Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Kurucusu Selahattin Öztahtacı

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Kurucusu Selahattin Öztahtacı"— Sunum transkripti:

1

2 Kurucusu Selahattin Öztahtacı
Türkiye Selahattin Öztahtacı'yı makarna kralı olarak tanıdı. O Gaziantep'te ilk makarna fabrikasını kuran insandı. Küçüklüğümden hatırlarım TRT televizyonunda Oba Makarna’nın reklamlarını izlerdim. O Gaziantep'te TV’ye ilk reklam veren sanayici idi. Her zaman yarınları görerek yaşadı. Makarna sektörüne yatırım yapmak isteyenlere ağabeylik yaptı. Onun önderliğinde Gaziantep bugün Türkiye'de makarna üretiminin yüzde 40’ını tek başına gerçekleştiriyor. Makarna'da ihracatı başlatan ve ABD’ye ilk makarna ihracatı gerçekleştiren isimdir. Hatta ABD’deki tüketici derneklerinin “Türk malı kaliteli değil” diyerek Oba Makarna’yı raflarda toplatmak istemeleri sonrasında ABD’de verdiği hukuk mücadelesini kazanıp ihracatını sürdüren isimdir. 1993 yılında Gaziantep gıda sektöründeki efsane sanayicisini kaybetti. Vefat ettiğinde 60 yaşındaydı. Selahattin Öztahtacı'nın vefatı sonrasında Oba Makarna toparlanamadı. Bugün Oba Makarna'nın sahibi Gaziantepli başka bir sanayici… Yaşadığı sürece Türk ekonomisine ve Gaziantep'e büyük katkıları oldu.

3 OBA’yı alıp canlandırdı ABD askerini doyuruyor
GAZİANTEP’te 30 yıldır müşterisi olduğu Oba Makarna’yı satın alarak patronu olan Musa Özgüçlü, şirketi tekrar dünya çapında marka yapacak yatırımlara hız verdi. Üç vardiya halinde çalışmaya başlayan fabrikadan Irak’a yapılan satışların büyük kısmını ABD askerleri tüketiyor. Oba Makarna Yönetim Kurulu Başkanı Musa Özgüçlü, 1966’da kurulan Oba Makarna’nın 3 yıldır üretime ara verdiğini hatırlatarak, geçen yıl şirket hisselerinin yüzde 77’sini ve bu yıl da kalan hisseleri satın aldığını söyledi. Gaziantep’in ilk markası Oba Makarna’yı Türkiye’de ve dünyada hak ettiği yere getireceklerini vurgulayan Özgüçlü şunları söyledi: "Oba’nın 30 yıllık müşterisiydim. Şimdi şirketin sahibi konumundayım. Üretime ara vermeden önce Oba Makarna’nın iç piyasada yüzde 15 gibi çok ciddi payı vardı. Dünya devi bir markaydı. Bir zamanların çocukları Oba makarnası ile büyüdü. Türkiye’ye ve dünyaya mal olmuş, 40 yıllık bir markanın atıl vaziyette durmasına gönlüm razı olmadı."

4 MOĞOLİSTAN’A İLK İHRACAT
Buğday, irmik ve makarna fabrikalarının bulunduğu entegre tesislerde günlük 100 ton makarna ve 150 ton irmik kapasitesiyle üretim yaptıklarını belirten Özgüçlü, işçilerin 24 saat boyunca 3 vardiya çalıştığına dikkati çekti. Üretimin yüzde 50’sini iç piyasaya, yüzde 50’sini de 15 ülkeye ihracat yaparak değerlendirdiklerini ifade eden Özgüçlü şöyle devam etti: "Asya ülkelerine giriyoruz. Moğolistan’a ilk makarna ihracatını biz yaptık. Irak’ta ise ürünümüzün büyük bölümü Bağdat’ta Amerikan askerlerine gidiyor. Irak’ta distribütörlük de vereceğiz. Lübnan’da çok tanınıyoruz. Amerika’ya ihracat için de çalışmalarımız sürüyor sonunda 5 milyon dolar ihracat yapmış olacağız." Musa Özgüçlü, Oba Makarna’da kapasiteyi ikiye katlamak için 8-10 milyon euroluk bir yatırım yapacaklarını belirterek, "Ayrıca günlük 200 ton kapasiteli un fabrikamızı henüz devreye almadık. 2007’de paket unla piyasaya gireceğiz" dedi.

5 İHRACAT PATLAMASI  Gaziantep’in önemli aileleri arasında yer alan Özgüçlü Ailesi, 2005 yılında Gaziantep’in yarattığı en önemli markalardan biri olan Oba Makarna’yı satın aldı. Gruba liderlik eden Musa Özgüçlü, Oba Makarna’da son 7 yılda bir dönüşüm yarattı. Oba Makarna, 2011’de Anadolu’da ihracatını en çok artıran şirket oldu. 236,8 milyon TL ciroya ulaşan şirket, ihracatını yüzde 51,45 artırarak 69 milyon TL’ye çıkardı.

6 Yönetim Kurulu Başkanı Musa Özgüçlü
OBA MAKARNA Yönetim Kurulu Başkanı Musa Özgüçlü CEO Alpaslan ÖZGÜÇLÜ

7 1966 yılında Gaziantep’te kurulan OBA Makarna Türkiye’nin makarna sektöründe her zaman öncü bir firma olmuştur.2005 Yılında ÖZGÜÇLÜ AİLESİ  tarafından satın alınan Marka ve Fabrika yapılan yatırımların ardından 2010 yılında  Gaziantep  4.Organize sanayi bölgesinde   M’2 Açık alan 50,000.m’2 kapalı alanda kurulu modern tesislerinde yüksek üretim kapasitesiyle dünya standartlarında üretim yapmaktadır.  OBA   2010 ve 2012 yılları arasında yaptığı Euro yatırımın ardından Üretim ve satış kapasitesi olarak  Türkiye’nin 1.si  Dünya’nın 2.si olarak sektörün en büyük firması olmuştur. Üretimin % 75’i ihracat %25’i iç piyasa  satışı olarak gerçekleşmektedir. Firmamızın 86’ya yakın ülkeye ihracatı vardır, ağırlıklı olarak Afrika,Ortadoğu,Uzakdoğu ve Avrupa ülkeleri. Oba makarna ülkemizde 391 kişiye istihdam alanı yaratmış büyük bir üretici firmasıdır. Güney Amerika,ve Uzakdoğu pazarında iş geliştirme hedeflerimiz arasında yer almaktadır. En son teknolojisi ve yüksek kalitesi ile OBA her türlü bireysel tüketim ve endüstriyel  ihtiyacı karşılayabilecek alt yapıya, kapasiteye ve teknik olanaklara sahiptir. 

8 Vizyonumuz: Türkiye’nin İhracatta Lider yurtiçinde en büyük 3 firması arasında olmaktır. 
Misyonumuz: Gıda üretiminde Tüketiciye en kaliteli  ürünü sunan ,yeniliklere açık,verimli, istikrarlı ve karlı büyüyen bir gıda şirketi olmaktır.

9 OBA MAKARNA ÜRÜN ÇEŞİTLERİ

10 Makarna İhracatı 1996 – 1997 yıllarında ihracatta ikinci sırada yer alan Türkiye, 2000 yılında 22. sıraya gerilemiş, pazar payı ise %0,5 olmuştur. Oba Makarna 2003 yılında başlayan, 2004 yılında devam eden ve 2005 yılında gerçekleştirdiği ihracat artışı sonucu Türkiye tekrar ikinci sıradaki yerine ulaşmıştır. İtalyan makarna piyasasında birçok firma faaliyet göstermektedir. Barilla, piyasanın 1/3’üne sahipken, De Cecco, Agnesi, Divella, Voiello, La Molisa gibi rakiplerinin her birinin pazar payı %6’nın altındadır. Ancak bazı bölgelerde yerel firmalar piyasanın büyük kısmına sahiptir. Perakendecilerin sahip olduğu kendilerine ait markaların payı %11’e ulaşmıştır.

11 Makarna İhracatımızın Arttığı Ülkeler

12 OBA MAKARNA İHRACATINI EN ÇOK ARTIRAN 5 ŞİRKET 1. Oba Makarnacılık Sanayi (Gaziantep) 2. Yeşilyurt Demir Çelik Endüstrisi (Samsun) 3. Elita Gıda (Adana) 4. Ritaş Kimya ve Tekstil Sanayi (Gaziantep) 5. Yolbulan Metal Sanayi (Hayat) CİROSUNU EN ÇOK ARTIRAN 5 ŞİRKET 1. Elita Gıda (Adana) 2. Oba Makarnacılık Sanayi (Gaziantep) 3. Lidersan Sağlık ve Gıda Ürünleri (Gaziantep) 4. Nadir Tekstil (Gaziantep) 5. Sayınlar Gıda Maddeleri (Gaziantep)

13 OBA MAKARNA Günde 700 ton üretim yapan şirket serüvenine Pazar içerisinde lider olmayı amaçlayarak başladı. Şirketimiz makarna ve irmik üretimiyle ihracatını yapmaktadır. 2013/9 aylık dönemde ton makarna üretimi gerçekleştirmiş ve bu miktarın tonluk kısmı yani yaklaşık %88’ini ihraç etmiştir. Mevcut pazarımız Afrika ile Ortadoğu ülkeleridir.

14 Türkiye deki Makarna Fabrikaları ve üretim kapasiteleri

15 Türkiye de makarna tüketiminin arzu edilen seviyeye gelememesi
Sos kültürünün Türk mutfağında yerleşik olmaması Makarna pişirilmesi konusunda halkın yeterince bilgi sahibi olmaması Üretimde çeşitliliğin yeni başlamış olması Makarnanın besleyici değerinin yeterince anlatılamamış olması gibi nedenler etkili olmaktadır. Günlük karbonhidrat ihtiyacını ekmekten karşılayan Türk halkı, makarnayı gerek bulgur ve gerekse pirinç pilavında olduğu gibi ana yemek kabul etmemiştir. Ancak son yıllarda hızlı nüfus artışı, makarnanın ekonomik olması, pazarlama ve ulaşım olanaklarının artması, hızlı kentleşme sonucunda çalışan kadınların hazır gıdaları tercih etmelerinin makarna tüketimini arttıracağı beklenilmektedir.

16 Dünya Marka Ticaretini Etkileyen Faktörler
 Rekabet, tüketici tercihleri ve teknolojinin küreselleşmesi Hem sanayiler hem de müşteriler arası koordinasyon Bölgesel birleşmelerin (AB, NAFTA, MERCOSUR) payının ticarette artması Gelişmiş ve yeni gelişmekte olan ekonomilerdeki beklenen büyüme Sürdürülebilir büyüme ve bunun çevre üzerindeki etkileri Küreselleşmeye karşı ortaya çıkan gelir, kültür, sağlık, beslenme ve din konularındaki farklılıklar Tüketicilerin sağlık ve lezzet tercihlerini çok zor değiştirmeleri Dışarıda yeme eğilimi ve gıda hizmet sektöründeki fırsatlar Internet ve e-ticaret

17 Ülkemizde Makarna Ülkemizde üretilen makarnalık buğday hem yetersiz hem de kalite yönünden istenilen seviyede değildir. Kalitenin düşük olmasının temel nedenleri, yüksek verimli, soğuğa ve hastalıklara dayanıklı çeşitlerin ıslahının yeterince yapılmaması, kalitesiz çeşitlerin üretimden kaldırılmaması, buğday tohumluk üretimine gereken önemin verilmemesi ve dolayısıyla üreticilerin tohumluklarını periyodik olarak değiştirmemeleridir. Ayrıca, ülkemizde kaliteli makarnalık buğdayın ekim alanı ve ne miktarda üretim yapılacağına dair politikanın olmaması, sadece alım garantisi ile destekleme alımının yapılması ve sanayicinin ihtiyacını karşılamak amacıyla makarnalık buğday üretimini artıracak, teşvik edecek önlemleri içeren politikanın olmaması kaliteli makarnalık buğday üretiminde karşılaşılan sorunları oluşturmaktadır.

18 ÖDÜLLER Ekonomist Dergisi "Anadolu Kaplanları En Büyük 500 Sanayi Şirketi" Ödülü | Firmamız; 17 Ocak 2013 tarihinde  Ekonomist Dergisi tarafından İstanbul’da 9.kez düzenlenen "Anadolu Kaplanları En Büyük 500 Sanayi Şirketi" ödül töreninde ihracatını en fazla arttıran şirket kategorisinde 1.lik, cirosunu en fazla arttıran şirket kategorisinde 2. olarak toplam 2 ödül almıştır. Törene Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn; Nihat ERGÜN, Turkcell Genel Müdürü Süreyya CİLİV, TEB Genel Müdürü Varol CİVİL, Capital ve Ekonomist Dergileri Yayın Direktörü Sn; M.Rauf Ateş’te katılmışlardır. OBA Ailesi olarak bu tür başarı ödüllerinin artarak devam edeceğine inanıyoruz.

19 ÖDÜLLER Oba'nın Yıldızları | 2013-06-03
OBA    Mayıs ayında OBA’nın Yıldızları Bayi toplantısını düzenledi. Türkiye’deki Tüm bayilerin davet edildiği toplantıda Fabrika gezisinin yanısıra  vizyon ve hedeflerinin paylaşıldığı toplantıda Bayilere sadakatlerinden dolayı plaket ve ödül töreni eşliğinde teşekkür edildi.

20 Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) tarafından düzenlenen 2013 Yılı İhracat Şampiyonları ödül töreninde aldığı iki ayrı ödülle törene damgasını vuran Oba Makarna ve İpek Yem’e üçüncü ödül İstanbul Swissotel’de düzenlenen Anadolu Kaplanları ödül töreninde geldi. Oba Makarna geçtiğimiz günlerde Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri tarafından düzenlenen 2013 Yılı İhracat Rekortmenleri ödül töreninde iki ödül alarak törene en çok ödül alan firmalar kategorisinde damgasını vurmuştu. Törende Oba Makarnanın ödülünü Genel Müdür Alparslan Özgüçlü, İpek Yem ve Gıda’nın ödülünü ise Yönetim Kurulu Başkanı Musa Özgüçlü, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Aile ve Sosyal Politikalar Eski Bakanı ve Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, GAİB Başkanı Abdülkadir Çıkmaz, Güneydoğu Halı İhracatçılar Birliği Başkanı Selahattin Kaplan, Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Şahin Batallı ve Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Sami Konukoğlu’ndan almışlardı.

21 OBA, Türkiye'nin 1'inci dünyanın 2'nci makarna üreticisi
Konuşmasında OBA Makarna’nın büyüme süreci hakkında katılımcılara bilgi veren Özgüçlü, “Bu anlamlı günde başarıya giden yolu kısaca özetlemek gerekirse” diyerek başladığı sözlerini şöyle sürdürdü: “1966 yılında kurulan OBA, 2011 yılında 50 milyon avro yatırımla 110 bin metrekare alana kurulan yeni tesislerimiz ile ülkemizin en büyük üretim ve satış kapasitesine sahip en genç fabrikasıdır. OBA Makarna bugün itibarıyla üretim ve satış kapasitesi olarak Türkiye’nin 1. ve dünyanın 2. makarna üreticisidir. Ülkemizin toplam makarna ihracatının yüzde 20’sini biz yapıyoruz. Yani ihraç edilen her 5 paket makarnanın 1 paketi OBA’dır.”  OBA Makarna’nın yalnız makarna değil irmik ihracatında da önemli bir paya sahip olduğunu kaydeden Özgüçlü, “Ülkemizin irmik ihracatının yüzde 50’sini yine biz yapıyoruz. Yani her 2 kilogram irmiğin 1 kilogramını OBA ihraç etmektedir. İhracattaki başarıda kaliteli üretimimiz, kaliteli hizmet ve istikrar en önemli etkenlerdendir” dedi.

22 Türk makarnacıları İtalya’nın koltuğunu sallıyor
Türk makarnacıları İtalya’nın koltuğunu sallıyor. Başarı grafiğini yükselten Türk makarnacıları, ihracatta dünya birincisi olan İtalya’nın koltuğunu sallıyor. Dünya makarna ihracatında İtalya’dan sonra ikinсi sırada olan Türkiye, bu yıl dış sаtımdа iуi bir performans göstеriyor. Sektör 2010 уılının 9 ayında 128 ülkeye 221 bin ton ihracat уaptı, 2009′un yıllık rakamını aştı. Dünyаnın bеlli başlı makarna üreticilerinden biriyiz. İhraсatı kendimize strаtejik hedef olarak koyduk. İhracatta geldiğimiz nokta entereѕan; 9 aуlık rakamımız gеçеn yılı aştı. Geçen уılki rakamımız 217 bin tondu, 9 aylık rakamımız 221 bin tоn. Türkiye’deki toplam tüketimin yüzde 50’si kadar ihrаcаt уapan noktaуa geldik yılında 300 bin tonluk hedefimiz vardı, о hedefimize doğru gidiуoruz.

23 OBA Makarna Lezzeti Denizaşırı Damaklarda
2013’te ürettiğinin yüzde 88’ini ihraç eden OBA Makarna, 2015’te dünya birincisi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. OBA Makarna Yönetim Kurulu Başkanı M.Musa ÖZGÜÇLÜ; “Şirketimiz yola çıkarken pazarda lider olmayı ve OBA MAKARNA markasını tüm dünyaya duyurmayı hedef seçmiştir. Bu amaçla yürüttüğümüz çalışmalarımızla şu anda sektörde Türkiye’nin Birincisi Avrupa ikincisi konumundayız” şeklinde konuştu.

24 Oba Makarna İhracatta Büyümesini Sürdürüyor
Oba Makarna Sanayi ve Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı Musa Özgüçlü, ABD’den Uzak Doğuya Afrika’da Ortadoğu’ya 70’in üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini söyledi. 2011 yılında 70 milyon dolarlık, 2012 yılında ise 90 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini ifade eden Özgüçlü, “Dünya pazarında İtalya, İspanya, Fransa gibi dünyanın en büyük üreticileri ile rekabet ediyoruz.

25 OBA MAKARNA, GÜNLÜK BİN TON ÜRETİMİYLE DÜNYA LİDERLİĞİNE GÖZ DİKTİ
GAZİANTEP (İHA) - İstanbul Bayii Toplantısı’nı Gaziantep’teki tesislerinde gerçekleştiren Oba Makarna, sektöründe dünya liderliğine gözünü dikti. Yüzlerce bayiinin katıldığı İstanbul Bayii Toplantısı’nda Oba Makarna’nın hedefleri hakkında bilgi veren Yönetim Kurulu Başkanı Musa Özgüçlü, “Bugün günlük 700 ton kapasiteyle üretim yapan Oba Makarna, kısa bir süre sonra bin tonluk kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük, dünyanın ikinci büyük üretim tesisi olarak hizmet verecektir” dedi.

26 Firmamız aşağıdaki kalite ve sistem yeterlilik belgelerine sahiptir
Firmamız aşağıdaki kalite ve sistem yeterlilik belgelerine sahiptir. K-Q TSE-ISO-EN 9000 G-F TSE-ISO-EN (HACCP) HELAL

27 SOSYAL SORUMLULUK Ögrenciler Oba Makarna'yı İnceledi
İhracat ve üretim şampiyonu Oba Makarna Türkiye’nin Dünya’daki gurur duyduğu marka olmayı başarıyla sürdürürken, Türkiye’nin birçok bölgesinden ve Gaziantep’ten çeşitli kademelerde eğitim öğretim veren okullar, öğrencilerini Oba Makarna Üretim Tesisleri ve Laboratuvarlarına götürerek lezzet efsanesi Oba Makarna Fabrikası'nda incelemeler yapmaya devam ediyor.

28 FATMA ÇETİN SEDA ÇOLAK TOYGAR APANLAR


"Kurucusu Selahattin Öztahtacı" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları