Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SİEMENS.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SİEMENS."— Sunum transkripti:

1 SİEMENS

2 Siemens&Halske Telgraf Yapım Şirketi 1847'de, Werner Siemens (1888'den itibaren Werner von Siemens) ve Johann Georg Halske tarafından Berlin'de kuruldu. Werner von Siemens'in kardeşi olan Sir William Siemens 1850'de Siemens&Halske'nin Londra bayiliğini aldı. Siemens AG, Avrupa'nın en büyük teknoloji holdingidir. Şirketin yönetimi Almanya'nın Berlin ve Münih kentlerindedir. Holding uluslararası alanda üç ana sektörde faaliyet göstermektedir: endüstri, enerji, ve sağlık. Tüm dünya çapında, Siemens ve alt firmaları 190 ülkede tahmini olarak kişi çalıştırmaktadır ve 2006 mali yılı satışları Milyar €'yu bulmuştur. Siemens AG hisseleri Frankfurt ve 2001 yılından beri New York borsalarında işlem görmektedir. Türkiye'de Siemens Türkiye tarafından temsil edilmektedir. Bu birimin başında Hüseyin Gelis yer almaktadır.

3 Ernst Werner von Siemens
Werner Siemens, Hannover yakınlarındaki Lenthe'de doğdu. Ailesi kiralık çiftçi idi ve 14 çocuklu ailenin dördüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. Siemens eğitimini tamamlamadan okulu terk etti. Fakat okulu terk ettikten sonra orduya mühendis olarak yetiştirilmek için katıldı. Burada Mors alfabesini öğrendi ve gelişimine destek oldu. Ordudan ayrıldıktan sonra 1 Kasım 1847 tarihinde Telegraphen-Bauanstalt von Siemens & Halske adlı kendi şirketini kurdu. Şirketi uluslararası alanda çalışmalara başladı. Bir kardeşini İngiltere'ye (Carl Wilhelm Siemens), diğerini ise St.Petersburg'a (Carl Heinrich von Siemens) firma temsilcisi olarak yolladı yılında emekli oldu ve 1892 yılında öldü.

4 Atölyeden küresel kimliğe(1847-1918)
Siemens & Halske Telgraf Yapım Şirketi Berlin'de kuruldu. Werner von Siemens ( , "von" ünvanını 1888'den itibaren taşımaya başladı), 1847'de Johann Georg Halske ile birlikte, Siemens & Halske Telgraf Yapım Şirketi'ni Berlin'de kurdu. 1848 Avrupa'da, Berlin - Frankfurt/M'de ilk elektrikli uzun-mesafe telgraf hattının yapımı gerçekleşti. 1850 Wilhelm Siemens, Siemens & Halske'nin Londra bayiliğini aldı. Sir William Siemens ( ), Werner von Siemens'in kardeşlerinden biriydi. Yıllarca Siemens'in Londra'daki iştirakini yönetti. Nisan 1883'te Kraliçe Victoria'dan şövalyelik ünvanı aldı. 1853 Rus devletinin (1855'te tamamlanan) telgraf ağının yapımına başlandı.

5 1855 Siemens & Halske'nin Rusya iştiraki kuruldu. 1856 Werner Siemens H-armatürünü keşfetti. 1858 Siemens'te "envanter ikramiyeleri"nin dağıtımına başlandı. 1863 İlk Siemens telgraf şebekesi Londra Woolwich'te kuruldu. 1866 Werner Siemens dinamo-elektrik ilkesini buldu. Dinamo makinesi, Werner von Siemens tarafından 1866'da icat edildi. Dinamo ile birlikte büyük miktarlarda elektrik enerjisinin ekonomik olarak elde edilebildiği bir çağ başladı. 1870 Hint-Avrupa telgraf hattının Londra'dan Kalküta'ya kadar kurulmasına resmen başlanması. 1872 Siemens çalışanları için emeklilik fonu kuruldu.

6 1874 İrlanda'dan A.B.D.'ye atlantik ötesi telgraf kablosu döşendi. Siemens kablo gemisi "Faraday" (c. 5,000 GRT) Siemens kardeşlerin tasarım şartnamesine bağlı olarak William Froude tarafından 1873/1874'te inşa edildi. 1884'de bu gemi 6 atlantik ötesi telgraf kablosu döşedi. 1878 Diferansiyel ark lambası üretime hazırlandı. 1879 Berlin Ticaret Fuarı'nda ilk elektrikli demiryolunun tanıtımı yapıldı. 1881 Dünyanın ilk elektrikli tramvay hattı Siemens tarafından 1881'de Berlin yakınlarındaki Lichterfelde döşendi. 1890 Werner von Siemens, Şirketi kardeşi Carl ve oğulları Arnold ile Wilhelm'e bıraktı. 1891 Günlük 8,5 saat mesai uygulamasına başlandı (haftada 50 saat). 1896 Avrupa'nın ilk yeraltı demiryolu Budapeşte'de açıldı. 1897 Siemens & Halske, Aktiengesellschaft (hisselerini halka açan şirket) oldu. 1897'de halka açılan Siemens & Halske AG'nin ilk hisse senetleri satışa çıktı.

7 1903 Siemens-Schuckertwerke GmbH'nin kurulması. 1905 Tantalum lambasının seri üretimine geçildi. 1905'te ilk pratik akkor filamanlı lamba olan "tantalum lambası" için reklam hazırlandı. 1908 Siemens-Schuckertwerke, Protos Automobile GmbH'yi aldı. Elektrikle çalışan araba 1905'lerde Siemens-Schuckertwerke tarafından imal edildi. 1918 Birinci Dünya Savaşı'ndan kaynaklanan zararlar şirketin kaynaklarının yaklaşık beşte ikisine eşitti.

8 İlk renkli ekranlı telefon yılında üstün Alman teknolojisine sahip Siemens dünyanın ilk renkli ekranlı telefonunu tanıttı: Siemens S10. Ekran kalitesi çok iyi olmasa da diğer telefonlara göre değişik renklerde menüye sahip olması telefonun farkını ortaya koyuyordu. Fakat tasarım konusunda hâlâ beklenen seviyede değildi telefonlar. Ayrıca pil konusunda da ciddi derecede sıkıntılar mevcuttu.

9 Siemens, geleceğin teknolojilerine ışık tutmayı sürdürüyor ve yeni bir Ar-Ge merkezini de Gebze’de kuruyor. Siemens’in yüksek çevre standartlarına uyumlu ve Türkiye’nin ilk Leed Gold sertifikalı binasında faaliyet gösterecek olan SIEMENS AŞ Gebze Ar-Ge Merkezi, temel olarak üç ana sektörde, yazılım ve donanım geliştirme, ürün tasarımı ve ürün geliştirme konularında araştırma ve geliştirme faaliyetleri gerçekleştirecek. Geleceğin modern dünyasının enerji yönetim ve dağıtım sistemleriyle endüstriyel otomasyon alanlarında çalışacak olan Ar-Ge merkezi, aynı zamanda “Akıllı Şebekeler” konusunda da araştırmalar ve ürün geliştirme çalışmaları gerçekleştirecek. Bu alanda dünyadaki sayılı Ar-Ge merkezlerinden bir tanesi olacak yapılanma ile Türkiye’de geliştirilen ürün çeşitliliğinin artırılması ve bu ürünlerin tüm dünyaya sunulması hedefleniyor.

10 Yeni Ar-Ge Merkezi’nde, ilk etapta ağırlıklı Enerji ve Endüstri Otomasyon ürünlerinin ve uygulamalarının geliştirilmesi planlanıyor. Siemens’in Almanya, ABD ve Brezilya’daki Ar-Ge merkezleriyle birlikte çalışacak olan birimde; elektrik, elektronik ve yazılım geliştirme alanlarında deneyimli yaklaşık 60 kişilik uzman ekip çalışacak. Bu sayı orta vadede 100 kişiye ulaşacak. Ar-Ge Merkezi’nde ekip üyelerinin geliştireceği ürün, uygulama ve çözümler, Siemens’in faaliyet gösterdiği 190’a yakın ülkede kullanılabilecek.

11 Her gün 40 buluş Siemens Türkiye CEO Hüseyin Gelis, ''Siemens cirosunun yüzde 5'ini Ar-Ge yatırımlarına ayırıyor. Şirketimizin global olarak 30 bin Ar-Ge çalışanı, yaklaşık 4 milyar avroluk bütçeyle her gün 40 buluşa imza atıyor'' dedi. Siemens'in 1847'de Berlin'de yalnızca 4'ü mühendis, 20 personelle faaliyete başladığını anımsatan Gelis, o yıllarda Ar-Ge kelimesinin dahi kullanılmadığını kaydetti. Gelis, 20. yüzyılın başında mühendis sayısının binin üzerine çıktığına işaret ederek, bu sayede dünyada ve Türkiye'de ilk olarak telgraf, röntgen, aydınlatma projesi gibi önemli faaliyetlerin hayata geçtiğini anlattı. ''O yıllarda Almanya'da ve komşu ülkelerde Siemens'in çok büyük yatırımları ve merkezleri vardı'' diyen Gelis, ''Fakat, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra Siemens her şeyini kaybetmişti. Geride yalnızca insanlar, personel, mühendislik kabiliyetimiz ve yenilikçi ruhumuz kalmıştı. Yenilikçi ruh ile şirketimiz kurulduğu günden beri zamanın farklı ihtiyaçlarına çözüm getirdi. Bugün de çözüm üretmeye devam etmekteyiz. Siemens cirosunun yüzde 5'ini Ar-Ge yatırımlarına ayırıyor. Şirketimizin global olarak 30 bin Ar-Ge çalışanı, yaklaşık 4 milyar avroluk bütçeyle her gün 40 buluşa imza atıyor'' açıklamasını yaptı.

12 Ar-Ge bütçesinin neredeyse 1 milyar dolarının yeşil teknolojiler geliştirmek için kullanıldığını kaydeden Gelis, şöyle devam etti: ''2009 yılında, kriz yılında Siemens Türkiye olarak Gebze'ye bu büyük yatırımı yaptık ve Türkiye'ye ilk 'Leed Gold' (Yeşil Bina) sertifikasını getirdik. Bu fabrika Avrupa'nın en modern enerji fabrikalarından birisidir yılında Siemens Türkiye'de 20 Ar-Ge personeli çalışıyordu. Bugün bu açılışla birlikte 60, orta vadede de 100 Ar-Ge personeliyle endüstriyel otomasyon, enerji otomasyonu, orta gerilim enerji iletim ve dağıtım sektörüne hizmet verilecek. Bugün Türkiye'de bir fidan ektik. Hükümetimizin de desteğiyle buna benzer çok fidan ekiliyor. Hükümetlerin desteklediği bu tür girişimciler, yapılan iş birlikleri, ilerleyen yıllarda ülkelerin yararına güzel kazanımlarla sonuçlanıyor. Çin'de, Hindistan'da yaşanan gelişmeler böyle adımlarla başlamıştır. Aynısı neden Türkiye için olmasın? Ülkemizin bunun için arzusu, cesareti, en önemlisi de bu konuda yeteneği ve insan kaynağı var......

13 AR-GE Eğitim, Bilim ve teknolojinin gelişmesini sağlayacak yeni bilgileri elde etmek veya mevcut bilgilerle yeni malzeme, ürün ve araçlar üretmek, bilgiye dayalı sistematik olarak yeni projeler üretebilmek, süreç ve hizmetler oluşturmak veya mevcut olanları geliştirmek amacı ile yapılan düzenli çalışmalar olarak tanımlanmaktadır. CEO İcra kurulu başkanı demektir.

14 SON


"SİEMENS." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları