİM LİSTESİ  Araçlarla ilgili eğitim yavaş ve zor mu?  Sadece sınırlı sayıda personel mi kullanabilmeyi başarıyor?  Personel aracı kullanmayı reddediyor mu?  Personel aracın parçalarının takılmasını zor buluyor mu?  Araçların takılması zaman alıcı ya da karışık mı?  Bazen parçalar yanlış yere takılıyor mu?

18 TIBBİ ARAÇLARIN ERGONOMİSİ TIBBİ ARAÇLARIN ERGONOMİK DEĞERLENDİRİLMESİ İLE İLGİLİ DENETİM LİSTESİ  Kadranların okunması zor mu?  Araçlar sık bozuluyor mu?  Bataryalar çabuk bitiyor mu?  Araç sistem sigortaları sık atıyor mu?  Aracın sürekli arıza yaparak değiştirilmesi gereken parçası var mı?

19 TIBBİ ARAÇLARIN ERGONOMİSİ TIBBİ ARAÇLARIN ERGONOMİK DEĞERLENDİRİLMESİ İLE İLGİLİ DENETİM LİSTESİ  Alarmlar,sinyaller karışıklığa yol açıyor mu?  Kriz zamanlarında araçla ilgili uygulama karışıklıkları oluyor mu?  Parçalar kimi zaman hatalı takılabiliyor mu?  Alarmlar taciz edici özellikte mi?  Aracın çalışması ya da çalıştırılması mantıksız ve taciz edici mi?  Araçla ilgili kazalar ya da kazaya ramak kalma durumları oluyor mu?

20 BATICI DELİCİ ALETLERİN ZARARSIZ HALE GETİRİLMESİ  Batıcı- delici araçların, kullanıldıktan sonra diğer bir kişinin eline batması önemli sağlık sorunlarına yol açabileceğinden,zararsız hale getirilmelidir  Batıcı- delici araçlarla ilgili çöp kutularının yerleşimi önemlidir.  Batma olasılığını arttırabilir,yada azaltabilir.

21 BATICI DELİCİ ALETLERİN ZARARSIZ HALE GETİRİLMESİ  Bu kutuların etkin kullanılabilmesi için kullanıcıların boylarına uygun yerleştirilmesi gerekir.  İdeal yükseklik 130-140 cm.dir.  Bu yükseklik kullanıcıların %95’inin gereksinimini karşılamaktadır.

22 HASTANELER VE MODERN TEKNOLOJİ  EKG, EMG, EEG cihazları,  Kalp, akciğer makineleri  Otomatik defibrilatörler,  Televizyonlu röntgen cihazları,  Bilgisayarlı tomografi,  ultrasonografi,  oto analizör,  lazer cihazları,  nükleer manyetik rezonans (NMR)‏  böbrek taşı parçalama cihazları,  kalp pompası,  portatif analizörler tıbbi teknolojideki yeniliklerin örnekleri olarak ifade edilir.

23

24 HASTANELER VE MODERN TEKNOLOJİ  Tüm bu yeni teknoloji ürünleri beraberinde farklı sorunları da getirmektedir.  Ergonomi bilimi ;  bu sorunları en aza indirmek veya  yok etmek için gereksinim duyduğumuz yöntemlerin bütünüdür.

25 TIBBI TEKNOLOJİLERİN ÖZELLİKLERİ  Yüksek tıbbi teknolojiler daha iyi eğitilmiş iş gücü gerektirir.  Güçlerine oranla  daha az, fakat  daha kaliteli enerji kaynakları kullanılır.  Daha çeşitli ve daha kaliteli malzemeler kullanılır.  Yüksek tıbbi teknolojiler, yoğun teknolojilerdir pahallıdır.

26 TIBBI TEKNOLOJİLERİN ÖZELLİKLERİ Hastanelerde  tetkik,teşhis ve tedavi üniteleri,  yardımcı tıbbi üniteler ile  idari,mali ve teknik birimler için gerekli olan  İnsan gücü  Makine ve malzeme ihtiyaçlarının saptanarak  bunlar arasındaki iş akışı ilişkilerine göre  uygun büyüklükte ve  uygun yerde  yerleşim alanlarının belirlenmesi gereklidir.  Ergonomi toplam kalite yönetimine de katkı sağlar.

27 TIBBI TEKNOLOJİLERİN ÖZELLİKLERİ  Doktor,  Hemşire,  Yardımcı ve destek personelin  düzenlenecek olan ergonomik iş akışları ile verimlilikleri artırılacağı gibi  hastanede yaşanan tıbbi olumsuzlukların da ortadan kaldırılması sağlanacaktır.

28 TIBBI TEKNOLOJİLERİN ÖZELLİKLERİ  Hastane işletmelerinde sunulan hizmet yelpazesi  tıbbi hizmetler,  yardımcı tıbbi hizmetler ve  idari mali hizmetler olarak sınıflandırılabilir.

29 TIBBI TEKNOLOJİLERİN ÖZELLİKLERİ  Yönetim bölümlerinde verilen büro hizmetleri bilgi ağırlıklı işler olurken  Genel temizlik,  hijyen  bakım,  onarım,  çamaşırhane,  yemekhane gibi değişik hizmetler enerji ağırlıklı işler  USG,NMR,özel tıbbi hizmet bölümlerindeki hizmetler insan makine uyumu içerisinde hem enerji hemde bilgi ağılıklı işleri kapsamaktadır

30 HASTANELERDEKİ BAŞLICA SORUNLARA ERGONOMİ YAKLAŞIMI Tıp ergonomisi içinde kişilerin ; Tıp ergonomisi içinde kişilerin ;  mobilya, akustik,  aydınlatma,  havalandırma,  ısıtma,  merkezi müzik sistemi,  iklimlendirme … gibi konfora yönelik ihtiyaçları ve rahatları gibi konfora yönelik ihtiyaçları ve rahatları en başta düşünülmesi gereken madde olmalı. en başta düşünülmesi gereken madde olmalı.  Konfor ve sedasyon ilişkisi iyi kurulmalıdır.

31 HASTANELERDEKİ ERGONOMİ SORUNLARINA YAKLAŞIM A) Hastanelerin fiziksel yerleşim konumundan kaynaklanan sorunlar:  Genellikle mimari proje hatalarından kaynaklanır.  Gelişmiş ülkelerde hastane mimarisi başlı başına bir uzmanlık haline gelmiştir.  Ülkemizde hastane mimarisi yeterince gelişmediğinden hastane binaları işlerlik açısından yetersiz kalmaktadır.  Binanın güzelliği,  iç açıcılığı  geniş ve ferah olmasının yanında  verilecek hizmete yetecek kadar alan ve hacim işgal etmesi ve hizmet sunmaya elverişli (yani kullanışlı ) olması gerekir.  Başka amaçlar için kullanılan binaların tadilatıyla oluşturulan Hastaneleri, verimli bir şekilde kullanmamız mümkün değildir. verimli bir şekilde kullanmamız mümkün değildir.

32 HASTANELERDEKİ ERGONOMİ SORUNLARINA YAKLAŞIM  B-) Hastane yöneticileri tarafından objektif olmayan kriterlere göre yerleşim düzeninin yapılması.  C-) Hastane  tetkik,  teşhis,  tedavi ve  hasta bakım süreçlerinde yaşanan sorunlar. yaşanan sorunlar.

33 HASTANELERDEKİ ERGONOMİ SORUNLARINA YAKLAŞIM D) Hastane yönetimi ve işletmeciliği sorunları  Hastaların her işlem için kuyrukta uzun süre beklemeleri,  Tetkikler için uzak randevular verilmesi yada hastane dışına sevk edilmeleri,  Her işlem için bir çok birimin dolaşılması hastanede iş akış şemalarının ergonomik düzenlenmesini mecburi kılmaktadır.  Mevcut sistem içinde uygun olmayan hastane fiziki kullanımı hastanelerin kuyruk ve bürokrasisi hastaların buraya çok zorunlu olmadıkça gitmelerini engellemekte;bu da erken teşhis ve tedavilerini etkileyen bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.

34 HASTANELERDEKİ ERGONOMİ SORUNLARINA YAKLAŞIM Hastane  binalardan oluşan fiziksel bir sistem,  karmaşık lojistik sistem,  bir çok birimde çalışan insanların birbirleriyle ve makinelerle etkileşim halinde olduğu bir sistemdir. ( Hastanelerde 1.katta bulunan ameliyathane ve yoğun bakıma karşılık beyin cerrahi servisinin 6.katta,göz,KBB kliniklerinin 7. katta olması gibi durumlar olmaktadır. )‏

35 HASTANELERDE ÖNEMLİ ERGONOMİ MÜDAHALELERİ  Boş zamanlarında dinlenebilmeleri için kolay ulaşım ve iletişim hattı bulunan personel odaları ayrılmalıdır.  Giriş kapıları otomatik açılıp kapanabilir olmalı,  Uzun koridorlarda veya büyük bekleme salonlarında duvara destek parmaklıklar konmalı.  Özürlü tuvaletleri yapılmalı.  Alarm ve anonslar hem görsel hem de işitsel olmalı.  Görme özürlüler için özel yürüme yolları yapılmalı.

36 HASTANELERDE ÖNEMLİ ERGONOMİ MÜDAHALELERİ  Hastaların gidecekleri yeri bulabilmeleri  o anda nerede olduklarını anlayabilmeleri,  çıkış noktalarını bulabilmeleri için  Türkçe ve ingilizce yönlendirici levhalar yazılmalı.  Hastanede olabilecek elektrik kesintilerine karşı, anlık devreye giren jeneratör bulunmalı.  Hemşire çağrı zili bulunmalı  Hastane polikliniklerinin merkezi bir yerinde girişe yakın tıbbi danışma ünitesi kurulmalı.  Hizmet birimlerinin özelliklerine göre klima sistemlerinin kurulması sağlanmalıdır.  -

37 DİŞ HEKİMLİĞİ UYGULAMALARI VE ERGONOMİ Literatür değerlendirmeleri ;  diş hekimi,  diş teknisyeni ve  diş hekimliğindeki diğer yardımcı personelde  boyun,omuz,dirsek,el ve bel bölgesinde  birikimsel zedelenme hastalıklarının  sıklıkla görüldüğünü göstermektedir.  Diş hekimliği ile ilgili sorunların büyük çoğunluğu cerrahi uygulama alanındaki hekimler ve sağlık personeli için de geçerlidir

38 DİŞ HEKİMLİĞİ UYGULAMALARI VE ERGONOMİ Ağız ve diş sağlığı hekimlerinin:  Kötü postürde çalışmaları  Hareketlerin hızlanması  Tutulan aletlerin kayganlığının yüksek olması  Bir şeyin güçlü şekilde tutulması için başparmak ve işaret parmağının kullanılması  Kavrama kapasitesini azaltan küçük ve ince saplı araçların kullanılması sorunu artırmaktadır.

39

40 DİŞ HEKİMLİĞİ UYGULAMALARI VE ERGONOMİ BU SORUNLARIN ÖNLENEBİLMESİ İÇİN:  Mümkün olduğunca diş hekimliği uygulamalarında modern teknolojinin kullanılması,eski araç gereç ve donanımın ergonomi kurallara uygun yenileriyle değiştirilmesi  Kullanılan malzeme ve koltukların ergonomik ilkelere uygunluğunun sağlanması  Tek bir duruş biçiminde çalışmalarını gerektiren uygulamalarda,kısa aralar vermeye özendirilmesi

41 DİŞ HEKİMLİĞİ UYGULAMALARI VE ERGONOMİ BU SORUNLARIN ÖNLENEBİLMESİ İÇİN:  Bütün personelin ağırlık konusunda eğitilmesi  Her amaca uygun olarak ayarlanabilen sandalyelere sahip olmaları  Uygun aydınlatmanın sağlanması  Yavaş donan amalgamların tercih edilmesi

42 LABORATUAR ERGONOMİSİ  yanma,kramp,  parmak,bilek,  başparmak,  ön kol,dirsek,boyun ve omuz ağrıları,  bel ağrısı,  şişme,  karıncalanma,  uyuşma, güçsüzlük veya yorgunluk  Laboratuvar personeli işleri gereği önemli ergonomik riskler altındadırlar. önemli uyarıcı belirti ve bulguları oluşturmaktadır.

43 LABORATUAR ERGONOMİSİ Laboratuarda ergonomik stres etmenleri  pipetle çekme,  çeker bacalar,  laboratuar çalışma tezgahları,  mikroskop incelemesi,  biyolojik güvenlik kabinleri,  Bu tip laboratuar uygulamaları ileri derecede yineleme özelliği taşıyan, statik postürü zorlayan durumlardır:

44 LABORATUAR ERGONOMİSİ  El,ön kol başparmak ve parmakların yineleme hareketleri  Pipetle çekme yada kapak açma işinde parmak uçlarıyla kavrama hareketlerinin sık yapılması(her 20 dk bir ara verilmelidir)‏  Aşırı uzanma gereksinimleri  Baş parmağın aşırı zorlanmasına yol açan uygulamalar  Tüplüklerin,çözelti kaplarının,atık kaplarının uygun yükseklikte olması sağlanmalıdır.  Uzun süre ayakta çalışma  Yetersiz yükseklik ayarı

45 LABORATUAR ERGONOMİSİ  Özellikle üniversite hastanelerinde  birçok çalışma tezgahının yüksekliğinin ayarlanabilmesi mümkün değildir  Bu nedenle kullanılacak sandalyelerin ayarlanabilme sınırının çok geniş olması sağlanmalıdır.

46 LABORATUAR ERGONOMİSİ  Uzun süre mikroskoba bakmaya bağlı olarak  boyun,omuz,gözler,bel el,kol ve bilekte önemli zorlanmalar ortaya çıkar.  Mikroskoba bakılırken  mümkün olduğunca dirsekler vücuda yakın tutulmalı  kanatlama yapılmamalıdır.  Mikroskop okülerinin gereğinde kullanıcıya yaklaşmasını sağlayacak uzatma mekanizmalarından yararlanılmalı  YA DA ergonomik yeterliliği yüksek miroskoplar seçilmelidir.

47 HEMŞİRELER  Kas iskelet sistemi hastalıklarıyla karşılaşan önemli meslek gruplarından biri hemşire ve hasta bakıcılardır ABD de 1998 travma rakamlarına göre  hastanelerde çalışan 100 hemşirenin 12 si,  bakım ev.de çalışan 100 hemşireden 17.3 ü  omurga ile ilgili sorunlarla karşılaşmaktadır.  Bunun temel nedeni hasta taşıma ve hastaların yataktan sedyeye  sedyeden yatağa alınması gibi  Kaldırma, itme, çekme hareketleridir.

48 HEMŞİRELER  Cerrahlar,diş hekimleri gibi hemşirelerin omurga sorunlarının çözümlenmesinde:  Uygulama eğitimi  Kaldırma işlemlerinde mekanik araçların kullanılması  Doğru Postür eğitimi  uygulama davranışları ile ilgili sistemli eğitici denetim gereklidir.

49


"SAĞLIK KURUMLARINDA ERGONOMİ HAZIRLAYAN:ESEN EVRİM GÜNAY." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları