Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BÖLÜM III E-Ortamda Bilgi Toplama, İşleme ve Sunma Teknikleri.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BÖLÜM III E-Ortamda Bilgi Toplama, İşleme ve Sunma Teknikleri."— Sunum transkripti:

1 BÖLÜM III E-Ortamda Bilgi Toplama, İşleme ve Sunma Teknikleri

2 BÖLÜM III E-Ortamda Bilgi Toplama, İşleme ve Sunma Teknikleri ®

3 İZLENECEK STRATEJİ + BİLGİYİ TOPLAMA BİLGİYİ İŞLEME BİLGİYİ SUNMA + + + + + =

4 + + + + + + Sunum yaparken kullandığınız içerik slaytta duruşu açısından sade ve öz olmalıdır. + + + + + + + BİLGİYİ TOPLAMA

5 + + + + + + İçeriği oluşturan öğeler: resimler, yazılar, grafikler, sesler, animasyonlar, videolardır. BİLGİYİ TOPLAMA

6 + + + + + + Bu öğeleri internet ortamından, fotoğraf makinesinden, tarayıcıdan ve diğer multimedya araçlarından temin edebilirsiniz. BİLGİYİ TOPLAMA

7 Bu nedenle verinin bulunabileceği siteyi tahmin ederek aramanız gerekmektedir. Aranacak kelime konuyu özetler nitelikte bir kelime olmalıdır. Birkaç arama motorunu birden kullanmak her zaman daha fazla sitenin araştırılması demektir. Örn: google, yahoo, live Kelime grupları “tırnak içerisinde” yazıldığı zaman arama motorları kelime grubu ile ilgili veriyi bulur. Arama motorları içerisinde çeşitli dosya uzantılarının aranması verinin bulunmasını kolaylaştırır. Örn:.doc,.pdf,.ppt,.pot + + + + + + İnternet ortamından veri toplama yolları, kolaylıkları ve pratik bilgiler. BİLGİYİ TOPLAMA ARAMA MOTORLARI Arama motorlarında bilgi ararken kullanacağınız kelimeleri özenle seçmeniz gerekir. Arama motorları arama yaparken robotların sitelerde bulduğu kelimeleri, kelime gruplarını dikkate alır. Bu nüanslara dikkat ederseniz bilgisayar başında bilgi toplama süresini en aza indirirsiniz. Özellikle resim aramalarında ve bazı grafiksel aramalarda ingilizce kelime aramak daha fazla veriye ulaşmamızı sağlar.

8 + + + + + + İnternet ortamından veri toplama yolları, kolaylıkları ve pratik bilgiler. BİLGİYİ TOPLAMA FORUM SİTELERİ Üyelik karşılığında sitede yazı yazmanıza, dosya paylaşmanıza, dosyalardan faydalanmanıza imkan sağlar. Forum siteleri, bütün internet kullanıcılarının bilgi ekleyebileceği, bilgilenebileceği sitelerdir. Forum siteleri tam anlamı ile interneti paylaşım ağına dönüştürmüştür. Forum sitelerinin mail gazeteciliği hizmetinden faydalanarak güncel verileri takip edebilirsiniz. Forum siteleri arama motorları kadar hızlı değildir. Fakat robot olmaması, sorularınıza bir başka insanın cevap vermesi açısından daha kolay bir bilgi deposudur. İşte bazı forum siteleri; öğretmen.tvsokrateskpssles.com sınıföğretmeni.comöğretmenlersitesi.com memurlar.netdersimizforum.com fenokulu.netmatematikkulubu.com

9 + + + + + + İnternet ortamından veri toplama yolları, kolaylıkları ve pratik bilgiler. BİLGİYİ TOPLAMA CLIP ART SİTELERİ İnternet üzerinden resim satarak ticaret yapan bazı clipart siteleri vardır. Bu sitelerde her türlü resmi bulmanız mümkündür. Aradığınız resmin küçük boyutlu halini bedava indirmenize imkan veren bu siteler görsel grafikler için bulunmaz veri kaynaklarıdır. İşte bazı clipart siteleri; gettyimages.comcomstock.com alamy.comfotosearch.com istockphoto.commyloupe.com photostogo.comshutterstock.com

10 + + + + + + İnternet ortamından veri toplama yolları, kolaylıkları ve pratik bilgiler. BİLGİYİ TOPLAMA Google HARİKALARI http://scholar.google.com Google’nin makale arama motoru. Türkçe ve yabancı dillerde arama yapabileceğiniz bir makale arama motoru.

11 + + + + + + İnternet ortamından veri toplama yolları, kolaylıkları ve pratik bilgiler. BİLGİYİ TOPLAMA Google HARİKALARI http://gmail.com Google’nin e-mail sunucusu. 2.8 GB ye yaklaşan alan kullanımı ile e-mail sunucuları arasında en hızlı ve en güvenilir e-mail hizmeti veren bir e-mail sunucusu.

12 + + + + + + Tarayıcıdan (Scanner) yazı ve resim aktarabilmeniz için bazı pratik bilgiler. BİLGİYİ TOPLAMA Tarayıcıdan Veri Aktarımı Tarayıcıdan bilgisayar ortamına aktarılan resimlerin boyutu slaytınıza uygun olmayabilir. Bu resimleri Power Point’e aktarıp resimin boyutu ve büyüklüğünü ayarlayabilirsiniz. Bu işlemleri aşağıdaki araç kutusu ile rahatlıkla yapabilirsiniz.

13 + + + + + + Tarayıcıdan (Scanner) yazı ve resim aktarabilmeniz için bazı pratik bilgiler. BİLGİYİ TOPLAMA Tarayıcıdan Veri Aktarımı Slayta aktaracağınız resimlerin renklerine, arkaplan rengi ile uyumuna, konu ile ilgisine dikkat etmeniz gerekmektedir.

14 + + + + + + Fotoğraf makinesinden fotoğraf aktarılırken bilinmesi gereken bilgiler şöyledir. BİLGİYİ TOPLAMA Fotoğraf Makinesinden veri aktarımı Fotoğraf makinesinden veri aktarırken dosya boyutu iyice küçültülmelidir. Büyük fotoğraf slaytı ağırlaştırabilir. Fotoğraf veya bir görselin slaytı yavaşlatmaması için şu adımları uygulamanız gerekir. Görseli seçtikten sonra Araç Çubuklarından B BB Biçim > Resim yollarını takip ederek “Resim Biçimlendir” ayar penceresine ulaşırsınız.     Bu ayar slayttaki bütün resimleri ekranda iyi görülebilecek kadar sıkıştırır ve kırpılan resimlerin kırpılan kısımlarını siler. Bu işlemi slayt bittikten sonra yaparsanız bütün resimleri sıkıştırmış olursunuz.

15 + + + + + + Slayta video aktarılırken şu kurallara dikkat etmeniz gerekmektedir. BİLGİYİ TOPLAMA Video Aktarımı Slayta video aktarırken videonun slayt ile aynı klasör içerisinde olmasına dikkat etmek gerekir. Videolar resimler gibi slayt dosyası içerisinde saklanmaz. Bunun sonucunda slayta aktarılan videolar oynatılamaz.

16 + + + + + + BİLGİYİ TOPLAMA Video Aktarımı Slayta aktarılan video slaytın genel tasarımına uygun bir yerde konumlandırılmalıdır.

17 + + + + + + BİLGİYİ TOPLAMA Ses Aktarımı Slayta ses dosyası aktarılırken şu kurallara dikkat etmeniz gerekmektedir. Ses dosyaları da film dosyaları gibi slaytın bulunduğu klasör içerisinde kullanılmalıdır.

18 BİLGİYİ İŞLEME Slayt yapımında bilgiyi işlerken üç noktaya dikkat etmek gerekir. = 1.Görünümün işlevselliği 2.Kullanım Kolaylığı 3.Amaca hizmet

19 BİLGİYİ İŞLEME Slaytta bilgiler işlenirken yapılacaklardan bazıları şunlardır. = Yazı fontu özellikle sans-serif fontlardan (uçları ince olmayan fontlardan) seçilmelidir. YAZILI MATERYALLER İŞLENİRKEN TRCBSK TRCBSKTRCBSK TRCBSK Serif (Times New Roman)Sans-Serif (Arial) Serif yazı fontları daha çok kağıt üzerinde kullanılır. Yansılar üzerinde pixel probleminden dolayı okunması zordur.

20 BİLGİYİ İŞLEME Slaytta bilgiler işlenirken yapılacaklardan bazıları şunlardır. = Yazı rengi ile arkaplan arasındaki renk zıtlığına dikkat etmek gerekir. YAZILI MATERYALLER İŞLENİRKEN Erzurum

21 BİLGİYİ İŞLEME Yazılar grup olarak konumlandırılarak verilirse gözleri bir noktada toplar ve dikkat dağınıklığını engeller. = Slayt eğitim ve öğretimde öğretmenlerin ve öğretmen adaylarının kullanması gereken bir materyaldir.

22 BİLGİYİ İŞLEME Bir slaytta her sayfada yazının yeri standart olmalıdır. Yazı bir sayfada alt tarafta diğer sayfada üst tarafta olmamalıdır. = Slayt eğitim ve öğretimde öğretmenlerin ve öğretmen adaylarının kullanması gereken bir materyaldir.

23 BİLGİYİ İŞLEME Yazılar maddeler halinde verilirse akılda kalıcı olur. = Bir slaytı güzel yapan nesneler; resimler, yazılar, efektler, grafikler… Bir slaytı etkili yapan değerler; sadelik, kullanışlılık, amaca hizmet, güzellik … Bir slaytı güzel yapan nesneler; Resimler Yazılar Efektler Grafikler Bir slaytı etkili yapan değerler; Sadelik Kullanışlılık Amaca hizmet Güzelliktir.

24 BİLGİYİ İŞLEME Grafik açıklayıcı yazılar grafiklerle birlikte verilmelidir. = Mikroskop: Çıplak gözle görülmeyen nesnelerin görülmesi için tasarlanmış bir alettir.

25 BİLGİYİ İŞLEME Başlıklar içerikten farklı şekilde yazılmalıdır. Mesela; BÜYÜK HARFLE, KALIN, Altı Çizili … Sayfadan sayfaya fark olmamalı* = Bu kullanımlardan biri kullanılmalı her sayfaya bir standart getirilmelidir. * Kumpas:İki nokta arasındaki mesafeyi, çapı veya kalınlığı ölçmek için kullanılan, bir cetvel üzerinde hareket eden iki ağzı olan ölçü aleti. KUMPAS İki nokta arasındaki mesafeyi, çapı veya kalınlığı ölçmek için kullanılan, bir cetvel üzerinde hareket eden iki ağzı olan ölçü aleti.

26 BİLGİYİ İŞLEME Bu şekil farklılığı paragraf içerisinde vurgulamak istediğiniz kelimelerde de kullanılabilir. Bunda da bir standart olmalıdır. = Resimler ve yazılar kullanılırken renk bakımından birbirlerini tamamlayıcı renkler seçilmeli ve özellikle zıt renkler ile vurgulanmak istenen veriler öne çıkarılmalıdır.

27 BİLGİYİ İŞLEME Bir paragraf içerisinde yan yana en fazla 5 kelime, alt alta en fazla 7 kelime kullanılmalı. Fazlası gözü yorar. = Resimler ve yazılar kullanılırken renk bakımından birbirlerini tamamlayıcı renkler seçilmeli ve özellikle zıt renkler ile vurgulanmak istenen veriler öne çıkarılmalıdır.

28 BİLGİYİ İŞLEME Resim üzerine gelen yazılarda saydam arka plan kullanarak yazıya okunabilir bir arkaplan sağlanabilir. = Matematikte sayılar konusu ile başlamak öğretmenlerin ders anlatımını kolaylaştırır. Öğrenci sayıları tanıdıkça konular ilerler ve bu soyut simgeler bir anda kavratılır.

29 BİLGİYİ İŞLEME Yazılar gereksiz efektlerle okunmaz hale getirilmemeli, oldukça sade efektler kullanılmalı. = Matematikte sayılar konusu ile başlamak öğretmenlerin ders anlatımını kolaylaştırır. Öğrenci sayıları tanıdıkça konular ilerler ve bu soyut simgeler bir anda kavratılır. Matematikte sayılar konusu ile başlamak öğretmenlerin ders anlatımını kolaylaştırır. Öğrenci sayıları tanıdıkça konular ilerler ve bu soyut simgeler bir anda kavratılır.

30 BİLGİYİ İŞLEME Efekt sıralaması iyi yapılmalı. Gereksiz tıklamalara mahal verebilecek uzun süreli efekt kullanmaktan kaçınılmalı. = Matematikte sayılar konusu ile başlamak öğretmenlerin ders anlatımını kolaylaştırır. Öğrenci sayıları tanıdıkça konular ilerler ve bu soyut simgeler bir anda kavratılır. Matematikte sayılar konusu ile başlamak öğretmenlerin ders anlatımını kolaylaştırır. Öğrenci sayıları tanıdıkça konular ilerler ve bu soyut simgeler bir anda kavratılır.

31 BİLGİYİ İŞLEME Slayt içerisinde en fazla 2 farklı font kullanılmalı. Fazla font görüntü karmaşasına neden olur. = 1957'de İsviçre'de doğan, her tasarımcının kötü gün dostu Helvetica'nın filmi yapılıyormuş. Helvetica, filmi yapılan ilk font olarak tarihe geçecek... Film hakkında ayrıntılı bilgi almak ve filmde oynayacak karakterleri görmek için sitesine göz atabilirsiniz. http://helveticafilm.com/ 1957'de İsviçre'de doğan, her tasarımcının kötü gün dostu Helvetica'nın filmi yapılıyormuş. Helvetica, filmi yapılan ilk font olarak tarihe geçecek... Film hakkında ayrıntılı bilgi almak ve filmde oynayacak karakterleri görmek için sitesine göz atabilirsiniz. http://helveticafilm.com/

32 BİLGİYİ İŞLEME Resim kullanımı örnekleri; Aynı resimlerin farklı kullanımları. = Kitap en iyi arkadaştır… Gereksiz kırpmalarla değil, resmin özelliğine uygun yazılı ifade.

33 BİLGİYİ İŞLEME Resim kullanımı örnekleri; Aynı resimlerin farklı kullanımları. = Uzayda yer kaplayan kütlesi ve hacmi olan her varlığa madde denir. Bütünlük mü parça parça ifade mi?

34 BİLGİYİ İŞLEME Resim kullanımı örnekleri; Aynı resimlerin farklı kullanımları. = M ercek Yazı resim kombinasyonu

35 BİLGİYİ İŞLEME Resim kullanımı örnekleri; Aynı resimlerin farklı kullanımları. = EN SEVDİĞİM DERS MATEMATİK Arka planı resme uygun hale getirmek.

36 BİLGİYİ İŞLEME Resim kullanımı örnekleri; Resim seçiminde dikkat edin. = Karışık, sade resim farkı! GEZEGENİMİZ DÜNYA

37 BİLGİYİ İŞLEME Resim kullanımı örnekleri; Resim seçiminde dikkat edin. = Gereksiz hareketli resim kullanmak dikkat dağıtır. GEZEGENİMİZ DÜNYA

38 BİLGİYİ SUNMA Hazırladığımız slaytın kullanım kolaylığı ve sunumun başarısı için ne yapmamız gerekir. = Fazla efekt kullanmamalıyız. Slaytı en az bir kere kullanmış olmalıyız. Otomatik slayt geçişi gibi zamanı kısıtlayan zamanlamalı efektler kullanmamalıyız.

39 BİLGİYİ SUNMA Hazırladığımız slaytın kullanım kolaylığı ve sunumun başarısı için ne yapmamız gerekir. Efektlerimiz oldukça sade olmalıdır. Slaytı kendimiz yönlendirmeliyi. Slaytta yazılı verilerin bir kopyasını kağıda almalıyız.

40 BİLGİYİ SUNMA Hazırladığımız slaytın kullanım kolaylığı ve sunumun başarısı için ne yapmamız gerekir. Herhangi bir elektrik kesintisinde kullanabileceğimiz notlar hazırlamalıyız. Programın hızlı çalışabilmesi için sunum yaparken arkaplanda çalışan bütün programları kapatmalıyız.

41 BİLGİYİ SUNMA Hazırladığımız slaytın kullanım kolaylığı ve sunumun başarısı için ne yapmamız gerekir. Slaytta bir bütünlük olması için genel taslak fazla değişime uğramamalı. Her sayfada farklı bir tema ve farklı renkler kullanılırsa slaytın anlaşılabilirliği azalır.

42 SORULAR ?


"BÖLÜM III E-Ortamda Bilgi Toplama, İşleme ve Sunma Teknikleri." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları