Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Petrol Sektöründe Tehlikeli Madde Taşımacılığı ve “ADR” Uyum Süreci

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Petrol Sektöründe Tehlikeli Madde Taşımacılığı ve “ADR” Uyum Süreci"— Sunum transkripti:

1 Petrol Sektöründe Tehlikeli Madde Taşımacılığı ve “ADR” Uyum Süreci
20 Mart 2008 Tehlikeli Madde ve Taşımacılığı Zirvesi İstanbul

2 PETDER ÜYELERİ FAALİYET ALANLARI : AKARYAKIT ÜRÜNLERİ,
(Beyaz ve Siyah Ürünler) LPG ÜRÜNLERİ, (Tüplü, dökme, otogaz) MADENİ YAĞLAR, (atık yağların bertarafı) HAVACILIK YAKITLARI DENİZCİLİK YAKITLARI Altınbaş Petrol ve Ticaret A.Ş. MOBIL Oil Türk A.Ş. Belgin Madeni Yağlar PETROL OFİSİ A.Ş. Shell & Turcas Petrol A.Ş. BP Petrolleri A.Ş. The SHELL Company of TURKEY Ltd. BP Gaz A.Ş. DELTA Akaryakıt Tic.A.Ş. TOTAL Oil Türkiye A.Ş. ERK Petrol Yatırımları A.Ş. TURCAS Petrol A.Ş.

3 Petrol sektörü ve tehlikeli madde taşımacılığı,
Sunuş Petrol sektörü ve tehlikeli madde taşımacılığı, ADR uyum süreci ve planlama unsurları Petrol sektörünün mevcut Yönetmelik ve ADR uyum süreci için önerileri

4 ADR kapsamına girecek olan akaryakıt ve LPG :
Tüketilen Akaryakıt+ LPG + LNG ≈ 22 milyon ton / yıl Karayolu ile taşınan Akaryakıt + LPG + LNG ≥ 25 milyon ton / yıl PETDER Üyelerinin Faaliyette Bulunduğu Akaryakıt, LPG, Madeni Yağ, Sektörlerinin Yıllık Parasal Büyüklüğü : 62 Milyar YTL ‘nin Üzerindedir.

5 Türkiye petrol ürünleri ikmal alt yapısı :
4 Rafineri, 83 Lisanslı Akaryakıt Depolama Tesisi, 82 LPG Depolama Tesisi,

6 Türkiye’de ADR kapsamına giren tehlikeli madde taşımacılığı :
Akaryakıt (≥ 17 milyon ton) 46 Dağıtım firması, 3 ihrakiye, 57 serbest tüketici, istasyonlu bayi, Yaklaşık kara tankeri, Yaklaşık sürücü LPG, LNG (≥ 3,5 milyon ton) 61 dağıtım şirketi, otogaz bayisi, Yaklaşık dökme/otogaz taşıma aracı, tahmini tüp taşıma aracı,

7 Petrol sektörünün ADR uyum süreci ve önemi :
ADR ne gerektiriyor ? Tüm tehlikeli madde taşıyan araçların ve ekipmanların sertifikasyonu, Tüm tehlikeli madde taşıyan araç sürücülerinin ADR sertifikasyonu, Tüm tehlikeli madde taşımasında uygulanacak kurallar – süreçte yer alan tüm aktörlerin sorumlulukları, ADR kapsamına giren petrol endüstrisi ürünleri : Akaryakıtlar; benzinler, motorinler, gazyağı, havacılık yakıtları, (3. sınıf; yanıcı sıvılar) LPG, LNG (2. sınıf; gazlar) Diğer tehlikeli kimyasallar (yakıt katkıları, biyoyakıtlar)

8 Petrol sektörünün ADR uyum süreci ve önemi :
ADR kapsamında yer alan aktörler ve faaliyetler : Araç ve ekipman üreticileri, Petrol endüstrisinde faaliyet gösteren kişi ve kuruluşlar ; Depolama lisansı sahipleri (gönderen, yükleyen, teslim alan), Dağıtıcı lisansı sahipleri, (gönderen, yükleyen, taşıtan, teslim alan), Bayilik lisansı sahipleri (istasyonlu, istasyonsuz, tüplü), Serbest kullanıcı lisansı sahipleri, (taşıtan, teslim alan), Taşımacılık lisansı sahipleri, (araç sahibi, taşıyan) Sürücüler, Eğitim ve sertifikasyon kurumları ve denetim faaliyetleri,

9 Petrol sektörünün ADR uyum süreci :
ADR uyum süreci; üretim, eğitim, yönetim, denetim boyutlarını içeren entegre bir “PROGRAM YÖNETİMİ” ni gerektirecektir. Kamunun düzenleyici ve denetleyici fonksiyonlarının süreç yönetimi, Özel sektör kuruluşlarının ADR’ye uygun araç ve ekipman yatırımları finansmanı, eğitim, sertifikasyon ve yönetim süreçlerinin entegrasyonu, Eğitim ve sertifikasyon kuruluşlarının oluşarak rekabetçi ve yetkin bir eğitim/sertifikasyon sürecinin gerçekleştirilmesi, İlgili kurum ve kuruluşların bu “PROGRAM” içerisinde eşgüdümünün sağlanması.

10 ADR’ye paralel uygulama örnekleri :
PETDER üyesi şirketlerin ADR’ye paralel Sağlık Emniyet Çevre ve Güvenlik (SEÇ-G) uygulamaları, Şirket taşımacılık işlemlerinde uygulanan yöntemler : 650 araç ile 1500 istasyona şirket taşımacılığı ile yapılan ürün ikmali üstün SEÇ-G kurallarına uygun ve ADR geçiş sürecine uyum için önemli bir avantajdır. Filolara yeni eklenen araçların ADR’li olmasına öncelik verilmektedir. Mevcut araçlar teknik vasıfları itibarı ile ADR kalitesinde ve yeterliliğindedir. Eğitimler ADR seviyesinde verilmektedir, PETDER üyelerinin yönetim taahhütleri ADR’nin temel yapısına uygundur. 2006 ve 2007 yılında toplam 110 milyon kilometre tehlikeli madde taşınmasında can kayıplı trafik kazası sayısı sıfırdır.

11 ADR sertifikasyonlu uygulamalar :

12 ADR sertifikasyonlu uygulamalar :

13 ADR sertifikasyonlu uygulamalar :

14 ADR sertifikasyonlu uygulamalar :

15 ADR sertifikasyonlu uygulamalar :

16 ADR sertifikasyonlu uygulamalar :

17 ADR sertifikasyonlu uygulamalar :

18 ADR sertifikasyonlu uygulamalar :

19 ADR sertifikasyonlu uygulamalar :

20 ADR sertifikasyonlu uygulamalar :

21 Sonuç : ADR uyumu, önemli endüstri kollarının bir program bütünü içerisinde planlanması gereken bir süreçtir. Tam uyum, üretim, yönetim ve eğitim faaliyetlerinde altyapı için süre ve finansman gerektirmektedir. Uyum sürecinde mevcut araç ve ekipman parkının ekonomik ve verimli yönetimi son derece önemlidir. Petrol endüstrisi, ADR sürecinin sağlık, emniyet ve çevre güvenliği açısından sektöre ve ülkeye önemli ve olumlu katkılar sağlayacağı inancındadır. Petrol endüstrisinin kurumsal işletmeleri bu süreci etkin ve başarı ile uygulayabilecek teknik, eğitim ve yönetim kapasitesine sahiptir.

22 Yönetmelik üzerinde yorum ve beklentiler :
Güzergah / Taşıma Yolları / Park Alanları Tehlikeli madde taşıyan araçlar meskun mahalde izin alınmamış yerlerde park edemezler. Metropol şehirler için akaryakıt/LPG ikmal sorunları yaşanabilir. Tünel sınırlama kodları, Tüneller ile ilgili kodlamaların belirlenmesi gerekli, Tehlikeli madde taşıyan araçların tanklarının her taşımadan sonra temizlenmesi, Uyum sürecine ilişkin açıklık beklentileri: Araç / Ekipman / Personel açısından uyum sürecinin planlanması, Eğitim ve sertifikasyon,

23 Teşekkür ederiz.


"Petrol Sektöründe Tehlikeli Madde Taşımacılığı ve “ADR” Uyum Süreci" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları