Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

8 ÖNERİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "8 ÖNERİ."— Sunum transkripti:

1 8 ÖNERİ

2 1. ÖNERİ EMZİRMEYE DAİR YAZILI BİR POLİTİKA HAZIRLANMALI VE BU DÜZENLİ ARALIKLARLA TÜM SAĞLIK PERSONELİNİN BİLGİSİNE SUNULMALIDIR.

3 Yazılı politika (1) Her kurumun bir yazılı politikası olmalı. Bu politika; Tüm personel tarafından bilinmeli Gerektikçe güncellenmeli Kurum içinde çalışanlar ve annelerin görebileceği her yere asılmalı

4 TÜM SAĞLIK PERSONELİ BU POLİTİKA DOĞRULTUSUNDA EĞİTİLMELİDİR.
2. ÖNERİ TÜM SAĞLIK PERSONELİ BU POLİTİKA DOĞRULTUSUNDA EĞİTİLMELİDİR.

5 Eğitim (2) Yazılı politika doğrultusunda;
Anne ve bebeklerle ilgili görevi olan tüm personel eğitilmeli Eğitim süresi en az 10 saat olmalı

6 3. ÖNERİ KURUMA BAŞVURAN VE EV GEZİLERİ SIRASINDA TESPİT EDİLEN GEBELER, EMZİRMENİN YARARLARI VE YÖNETİMİ KONUSUNDA BİLGİLENDİRİLMELİDİR.

7 4. ÖNERİ ANNELERE NASIL EMZİRECEKLERİ VE BEBEKLERİNDEN AYRI KALDIKLARI ZAMANLARDA DA LAKTASYONU NASIL SÜRDÜRECEKLERİ GÖSTERİLMELİDİR.

8 5. ÖNERİ TIBBEN GEREKLİ GÖRÜLMEDİKÇE, YENİ DOĞAN BEBEKLERE İLK 6 AY ANNE SÜTÜNDEN BAŞKA YİYECEK VE İÇECEK VERİLMEMELİDİR.

9 6. ÖNERİ BEBEĞİN HER İSTEDİĞİNDE EMZİRİLMESİ TEŞVİK EDİLMELİDİR.

10 İsteğe bağlı emzirme (6)
Bebek her istediğinde, istediği kadar süreyle, gece ve gündüz emzirilmelidir

11 7. ÖNERİ EMZİRMENİN KORUNMASI, DESTEKLENMESİ VE YAYGINLAŞTIRILMASI İÇİN KURUMLAR ARASI İŞBİRLİĞİ YAPILMALIDIR.

12 Kurumlararası işbirliği (7)
Okullar Fabrikalar Eczaneler ???

13 8. ÖNERİ KURUMDA ANNE SÜTÜ MUADİLİ ÜRÜNLERLE İLGİLİ GEREKLİ DÜZENLEMELER YAPILMALIDIR

14 SAĞLIK OCAKLARI İÇİN YAZILI POLİTİKA
1- KURUMUMUZDA TÜM SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DÜZENLİ OLARAK İLETİLEN BİR YAZILI EMZİRME POLİTİKASI OLUŞTURULMUŞTUR. 2- KURUMUMUZDA BU POLİTİKAYI YÜRÜTMEK İÇİN GEREKLİ BİLGİ VE BECERİLERİ TÜM SAĞLIK ÇALIŞANLARINA KAZANDIRMAK ÜZERE BİR EĞİTİM PROGRAMI HAZIRLANMIŞ VE YÜRÜTÜLMEKTEDİR.HER SAĞLIK ÇALIŞANI İÇİN BU EĞİTİM EN AZ 10 SAATTİR. 3- KURUMUMUZA HİZMETİ ALMAK İÇİN GELEN VEYA SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZ ARACILIĞI İLE EVDE TAKİP EDİLEN TÜM GEBELERLE, YİNE BÖLGE İÇİ VEYA DIŞINDAN GELEN TÜM GEBELERE EMZİRMENİN YARARLARI VE UYGULAMASI HAKKINDA BİLGİLENDİRİLMEKTEDİR. 4- HER ANNEYE BEBEĞİNİ NASIL EMZİRECEĞİ İLE İLGİLİ BİLGİ VERİLİP EMZİRME DEĞERLENDİRMESİ VE UYGULAMASI YAPILMAKTADIR.AYRICA ÇEŞİTLİ SEBEPLERLE BEBEKLERİNDEN AYRI KALAN ANNELERE DE UYGULAMALI EĞİTİM YAPILARAK EMZİRMEYİ NASIL SÜRDÜRECEKLERİ ÖĞRETİLMEKTEDİR. DEVAMI

15 5- KURUMUMUZDA İZLENEN 0-6 AY ARASINDAKİ BEBEKLERE ANNE SÜTÜ DIŞINDA HERHANGİ BİR YİYECEK İÇECEK VERİLMEMEKTEDİR. EĞER BAŞLANMIŞSA TIBBİ GEREKLİLİK OLMADIKÇA EK BESİN KESİLMEKTE VE BUNLARIN 6 AYDAN SONRA BAŞLANMASI İÇİN EĞİTİM VERİLMEKTEDİR. AYDAN ÖNCE EK BESİNLERE SADECE TIBBİ GEREKLİLİK HALİNDE BAŞLANMAKTA, AKSİ TAKTİRDE YALNIZCA ANNE SÜTÜ VERİLMEKTEDİR. 6- KURUMUMUZDA TAKİP EDİLEN TÜM ANNELERE GECE – GÜNDÜZ BEBEĞİN HER İSTEDİĞİNDE İSTEDİĞİ KADAR İSTEDİĞİ SÜREYLE EMZİRMESİ KONUSUNDA TEŞVİK İÇİN GEREKLİ EĞİTİM VE DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİLMEKTEDİR. 7- KURUMUMUZA AİT BÖLGEDE BULUNAN FABRİKALARDAKİ KADIN İŞÇİLERE VE OKULLARDA ANNE SÜTÜ VE EMZİRME İLE İLGİLİ EĞİTİMLER DÜZENLENMİŞ OLUP DANIŞMANLIK HİZMETLERİ VEİLMEKTEDİR.YİNE BÖLGEMİZDEKİ ECZANELERLE REÇETESİZ MAMA SATILMAMASI VE MAMA REKLAMLARI KONUSUNDA DAHA DUYARLI OLMALARI İLE İLGİLİ GEREKLİ GÖRÜŞMELER YAPILMIŞTIR.ANNE SÜTÜ İLE İLGİLİ İŞ BİRLİĞİ YAPILMIŞTIR. 8- ANNE SÜTÜ İLE BESLENEN BEBEKLERE BİBERON YADA EMZİK VERİLMEMESİNE YÖNELİK EĞİTİM YAPILMAKTADIR.ANNE SÜTÜ YERİNE ÖNERİLEN MAMALARLA İLGİLİ AFİŞ , TAKVİM V.B MALZEMELERİNİN KURUM İÇİNDE BULUNDURULMASI ENGELLENMEKTE, KURUMDA KULLANILAN ÇEŞİTLİ MALZEMELERİN ÜZERİNDEKİ MAMA ADLARI KAPATILMAKTA, GEBE VE ANNELERİN MAMA KONUSUNDA BİLİNÇLENDİRİLMELERİNE YÖNELİK EĞİTİM ÇALIŞMALARIN YÜRÜTÜLMEKTEDİR.


"8 ÖNERİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları