Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

LEKIN Ar. Gör. Pelin ALCAN. LEKIN  Lekin, «Stern School of Business» ve «NYU» tarafından geliştirilen bir planlama sistemidir.  Sistemin ana parçaları.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "LEKIN Ar. Gör. Pelin ALCAN. LEKIN  Lekin, «Stern School of Business» ve «NYU» tarafından geliştirilen bir planlama sistemidir.  Sistemin ana parçaları."— Sunum transkripti:

1 LEKIN Ar. Gör. Pelin ALCAN

2

3 LEKIN  Lekin, «Stern School of Business» ve «NYU» tarafından geliştirilen bir planlama sistemidir.  Sistemin ana parçaları tasarlandıktan sonra «Columbia Üniversitesi» öğrencileri tarafından kodlanmıştır.  Lekin, zamanlama teorisi ve uygulamalarının öğrencilere tanıtılması amacıyla ortaya çıktı.

4 LEKIN  Lekin işlerin sıralanmasına ve benchmark yapılmasına olanak vermenin yanı sıra sistem genişletilebilir algoritması sayesinde «algoritma geliştirme» ve kullanmayı sağlar.

5 Lekin’in Özellikleri  Lekin, «6 temel» çalışma ortamına sahiptir. Bunlar;  Tek makine  Paralel makine  Akış tipi  Esnek akış tipi  Atölye tipi üretim  Esnek Atölye Tipi Üretim

6 Lekin’in Özellikleri  Örnek Problemler Kümesine sahiptir  Farklı kaynaklardan alınmış «60» farklı benchmark örneği vardır.  Değişik çizelgeleme kuralları ve sezgiseller iş sıralamasında farklı önceliklere göre fizibil sonuç verilmesini sağlar.  Sürükle bırak desteği ile «Gantt» Şeması bulunmaktadır.

7 Lekin’in Özellikleri  Farklı Programlarla karşılaştırmalı analiz için Grafik aracına sahiptir.  Tam Grafik Çıktılar vardır.

8 Temel Çalışma Ortamı Seçimi

9  Daha sonra iş ve iş merkezleri sayısı girilir:

10 İş Merkezleri (Workcenters)  İş Merkezlerinin sayısı belirtildikten sonra açılan pencereden, iş merkezlerinin altındaki makine sayısı, hazırlık zamanları girilebilinir.  Hazırlık zamanı yoksa boş bırakılır:

11

12 İşler (Jobs)  İşler eklenirken, teslim tarihi (due date), Önem derecesi-Ağırlığı-(weight), release date’i girilebilir.  İşlem süreleri içinse «Edit Route» butonundan her bir iş merkezi için ayrı ayrı girilerek tanımlanır.

13

14

15 İş Sıralama Çizelgeleme  İşlem merkezleri, işler ve işlem süreleri belirtildikten sonra “Schedule” butonundan kural “rule” ya da sezgisel “heuristic” seçilerek iş sıralaması gerçekleştirilir.

16

17

18  Çizelgeleme kuralı (ya da sezgiseli) seçildikten sonra LEKIN programı tarafından otomatik olarak Gantt şeması ve İşlerin başlangıç ve bitiş zamanları çıkmaktadır.

19

20

21 İş Sıralaması Problemi Üzerinde Değişiklik Yapmak  İş Sıralaması Problemine iş merkezi ve iş eklemek/çıkarmak için sıralamanın üstünde bulunan “+(-)j” veya “+(-)w” kullanılır.

22

23  İş ortamını değiştirmek istediğimiz zaman, workspace-settings iş ortamında değiştirilir veya aşağıdaki şekildeki buton kullanılır :

24

25 ÖRNEK PROBLEMLER  Makine ve Erken Teslim Tarihi (EDD) Problemi, 6/1//Tmax İŞ123456 Teslim Tarihi7381293 İşlem Zamanı112413

26  Çalışma Ortamı Single Machine Seçildikten sonra iş sayısı olarak 6 girilir.

27  Daha sonra her bir işin işlem süreleri ve teslim tarihi sırası ile girilir.

28  Her bir işin işlem süresi girildikten sonra aşağıdaki görüntü elde edilir.

29  Schedule Rule EDD ( en erken teslim tarihi algoritması seçilir.) İş sıralaması yapılır:

30  Optimal EDD sırasını (6,2,1,3,5,4) olarak buluruz. Yuvarlak içindeki butonlara tıklandığında sonuçlar daha net gözükür:

31  Aynı zamanda bu problemi farklı bir yöntemle çözüp,sonuçları karşılaştırabiliriz.Schedule- Rule - SPT yaparak, EDD ve SPT karşılaştırması yaparsak,

32

33  TEŞEKKÜRLER…….


"LEKIN Ar. Gör. Pelin ALCAN. LEKIN  Lekin, «Stern School of Business» ve «NYU» tarafından geliştirilen bir planlama sistemidir.  Sistemin ana parçaları." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları