Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

20 Slayt İle Kanser Eğitimi Dr. Özdoğan Neden Akciğer Kanserine Yakalanıyoruz?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "20 Slayt İle Kanser Eğitimi Dr. Özdoğan Neden Akciğer Kanserine Yakalanıyoruz?"— Sunum transkripti:

1 20 Slayt İle Kanser Eğitimi Dr. Özdoğan Neden Akciğer Kanserine Yakalanıyoruz?

2 SİGARANIN TARİHÇESİ  1492:Kolomb Amerika’yı keşfetti ve tütün Avrupa’ya getirildi.  1556:Fransız Jean Nicot tütün içmeyi popüler hale getirdi.19.yy bilim adamları nikotine O’nun adını verdi.  1612:Amerika Virginia’da ilk ticari tütün ekimi yapıldı.  1881:ABD’de John Bonsack sigara üreten ilk makinenin patentini aldı ve seri üretime başladı.  Ve dünya sigara ile zehirlendi…

3  1761; İngiliz araştırmacı John Hill tarihte bilinen ilk tütün-kanser araştırması raporunu yayınladı.  1903; ABD, İngiltere ve Kanada’da sigaranın zararları ciddi şekilde ele alındı.  1930; Köln Üniversitesi sigara-kanser ilişkisini istatistiksel olarak kanıtladı.  1943; Dünya savaşı ile birlikte sigara içimi önlenemez oldu ve artık dünya yetişkin erkek nüfusunun %60-80’ni sigara içiyordu…. SİGARANIN TARİHÇESİ

4 Akciğer Kanserinin Tarihçesi  Harting ve Hesse 1879’da maden işçilerinde radon gazına maruziyet sonucu mesleki bir hastalık olarak tanımladı.  Bu yıllarda klinik önemi olmayan ve nadiren görülen kanser türlerindendi.  1920-30 arası sigara ile ilişkisine dair şüpheler arttı.  1940 sigara ve asbestin akciğer kanseri ile ilişkisi raporlandı.  1950’lerden sonra yapılan vaka kontrollü çalışmalar ile sigara akciğer kanseri ilişkisi kanıtlandı. Ancak bu bilgi mümkün olduğunca göz ardı edildi.

5 Olumsuz izleri tarihten silinmeyecek sigara reklamları ve ünlüler 1950’ler Doktorlar, diş hekimleri ve hatta bebeğiniz bile sigara içmeyi teşvik ediyor!

6 Ünlü sporcular ve film yıldızları ve hatta başkanlar bile sigara içimini teşvik ediyor! Olumsuz izleri tarihten silinmeyecek sigara reklamları ve ünlüler 1960-2000

7 1900’lerin başında 20 yıllık latent bir dönemin ardından akciğer kanseri, sigara kullanım oranlarına paralel bir artışla insanlarımızı vurmuş. Akciğer Kanserinin Tarihçesi

8  Sigara tüketimi gelişmiş ülkelerden geri kalmış ülkelere yönlendiriliyor.  1974-1994: gelişmiş ülkelerde sigara tüketimi %10 azaldı,  Az gelişmiş ülkelerde sigara kullanımı %67 arttı!

9 Akciğer Kanserli Bireylerin Zaferi ABD’de açılan tütün davalarında tütün şirketleri ürettikleri sigaralar ile insanların kanser olmalarına neden olduklarını kabul edip özür diliyorlar ve milyarlarca dolar ceza ödemeye zorlanıyorlar 20.03.1997

10 Ülkemizde açılan davada davayı açan akciğer kanserli hasta Yurdagül Tufan haksız bulunmuş ve dava hastanın aleyhine sonuçlanmıştır!

11 SİGARA ve KANSER Tüm kanserlerin : % 30’u Kanserden ölümlerin : % 50’si Akciğer kanserinin : % 90 nedenidir. Sigara tüm dünya da her 10 erişkinden birinin ölüm nedenidir.

12 Kanser ve Sigara  Günde 10 sigara içenlerde; kanserden yaşam kaybı olasılığı sigara içmeyenlere göre 7 kat artarken,  Günde 1 paket ve daha fazla sayıda sigara içenlerde akciğer kanseri nedeniyle yaşam kaybı olasılığı 12-25 kat artmaktadır.

13 KANSER NEDİR? KANSER NEDİR? Hücrelerin kontrolsüz, sürekli çoğalmaları sonucu, yakındaki ve uzaktaki organlara yayılarak hastayı yaşam kaybına götürebilen bir hastalıktır. Kanser tek bir hastalık değildir ve 200’ün üzerinde kolayca sayılabilir kanser çeşidi mevcuttur. Her birinin tedavi stratejileri farklıdır.

14 SİGARADAKİ ZARARLI MADDELER Nikotin Karbon Monosit KatranAseton Kadmiyum Arsenik 4000’in üzerinde zararlı madde, 40’ı aşkın karsinojen içerir Hidrojen siyanid En önlenebilir kanser türü akciğer kanseridir.

15  Akciğer kanseri,  Baş – boyun bölgesi kanserleri,  Mesane, böbrek, pankreas kanseri, mide…  Lösemi  Tıkayıcı akciğer hastalıkları  Kronik baş ağrısı,  İnme  Hipertansiyon, kalp damar hastalıkları  Hamilelikte bebekte gelişim geriliği  Cinsel isteksizlik Sigara ile ilişkili hastalıklar

16 Sigaranın Terkedilmesinden Sonra Akciğer Kanseri Riskinde Azalma

17 Sigara birden bırakılmalıdır Sigarayı bırakma şekli Sigarayı bırakma şekli Başarı oranı Aniden bırakma %80 Azaltarak bırakma %6 Bırakmakta kararlı ve zorlanıyorsanız sigara bıraktırma merkezlerinden yardım alınız.

18 Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir? Öksürük, Kanlı balgam, Nefes darlığı, Ses kısıklığı Göğüs ağrısı, Kilo kaybı, Halsizlik, İştahsızlık Erken tanı için bu şikayetler dikkate alınmalı. Özellikle 10 günden fazla süren ve verilen tedavi ile düzelmeyen şikayetler dikkate alınmalı.

19 Akciğer Kanseri Taramasında Düşük Doz Tomografi Yaşınız 50’yi aştı ve günde 1 paket ve 25 yıldan fazla sigara içmiş iseniz yılda bir kez düşük dozda akciğer tomografisi çektirmelisiniz. Böylece akciğer kanserinin erken tanınmasına ve yaşamınızın korunmasına katkı sağlayabilirsiniz.

20 Sonuç  Sigara içilmesi başta akciğer kanseri olmak üzere insan vücudunda 10-12 değişik kanserin meydana gelmesinde rol oynamaktadır.  Sağlık sorunlarından korunmak bakımından sigaranın içilmemesi gerekir.  Sigara içmiyorsanız hiç başlamayınız  Sigara içiyorsanız vakit geçirmeden sigarayı bırakınız  Sigarayı bırakamıyorsanız içtiğiniz sigara miktarını azaltınız ve başkalarının yanında sigara içmeyiniz.

21 Sağlıcakla kalın…


"20 Slayt İle Kanser Eğitimi Dr. Özdoğan Neden Akciğer Kanserine Yakalanıyoruz?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları