Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

RİCHARD MEİER RİCHARD MEIER KÜBRA ÇELİK 10/26 İMRAN GÜMÜŞ 10/01

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "RİCHARD MEİER RİCHARD MEIER KÜBRA ÇELİK 10/26 İMRAN GÜMÜŞ 10/01"— Sunum transkripti:

1 RİCHARD MEİER RİCHARD MEIER KÜBRA ÇELİK 10/26 İMRAN GÜMÜŞ 10/01
BETÜL KESKİN 10/46 TEKİN SARITEKİN 10/50 BETÜL PEHLİVANOĞLU 10/30

2 Yapılarını rasyonel tarzda ve ağırlıklı olarak beyaz cepheler ile tasarlayan ABD’li bir mimar.
Richard Meier, New Jersey eyaletinin Newark şehirinde doğdu. Mimarlık eğitimini Cornell Üniversitesi’nde aldı yılında SOM (Skidmore, Owings and Merrill) mimarlık firmasında kısa bir süre çalıştıktan sonra Marcel Breuer ile üç yıl çalıştı yılında kendi mimarlık ofisini New York’ta açtı yılında New York Beşlisi grubunun bir üyesi olarak ve de Kaliforniya eyaletinin Los Angeles şehirinde inşa edilen Getty Merkezi ile ünlendi. Richard Meier’in tasarımlarının çoğunda, başta Le Corbusier ve onun ilk dönemleri olmak üzere, 20. yüzyılı ortalarında etkili olmuş mimarların etkileri gözlemlenebilir. Richard Meier’in Le Corbusier’in orta koyduğu eserlerdeki fikirlerin uygulanması özellikle Savoye Villası ve İsviçre Pavyonu projelerinde gözlemlenebilir.

3 Richard Meier’in tasarımlarında etkilerini yansıttığı diğer mimarlar ise Mies Van der Rohe, Frank Lloyd Wright ve Luis Barragán’dır (renklerin kullanımı hariç). Dünya mimarlık tarihinde, özellikle Akdeniz Bölgesi’nde, İspanya’da, güney İtalya’da ve Yunanistan’da oldukça yaygın kullanılan beyaz rengi Richard Meier’in en çok kullandığı renktir. 1984 yılında Pritzker Mimarlık Ödülü’nü kazanan Richard Meier, 2008 yılında da Amerikan Mimarlar Enstitüsü’nün verdiği altın madalya ödülünü kazandı. Richard Meier, aynı zamanda New York Beşlisi’nden birisi olan mimar ve teorisyen Peter Eisenman’ında ikinci derecede kuzenidir.

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14 1976 Bronx Kalkınma Merkezi, Bronx, New York, ABD

15 1979 Atheneum, New Harmony, Indiana, ABD

16

17 Atheneum New Harmony, ve yakın arazinin ve tarihi kentin keşfi ziyaretçilere 
rehberlik aynı anda yola yollarının bir dizi kasaba çevresinde mimari bir yürüyüşün başlangıç ​​noktası olarak düşünülmüştür. Böylece Atheneum nehir,  Yeni Harmony kasabası ve çevresindeki manzara arasında çeşitli fiziksel ve sembolik bağları oluşturur.

18

19 1983 High Museum of Art, Atlanta, Georgia, ABD

20 High Museum of Art ABD’nin Georgia eyaletindeki Atlanta şehirinde yer alan bir sanat müzesidir. Peachtree Caddesi üzerinde yer alan müze binasıWoodruff Sanat Merkezi’nin bir parçasıdır Somut bir çerçeve ile inşa edilmiş ve emaye çelik kaplanmış. Beyaz kaplama ve cam cephe ile, Richard Meier tarafından tasarlanan müze daha çok hastane gibi görünüyor

21

22 Daimler-Benz Research Center Ulm, Germany 1989 - 1992

23 Bu yeni laboratuvarlar ve araştırma tesisleri Richard Meier’ e Mercedes Benz olarak bilinen Alman otomobil üreticisi Daimler-Benz motorları, tarafından yaptırılmıştır.  Araştırma Merkezi olduğunu şu anda işgal ettiği sekiz kat daha büyük bir alanda geleceğin teknoloji parkı için ana planın bir parçasıdır. Merkezi araştırmacıları ve destek personeli dahil olmak üzere 450 çalışana sahiptir.

24 Tekrarlanan laboratuar birimleri ızgara sistem üzerine dayanır.
 İki yarı-merkez binaları, neredeyse sonsuz güney ve kuzeybatı genişletilmiş olacak şekilde tasarlanmıştır. Kuzey doğusunda yerel araştırma ve yeni bir laboratuvar, arasında arabirim olarak bu yeşil alan, aynı zamanda fonksiyonları ile donatılmış. Trafik parka giden bir iç ulaşım yolu ile sınırlıdır.

25 Laboratuvarlar iç avluya bakan tarafı işgal ederken ofisler ve laboratuvarlar temel modül, ofisler L dış çevresi boyunca yer almaktadır.   Güney ve güneybatıdan Ulm şehir manzarasını korumak için kuzey ve kuzeybatıya açık alana, üretim alanı çevresinde gömülü bir sokakta hizmet oluşturulmuş.  Bu ilk etapta sergi salaonu ve bir oditoryum için kafeterya, yemek odası, salon ve küçük bir kütüphane binası, ofisler bulunur.ikinci sırada yönetmen, konferans salonları bulunur.

26 1995 Barcelona Çağdaş Sanatlar Müzesi, Barcelona, İspanya

27 Tipik Richard Meier yapısı olan bu bina onun beyaz metal paneller ve organik formlar gibi beyaz anahtar ifade unsurlar olarak ifade edilmiştir. Fransa'da Pompidou Merkezi gibi, bir sanat eseri olarak takdir edilebilir, doğal ışık ve insan yapımı malzemeler birleştirilmiştir.

28

29

30 1995 Belediye Başkanlığı ve Merkez Kütüphanesi, Lahey, Hollanda

31 City Hall ve merkez kütüphane büyüklüğü hatasız richard mier paleti sayesinde kolayca fark edilir.Binanın bir diğer ayırt edici özelliği büyük açık atrium alanıdır. Bina kompleksi evlilik salonu,kütüphane,belediye büroları,kiralık ofisler ve bazı dükkanlar.Atrium alanın boşluğu ısıyı kontrol etmek değil güneş ışığına izin verecek şekilde detay edilmiş bir yapının kendisi çok basit tutulurken dikey bir yüzey boyunca gülü bir grid sistemi kullanılır. Rengin yokluğu ile bina basit görünür ve çok parlak bir iç mekana sahiptir.

32

33 1995 Edinburgh Park, Edinburgh, Büyük Britanya

34 Edinburgh Park Güney Gyle, Edinburgh, İskoçya'da bir iş parkıdır
*Edinburgh Park Güney Gyle, Edinburgh, İskoçya'da bir iş parkıdır. Bu Edinburgh Airportve ---*Edinburgh Şehir Bypass yakınında, şehrin batısında, ve 1995 yılında açıldı. *Parkındüzeni Amerikalı mimar Richard Meier tarafından master planı yapıldı. Falkirk Hattı ileEdinburgh, Glasgow üzerinde Edinburgh *Park tren istasyonu, Aralık 2003 yılında açılanve Edinburgh Tramvay Ağı parkı geçmesi planlanmaktadır. *O eski Gogarloch arasında Gyle Park yakınında, site ile karıştırılmamalıdır değildir. *Park bar / ızgara, kreş, ve sosyalistlerin birçok ünlü İskoç şair büstleri dahil olmak üzere birçok heykel vardır.

35 Richard Meier & Partners Televizyon ve Radyo Müzesi  Beverly Hills, Kaliforniya
Program:  Sergiler galerisi, tiyatro, kütüphane, konsol ve akademisyenler 'oda değişen yayın Müzesi Toplam Kat Alanı: metrekare  Kat Sayısı: 2 hikayeleri + asma kat  Taşıyıcı Sistem: yapısal çelik çerçeve  Birincil Dış Yüzey: Metal Paneller, Traverten, Sıva İlköğretim İç Yüzey: Traverten, doğal ahşap, alçı  Tamamlanan: 1996 

36 Kuzey Beverly Drive girişinde, müzenin sembolik merkezi olan bir üst-lit silindirik lobide bir eşik oluşturmak için mülkiyet hattı geri ayarlanır. Lobi galeri, 150 kişilik tiyatro, Radyo Stüdyosu ve Dinleme Odası bulunur .Danışma, müze mağazası, ve çok amaçlı eğitim salonu lobi kapalı, zemin katta bulunmaktadır. Televizyon & Beverly Hills Radyo Müzesi Kuzey Beverly Drive ve Little Santa Monica Bulvarı köşesinde belirgin bir alanda yer almaktadır. Doğal ışık ve sokak ile, bu iki katlı bina mevcut bir yapının yeniden ve yeniden düzenlenmesi sonucudur. 

37 Sergi alanına bakan basamaklı bir rampa üzerinden ikinci kata çıkılır
Sergi alanına bakan basamaklı bir rampa üzerinden ikinci kata çıkılır. Merdiven ikinci katta okuma salonu ile sonuçlanacak gibi Burada hareket sistemi, görüntüleme sistemi ve tersi ayrılamaz.

38 Mütevelli odası ve rotunda içine manzarası ile çatı bahçesi: az kamusal alanlarda üçüncü katta bulunmaktadır. Bu seviyede erişim asansör veya bu aynı üst aydınlatılmış alanı içinde çevresel merdiven ile sağlanmaktadır.

39 Richard Meier Rachofsky House

40 Dallas’ta bulunan Rachofsky Evi 1996 yılında tamamlanmıştır.
3.2 dönümlük arazi üzerinde yer almaktadır.  Temel programatik düzeni sütunlarla oluşur ve dolaşımı bir XY ekseni etrafında döner. Farklı merdiven setleri dikey, iç sirkülasyon ile ön ve arka girişleri, iç / dış dolaşımı ise yatay eksen üzerinde bulunmaktadır. Ev güney ucundaki Ana süitin doğrudan erişimi sağlayan özel bir spiral merdiven kullanmaktadır. Üçüncü katta spor salonu, iki balkon ve bir ofis barındırır.

41 Doğu cephesinin görünüşünde büyük dikdörtgen evin önündeki girişte yüzer gibi durmaktadır. Beyaz alüminyum panellerin her yerde ızgara olarak dış yapıyı kapsamaktadır.Duvarlar ve evin içindekisütünların uyumu ilginçtir.  Kuzeyde bulunan merdiven zemin düzeyi arasında bir geçiş gösterisi yapar ve büyük ağaçları ile göl dışında yarattığı ezici görünümü üzerini cam saran yaşamalanını kaldırır hissi verir.

42 Ağaçlar, gölet ve gök evin her açıdan görülebilen evin ikinci katında oturma odası mevcut.  Evin ön cephesi saklıdır ve opak olduğunu dikkate alarak, arka cephe çözünür ve sağlayan ışık sürekli değişen oynar ve evin içinde ve dışında insanları şaşırtmak için siluet.  Evin mimari bir eser olarak potansiyeli, doğa ve sanat da daha uyum içinde onları bir araya getirmektir. 

43  Evin Richard Meier'in binası ile çağdaş sanat ve mimarisi ile eşsiz bir deneyim sunmayı hedefliyor içinde dönen tesisat ve açık hava heykel çalışmaları, çoğu kendine özgü.

44

45 THE GETTY CENTER Getty Center, Kaliforniya eyaletinin Los Angeles şehrinin Brentwood bölgesinde yer alan bir müzedir. J. Paul Getty Müzesi’nin iki mekanından birisine verilen isimdir.

46 Müzede 20. yüzyıl öncesi Avrupa kökenli resimler, çizimler, ışıklandırılmış illüstrasyonlar, heykeller ve süs sanat eserleri ile 19. ve 20. yüzyıl Amerikan ve Avrupa fotoğrafçılık örnekleri sergilenmektedir. Sergilenen resimler arasında Vincent van Gogh’a ait eserler de bulunmaktadır.[1]

47 16 Aralık 1997 tarihinde resmen açılışı yapılan Getty Center, sergilenen eserler dışında mimarisi, bahçeleri ve Los Angeles şehrine bakan panoramik manzarası ile de tanınmaktadır. Müze fonksiyonuna ek olarak Getty Araştırma Enstitüsü, Getty Koruma Enstitüsü, Getty Vakfı binaları ve bu merkezi işleten ve finanse eden J. Paul Getty Fonu’nun ofisleri de burada yer almaktadır. Yapılar betonarme ve çelik sistem ile inşa edilmiş, ya traverten taşı ile ya da aluminyum cephe kaplaması ile kaplanmıştır. Müzenin altında yer alan yedi katlı yer altı otoparkı 1.200’den fazla araç kapasitelidir.

48 Getty Center’in bölümleri
1-J. Paul Getty Müzesi Orta Bahçe (Central Garden) 2-Getty Araştırma Enstitüsü (Getty Research Institute) 3-Getty Koruma Enstitüsü (Getty Conservation Institute) 4-Getty Vakfı (Getty Foundation) 5-J. Paul Getty Fonu (J. Paul Getty Trust)

49 Yaklaşık metrelik bir alanda yer alan binalar 45 hektarlık bir alana yayılmıştır. Ağustos 1989’da başlayan inşaatın orijinal olarak 1995 yılında tamamlanması hedeflenmişse de, ancak 1997 yılının sonunda resmen tamamlanabilmiştir. İlk aşamada 350 milyon dolar olarak hesaplanan inşaat bütçesi de 1.3 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir.

50 1998 Camden Sağlık Merkezi, Singapur

51 Camden Tıp Merkezi farklıdır.
Pritzker ödüllü mimar Richard Meier tarafından tasarlanan,18 katlı silindirik bina  güzellik ve pratikliğin bir evren olduğunu simgeler. Bu irili ufaklı iyi tasarlanmıştıbbi suit, Orchard ve Tanglin alanlarda gür yeşilliklerin içinde muhteşem manzarası ile her  şeyi sunuyor.

52 2000 Sandra Day O'Connor Adalet Sarayı, Phoenix, Arizona, ABD
Sandra Day O'Connor Amerika Birleşik Devletleri Phoenix 401 Batı Washington Caddesi'ndeki adliye sarayıdır. S. 1595uyarınca, ABD Kongresi tarafından çıkartılan, eski Yargıtay adalet sarayı olarak atanmıstır. Adliye Arizona Eyaleti için Amerika Birleşik Devletleri Bölge Mahkemesi  ve aynı zamanda Devre Hakimler Mary M. Schroeder, William C. Canby, Jr, Michael DalyHawkins, Barry G. Silverman ve Amerika Birleşik Devletleri Mary Murguia ev sahipliği yapıyor.

53

54 JUBILEE CHURCH ROME,ITALY

55 Güzel tasarlanmış kiliselerden biri olan Richard Meier & Partners Mimarlık tarafından Roma’nın dışındaki mahallelerden birinde yapılmış. Jubilee Kilisesi’ndeki Kutsal Üçleme, üçgen bir alanda omurga görevi yapan bir duvar ile üç beton kabuk kullanılarak temsil edilmiş.

56 2005 AIA Onur Ödülleri’nin duyurulmasıyla göze çarpan mimarlık yapılarına bir ışık tutulmuştu.Jürinin “vaha” olarak tanımladığı kilise, geleceğe yönelik iyimserlik ve söz hissini yansıtan ışıkla dolu bir barınak şeklinde. Olağanüstü zeka ve küresel yelkenlerin konstrüksiyonu güzel detaylandırma ve tazelik ile pekişmiş durumda.

57 2000 yılı için bölge kilisesi Roma eteklerinde biraz izole konut çeyrek için yeni bir merkezolarak tasarlandı. Üçgen yerleşimi laik çevresidir kuzeye, orta nef bulunduğu güneyindeki kutsal alanına bölmek ve otoparktan batıya doğudan gelen y aya yaklaşımını ayırmak için iki kat telaffuz.

58 Kilisenin doğusunda döşeli sagrato kamu için açık bir plaza sağlayarak, konut kompleksinin  kalbine uzanır. Sitenin kuzey yarısında iki avluya  ayrılmıştır. Doğudaki avlu ışık ve toplum merkezinin alt taban erişim sağlamak için tam bir kat tarafından batırılmıştır. Yükseltilmiş batı avlusu otopark alanına giden bir döşeli geçittir ve kilisenin arkasında bir meditasyon avlusuyla  ayrılır. Tüm kompleksinin yapısı orantılıdır.kareler ve dört daire dizileri dayanmaktadır. Eşit yarıçaplı üç daire ile birlikte omurga-duvar,nefin gövdesini oluşturur. su oynadığı rol sembolize edilen vaftiz ritüeli  üç kabuk ile temsil edilmektedir. Revakta kullanılan taş, kaldırım, duvar kaplaması ve ayin mobilya ikili bir önemi var: İsa'nın vücudunu ve ona bitişik olanyapı da kilisesini ifade etmektedir.

59 ECM CİTY TOWER İnşaat 1985 yılında başlamıştır.1993 yılında bina neredeyse tamamlanmış ama daha sonra binanın büyük boyutlu olduğu anlaşılmıştır . Daha sonra 2005 yılında yeniden yapılmaya başlanmıştır. Prag’ın tarihi merkezinden görülebilecek sembolik batı cephesi vardır. Ortoganal doğu cephesi açık bir hacim tanımlarlar ve binanın omurgası gibi davranır. Özgün ve belden cam çerçeve profilleri ve metal yüzgeçleri batı cephesinde pürüzsüz bir cilt görünüşü verir.109 metre olan city tower çek cum hurşyetşnde en yüksek ve görünür yapıdır.

60

61 ity

62 SAN JOSE ŞEHİR MERKEZİ San Jose California’da 15 ekim 2005 tarihinde ziyarete açılmıştır.382 milyon dolarlık belediye binası biraz tartışmalı konusu olmuştur . Ancak binanın doğal ılıktan yararlanacak ve evre dostu olacak şekilde tasarlanmıştır. San jose ’ de belediye binaları , kent konseyi odaları , bir dış plaza ve yeraltındaki otoparka ev sahipliği yapan 18 katlı bir kuleden oluşmaktadır . Şehir yönetiminin görsel bir simgesi olrak hizmet veren kubbeli bir hacmi vardır.Burası kkonser ve sergi gibi kamu etkinlikleri barınıracak kadar büyük.Doğu cephesindede kubbeyi tamamlayan ofis binası vardır.Dış malzeme olarak taş,metal panel,şeffaf cam ve beton vardır.

63

64

65 Meier Kulesi, Tel Aviv, İsrail 2008
Kule 'Rothschild üzerinde meier' bir karma kullanımlı konut, perakende ve ofis tesistir. Amerikan mimar Richard Meier tarafından tasarlanan Tel Aviv, İsrail kentinde yer almaktadır.  Kule 39 katlıdır.  Planı ile etkileşen ışığın kalitesi, denize görüşlerini ve onun Rothschild bulvarı mevcut kumaş ile ilişkileri kuleyi şekillendiren temel unsurlardır.

66 Perakende yapısı orijinal binadan yoksun canlılığını yenilemek için tasarlanmıştır 5000 metre kare ofis girişi vardır. Yukarıda bina. Kulenin alt ve ticari bina bu kombinasyonu tel aviv devam eden ekonomik büyümeye katkıda bulunacaktır.

67 Ara Pacis Museum Rome, Italy
Ponte Cavour yakınında, Tiber Nehri boyunca yer alan Ara Pacis Müzesi, Piazza Augusto Imperatore batı kenarında, Augustean Alanı kentsel bağlamda birparçasıdır.

68

69 Hacimleri ve binanın oranlarda netlik Roma'nın antik yapılara ölçekte ilgilidir.
Müzesi antik kalıntı, Ara Pacis augustae, aslen 1938 yılında Vittorio Ballio  Morpurgo tarafından tasarlanmış bir binada M.Ö. 9, tarihlenen bir sunak barındırmak için tasarlanmıştır. Morpurgo yapısının ayakta kalan tek bölümü Mussolini'nin  "Res Gestae" (Tanrısal Augustus'un Acts) kazınmış olduğu düşük bir traverten duvarıdır.

70 İnşaat malzemeleri: cam,beton ve bir yerli ince bej Roma traverten bulunmaktadır.
13.5 metre yüksekliğinde ve 50 metre uzunluğunda cam perde duvar yapının önemli özelliğidir. Beyaz mumlu mermer sıva ile bitmiş betonarme dört ince sütun, tarafından tanımlanan 8,5 metre yüksekliğindeki giriş Salonu, Ara Pacis evler Main Hall yol açar.

71 Kendi Düşük ışıklandırma ile giriş alanı, Büyük Salon'da üst aydınlatma geniş aksine, doğal bir ilerleme ve dolaşım teşvik eder. Işıklık en doğal aydınlatma elde etmek ve "false gölgeler" ortadan kaldırmak içinkullanılmıştır. Konut ve antik sunağı koruyan bu müzenin ana odak noktası olmasına rağmen, binada state-of-the-art ile arkeolojik temaları yanı sıra Augustus kültürünün bir dijital kütüphane adanmış geçici sergiler ve tesisler için 700 metre kare alan sağlarteknoloji.

72

73

74 Oditoryum Yukarıda açık teras müze dolaşımının bir parçasıdır.
Bu doğusundan batısına ve Tiber Nehri'ne Augustus Mozolesi manzaralı bitişik birbar ve kafe bulunuyor. Ara Pacis Müzesi 1930 yılından bu yana Roma Tarihi Merkezi'nde modern mimarinin ilk eseridir. Özgün konumundan değil taşındı sunak, inşaat sırasında korunmuş ve İmparator Augustus'un doğum günü vesilesiyle 2005, 22 Eylül'de altı yıldır ilk kez açıklanacak. Açılışı 21 Nisan 2006 tarihinde Roma Doğum günü için planlanmıştır.

75 KAYNAKLAR WEB KAYNAKLARI: www.arcspace.com www.wikipedia.com
KİTAP KAYNAKLARI: Richard Meier, Architect, 1964/1984 Richard Meier & Partners, Complete Works


"RİCHARD MEİER RİCHARD MEIER KÜBRA ÇELİK 10/26 İMRAN GÜMÜŞ 10/01" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları