Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Ebru YILMAZ Ayhan ARISOY N.Emre ŞAVKLI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Ebru YILMAZ Ayhan ARISOY N.Emre ŞAVKLI."— Sunum transkripti:

1 Ebru YILMAZ Ayhan ARISOY N.Emre ŞAVKLI

2 Temel sistem gereksinimleri ;
Pardus'u ortalama bir donanım ile çalıştırabilirsiniz. İyi bir verim almak için en az 512 MB RAM (bellek) ve 1200 Mhz işlemci öneririz. Aşağıda saydığımız temel iki donanım, Pardus'u çalıştırmanızı sağlayacaktır: * 256 MB RAM (512 MB önerilir) * 800 Mhz Intel veya AMD işlemci (en az 1200 MHz önerilir

3

4

5

6

7 KURULUM

8 KURULUM

9 KURULUM

10 KURULUM

11 KURULUM

12 KURULUM

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34 TEMEL ÖZELLİKLER Kolay kullanımlı masaüstü (KDE 3.5.5)
Windows ile iletişim ve uyum Java desteği Oyunlar ve eğlence Ağ servisleri

35 Kolay kullanımlı masaüstü
Pardus 1.1 ile gelen KDE 3.5.5, yeni renk teması, menü tasarımı, KDE arayüzünde 65'ten fazla dile verilen destek, çoklu ortam uygulamalarına hızlı erişim, internete kolay bağlantı gibi özellikler içermekte ve bir bilgisayar okur yazarının tüm ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

36 Windows ile iletişim ve uyum
Pardus 1.1, ağ üzerinde diğer işletim sistemleri ile uyum içinde çalışır. Pardus, Windows üzerinde bulunan sabit disk, yazıcı ve diğer çevresel birimleri kullanabilir. Benzer şekilde, Pardus 1.1 kurulu sistemlerdeki sabit diskler istenildiği zaman ağ üzerinden paylaşılabilir.

37 Java desteği Pardus 1.1 ile birlikte Sun Microsystems'in Java Geliştirme Ortamı gelmektedir. Bu sayede Java tabanlı, platform bağımsız uygulamalar çalıştırılabilmekte, dünya üzerindeki oldukça geniş bir Java uygulama kütüphanesine doğrudan erişim yapılabilmektedir.

38 Oyunlar ve eğlence Pardus ile birlikte gelen pek çok oyun, keyifli saatler geçirmenizi sağlar. Bunun yanında, internete bağlı bilgisayarınızla Pardus depolarındaki onlarca oyunu bir kaç tıklama ile bilgisayarınıza indirebilir ve oynayabilirsiniz.

39 Ağ servisleri Pardus bir ağda aşağıdaki ağ servislerini verecek şekilde kullanılabilir. Dosya sunucu (Samba yazılımı yardımıyla) Yazıcı servisi (Cups yazılımı yardımıyla) Web sunucu (Apache yazılımı yardımıyla) E-posta sunucu (Postfix yazılımı yardımıyla) FTP sunucu (vsftpd yazılımı yardımıyla)

40 PiSi ; Yeni bir paketleme sistemi Pardus, PiSi (Packages installed Successfully as intended) adı verilen kendine özgü paketleme sistemi ile geliyor. PiSi, Pardus geliştiricileri tarafından tasarlanan özgün bir paket yöneticisi.

41 PiSi ; Hem geliştiricilerin kolay ve hızlı bir şekilde yazılımları paketleyebilmesini, hem de son kullanıcıların dertsiz ve rahat bir şekilde kurulum yapabilmesini sağlayan bir arabirime sahip.

42 PiSi ; Birkaç tıklama ile, özgür yazılım dünyasındaki ihtiyaç duyduğunuz programları araştırıp bulur ve isterseniz bilgisayarınıza zahmetsizce kurar.

43 En yeni Linux çekirdeği;
Pardus, en son çekirdek ve ek yamaları ile geldi. Yeni donanım sürücüleri, bellek yönetimi ve performans geliştirmeleri, hata onarımları ile son güncel çekirdeğe sahip oluyorsunuz..

44 Ofis yazılımı OpenOffice.org ;
Microsoft Office dosyalarını da okuyup yazabilen ve hem Windows hem Linux ortamlarında yaygın olarak kullanılan OpenOffice.org'un yeni sürümü olan 2.2 ile kelime işlemci, hesap tablosu, sunum ve veritabanı programları, diğer ofis dosyalarınız ile uyumluluk sorunu olmaksızın, ücretsiz ve özgür bir şekilde hizmetinizde.

45 YALI ile anında kurulum;
YALI (Yet Another Linux Installer) dağıtımlarının doğduğu yer olan Pardus Laboratuvarı'nda geliştirildi ve tepeden tırnağa test edildi.

46 YALI ile anında kurulum;
Yeni kullanıcılar için Pardus'u kurup-kullanmaya başlamak, birkaç fare tıklaması kadar kolay olacak. Sadece işleviyle değil, hızıyla da sizi şaşırtacak. Pardus Geliştirici Ekibi olarak, YALI'nın yeryüzündeki en kolay Linux kurulum sistemi olduğunu düşünüyorlar…

47 KDE masaüstü ortamı 3.5; KDE (K Desktop Enviroment), tümleşik uygulama programları ve araçları ile meşhur bir masaüstü ortamıdır. En kapsamlı ve kullanışlı masaüstü ortamı olduğuna karar vererek, en son sürümü kullanılmış.Daha fazla bilgi için adresini ziyaret edebilirsiniz.

48 ÇOMAR, Yapılandırma Yöneticisi ;
Sadece Pardus'a özgü yapılandırma yöneticisi ÇOMAR, ethernet kartınızı otomatik bulur, video kartınızı ayarlar, en uygun çözünürlüğü sağlar ve ses kartınızı çalıştırır. Kısacası ÇOMAR, tüm donanım ayarlarını sizin için tamamlayarak bilgisayarınızdan tam verim almanızı sağlar.

49 Kontact yeni çalışma ve işbirliği takımı ;
Kontact ile e-postalarınızı okuyabilir, ayrıntılı adres defterleri oluşturabilir, bunları doğum günleri, özel günler ve toplantı anımsatıcıları ile zenginleştirebilir ve kolaylıkla arkadaşlarınızın günceleri ile ilişkilendirebilirsiniz.

50 Kontact yeni çalışma ve işbirliği takımı ;
Kişisel Bilgi Yöneticisi ile değerli zamanınızı düzenleyebilir, takvim yazılımı ile evinizde ve işinizde önemli günlerin eşgüdümünü sağlayabilirsiniz.

51 Pardus Güvenlik Duvarı ;
Pardus Güvenlik Duvarı, Pardus 1.1 ile birlikte gelen bir güvenlik aracıdır. Bir kaç tıklama ile kolayca port ya da makine bazında engelleme yapabilir. Basit ve etkin arayüzü sayesinde istenen kaynakların engellenmesi mümkün olur.

52 Geribildirim uygulaması ;
Pardus kullananların fikir, eleştiri ve önerilerini kolayca alabilmek ve Pardus'un yeni sürümlerini insan odaklı geliştirebilmek için hazırlanan bu yazılım, Pardus kurulduktan sonra görüşlerinizi almakta ve internet üzerinden Pardus geliştiricilerine iletmektedir.

53 Kullanıcı Yöneticisi ;
Kullanıcı yöneticisi, Pardus'a yeni bir kullanıcı eklemeye ya da mevcut kullanıcıları düzenlemeye yarar.

54 Yenilikler ; Pardus’un yapılandırma çerçevesi ÇOMAR kullanılarak geliştirilen açılış sistemi sayesinde diğer işletim sistemlerine göre artık çok daha hızlı açılıyor.

55 Yenilikler ; Pardus paket yöneticisi PiSi'de yapılan geliştirmelerle yazılımlar artık çok daha az yer kaplayıp, internet üzerinden çok daha hızlı indirilebiliyorlar. PiSi’nin kullanışlı ve sevimli grafik arayüzü kullanılarak yazılımların güncelleme ve kurulum süreçleri de büyük ölçüde kolaylaştı.

56 Yenilikler ; Görsel unsurları ve pek çok bileşeni güncellenen ve kararlılığı artan Pardus'un bu yeni beta sürümü, kullanıcılardan gelen hata girdileri ve önerilerle kararlı sürüme doğru gelişimine devam edecek.

57 Yenilikler ; Pardus “ATA”, her zaman olduğu gibi tüm masaüstünde Türkçe yazım denetimi, internet araçları, ofis yazılımları, çokluortam (resim, müzik, video vb) oynatıcıları, oyunlar ve sayısız yazılım ile kullanıcılarının tüm gereksinimlerini karşılayacak tek bir CD olarak sunuldu.

58 Yenilikler ; Pardus güvenlik duvarı, dışarıdan gelebilecek saldırıları karşılamak üzere tasarlanmış, kolay kullanımlı bir yazılımdır. Güvenlik duvarı sistemde sürekli olarak çalışarak bilgisayarınızı koruyacaktır. Pardus güvenlik duvarı sayesinde belirli bir portu, makineyi erişime kapatabilir ya da mevcut erişimleri izleyebilirsiniz.

59 Yenilikler ; Pardus'a özgü yeni donanım tanıma sistemi, Pardus'un piyasada bulunan hemen hemen tüm donanımlarla uyumlu çalışmasına olanak verirken, son kullanıcının elle donanım tanıtma gerekliliğini en aza indirmekte ve çoğu zaman sürücü kurmayı gereksiz kılmaktadır.

60 Yenilikler ; Pardus, açılışta sistemdeki donanımları tanıyabilirken, bunların ayarlarını da otomatik olarak yapabilmektedir.

61 Yenilikler ; Pardus 1.0'ın en çok beğenilen özelliklerinden birisi de Pardus'a özgü "Tulliana" simge setleri idi. Pardus 1.1'de bu simge setleri daha da geliştirildi ve ek simgeler eklendi.

62 Yenilikler ; Tulliana 2.0 adı verilen bu simge seti Pardus masaüstü ve diğer uygulamalarla daha çok renk uyumu içeriyor ve masaüstünde keyifli zaman geçirmenizi sağlıyor.

63 Yenilikler ; Pardus'a yeni bir kullanıcı eklemek için kullanılabilen user-kga programının adı 1.1'den itibaren kullanıcı yöneticisi (user manager) olarak değişti. Bu yeni araç, kullanıcıların CD’yi kullanabilme, müzik dinleyebilme, oyun oynayabilme gibi haklarının kolayca yönetilmesine olanak sağlıyor.

64 Yenilikler ; Pardus 1.1 ile birlikte, açılışta başlatılan sunucu ve servislerin kolayca yönetilebilmesi için bir servis yöneticisi geldi. Bu servis yöneticisi ile açılışta başlatılan servislerin durumu kolayca yönetilebilecek, ayrıca istenen bir anda herhangi bir servis kolayca açılıp kapatılabilecek.

65 Yenilikler ; Pardus 1.1 ile Xorg yazılımındaki pek çok hata giderildi ve ekran kartları için önemli güncellemeler getirildi. Pardus 1.1'de GNU C Derleyicisinin (gcc) 3.4 serisinin son kararlı sürümüne geçildi.

66 Yenilikler ; Bu sürüm C++ programcıları için oldukça güzel özellikler içeriyor. Glibc ve binutils paketleri yeni yamalarla (-Bdirect, -hashvals, -dynsort) derleniyor, bu nedenle programların ilk açılış zamanlarında performans artışı bekleniyor.

67 Yenilikler ; Skype, H.323 protokolü kullanan tam kapsamlı bir IP telefon çözümüdür. Pardus ile birlikte kullanabileceğiniz Skype ile İnternet üzerinden telefon konuşmaları yapabilirsiniz. Bunun yanında, donanımı desteklenen bir kamerayı Pardus'a takabilir ve Kopete üzerinden diğer kullanıcılarla kameralı görüşmede bulunabilirsiniz.

68 Yenilikler ; Pardus 1.1, kurulumdan masaüstüne kadar Türkçe, İngilizce ve Hollandaca'ya tam destek veriyor.

69 Yenilikler ; Pardus 1.1 ile birlikte gelen Zemberek, özellikle teknik terimler başta olmak üzere çok daha fazla kelime tanıyabiliyor. Bunun yanında OpenOffice.org ve diğer uygulamalarda (Kmail, kopete vb) yanlış yazılan kelimelere sunduğu öneriler daha doğru bir sırada veriliyor.

70 Yenilikler ; Ayrıca, OpenOffice.org, Firefox, Thunderbird, GNOME ve KDE uygulamalarındaki Türkçe desteği daha da artırıldı. Bu Bu sayede masaüstündeki tüm uygulamalar Türkçe kullanılabiliyor.

71 Yenilikler ; OpenOffice.org'un bu yeni sürümü, çok sayıda düzeltmenin yanı sıra, özellikle Calc programında yüzde 23'lük bir performans artışı sağlıyor. MS Office dosya türleriyle daha fazla uyumluluk sağlayan OpenOffice.org 2.0.3'te, PDF'leri baskı öncesinde daha iyi yönetmenizi sağlayan bir çok özellik de mevcut.

72 Yenilikler ; Bu sürümle gelen bir başka özellik ise hesap tablosunda MS Basic uyumluluğu ve veritabanı modülünde salt-okunur MS Access uyumluluğu.

73 Yenilikler ; Pardus 1.1 ile birlikte, hazırlanan tüm PİSİ paketleri bir derleme çiftliğinde (build farm) tamamlanıyor ve böylece kısa zamanda indirmeye hazır hale geliyor. Derleme çiftliği, iki güçlü makineden oluşuyor ve tüm Pardus geliştiricilerinin kullanımına açık bir şekilde işlemci gücü sağlıyor.

74 Ebru YILMAZ Ayhan ARISOY N.Emre ŞAVKLI


"Ebru YILMAZ Ayhan ARISOY N.Emre ŞAVKLI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları