Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

3.ULUSAL SAĞLIK KURULTAYI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "3.ULUSAL SAĞLIK KURULTAYI"— Sunum transkripti:

1 3.ULUSAL SAĞLIK KURULTAYI
KEMAL YAZ TÜMDEF BAŞKANI TÜM TIBBİ CİHAZ ÜRETİCİ VE TEDARİKÇİ DERNEKLERİ FEDERASYONU

2 TÜMDEF MİSYON 9 EYLÜL 2004 TARİHİNDE 9 KURUCU DERNEĞİN YOĞUN GAYRETLERİYLE FAALİYETE GEÇİRİLEN TÜMDEF’IN MİSYONU TÜRKİYE'DE MEVCUT 'TIBBİ CİHAZ ÜRETİCİ, İTHALATÇI VE TEDARİKÇİ DERNEKLERİ' VE ÜYELERİ ARASINDA MESLEKİ BİRLİK, YARDIM, SOSYAL DAYANIŞMA, UYUM VE DİSİPLİNİ GELİŞTİRMEKTİR.

3 TÜMDEF MİSYON FEDERASYON, KANUNLARIN ÖNGÖRDÜĞÜ ÇERÇEVEDE, İNSAN SAĞLIĞI VE KAMU YARARINA HİZMET ÖLÇÜTLERİNİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURARAK, ÜYE DERNEKLERİN VE BU DERNEKLERE ÜYE MESLEK MENSUPLARININ HAK VE MENFAATLERİNİ KORUMAK, MESLEKİ YETERLİLİK VE BİLİNÇ DÜZEYLERİNİ GELİŞTİRMEKTİR. 

4 TÜMDEF VİZYON ÜLKENİN SAĞLIK SİSTEMİ VE EKONOMİSİNE EN ÜST SEVİYEDE KATKI SAĞLAMAYI İLKE EDİNMİŞ, ETİK DEĞERLERİ HER TÜRLÜ TİCARİ KAZANCIN ÖNÜNDE TUTAN VE BU AMAÇLAR ETRAFINDA ÖRGÜTLENMESİNİ TAM ANLAMIYLA SAĞLAMIŞ BİR SEKTÖR YARATMAK.

5 TÜMDEF FEDERASYON ÇATIMIZ ALTINDA FAALİYET GÖSTEREN DERNEKLER
ÇUKUROVA MEDİKALCİLER DERNEĞİ DOĞU KARADENİZ MEDİKALCİLER DERNEĞİ EGE TIBBİ MALZEMECİLER DERNEĞİ GAZİANTEP SAĞLIK İŞADAMLARI DERNEĞİ TÜDER “TIBBİ CİHAZ ÜRETİCİLERİ DERNEĞİ” DENİZLİ TIBBİ MALZEMECİLER DERNEĞİ DOMED “DOĞU ANADOLU MEDİKALCİLER DERNEĞİ” EGESİAD “EGE SAĞLIK MALZEMELERİ SANAYİCİ VE İŞ ADAMLARI DERNEĞİ” İÇ ANADOLU MEDİKALCİLER DERNEĞİ MASSİAD “MARMARA SAĞLIK SEKTÖRÜ İŞ ADAMLARI DERNEĞİ”

6 TÜMDEF AMAÇ AMACIMIZ MALİ YETKİNLİĞE SAHİP, KURUMSAL, EVRENSEL DEĞERLERE SAHİP ÇIKAN VE KENDİ KENDİNE YETEBİLEN BİR SEKTÖR İÇİN GEREKLİ SİVİL ÖRGÜTLENMEYİ SAĞLAMAKTIR. FEDERASYONUMUZUN BU UĞURDA GÖSTERMİŞ OLDUĞU ÇABA VE BAŞARI, AYNI ZAMANDA ÜLKEMİZ VE HALKIMIZA HİZMET OLARAK ALGILANMALIDIR. GÜNÜMÜZ DÜNYASINDA SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNE OLAN İHTİYAÇ VE BU ÖRGÜTLERİN TOPLUMA KAZANDIRDIKLARI YADSINAMAZ BİR GERÇEKTİR.

7 TÜMDEF İLKEMİZ 10 DERNEK VE BU DERNEKLERİN ÜYESİ OLAN 700’DEN FAZLA FİRMANIN SEKTÖREL TEMSİLCİLİĞİNİ YAPMAKTA OLAN FEDERAYONUMUZ ETİK DEĞERLERİ HER TÜRLÜ TİCARİ KAZANCIN ÜSTÜNDE TUTMAK İLKESİYLE HAREKET ETMEKTEDİR . ÜLKEMİZDE FAALİYET GÖSTEREN TIBBİ CİHAZ FİRMALARININ ÇOĞU FEDERASYONUMUZ ÇATISI ALTINDADIR. ANCAK HEDEFİMİZ ÜRETİCİSİNDEN, TEDARİKÇİSİNE, SERVİS VERENDEN BAYİSİNE KADAR TÜM FİRMALARIN SİVİL ÖRGÜT YAPISININ İÇİNDE KAYITLI OLMASI VE AKTİF GÖREV ALMASIDIR. BU YOLLA TÜM İŞLETMELER HIZLA DEĞİŞEN SÜRECE KOLAYCA AYAK UYDURABİLECEK, KALICI PROJELER ÜRETEBİLECEK VE OTOKONTROL MEKANİZMASI GELİŞTİREBİLECEKLERDİR.

8 TÜMDEF ÜYELİK ve STANDARTLAR
BU BAĞLAMDA SAĞLIK BAKANLIĞI BAŞTA OLMAK ÜZERE TÜM DIŞ PAYDAŞLARIMIZIN DA DESTEĞİNE İHTİYAÇ DUYMAKTAYIZ. ÇALIŞABİLMESİ İÇİN HER FİRMANIN BÖLGESİNDE FAALİYET GÖSTEREN DERNEĞE ÜYE OLMA ZORUNLULUĞU GETİRİLMESİ SEKTÖRÜN KAYIT ALTINA ALINMASI İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM OLACAKTIR. SAĞLIK SEKTÖRÜNDE FAALİYET GÖSTERMEK İSTEYEN HER FİRMAYA İZİN VERİLMEMELİ, GEREKLİ FİZİKSEL ALTYAPI VE PERSONEL TEŞEKKÜLÜ OLUŞMAKSIZIN BU İŞLETMELER ALIMLARA KABUL EDİLMEMELİDİR. BU STANDARTLARIN BELİRLENMESİ İÇİN FEDERASYONUMUZLA SÜREKLİ FİKİR ALIŞVERİŞİ YAPILMALIDIR.

9 TÜMDEF DENETİM SAĞLIK SEKTÖRÜNDE GEREK ÜRETİCİ, GEREK TEDARİKÇİ, GEREKSE BUNLARIN BAYİLERİ POZİSYONUNDA FAALİYET GÖSTEREN FİRMALARIN BİR AN ÖNCE MESUL MÜDÜR BULUNDURMA ZORUNLULUĞU GETİRİLMELİ, GEREKLİ DONANIMA SAHİP OLMAYANLARIN İŞLETME FAALİYETLERİNİN SÜRDÜRÜLMESİNE İZİN VERİLMEMELİDİR. BELİRLİ ARALIKLARLA SEKTÖR FİRMALARININ DENETLENMESİ ADINA FEDERASYONUMUZUN, BELİRLENECEK KRİTERLER ÇERÇEVESİNDE YETKİLENDİRİLMESİ İÇİN YASAL DÜZENLEMELER YAPILMALIDIR. BU ŞEKİLDE SEKTÖR KENDİ KENDİNİ DENETLEYEBİLECEK, YETERLİ DONANIMA SAHİP OLMAYAN VE MESLEK ETİĞİNE AYKIRI HAREKET EDEN FİRMALAR VARSA BUNLAR KAMUDA DAHA CİDDİ ZARARLAR YARATMADAN BERTARAF EDİLEBİLECEKLERDİR.

10 TÜMDEF İŞBİRLİĞİ SAĞLIK BAKANLIĞI TARAFINDAN YAYIMLANAN STRATEJİ PLANI, STRATEJİ AMAÇ 2, SH 2.8’DE “SEKTÖRLERİN POLİTİKA VE EYLEMLERİNİN SAĞLIK ÜZERİNE ETKİLERİNDEN SORUMLU TUTULMALARINI SAĞLAMAK, ÇOK SEKTÖRLÜ SAĞLIK SORUMLULUĞU POLİTİKASI GELİŞTİRMEK” DENMEKTEDİR. FEDERASYON OLARAK BU STRATEJİK HEDEFİN GERÇEKLEŞMESİ ADINA HER TÜRLÜ YARDIMA HAZIR OLDUĞUMUZUN BİLİNMESİNİ İSTERİZ.

11 DÜNYAYA VE ÜLKEMİZE GENEL BİR BAKIŞ
TIBBİ CİHAZ SEKTÖRÜ DÜNYAYA VE ÜLKEMİZE GENEL BİR BAKIŞ

12 TIBBİ CİHAZ SEKTÖRÜ TIBBİ CİHAZLAR YAKLAŞIK ÇEŞİT ÜRÜNÜ İÇEREN ÇOK GENİŞ BİR YELPAZEYE SAHİPTİR.

13 TIBBİ CİHAZ SEKTÖRÜ DÜNYA
DÜNYAYA BAKTIĞIMIZDA 2009 YILINDA KÜRESEL SAĞLIK HARCAMALARI TUTARININ MİLYAR USD TUTARINDA OLDUĞU VE KÜRESEL GSYH’YA ORANININ % 10,1 OLDUĞU GÖRÜLMEKTEDİR. ( DELOITTE ) 2009 YILINDA GLOBAL TIBBİ CİHAZ PAZARI 296 MİLYAR USD OLDUĞU AÇIKLANMIŞTIR. ( DELOITTE ) DELOITTE 2009 YILI RAPORUNDA 2009 YILINDA ÜLKEMİZDE SAĞLIK HARCAMALARININ YAKLAŞIK GSYİH ( 616 MİLYAR USD-TUİK ) İÇERİSİNDE % 6,2’LİK BİR PAYA SAHİP OLDUĞU AÇIKLANMIŞTIR.

14 TIBBİ CİHAZ SEKTÖRÜ ÜLKEMİZ
ÜLKEMİZDE KİŞİ BAŞINA DÜŞEN SAĞLIK HARCAMASI GELİŞMİŞ ÜLKELERİN ALTINDADIR. GELECEK VAADEDEN TÜRKİYE’DE TIBBİ CİHAZ PAZARI DÜNYANIN EN BÜYÜK 30 PAZARI ARASINDA YER ALMAKTADIR. ANCAK İHTİYACIN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞUNUN İTHALATLA KARŞILANMASI ÜLKEMİZDE BU KONUDA BİR YÖNETİM VE YATIRIM ZAAFİYETİNİN BULUNDUĞUNUN GÖSTERGESİDİR.

15 TIBBİ CİHAZ SEKTÖRÜ ÜLKEMİZ
ÜLKEMİZDE TIBBİ CİHAZ İHTİYACI AĞIRLIKLI OLARAK İTHALATLA KARŞILANMAKTADIR. BUNA KARŞILIK %15 ORANINDA İHRACAT YAPILABİLMEKTEDİR. TIBBİ CİHAZ PAZARI SÜREKLİ BÜYÜMEKTE OLAN, GELECEK VAAD EDEN BİR SEKTÖRDÜR YILINDA YAKLAŞIK USD OLAN İHRACATIMIZ 4 YIL İÇERİSİNDE NEREDEYSE 2,5 KAT BÜYÜYEREK 2008 YILINDA USD’A ULAŞMIŞTIR. ( TÜİK ) ÜLKEMİZDE YARATTIĞI KATMA DEĞER SIRALAMASINA GÖRE 13. SIRADA YER ALAN TIBBİ CİHAZ SEKTÖRÜMÜZ GEREKLİ DESTEKLERİN SAĞLANMASI HALİNDE BÜYÜK ATILIMLAR YAPABİLECEK POTANSİYELE SAHİPTİR. ( TÜİK 2009 RAPORU )

16 TIBBİ CİHAZ SEKTÖRÜ SEKTÖR YAPISI
TİTUBB KAYITLARI ESAS ALINARAK SEKTÖRÜMÜZDE FAALİYET GÖSTEREN FİRMALAR İNCELENDİĞİNDE 2009 YILINDA TÜRKİYE’DE ÜRETİCİ FİRMA SAYISI İTHALATÇI FİRMA SAYISI ÜRETİCİ VE İTHALATÇI FİRMA SAYISI 387 TOPLAM FİRMA SAYISI BAYİ SAYISI (Mükerrer) İKEN, BUGÜN İTİBARİYLE: ÜRETİCİ+İTHALATÇI TOPLAM FİRMA BAYİİ (MÜKERRER OLMAYAN) yaklaşık ŞİRKET BULUNDUĞU TESPİT EDİLMİŞTİR.

17 TIBBİ CİHAZ SEKTÖRÜ SEKTÖR YAPISI
ÜRETİM YAPAN FİRMALARIMIZIN BİR ÇOĞUNUN ÜRETİMİ DÜŞÜK TEKNOLOJİLİ, MALZEMELERDEN OLUŞMAKTADIR. TÜRKİYENİN DÜNYA İHRACAT PASTASINDAKİ PAYI YAKLAŞIK % 0,1 İKEN , DÜNYA İTHALATINDAKİ PAYI % 1’DİR. TIBBİ CİHAZ SEKTÖRÜNÜN 2008 YILI VERİLERİ ESAS ALINDIĞINDA (TÜİK) İTHALATI $, İHRACATI İSE $’ DIR. DAHA FAZLA YATIRIM HARCAMASI , DAHA FAZLA AR-GE HARCAMASI VE DAHA FAZLA EĞİTİMLİ VE KALİFİYE ELEMAN, İTHALAT-İHRACAT ARASINDAKİ FARKI İHRACAT LEHİNE GELİŞTİRECEKTİR.

18 SORUNLARIMIZ VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİMİZ
SAĞLIK BAKANLIĞI SORUNLARIMIZ VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİMİZ

19 TÜRKİYE’DE SAĞLIK SİSTEMİ
2009 YILI VERİLERİ ESAS ALINDIĞINDA TÜRKİYE’DE TOPLAM SAĞLIK HARCAMASI 47 MİLYAR TL’Yİ AŞMIŞTIR. ( TÜİK ) ÜLKEMİZDE GEÇEN YIL TIBBİ CİHAZ İTHALAT TUTARI USD’DİR. BU ORAN TOPLAM SAĞLIK HARCAMALARININ YAKLAŞIK % 6’SINI OLUŞTURMAKTADIR. ( TÜİK )

20 TÜRKİYE’DE SAĞLIK SİSTEMİ
TÜRKİYE’DE YILLAR İÇERİSİNDE SAĞLIK HARCAMALARI GİTTİKÇE YÜKSELEREK 5 YIL İÇERİSİNDE NEREDEYSE 2 KATINA ÇIKMIŞTIR. KAMU SAĞLIĞI HARCAMALARI 2005 MİLYON TL 2006 MİLYON TL 2007 MİLYON TL 2008 MİLYON TL 2009 MİLYON TL

21 TÜRKİYE’DE SAĞLIK SİSTEMİ
YILLAR İÇERİSİNDE TOPLAM SAĞLIK HARCAMALARININ GSYİH’YA ORANI AŞAĞIDAKİ GİBİDİR. ( TUIK ) KAMU VE ÖZEL SEKTÖR HARCAMALARININ TOPLAM SAĞLIK HARCAMALARINA ORANI YIL KAMU -% ÖZEL -% 2003 71,9 28,1 2004 71,2 28,8 2005 67,8 32,2 2006 68,3 31,7 2007

22 TÜRKİYE’DE TIBBİ CİHAZ SEKTÖRÜ
SON YILLARDA EKONOMİDEKİ YERİNİ DAHA DA SAĞLAMLAŞTIRAN TIBBİ CİHAZ SEKTÖRÜ, ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA İHRACATTA CİDDİ ATILIMLAR YAPABİLECEK AZIMSANAMAZ BİR İŞ GÜCÜ VE TESİS POTANSİYELİNE SAHİPTİR.

23 TÜRKİYE’DE TIBBİ CİHAZ SEKTÖRÜ
ANCAK MEVCUT KOŞULLAR ALTINDA SEKTÖRÜMÜZ BİRÇOK KURUMLA FARKLI SIKINTILAR YAŞAMAKTADIR. AĞIRLIKLI OLARAK SEKTÖRÜMÜZLE ALAKALI KURUMLAR, TEMEL SORUNLARIMIZ VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİMİZİ ŞU ŞEKİLDE SIRALAYABİLİRİZ.

24 SEKTÖR PAYDAŞLARI SAĞLIK BAKANLIĞI MALİYE BAKANLIĞI,
ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI, DIŞ TİCARET MÜSTEŞARLIĞI KAMU İHALE KURUMU, REKABET KURUMU, SAYILABİLİR.

25 SAĞLIK BAKANLIĞI ÜLKEMİZDE SAĞLIK BAKANLIĞI MEVCUT YASALARI BELİRLEDİĞİ GİBİ AYRICA HEM SAĞLIK SİSTEMİNİN UYGULAYICISI HEM DE DENETLEYİCİSİ KONUMUNDADIR.

26 TÜRKİYE’DE SAĞLIK SİSTEMİ
SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM PROGRAMI ( )’NA BAĞLI OLARAK SAĞLIK SİSTEMİNDE UZUN BİR DEĞİŞİM PROGRAMI GERÇEKLEŞMEKTEDİR. PROGRAMIN AMACI ÜLKEMİZDE SAĞLIK SİSTEMİNİN KALİTESİ VE VERİMLİLİĞİNİ ARTTIRMAK VE SAĞLIK KURULUŞLARINA ERİŞİMİ KOLAYLAŞTIRMAKTIR. SAĞLIK BAKANLIĞI HALİ HAZIRDA EN BÜYÜK SAĞLIK HİZMETİ SAĞLAYICISI DURUMUNDADIR. 2007 YILINDA 1276 ADET OLAN HASTANE SAYISININ % 71.4’Ü SAĞLIK BAKANLIĞINA BAĞLI OLUP, BU SAYININ 2013 SONUNA KADAR 1418’E ÇIKMASI BEKLENMEKTEDİR. ( TÜİK )

27 TÜRKİYE’DE SAĞLIK SİSTEMİ

28 SAĞLIK BAKANLIĞI SEKTÖR İŞBİRLİĞİ
SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM PROJESİNİN GERÇEK ANLAMDA BAŞARIYA ULAŞABİLMESİ İÇİN SAĞLIK POLİTİKALARI TÜM SEKTÖR PAYDAŞLARININ KATKILARI İLE GELİŞTİRİLMELİ ÖZEL SEKTÖRÜN YERİ VE ROLÜ NET BİR ŞEKİLDE BELİRLENMELİDİR. SEKTÖRDE FAALİYET GÖSTEREN TÜM FİRMALARIN BÖLGESEL DERNEĞE ÜYE OLMASI ZORUNLU HALE GETİRİLMELİDİR.

29 SAĞLIK BAKANLIĞI MEVZUAT
UYGULAMADA OLAN MEVZUAT HÜKÜMLERİ SEKTÖRÜN İHTİYAÇLARINA GEREKLİ ŞEKİLDE CEVAP VEREMEMEKTEDİR. AYRICA MEVCUT MEVZUAT SÜREKLİ DEĞİŞMEKTE, BİRBİRİ İLE İLİŞKİLİ OLAN BİR ÇOK YASA, YÖNETMELİK VE GENELGE İLE TAKİBİ ZOR BİR PROSEDÜR İŞLEMEKTEDİR. MEVCUT YASA, YÖNETMELİK, GENELGE, TEBLİĞ VB. KONSOLİDE EDİLMELİ, GENEL SAĞLIK YASASI HAZIRLANMALI VE YAPI DİNAMİK HALE GETİRİLEREK TEK BİR MEVZUATLA HUKUKİ YAPI TAKİP EDİLEBİLMELİDİR. SAĞLIK BAKANLIĞININ İLGİLİ TEMSİLCİLERİ VE SEKTÖRÜMÜZLE ORTAK HAREKET EDİLEREK EĞİTİM PROGRAMLARI UYGULANMAYA BAŞLANMALIDIR.

30 SAĞLIK BAKANLIĞI MEVZUAT YENİ YAYINLANAN GENELGE İLE;
12 Ekim GENELGE 2010/69 YENİ YAYINLANAN GENELGE İLE; MAL ALIMLARINDA, KABUL RAPORU DÜZENLENMESİNDEN İTİBAREN YÜKLENİCİNİN YAZILI TALEBİ ÜZERİNE EN GEÇ 90 GÜN İÇİNDE ÖDEME YAPILACAK ŞEKİLDE PLANLANMASI VE İHALE DOKÜMANINDA DA BELİRTİLMESİ FATURALARIN KAYIT EDİLEREK TESLİM ALINMASI MUAYENE ve KABUL İŞLEMLERİNİN TESLİM TARİHİNDEN EN GEÇ 10 İŞ GÜNÜ İÇİNDE TAMAMLANMASI ÖDEME EMRİ BELGELERİNİN, MUAYENE ve KABUL SONRASI EN GEÇ 10 İŞ GÜNÜNDE İLGİLİ SAYMANLIĞA TESLİM EDİLMESİ

31 SAĞLIK BAKANLIĞI MEVZUAT 12 Ekim 2010 - GENELGE 2010/69
SATIN ALMA ÖDEMELERİ TAKİP KOMİSYONU KURULMASI TESLİM EDİLEN MAL ve HİZMETLERİN “ÖDEME SÜREÇLERİ TAKİP TABLOSU” NDA SÜREKLİ İZLENMESİ ÖDEME EMRİ BELGELERİNİN AYRI BİR TABLODA İZLENEREK GÜNCEL BİLGİLERİN İLAN veya İNTERNET YOLUYLA DUYURULMASI SAĞLANARAK, ÖDEME SORUNLARININ ÇÖZÜMÜNE YÖNELİK ÖNEMLİ BİR ADIM ATILMIŞTIR.

32 SAĞLIK BAKANLIĞI HİZMET STANDARTLARI
SAĞLIK HİZMETLERİNİN KALİTESİNİN DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ PAYDAŞLARIN ÖNERİLERİ DİKKATE ALINARAK BİLİMSEL VE ULUSLAR ARASI GEÇERLİLİĞİ OLAN STANDARTLARA GÖRE YAPILMALIDIR. GEREK KAMUNUN GEREKSE ÖZEL SEKTÖRÜN HERKESE EŞİT MESAFEDE VE BAĞIMSIZ DENETLEME KURULUŞLARI TARAFINDAN DENETLENEREK DERECELENDİRİLMESİ GEREKTİĞİ KANAATİNDEYİZ.

33 SAĞLIK BAKANLIĞI HİZMET STANDARTLARI
AYRICA AB UYUM SÜRECİ ÇERÇEVESİNDE UYGULAMAYA KONULAN BAZI STANDARTLARIN GERÇEKLEŞTİRİLEBİLMESİ İÇİN GERÇEKÇİ YA DA RANTABL OLMAYAN UYGULAMALAR DEVREYE SOKULMAKTADIR. BİLHASSA ŞARTNAMELERDE UCU AÇIK BIRAKILAN BU MADDELER İHALE SÜRECİNDE FİRMALARDAN İSTENMEKTEDİR. BU BAĞLAMDA TEKNİK ŞARTNAMELERDE İSTENEBİLİR VE İSTENEMEZ OLAN UYGULAMALAR NETLEŞTİRİLMELİDİR. AB UYUM SÜRECİNDE UYULMASI GEREKEN STANDARTLARLA İLGİLİ SÜREÇLER BAKANLIK TARAFINDAN YÜRÜTÜLMELİ VE FİNANSE EDİLMELİ, BU YÜK FİRMALARA YÜKLENMEMELİDİR.

34 SAĞLIK BAKANLIĞI UYGULAMA SÜRECİ
BAKANLIK TARAFINDAN YAYIMLANAN BAZI MEVZUAT HÜKÜMLERİ KASITLI OLARAK UYGULANMAMAKTA, İDARELER KENDİLERİ TARAFINDAN TAKİP EDİLMESİ GEREKEN İŞLEMLERİ TIBBİ CİHAZ İHALELERİNİN İÇİNE SOKMAKTADIRLAR. SÖZ GELİMİ BAKANLIKÇA YAYIMLANMASINA RAĞMEN LIS/HIS BAĞLANTI ÜCRETLERİ FİRMALARDAN İSTENMEKTE, HASTANEDE KURULU BULUNAN SİSTEMLERİN AKREDİTASYONLARI KURUM TARAFINDAN ANLAŞILMIŞ BİR AKREDİTESYON FİRMASI YERİNE FİRMALARA YAPTIRILMAKTA, ATIK MATERYALLERİN BERTARAFI KONUSUNDA FİRMALARIMIZ ZORLANMAKTADIR. BU KONUDA YÜKLENİCİNİN ZOR DURUMDA BIRAKILMAMASI İÇİN GEREKLİ DÜZENLEMELERİN YAPILMASI GEREKLİDİR.

35 SAĞLIK BAKANLIĞI UYGULAMA SÜRECİ
ŞARTNAMELERDEKİ “BEN YAZDIM,OLDU” MADDELERİNİN ÖNÜNE GEÇİLMELİ, UCU AÇIK, HER YÖNE ÇEKİLEBİLECEK MADDELERLE İLGİLİ İHALE SÜRECİNDE YAŞANAN SIKINTILARDA HAKEMLİK YAPABİLECEK HER İKİ TARAFI TEMSİL EDEBİLECEK ÜYELERDEN OLUŞAN BİR KOMİSYON KURULMALIDIR. MEVCUT KAMU İHALE KURUMU ANCAK İHALELERDEKİ REKABET, VERİMLİLİK, EŞİTLİK VE ŞEFFAFLIK TEMELİNİ ESAS ALMIŞ OLUP, SÖZLEŞME SONRASI İTİLAFLARDA FİRMALARIMIZIN HAKLARINI KORUYABİLECEK HİÇ BİR MERCİİ BULUNMAMAKTADIR.

36 SAĞLIK BAKANLIĞI UYGULAMA SÜRECİ
FİRMALARIMIZ SÖZLEŞME YAPILMASINDAN, MALZEME TESLİMİNE, CİHAZ ÇALIŞTIRMAKTAN, ALT YAPININ KURULMASINA, FATURALARIN İMZALATILMASINDAN, TEMİNATLARIN İADESİNE HER TÜRLÜ İŞLEM SÜRECİNDE KAPI KAPI DOLAŞTIRILMAKTA, TAAHHÜT ALTINDA OLMANIN VERDİĞİ SORUMLULUK NEDENİYLE ZOR DURUMDA BIRAKILMAKTADIR. YAPILAN TÜM BU İŞLEMLERİN KAMUNUN KARŞILIKLI MENFAATİ İÇİN YÜRÜTÜLDÜĞÜ UNUTULMAMALI, SÜRECİN KARŞILIKLI İYİ NİYET ESASIYLA YÜRÜTÜLMESİ AMAÇLANMALIDIR.

37 SAĞLIK BAKANLIĞI UYGULAMA SÜRECİ ŞARTNAMELERDE YAZILAN BAZI MADDELER REKABETİ ENGELLEMEMEKLE BERABER, VERİMLİLİK İLKESİNE AYKIRI, KAYNAKLARI ZİYAN EDER NİTELİKTEDİR. SAĞLIK BAKANLIĞI HER TÜRLÜ ALIMIN NİTELİĞİNE ÖZGÜ KILAVUZ ŞARTNAMELER HAZIRLAMALI, BU HAZIRLIK AŞAMASINDA SEKTÖRÜMÜZLE FİKİR ALIŞ VERİŞİNDE BULUNMALIDIR.

38 SAĞLIK BAKANLIĞI UYGULAMA SÜRECİ
MALZEME KALİTESİ İLE İLGİLİ OLDUĞU GİBİ TIBBİ CİHAZLARIN SERVİS KALİTESİ VE BU HİZMETİN UYGULANIŞ ŞEKLİYLE DE ALAKALI SIKINTILAR MEVCUTTUR. SAĞLIK BAKANLIĞI TARAFINDAN TIBBİ CİHAZLARIN BAKIM, ONARIM STANDARTLARI BELİRLENMELİ VE AB KOŞULLARINA UYGUN DENETLEME VE BELGELENDİRME SİSTEMİ KURULMALIDIR. FİRMALARIN İHALE GEREĞİ GETİRDİĞİ EKSTRA DONANIMLARLA İLGİLİ ( BUZDOLABI,KLİMA VB. ) SORUMLULUK YÜKLENMEMELİDİR. AYRICA KRİTERLER BELİRLENİRKEN SEKTÖRÜMÜZDEN MUTLAK SURETTE FİKİR ALINMALI, UYGULAMALARA GEÇİŞTE HAZIRLIK SÜRESİ TANINMALIDIR.

39 SAĞLIK BAKANLIĞI PROJELER
SAĞLIK BAKANLIĞI LİSTESİNDE OLAN SAĞLIK KENTLER PROJESİ EN KISA SÜREDE HAYATA GEÇİRİLMELİ, AYRICA SAĞLIK KENTLER PROJESİNİN TANIMLARI İYİ BELİRLENMELİ, YAPILACAK İŞLEMLER ŞEFFAFLIK İLKESİNE GÖRE BELİRLENMELİ VE UYGULANMALI, TEKELLEŞMEYE İZİN VERİLMEMELİDİR. BU KONUDA GEREK SEKTÖRÜMÜZ GEREKSE KAMUOYU SÜREKLİ SURETTE BİLGİLENDİRİLMELİDİR.

40 SAĞLIK BAKANLIĞI TİTUBB
TÜRKİYE’DE FAALİYET GÖSTEREN FİRMALARIMIZIN BİR KISMI HEM SEKTÖRDEKİ GELİŞMELERE UZAK, HEM DE KURUMSAL YAPILANMALARINI OLUŞTURAMAMIŞ NİTELİKTEDİR. HEM FİRMALARIN HEM DE TIBBİ CİHAZLARIN KAYIT ALTINA ALINDIĞI TİTUBB İLE İLGİLİ KAYITLARIN KABULÜ FEDERASYON VEYA DERNEKLERİMİZ ARACILIĞI İLE YAPILMALIDIR. BÖYLELİKLE HEM BAKANLIĞIN YÜKÜ AZALTILACAK HEM DE MÜNFERİT FİRMALARIN SİSTEM İÇERİSİNDE ÇEKİLMESİ SAĞLANACAK, AYRICA FEDERASYON VE DERNEKLER ARACILIĞI İLE BU FİRMALARIN KURUMSAL VE MESLEKİ YETERLİLİKLERİNİN ARTTIRILMASI ADINA GEREKLİ EĞİTİM VE DÜZENLEME FAALİYETLERİ TARAFIMIZDAN YÜRÜTÜLECEKTİR.

41 SAĞLIK BAKANLIĞI KAMU HASTANE BİRLİKLERİ
BAKANLIĞA BAĞLI BİLHASSA İKİNCİ VE ÜÇÜNCÜ BASAMAK SAĞLIK KURUMLARININ “KAMU TÜZEL KİŞİLİĞİ’NE SAHİP , “ÖZERK” “KAMU HASTANE BİRLİKLERİ” ÇATISI ALTINDA BİRLEŞTİRİLMESİ İSTENMEKTEDİR. BU PROJENİN ÖNCE ÖZERKLEŞTİRME SONRA İSE ÖZELLEŞTİRMEYE DOĞRU GİDECEĞİ YÖNÜNDE ÇOK CİDDİ ENDİŞELER TAŞIMAKTAYIZ. HASTANELER BİRLİĞİ YASASININ UYGULAMASI AŞAMASINDA SEKTÖRÜMÜZLE ORTAK HAREKET EDİLMESİ, ÜLKEMİZİN MEVCUT DEĞERLERİNİN KORUNMASI KONUSUNDA HASSASİYET BEKLEMEKTEYİZ. BU YASA KAPSAMINDA YÜKSEK FİNANSMAN GÜCÜNE SAHİP ORGANİZASYONLARIN (HASTANELERİN) HAKSIZ REKABET YARATABİLECEĞİ ORTAMLAR İZLENMELİ VE ENGELLENMELİDİR.

42 SAĞLIK BAKANLIĞI TOPLU ALIM
SAĞLIK BAKANLIĞININ 06/08/2010 TARİHLİ ÇIKARMIŞ OLDUĞU “TOPLU ALIM YETKİSİ” GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULARAK BU KURUMLARDA TEKELLEŞME OLASILIĞINA KARŞI DİKKATLİ OLUNMALIDIR. BU ALIMLARDA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜKLERİ YETKİLENDİRİLMİŞ OLUP, YEKİNİN NASIL KULLANILACAĞI VE SINIRLARININ NEREYE KADAR OLACAĞI KONUSUNDA SEKTÖRÜMÜZDE ENDİŞELER MEVCUTTUR. ŞU ANDA BİLE İL SAĞLIK MÜDÜRLÜKLERİ İLE İLETİŞİME GEÇMEKTE CİDDİ SIKINTILAR YAŞANMAKTADIR. BU ALIMLARIN BÜYÜK VOLÜMLÜ OLACAĞI VE ANCAK BELLİ BÜYÜKLÜKTE FİRMALARIN YÜKLENİCİ STATÜSÜNDE OLABİLİCEKLERİ AŞİKARDIR. BU NEDENLE BİLHASSA YERLİ FİRMALAR LEHİNE DÜZENLEMELERE GİDİLMELİDİR.

43 SAĞLIK BAKANLIĞI TOPLU ALIM
BÜYÜK YURT DIŞI İŞLETMELERİNİN KISA VADEDE EKONOMİK GÖRÜNSE BİLE UZUN VADEDE ÜLKE OLANAKLARINI SUİSTİMAL EDECEK HEREKETLERDE BULUNMASINA KARŞI DİKKATLİ OLUNMALIDIR. ALIMLAR ŞEFFAF, EŞİTLİKÇİ VE REKABETE AÇIK OLMALIDIR. İHALELERİN HAZIRLIK AŞAMASINDA OLUŞTURULAN KOMİSYONLARDA SEKTÖRDEN GÜVENİLİR TEMSİLCİLER BULUNDURULMALI, SÜREÇ GERİ BİLDİRİMLERE AÇIK TUTULMALIDIR.

44 SAĞLIK BAKANLIĞI İLAÇ ve TIBBİ CİHAZ YASASI
ÖZELLİKLE SON YILLARDA HAYATA GEÇEN UYGULAMALARDA SEKTÖRÜN GENEL TİCARİ YAPILANMA VE MALİYETLERİYLE UYUMSUZ KURALLAR GÖZLEMLENMEKTEDİR. TÜRKİYE İLAÇ VE TIBBİ CİHAZ KURUMU’NUN TOPLANTILARININ HER BİRİNDE SEKTÖRÜMÜZDEN BİR TEMSİLCİ BULUNMALI, BU TOPLANTILAR DÜZENLİ VE SONUCA YÖNELİK OTURUMLAR ŞEKLİNDE GERÇEKLEŞTİRİLMELİDİR. İLAÇ VE TIBBİ CİHAZ YASASI BİR AN ÖNCE HAYATA GEÇİRİLMELİDİR.

45 SAĞLIK BAKANLIĞI PİYASA GÖZETİM ve DENETİM
ÜRÜNLERİN PİYASAYA ARZI, DAĞITIMI VE KULLANIMI SIRASINDA İLGİLİ TEKNİK DÜZENLEMEYE UYGUN OLUP OLMADIĞININ İZLENMESİ VE GEREKLİ ÇALIŞMALARIN YAPILMASI İÇİN PİYASA GÖZETİMİ VE DENETİMİ KOORDİNASYON KURULU OLUŞTURULMUŞTUR. KURULUN BU ESASLARI BELİRLEMESİ SIRASINDA KESİNLİKLE SEKTÖRÜMÜZLE UYUM İÇERİSİNDE HAREKET ETMESİ VE OLAĞAN TOPLANTILARDA SEKTÖRÜMÜZÜ TEMSİLEN BİR ÜYE BULUNMASI GEREKMEKTEDİR. OLUŞTURULACAK KOMİSYONLARDA BÖLGESEL DERNEKLERİMİZ ADINA BİR TEMSİLCİ BULUNMASI GEREKMEKTEDİR.

46 SAĞLIK BAKANLIĞI PİYASA GÖZETİM ve DENETİM
MAALESEF ÜLKEMİZE STANDARTLARA UYGUN OLMAYAN NİTELİKTE, 3. DÜNYA ÜLKELERİNDEN ÇEŞİTLİ TIBBİ CİHAZLARIN GİRİŞİ ENGELLENEMEMEKTEDİR. BU ÜRÜNLERİN DENETLENMESİNE İLİŞKİN STANDARTLARIN BELİRLENMESİ KONUSUNDA FEDERASYONUMUZ İŞ BİRLİĞİNE AÇIKTIR.

47 SAĞLIK BAKANLIĞI ÜRETİM ve AR-GE
DIŞA BAĞIMLILIĞIMIZIN AZALTILMASI AMACIYLA DA SAĞLIK BAKANLIĞINA BÜYÜK GÖREV DÜŞMEKTEDİR. KAYNAK VE İHTİYAÇLAR DİKKATE ALINARAK, GENEL BİLİM VE TEKNOLOJİ BOYUTUNDA PLANLAMA VE UYGULAMADA KRİTERLER BELİRLENMELİDİR.

48 SAĞLIK BAKANLIĞI ÜRETİM ve AR-GE
HEM DIŞA BAĞIMLILIĞIN AZALTILMASI HEM DE EKONOMİMİZE KATMA DEĞER YARATABİLMEK İÇİN, ÜRETİCİNİN DESTEKLENMESİ ADINA, AR-GE FAALİYETLERİNİN ARTTILMASI İÇİN ÜNİVERSİTE,TÜBİTAK VB. KURUMLARIN DESTEĞİ OLUŞTURULMALI GEREKLİ FİNANSMANIN TEMİNİ İÇİN DÜŞÜK FAİZ VE UZUN VADELİ KREDİLER SAĞLANMALIDIR. AYRICA KAMU İHALE KANUNU’NDA DA YERİ OLAN YERLİ MALI LEHİNE %15 ORANINDA FİYAT AVANTAJI İLKESİ KESİNLİKLE UYGULANMALIDIR.

49 SAĞLIK BAKANLIĞI ÜRETİM ve AR-GE
ÜLKEMİZİN TÜM VERİLERİ TOPLANMALI, SINIFLANDIRILMALIDIR. ÜNİVERSİTE- SANAYİ-KULLANICI-DEVLET BİRLİĞİ VE EŞGÜDÜMÜ ÜRETİMİ HAREKETE GEÇİRECEK ŞEKİLDE SAĞLANMALIDIR. MESLEK ÖRGÜTLERİ GÜÇLENDİRİLMELİDİR. ÜRETİME YÖNLENDİRİLEBİLECEK İNSAN KAYNAKLARI BELİRLENMELİDİR. BÖLGELERİN TESİS KAPASİTESİNE GÖRE ÜRETİM ŞEKİLLERİ BELİRLENMELİ, HER BÖLGE KENDİ ALANINDA UZMANLAŞMALIDIR. Hükümet tarafından kaynakların hangi amaçla , nasıl kullanacağı belirlenmeli, yatırım yapılması halinde sonuç alınabilecek projelere öncelik tanınmalı, proje seçimlerinde şeffaflığa önem verilmeli ve sektörümüzle daimi fikir alışverişinde bulunulmalıdır.

50 SAĞLIK BAKANLIĞI ÜRETİM ve AR-GE
SEKTÖRÜMÜZLE ÜRETİM KONUSUNDA ORTAK HAREKET EDEBİLECEK DİĞER SEKTÖRLER TİCARİ VE BİLİMSEL PLATFORMLARDA BULUŞTURULMALIDIR. AR-GE FAALİYETLERİNE AKTARILAN KAYNAKLARIN VERGİDEN DÜŞÜLMESİ YARATICILIĞI ARTTIRACAKTIR. YERLİ MALLAR VE ÜRETİCİ LEHİNE AVANTAJ VE TEŞVİK SİSTEMLERİ GELİŞTİRİLMELİDİR. GÜMRÜK MEVZUATINDAKİ YERLİ ÜRETİCİ ALEYHİNE VE SERBEST REKABETE AYKIRI UYGULAMALAR DÜZELTİLMELİDİR. YABANCI YATIRIMCIYI ÜLKEMİZE ÇEKECEK CAZİP SEÇENEKLER ÜRETİLMELİDİR.

51 ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI
SORUNLARIMIZ VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİMİZ

52 SGK 2003 YILINDA SSK,BAĞ-KUR ve EMEKLİ SANDIĞI’NIN SGK ŞEMSİYESİ ALTINDA BİRLEŞTİRİLMESİYLE BİRLİKTE TÜM VATANDAŞLARIN SAĞLIK HİZMETLERİNE ERİŞİMİ KOLAYLAŞMIŞ VE EŞİTLİK İLKESİ HAYATA GEÇİRİLMİŞTİR.

53 SGK SAĞLIK HARCAMALARI
SGK’NUN 2009 YILI RAPORUNDA GELİRLER MİLYON TL, GİDERLER İSE MİLYON TL OLARAK AÇIKLANMIŞTIR. 2009 YILINDAKİ SOSYAL SİGORTA SİSTEMİNDEKİ BÜTÇE AÇIĞI MİLYON TL’YE ULAŞMIŞTIR. YILLARDIR SAĞLIK HARCAMALARINDAN TASARRUF ETMEK AMACIYLA ÇEŞİTLİ UYGULAMALAR YÜRÜTÜLMEKTEDİR. ANCAK BU ÖNLEMLER YETERSİZ KALDIĞI GİBİ HİZMET KALİTESİNİ DE DÜŞÜRMEKTEDİR.

54 SGK SAĞLIK HARCAMALARI SGK 2009 YILI İSTATİSTİKLERİ İNCELENDİĞİNDE;
TOPLAM SAĞLIK HARCAMALARI MİLYON TL AYAKTAN,YATARAK,GÜNÜBİRLİK VB. İŞLEMLER İÇİN 15 MİLYAR TL, ECZANE PROVİZYON SİSTEMİ İLE İLACA ÖDENEN TUTAR 16 MİLYAR TL’DİR. TÜRKİYEDE TÜM SAĞLIK HARCAMALARININ YARISINA YAKININI İLAÇ OLUŞTURMAKTADIR. OYSAKİ BU ORAN HEM TEŞHİS HEM DE TEDAVİYİ İÇEREN TIBBİ CİHAZ SEKTÖRÜ İÇİN SADECE % 6’DIR.

55 SGK SAĞLIK HARCAMALARI
BU AÇIDAN DEĞERLENDİRİLDİĞİNDE GELİŞMİŞ BİR ÇOK ÜLKEDE %15’LERİ AŞMAYAN İLACA AKTARILAN KAYNAK TÜRKİYE’DE ÇOK YÜKSEKTİR. SAĞLIK BAKANLIĞI’NIN İLAÇ GİDERLERİNİ AZALTMAK İÇİN UYGULAMAYA KOYDUĞU EŞDEĞER İLAÇ UYGULAMASI GİBİ ÖNLEMLER YETERSİZ KALMAKTADIR. GEREKSİZ VE BİLİNÇSİZ İLAÇ TÜKETİMİNİN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN ULUSAL KAMPANYALAR BAŞLATILMALIDIR.

56 SGK SAĞLIK HARCAMALARI
ŞU AN UYGULAMADA OLAN SİSTEMDE MAL VE HİZMET BEDELLERİ MALİYET ESASINA DAYANDIRILMAKTADIR. OYSAKİ SÜRDÜRÜLEBİLİR VE GERÇEKÇİ FİYAT POLİTİKALARININ GERÇEKLEŞTİRİLEBİLMESİ İÇİN SEKTÖR PAYDAŞLARININ KATILIMIYLA, BİLİMSEL TEMELE DAYALI, YATIRIM, ALTYAPI, AR-GE, PERSONEL VB. GİDERLER DE ESAS ALINARAK DİNAMİK BİR FİYATLANDIRMA SİSTEMİNE GEÇİLMELİDİR. MALİYET VE GERİ ÖDEME YÖNTEMLERİNE İLİŞKİN STANDARTLAR OLUŞTURULMALIDIR.

57 SGK SUT SAĞLIK UYGULAMA TEBLİĞİ’NDE HALİ HAZIRDA DİNAMİK LİSTEYE GEÇİLEMEMİŞTİR. PAKET UYGULAMA İLKELERİNDE HİZMET KALİTESİYLE ÖRTÜŞMEYEN BİRÇOK UYGULAMA MEVCUTTUR. YILLARDAN BERİ BİRÇOK İŞLEM KALEMİNDE ARTIŞ OLMADIĞI GİBİ DÜŞÜŞLER YAŞANMAKTADIR. BU BAĞLAMDA SAĞLIK UYGULAMA TEBLİĞİ GÖZDEN GEÇİRİLMELİ, SADECE İŞLEM FİYATLARININ BELİRLENMESİNDE DEĞİL, İŞLEYİŞ HAKKINDA DA FEDERASYONUMUZUN FİKRİ ALINMALIDIR.

58 SGK SUT SAĞLIK UYGULAMA TEBLİĞİ VE HASTANELERİN DÖNER SERMAYE YARATMA GİRİŞİMLERİ NETİCESİNDE HİZMET KALİTESİNDE CİDDİ DÜŞÜŞLER YAŞANMAKTA, TANIYA DAYALI İŞLEM UYGULAMALARI AMACA UYGUN İŞLETİLMEMEKTEDİR. HASTANELER GİDERLERİNİ AZALTMAK AMACIYLA HARCAMA KALEMLERİNİN ÇEŞİDİNİ TANIYA DAYALI OLMAKTAN ÇOK GENEL TEDAVİ YÖNTEMLERİNE ÇEVİRMİŞLERDİR.

59 SGK MESLEK STANDARTLARI
SEKTÖRÜMÜZDE FAALİYET GÖSTEREN FİRMALARIN VE ÇALIŞANLARIN BİREYSEL VE KURUMSAL BAZDA GELİŞMESİ VE STANDARTLARIN YÜKSELTİLEREK SAĞLANMASI AMACIYLA MESLEKİ YETERLİLİK KURUMU İLE YAPTIĞIMIZ GÖRÜŞMELER MAALESEF HALA İSTEDİĞİMİZ NETİCELERİ VERMEMİŞTİR. BİR AN ÖNCE FEDERASYONUMUZ ÖNERİLERİYLE SEKTÖRÜMÜZÜ İLGİLENDİREN MESLEKİ YETERLİLİK KURALLARI BELİRLENMELİDİR. FEDERASYON OLARAK HEM KANUNUN ÇIKARILMASI, HEM DE UYGULANMASI VE DENETLENMESİ AŞAMASINDA GÖREV ALMAYA HAZIRLIKLI OLDUĞUMUZ BİLİNMELİDİR.

60 SGK MESLEK STANDARTLARI
BİR AN ÖNCE MESLEK STANDARTLARININ BELİRLENMESİ AMACIYLA GEREKLİ FİKİR ALIŞVERİŞİ YAPILMALI VE HUKUKİ YAPI TAMAMLANMALIDIR. AB YOLUNDA ÇOK BÜYÜK YATIRIMLAR YAPAN VE CİDDİ UYGULAMALARI HAYATA GEÇİREN ÜLKEMİZDE GELECEĞE AİT ÖNGÖRÜLERİN GERÇEKLEŞEBİLMESİ İÇİN ANCAK KURUMSAL YAPIYA SAHİP, VİZYON SAHİBİ VE EVRENSEL ETİK DEĞERLERE SAHİP ÇIKAN SEKTÖR FİRMALARINA İHTİYAÇ VARDIR.

61 SORUNLARIMIZ VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİMİZ
MALİYE BAKANLIĞI SORUNLARIMIZ VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİMİZ

62 MALİYE BAKANLIĞI SEKTÖRÜMÜZ TÜM TÜRKİYE’DE KAYIT DIŞI İŞLEM YAPMAYAN TEK SEKTÖRDÜR. VERGİSİNİ, ÇALIŞANLARINA AİT PRİM BORÇLARINI VE HATTA GELECEK YILA AİT PEŞİN VERGİSİNİ GÜNÜ GÜNÜNE ÖDEYEN, AKSİ TAKDİRDE İHALELERE KATILAMAYAN, ÖDEMESİNİ TAHSİL EDEMEYEN, KESTİĞİ FATURAYA AİT VERGİSİNİ YATIRMASINA RAĞMEN HASTANELERDEN ALACAKLARINI AYLARCA BEKLEYEN FİRMALARIMIZA REVA GÖRÜLEN MUAMELE İÇLER ACISIDIR.

63 MALİYE BAKANLIĞI EKONOMİYE BU KADAR KATKISI OLAN VE YÜKSEK İSTİHDAM SAĞLAYAN, MESLEKİ NOSYONU YÜKSEK, GÖREV TANIMI İTİBARİYE SAĞLIK SİSTEMİNİN BİR PARÇASI NİTELİĞİNDE OLAN FİRMALARIMIZ, GECİKEN ÖDEMELER VE ÇOK SIKI UYGULAMALAR NETİCESİNDE, FİNANS DENGESİNİ SAĞLAYABİLMEK ADINA BANKALARIN YÜKSEK FAİZLİ KREDİLERİNE MUHTAÇ DURUMA GELMİŞLERDİR.

64 MALİYE BAKANLIĞI OLASI BİR ALACAĞINI GEÇ TAHSİL ETME HALİNDE İSE HİZMETİN DEVAMLILIĞINI GERÇEKLEŞTİREBİLMEK İÇİN ÇOK BÜYÜK SIKINTILAR YAŞAMAKTA, KREDİ KULLANARAK DEVİR-DAİM SAĞLAMAYA ÇALIŞMAKTADIR. BU KOŞULLAR ALTINDA FİRMALARIN DEĞİL BÜYÜMEK VE KATMA DEĞER ÜRETMEK, VARLIĞINI DAHİ SÜRDÜRMESİ SÖZ KONUSU DEĞİLDİR. SIKINTILARIMIZIN ÇÖZÜMÜ KONUSUNDA MALİYE BAKANLIĞINDAN BEKLENTİLERİMİZ YÜKSEKTİR. BİLHASSA ÜNİVERSİTE HASTANELERİNDE ÖDEME SÜRELERİ AY ARASINDADIR. BU CEPHEDEN BAKILARAK YAKIN DÖNEMDE ÜNİVERSİTELER DEĞİL ARAŞTIRMA YAPMAK, HASTA MUAYENE EDEMEYECEK DURUMA GELECEKLERDİR.

65 MALİYE BAKANLIĞI ÖDEMELER
ÖDEME SORUNLARINA YÖNELİK OLARAK; SAĞLIK BAKANLIĞI-STRATEJİ GELİŞTİRME BAŞKANLIĞI 12 EKİM 2010 TARİHİNDE YAYINLADIĞI 2010/69 SAYILI GENELGESİ İLE, MAL VE HİZMET ALIMLARI ÖDEME ZAMANI BELİRLENMESİ VE ÖDEME SÜRECİNDE UYULMASI GEREKEN HUSUSLARA AÇIKLIK GETİREREK, BUGÜNE KADAR YOĞUN BİÇİMDE YAŞANAN VE BAŞLIKLAR HALİNDE DİLE GETİRECEĞİMİZ SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ YÖNÜNDE ÖNEMLİ BİR ADIM ATMIŞTIR.

66 MALİYE BAKANLIĞI ÖDEMELER
İDARİ ŞARTNAMELERDE ÖDEME SÜRESİNE İLİŞKİN BİLGİ YER ALMAMAKTA YA DA BULUNSA DAHİ UYULMAMAKTADIR. BU DURUMDA FİRMALAR TAHSİLAT TARİHİNİ BELİRLEYEMEDİĞİ İÇİN FİYAT TEKLİFLERİNDE YA ÇOK GENİŞ BİR MARJ BIRAKARAK REKABETTE YARA ALMAKTA , AKSİ TAKDİRDE RİSK ALMAKTADIR. (Genelge ile ihale dokümanında Ödeme Zamanı bilgisi bulunması sağlanacaktır.) ŞARTNAMELERDE BELİRTİLEN ÖDEME SÜRELERİNE KESİNLİKLE UYULMALI, AKSİ TAKDİRDE GECİKME İÇİN VADE FARKI ÖDENMELİ VE HATTA HACİZ İŞLEMLERİNİN BAŞLATILABİLMESİ ADINA GEREKLİ MEVZUAT DEĞİŞİKLİĞİ YAPILMALIDIR. (Genelge ile Ödeme Sürelerine uyulması sağlanacaktır.)

67 MALİYE BAKANLIĞI ÖDEMELER
BU SIKINTININ ÖNÜNE GEÇEBİLMEK İÇİN MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜNCE YAYIMLANAN DÖNER SERMAYELİ İŞLETMELER BÜTÇE VE MUHASEBE YÖNETMELİĞİ’NİN “ÖDEMELERİN YAPILMASINDA ÖNCELİK” BAŞLIĞI ALTINDA SEKTÖRÜMÜZE AYRICALIK TANINMALIDIR.

68 MALİYE BAKANLIĞI ÖDEMELER
MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜNCE YAYIMLANAN DÖNER SERMAYELİ İŞLETMELER BÜTÇE VE MUHASEBE YÖNETMELİĞİ’NİN 22.MADDESİNDE BELİRTİLEN “ÖDEME ÖNCESİ KONTROL SÜRESİ” ESASLARINA KESİNLİKLE VE HATTA KASITLI OLARAK UYULMAMAKTADIR. (Genelge ile Taşınır Kayıt ve Muayene, Kabul İşlemlerinin Teslim tarihini takip eden 10 İş Günü içinde tamamlanması sağlanacaktır.)

69 MALİYE BAKANLIĞI ÖDEMELER
MALZEME VEYA HİZMET VERİLMİŞ OLMASINA RAĞMEN FATURALAR TESLİM ALINMAMAKTA VEYA İMZALANMAMAKTA VEYA TAHAKKUKA İLETİLENE KADARKİ SÜREÇ BİLİNÇLİ OLARAK UZATILMAKTA DAHA DA KÖTÜSÜ BU SÜRECİN KISALTILMASI İÇİN FİRMALARDAN HASTANENİN İHALE KAPSAMINDA OLMAYAN EKSİKLERİNİN GİDERİLMESİ TALEP EDİLMEKTEDİR. (Ödeme Emri Belgelerinin, Muayene Kabul işlemleri sonrası 10 iş Günü içinde hazırlanarak ilgili Saymanlık-Muhasebe Birimi kayıtlarına alınması sağlanacaktır. )

70 MALİYE BAKANLIĞI FAALİYET GÖSTEREN FİRMALARIMIZIN HER BİRİ SAĞLIK SİSTEMİNİN BİR HALKASI OLDUĞUNUN FARKINDA OLUP HİZMETİN AKSAMAMASI İÇİN VİCDANI SORUMLULUK BİLİNCİYLE HAREKET ETMEKTEDİR. ÖDEME ALAMADIĞINDA BİLE GEREKTİĞİNDE KREDİ KULLANARAK TAAHHÜDÜNÜ SÜRDÜRMEYE ÇALIŞMAKTA BU DA TİCARİ HAYATLA BAĞDAŞMAMAKTADIR.

71 MALİYE BAKANLIĞI YAŞANAN BU SÜREÇ ÖYLE TRAJİK BİR NOKTAYA ULAŞMIŞTIR Kİ BAZI İLLERİMİZDE GEÇMİŞİ VE MALİ YAPISI NE OLURSA OLSUN TIBBİ CİHAZ FİRMALARIMIZA BANKALAR KREDİ VERMEMEKTE, LEASİNG İŞLEMLERİNİ ONAYLAMAMAKTADIR. SEKTÖRÜN GELMİŞ OLDUĞU YERİ GÖSTERMESİ AÇISINDAN BU NOKTA ÇOK ÖNEMLİDİR YILLARINDA MALİ YAPISI NEDENİYLE TAAHHÜDÜNÜ YERİNE GETİREMEYEN, İŞLETMESİNİ KAPATMAK ZORUNDA KALAN FİRMALARA İLİŞKİN BİR İSTATİSTİKİ VERİ ÇIKARILMASI HALİNDE DURUMUN VEHAMETİ DAHA NET ANLAŞILACAKTIR.

72 MALİYE BAKANLIĞI TALEPLERİMİZ
ÖDEME İÇİN BELİRTİLEN SÜRECİN AŞILMASI HALİNDE FAİZ UYGULAMASININ ÖNÜ AÇILMALI, HİZMETİN DURDURULMASI HALİNDE CEZAİ MADDELER İŞLETİLMEMELİDİR MALİ DARBOĞAZIN ÇÖZÜLMESİ ADINA SÜRELERE UYMAKLA BERABER İLAVE OLARAK SEKTÖRÜN KAMUYA OLAN BORÇLARININ ( SSK, PEŞİN VERGİ, KDV VB.) KAMUDAN ALACAKLARI İLE MAHSUPLAŞTIRILMASI FAYDALI OLACAKTIR. TIBBİ CİHAZ SEKTÖRÜNÜN KAMU ALACAKLARININ TEMLİK EDİLEBİLMESİ İÇİN KAMU BANKALARI İLE PROTOKOL YAPILABİLMELİDİR.

73 MALİYE BAKANLIĞI KDV SORUNU
TIBBİ CİHAZLARIN VE ÜRETİMİ İÇİN GEREKLİ OLAN HAMMADDELERİN ÇOĞU %18 KDV ORANI İLE TEMİN EDİLMEKTE İKEN % 8 KDV ORANI İLE SATILMAKTADIR. ARADAKİ %10’LUK KDV FARKI AYLAR SONRA GERİ ALINABİLMEKTE, ANCAK BU SÜREDEKİ FİNANSMAN YÜKÜ ÜRETİCİNİN ÜZERİNE KALMAKTADIR. İTHALATTAKİ KDV ORANLARI STANDARDİZE EDİLMELİDİR KDV ORANLARININ DÜZENLENMESİ VE İLERİYE DÖNÜK MAHSUPLAŞMA SİSTEMİNDE REVİZYONA GİDİLMELİDİR % 10 ORANINDAKİ FARKIN GERİ DÖNÜŞ SÜRESİ DÜŞÜRÜLMELİDİR.

74 KAMU İHALE KURUMU (KIK)
SORUNLARIMIZ VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİMİZ

75 KİK TÜM SAĞLIK HARCAMALARININ % 70’İNİN KAMU TARAFINDAN YAPILDIĞININ VE BU ALIMLARIN BİRÇOĞUNUN KAMU İHALE KURUMU MEVZUATINA TABİİ OLDUĞU DÜŞÜNÜLDÜĞÜNDE 4734 VE 4735 SAYILI KANUNLARDA SAĞLIK ALIMLARINA YÖNELİK ÖZEL ALIM YÖNTEMLERİ OLUŞTURULMASI GEREKLİLİĞİ AŞİKARDIR;

76 KİK KAMU İHALELERİ KİK TARAFINDAN AÇIKLANAN 2010 YILI İLK 6 AYLIK DÖNEM İSTATİSTİKLERİ İNCELENDİĞİNDE, 2009 YILINDA 3.SIRADA YER ALAN SAĞLIK BAKANLIĞI ADET İHALE İLE 1. SIRADA YER ALMAKTADIR. TUTAR BAZINDA DEĞERLENDİRİLDİĞİNDE İSE 9,5 MİLYAR TL İLE YİNE 1. SIRADA BULUNMAKTADIR.

77 KİK KAMU İHALELERİ HEM İŞLEM SAYISI, HEM İŞLEM HACMİ HEM DE TAŞIDIĞI HAYATİYET GÖZÖNÜNDE BULUNDURULARAK KAMU İHALE KANUNUNDA TIBBİ CİHAZLAR İÇİN SEKTÖR TEMSİLCİLERİNİN ÖNERİLERİ DİKKATE ALINARAK ÖZEL MEVZUAT GELİŞTİRİLMELİDİR. KİK TARAFINDAN AÇIKLANAN 2010 YILI İLK 6 AYLIK İSTATİSTİKLERİN SONUÇLARINA BAKILDIĞINDA SAĞLIK BAKANLIĞI İHALELERİNE İLİŞKİN ÖZEL MEVZUAT GEREKLİLİĞİ ORTAYA ÇIKMAKTADIR.

78 KİK KAMU İHALELERİ 2009 YILI VERİLERİNE GÖRE İSE,
SAĞLIK BAKANLIĞI İHALELERİ 418 İTİRAZ SAYISI İLE EN FAZLA ŞİKAYET EDİLEN İDARE OLMUŞTUR. AYNI ŞEKİLDE KURUL TARAFINDAN EN YÜKSEK UYUŞMAZLIK KARARI SAĞLIK BAKANLIĞINA BAĞLI İDARELER TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN İHALELERE İLİŞKİN DÜZENLENMİŞTİR. İLK 6 AYDA 257 ADET UYUŞMAZLIK KARARI AÇIKLANMIŞTIR.

79 KİK KAMU İHALELERİ İLK 6 AYA BAKILDIĞINDA GERÇEKLEŞEN TOPLAM KAMU ALIM TUTARININ %28,96 ORANLA EN FAZLA SAĞLIK BAKANLIĞI TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLDİĞİ GÖRÜLECEKTİR. 29 İDARE ARASINDA NEREDEYSE HER 3 İHALEDEN BİRİNİN SAĞLIK BAKANLIĞI TARAFINDAN YAPILDIĞINA DİKKATE EDİLİRSE ALIMLARIN NİTELİK VE NİCELİKLERİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULARAK KİK’NUN HEM SAĞLIK BAKANLIĞINDAN HEM DE SEKTÖRÜMÜZ TEMSİLCİLERİNDEN OLUŞACAK BİR KOMİSYONLA YENİDEN YAPILANMASI GEREKTİĞİ AŞİKARDIR.

80 KİK TALEPLER HAZIRLANAN TEKNİK ŞARTNAMELERİN İÇERMİŞ OLDUĞU KEYFE KEDER HUSUSLAR SEKTÖRÜMÜZÜ RAHATSIZ ETMEKTEDİR. KİK’NUN SAĞLIK BAKANLIĞI İLGİLİLERİ İLE ŞEFFAFLIK,EŞİTLİK, KAYNAKLARIN VERİMLİ KULLANILMASI ADINA REHBER TEKNİK ŞARTNAME TASLAKLARI HAZIRLAMASI FAYDALI OLACAKTIR. AYRICA İDARE İLE ÇÖZÜLEMEYEN DURUMLARDA KİK’NA YAPILACAK İTİRAZEN BAŞVURU İÇİN TALEP EDİLEN BEDELLER AŞIRI YÜKSEK OLUP, UFAK FİRMALARI ZORLAMAKTA, BİLİNÇLİ YA DA BİLİNÇSİZ GERÇEKLEŞTİRİLEN HATALARIN GİDERİLMESİNİ GÜÇLEŞTİRMEKTEDİR.

81 KİK EKAP ELEKTRONİK KAMU ALIMLARI PLATFORMU ( EKAP ) SİSTEMİNİN HAYATA GEÇİRİLMESİ SIRASINDA YAŞANABİLECEK SIKINTILARI MİNİMUMA İNDİRGEMEK İÇİN FEDERASYON VE DERNEKLER ARACILIĞI İLE FİRMALARIMIZ EĞİTİLMELİ VE BİLİNÇLENDİRİLMELİ, DERNEKLERİMİZ ARACILIĞIYLA BÖLGESEL EĞİTİMLER DÜZENLENMELİDİR. EKAP’A ULAŞAN HER TÜRLÜ BİLGİNİN GİZLİLİĞİ VE GÜVENİLİRLİĞİ KONUSUNDA SEKTÖRÜMÜZÜN ÇEKİNCELERİ GİDERİLMELİDİR.

82 KİK ÇERÇEVE ALIM SÖZLEŞMELERİ
TARİHİNDE RESMİ GAZETEDE YAYIMLANARAK YÜRÜRLÜĞE GİREN ÇERÇEVE ALIM YÖNTEMİNDE HALİ HAZIRDA EKSİK YÖNLER MEVCUTTUR, BUNLARIN BAŞINDA ÇERÇEVE İHALE YAPMIŞ OLMASININ İDAREYE MALZEMEYİ ALMAK KONUSUNDA HERHANGİ BİR ZORUNLULUK GETİRMEMESİNE RAĞMEN, TEKLİF VERMEMESİ HALİNDE FİRMALARA MÜEYYİDELER UYGULANMASI OLASIDIR. AYRICA ÇERÇEVE SÖZLEŞMELERDE SÜRENİN ÇOK UZUN OLMASI SEBEBİYLE ÖNLERİNİ GÖREMEYEN FİRMALARIMIZ YÜKSEK TEKLİFLER VERMEKTE, BÖYLELİKLE ÇERÇEVE SÖZLEŞMELER NEREDEYSE PİYASA ARAŞTIRMA ÇALIŞMASI ŞEKLİNE DÖNÜŞMEKTEDİR.

83 DIŞ TİCARET MÜSTEŞARLIĞI
SORUNLARIMIZ VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİMİZ

84 DTM ÜLKEMİZE YAPILAN İTHALAT İŞLEMLERİNDE AVRUPA BİRLİĞİ TIBBİ CİHAZ YÖNETMELİĞİ KAPSAMINDA İŞLEMLER YÜRÜTÜLMEKTEDİR. BUNUNLA BERABER MENŞEİ AVRUPA ÜLKELERİ OLMAYAN TIBBİ CİHAZLARIN İTHALATINDA ÇOK BÜYÜK SIKINTILAR YAŞANMAKTADIR. DÜNYANIN ÖNDE GELEN TEKNOLOJİ ÜRETİCİLERİNDEN ABD VE JAPONYADAN GELEN MALZEMELER DAHİ SON DERECE SIKI DENETİMLER VE VAKİT KAYBI YAŞANARAK ÜLKEYE SOKULABİLMEKTEDİR. ÜSTELİK TIBBİ CİHAZLAR GÜMRÜK İŞLEMLERİ SIRASINDA CEP TELEFONU, AKSESUAR VB. GİBİ ÜRÜNLERLE BERABER VE AYNI İŞLEM ŞEKLİYLE DEĞERLENDİRİLMEKTEDİR.

85 DTM TALEPLER GÜMRÜK İŞLEMLERİNİN TAMAMLANMASI AŞAMASINDA TIBBİ CİHAZ KAPSAMINDAKİ ÜRÜNLERE ÖNCELİK TANINMALIDIR. BİLHASSA ÖZELLİĞİ NEDENİYLE KISA MİADLI ÜRETİLEN MALZEMELERİN KURUMLARIN İŞ AKIŞINI AKSATMAYACAK ŞEKİLDE SEVKİYATININ YAPILABİLMESİ GÜÇLEŞMEKTE, MÜTEAHHİT FİRMALAR BU YÜZDEN KANUNİ YAPTIRIMLARA MUHATTAP KALMAKTADIR. KONUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN EN KISA SÜREDE SANAYİ BAKANLIĞI VE DIŞ TİCARET MÜSTEŞARLIĞI İLE BİRLİKTE ÇIKIŞ YOLLARI ÜRETİLMELİDİR.

86 DTM TİTUBB ENTEGRASYONU
BİLİNDİĞİ ÜZERE ÜLKEMİZE GİREN TÜM TIBBİ MALZEMELER TİTUBB KAYDINA TABİİ OLUP BU KAYDIN OLUŞTURULMASI SIRASINDA GEREKLİ CE EVRAKLARI AYRICA MALZEMEYE AİT AB UYUM BELGESİ ( DECLARATION OF CONFORMITY ) İBRAZ EDİLMEKTEDİR. MALZEMENİN RİSK FAKTÖRLERİNİN BELİRLENMESİ VE ÜLKEYE GİREBİLECEK STANDARTLARA HAİZ OLUP OLMADIĞININ ANLAŞILMASI İÇİN DTM DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ TİTUBB İLE ENTEGRE BİR PROSEDÜR İLE TAKİP EDİLEBİLİR.

87 SORUNLARIMIZ VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİMİZ
REKABET KURULU SORUNLARIMIZ VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİMİZ

88 REKABET KURULU SEKTÖRÜN GELİŞMESİ ADINA REKABET KURUMUNUN ÜZERİNE BÜYÜK GÖREVLER DÜŞMEKTEDİR. SAĞLIK SİSTEMİNDE GEREK FİNANSAL GÜÇ GEREKSE TÜRKİYE’DE OFİSİ BULUNAN YURTDIŞI FİRMALARI LEHİNE İŞLEYEN UYGULAMALAR MEVCUTTUR. REKABET KURUMU SIKI DENETLEMELER YAPMAK SURETİYLE TEKELLEŞME VE KARTELLEŞMENİN ÖNÜNE GEÇMELİDİR.

89 REKABET KURULU BİR DİĞER NOKTADA ÜÇÜNCÜ DÜNYA ÜLKELERİ OLARAK TANIMLANAN ÜLKELERDEN TÜRKİYE PAZARINA GİREN MALZEME KALİTESİ İLE İLGİLİDİR. KALİTESİ YETERSİZ ANCAK ÜRETİM MALİYETLERİ NEDENİYLE SON DERECE UCUZ OLAN TIBBİ MALZEME VE CİHAZLAR HEM HASTA GÜVENLİĞİNİ TEHLİKEYE ATMAKTA, HEM DE BELLİ BİR STANDARDIN ÜZERİNDE CİHAZ VE MALZEMELERLE KARŞILAŞTIRILDIĞINDA HAKSIZ REKABETE YOL AÇMAKTADIR.

90 REKABET KURULU REKABET KURUMUNUN BU KONUDA HASSAS DAVRANMASI VE GEREK SAĞLIK KURUMLARINI UCUZ OLMASI NEDENİYLE BU MALLARI KULLANMAK ZORUNLULUĞUNDAN KURTARMASI, GEREKSE FİRMALARIN EŞİT REKABET KOŞULLARINDA YARIŞABİLMESİ İÇİN GEREKLİ DÜZENLEMELERİ UYGULAMAYA KOYMASI ELZEMDİR. FİRMALARIMIZIN BU YÖNDE KENDİLERİNİ GELİŞTİRMELERİ ADINA SAĞLIK BAKANLIĞI VE KAMU İHALE KURUMU İLE BİRLİKTE DERNEKLERİMİZ ARACILIĞIYLA EĞİTİM PROGRAMLARI UYGULANMALIDIR.

91 ÖZETLE KURUMLAR ARASI İŞBİRLİĞİ KAMU KURUMLARI ARASI:
ÖZELLİKLE MEVZUAT VE UYGULAMA BİRLİĞİ SAĞLANMASI KAMU KURUMLARI – SEKTÖR ÖRGÜTLERİ: SORUNLARIN ÇÖZÜMLENMESİ VE SİSTEMİN SAĞLIKLI İŞLEMESİNİN SAĞLANMASI

92 ÖZETLE YURT İÇİ ÜRETİMİN ARTIRILMASI DESTEKLER
ÜRETİM VE SATIŞ SÜREÇLERİNDE YURT İÇİ ÜRETİMİ DESTEK MEKANİZMALARI OLUŞTURULMASI AR-GE ÇALIŞMALARI ÜNİVERSİTE – SANAYİİ İŞBİRLİĞİ FİNANSMAN KOLAYLIKLARI SAĞLANMASI TEKNOKENT PROJELERİ

93 ÖZETLE GÜÇLÜ SEKTÖR ÖRGÜTLENMESİ ZORUNLU DERNEK ÜYELİĞİ
FİRMA RUHSATLANDIRMA VE DENETLEME YETKİSİ VERİLMES SEKTÖRE ELEMAN YETİŞTİRME VE BELGELENDİRME YETKİSİ VERİLMESİ

94 ÖZETLE SİSTEMİN KURALLARA UYGUN İŞLETİLMESİ
MEVZUAT VE KURALLARA UYGUN HAREKET EDİLMESİ ÖDEME SIKINTILARININ ORTADAN KALDIRILMASI ÜLKEMİZİ ve SAĞLIK SİSTEMİMİZİ, KAMU ÖZEL SEKTÖR İŞBİRLİĞİ İÇİNDE BUGÜNDEN DAHA İLERİLERE GÖTÜRECEKTİR.

95 İLGİNİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM
KEMAL YAZ


"3.ULUSAL SAĞLIK KURULTAYI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları