Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1. İlk Yardıma Giriş 2. Solunum Yolu Tıkanmaları, Suni Solunum, CPCR - Hayata Döndürme 3. Kanama Şok ve İlk Müdahale 4. Kemikler, kırık ve çıkıklara müdahale.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1. İlk Yardıma Giriş 2. Solunum Yolu Tıkanmaları, Suni Solunum, CPCR - Hayata Döndürme 3. Kanama Şok ve İlk Müdahale 4. Kemikler, kırık ve çıkıklara müdahale."— Sunum transkripti:

1

2 1. İlk Yardıma Giriş 2. Solunum Yolu Tıkanmaları, Suni Solunum, CPCR - Hayata Döndürme 3. Kanama Şok ve İlk Müdahale 4. Kemikler, kırık ve çıkıklara müdahale 5. Yanıklar, donma, elektrik şoku ve zehirlenme 6. İlkyardım güvenliği ve yaralıların taşınması

3 İLKYARDIM;  Aniden hastalanan, yaralanan, kazaya uğrayan kişilere, sağlık ekibi ulaşana kadar, eldeki mevcut olanaklarla, kişilerin sağlık durumlarının daha kötüye gitmesini önlemek üzere yapılan ilaçsız girişimlere ilkyardım denir.

4 TEMEL İLKEMİZ; “primum “primum non nocere” önce zarar verme

5 İLKYARDIM UYGULAMASINDA KESİNLİKLE İLAÇ KULLANILMAZ

6 İLKYARDIMDA AMAÇ;  Hasta veya yaralıyı tedavi etmek DEĞİLDİR !  Alınacak önlemlerle hasta ya da yaralının yaşamını devam ettirmektir.

7 İSTATİSTİKLER Kaza veya yaralanmalar sonucu ölümlerin %50’den fazlasının ilk dakikalar içinde olduğunu göstermektedir.

8 İLK YARDIM ELEMANI  Soğukkanlı ve telaşsız olmalıdır.  Doğru ve hızlı karar verebilmelidir.  Yaratıcı ve pratik olmalıdır. Çevredeki kişileri yönlendirebilmelidir.  Çevresini iyi tanımalıdır.

9 ilk yardım;  durumun değerlendirilmesi  acil önlem alınması gereken durumların değerlendirilmesi ile başlar

10 Suni Solunum CPCR (Cerebro Pulmoner Cardiac Resussitation) Solunum yolu tıkanmaları

11 SOLUNUM YARDIMI GEREKTİREN ACİL DURUMLAR  Hava yolu tıkanması  Zehirlenmeler  Göğüs ve Akciğer yaralanmaları  Boğulmalar  Elektrik çarpması  Yanıklar  Şok durumları

12 YAPAY SOLUNUMA KALBİN ATIŞLARI DEVAM EDERKEN SOLUNUMUN KESİLDİĞİ HER TÜRLÜ KAZA VEYA YARALANMADA YAPAY SOLUNUMA BAŞLANMALIDIR.

13 AĞIZDAN AĞIZA YAPAY SOLUNUM

14

15

16

17

18

19

20 Kapalı solunum yolu SOLUK YOLUNUN AÇILMASI

21 Açık solunum yolu

22 SUNİ SOLUNUMDA ÖZEL DURUMLAR?  Mideye hava kaçması  Kusma

23 MİDEYE HAVA GİTME SEBEPLERİ  Çok hızlı nefes vermek  Yaralıya göğsü kalktıktan sonra da nefes vermeye devam etmek. Bunun önüne geçebilmek için; Nefesler arasında 4-5 sn. bırakın

24 KUSMA HASTA HIZLA YAN ÇEVRİLİR!  Böyle bir durumda HASTA HIZLA YAN ÇEVRİLİR!  AĞZINDAKİ KUSMUKLAR TEMİZLENİR  AĞZINDAKİ KUSMUKLAR TEMİZLENİR ve yapay solunuma devam edilir.  Yapay Solunum sırasında hasta kusabilir.

25 AĞIZ BURUN SOLUNUMU

26 SUDA BOĞULMADA İLKYARDIM

27 Suda Boğulma sonucunda Akciğerler su ile dolar. Kalbin çalışması düzensizleşir. Kana geçen su ile kırmızı kan hücreleri parçalanır ve ÖLÜM meydana gelir.

28 SUDA BOĞULMA TATLI SUDA  Kana karışan su hücrelerin parçalanmasına sebep olur. TUZLU SUDA  Kandaki su akciğerlere geçer ve kanın akıcılığı azalır.

29 BOĞULMA TEHLİKESİ GEÇİREN KİŞİYİ  SIRT ÜSTÜ YATIRINIZ  GİYSİLERİNİ GEVŞETİNİZ  TAKMA DİŞ VARSA ÇIKARINIZ  HEMEN YAPAY SOLUNUMA BAŞLAYINIZ  HER SOLUK VERİŞTE HASTANIN BAŞINI YAN ÇEVİRİNİZ  BEDEN SICAKLIĞINI KORUYUNUZ

30 SOLUNUM YOLU TIKANMASI  NEDENLERİ;  İyi çiğnenmemiş büyük yiyecek parçaları  Alkol  Ağızda bir şeyle yürümek, koşmak  Hızlı yemek yemek

31 KISMİ HAVA YOLU TIKANMASI  Hava alışverişi iyi ise yani kısmen hava girip çıkıyorsa hasta şiddetle öksürür.  Tıkayan maddeyi atmaya çalışır.

32 TAM HAVA YOLU TIKANMASI  Hava yolu tam tıkandığında kişi konuşamaz, nefes alamaz ve öksüremez.

33 BİLİNCİ AÇIK HASTADA  Hastanın arkasına geçilir.  Kollar hastanın beline sarılır.  Bir elle yumruk yapılır, diğer elle yumruk kavranır ve göbek ile göğüs kemiğinin arasında karına yukarı doğru bastırılır.

34 BİLİNCİ KAPALI HASTADA  HAVAYOLU ( A irway)  SOLUNUM ( B reathing)  DOLAŞIM ( C irculation) kontrol edilir.

35 EĞER NEFES ALMIYORSA  Hava yolunu aç  Burun deliklerini kapat.  2 tam nefes ver. Eğer hastaya nefes gitmiyorsa soluk yolu tıkalı demektir.  Yabancı cisim varsa çıkarmaya çalış.

36 EĞER HALEN NEFES ALMIYORSA!  Yerde yatan hastanın uylukları arasına çök, bir elin ayasını göğüs kemiği ile göbek arasına gelecek şekilde yerleştir.  Diğer elini tam üstüne koy ve hızlı hamlelerle hastanın karnına 6-10 kez bastır.

37 EĞER HASTA ŞİŞMAN VEYA HAMİLE İSE!  Karın hamlesi yerine göğüs hamlesi yapılır.  Bir el yumruk yapılır ve diğer el yumruğu kavrayacak şekilde göğüs kemiğine hamleler yapılır.

38 YALNIZ İSENİZ YALNIZ İSENİZ!  Bir elinizi yumruk yapın, göbek ile göğüs kemiğinin ortasına yerleştirin. Diğer elinizle yumruğunuzu kavrayın ve yukarı doğru hızlı hamle yapın.  Keskin kenarı olmayan bir cisim üzerine eğilerek de karnınıza basınç uygulayabilirsiniz.

39 DOLAŞIM SİSTEMİ İLE İLGİLİ İLKYARDIM

40 KALP DURMASI VE KALP MASAJI

41 KALP DURMASININ BELİRTİLERİ  Nabız alınmaz.  Göz bebekleri genişler.  Yüz sararmıştır, solunum belirtisi yoktur.  Hasta uyarılara tepki göstermez.  Kalbi duran kişiye kalp masajı ilk 3-5 dakika içinde yapılmalıdır.

42 KALP MASAJININ YAPILMASI  Hasta sırt üstü düz bir yere yatırılır.  Bir yana diz çökülür.  İlkyardımcı göğüs kemiğinin alt kısmına birkaç yumruk vurur. Boyundan nabız hissedilmeye çalışılır.

43 KALP MASAJI  Nabız alınmazsa KALP MASAJINA BAŞLANIR.  İşaret ve orta parmak ile göğüs kemiğinin alt ucu hissedilir.

44  Göğüs kemiğinin 1/3 alt kısmına elin ayası konur. (Bilek dik olacak şekilde)  Diğer el bu elin üzerine, bileğe yakın kısmına yerleştirilir.  Kollar dik tutulur, dirsekler bükülmez.

45

46  Kollar dik vaziyette, göğse 4-5 cm.aşağı bastırılır. (Çocuklarda 1-2 cm. olmalı)  Bu hareket dakikada 60 kez olmak üzere tekrarlanmalıdır.

47 2 kez yapay 15 kez kalp masajı  TEK KİŞİ iseniz 2 kez yapay solunum yaptıktan sonra 15 kez kalp masajı yapınız (1-2-15) 1 yapay solunuma 5 kalpmasajı  İki kişi iseniz her 1 yapay solunuma karşılık 5 kalp masajı yapınız (2-1-5)  1-1.5 saat yapılan kalp masajına rağmen hayati bir değişiklik olmazsa: işleme son veriniz.

48 ÇOCUKLARDA KALP MASAJI VE AĞIZDAN AĞIZA SOLUNUM  Soluk yolunu açık tutunuz.  Ağzınızı çocuğun ağız ve burnunu iyice kapatacak şekilde yerleştiriniz.  2 kez ağızdan ağıza yapay solunum yapınız.  Nabız alınmıyorsa yapay solunum ile birlikte kalp masajıda yapınız.  Çocuklarda 2 parmak ile göğüs kemiği ortasında kaburgalara basınç yapınız.

49 TEK KİŞİ İLE;  3 YAŞINDAN KÜÇÜKSE: 4-5 YAPAY SOLUNUM 12-15 KALP MASAJI  3 İLE 6 YAŞ ARASI: 3-4 YAPAY SOLUNUM 12-15 KALP MASAJI

50 3. Kanama ve Şokta İlk Müdahale

51 DIŞ KANAMA a) Atardamar kanaması b) Toplardamar kanaması c) Kılcal damar kanaması İÇ KANAMA KANAMA ÇEŞİTLERİ

52 Renk soluktur, deri soğuktur. Solunum hızlıdır. Nabız hızlıdır, ama zayıftır. Susuzluk hissi vardır. Hasta huzursuzdur. Hasta soluduğu havanın yeterli olmadığını söyler. Şuur azalır ve ilerde kaybolur. İÇ KANAMA BELİRTİLERİ

53 İÇ KANAMA ŞÜPHESİNDE İLKYARDIM Hasta sırtüstü yatırılır. Baş yana çevrilir. Vücut ısısı korunmaya çalışılır. Ağızdan hiçbir şey verilmez. Hasta en yakın sağlık kuruluşuna gönderilir.

54 KANAMALARDA ACİL VE GEÇİCİ ÖNLEMLER Kanayan uzuv (kol, bacak ) yükseltilir. Yara üstüne temiz bir gazlı bez, yoksa temiz bir mendil, çamaşır parçası konur. Bunun üzerinden sargı yapılır. Kravat veya bulunabilecek bir bez parçası ile sıkıca sarılır.

55 MAMA YARA İÇİNDEKİ YABANCI CİSİM, KEMİK PARÇASI vs. ÇIKARILMAMALIDIR !! !

56 BANDAJ ve BOĞUCU SARGI Kanama basınçlı pansumana rağmen devam ediyorsa bandaj veya boğucu sargı uygulanır. Bandaj kanayan yerin 5 cm. yukarı kısmına uygulanmalıdır. (Bandaj kol ve bacaklarda tek kemik üstüne uygulanırsa daha etkili olur.)

57

58

59

60 Atardamar Kanamalarında fışkıran kanı durdurmak için belli noktalara basınç yapmak gerekir. BASINÇ NOKTALARI

61 VÜCUDUN DEĞİŞİK BÖLGELERİNDEKİ KANAMALAR Burun kanaması Akciğer kanaması Mide kanaması Yanak, Dil, Dişeti kanamaları Şakak bölgesindeki kanamalar Baş ve yüzün bir tarafındaki kanamalar Kol kanamaları

62

63 UZUV KOPMASI Uzuv ıslak bir gazlı bezle sarılır ve naylon bir torbaya konur ve bu torba içinde buz parçaları olan başka bir torbaya konur.

64 ŞOK ve İLKYARDIM

65 ŞOKTA GÖRÜLENBELİRTİLER ŞOKTA GÖRÜLEN BELİRTİLER Yaralının yavaş çevre ile ilişkisi kesilir, şuur bulanır. Hasta soğuk terler, susuzluk hissi olur. Deri soluk ve soğuktur. Gözler göz çukuruna batmış gibidir. Hastanın solunumunda güçlük gözlenebilir. Nabız hızlanmıştır.

66 GENELLİKLE BİR KAZA YERİNDE BİRDEN ÇOK YARALI VARSA SESSİZ, SAKİN YATAN YARALININ DURUMUNUN DAHA ÖNEMLİ OLDUĞUNU UNUTMAMALIYIZ!

67 Şoktaki hastanın elbiseleri, kemeri ve kravatı gevşetilir. Mümkün olduğunca az hareket ettirilir. ŞOK POZİSYONU’NA Yaralı ŞOK POZİSYONU’NA getirilir.

68 Ayakların 30-40 cm. yükseltilmesi yeterlidir. Yatakta yatıyorsa karyolanın ayak tarafı yükseltilir. Kafa, boyun, göğüs travması geçirenlerde bu uygulama yapılmaz.

69

70 Vücut sıcaklığı korunmaya çalışılır. Gerek olursa yapay solunum ve kalp masajı yapılır. Kanama varsa kanama durdurulmaya çalışılır. Kırık şüphesi varsa kırık tespit edilir. Şoktaki hastada susuzluk hissi vardır. Dudakları ıslatılır.

71 KIRIK-ÇIKIK VE BURKULMALAR

72 KIRIK BULGULARI Ağrı Kırık bölgede şekil bozukluğu Hareket güçlüğü Kırık bölgede şişlik Duyarlılık Anormal görünüş Diğer uzva nazaran kısalık

73 KAPALI KIRIK AÇIK KIRIK

74 AÇIK KIRIK’ta; Kırık uçları dışarıda ise bunları yerleştirmeye çalışmayınız. Yara üzerinde bulunan kırılmış kemik parçacıklarına dokunmayınız. Yara üzerine temiz bir gazlı bez kapatınız.

75 HASTA SARSILMAZ, HAREKET ETTİRİLMEZ. İLK MÜDAHALE KIRIĞIN OLDUĞU YERDE YAPILMALIDIR. KANAMA VARSA DURDURULUR. YARALI SICAK TUTULUR. KAPALI KIRIKLARDA AĞRILI BÖLGEYE BUZ TORBASI KONUR. KIRIKLARDA İLKYARDIM

76 HASTANIN GİYSİLERİNİ ÇIKARMAK GEREKİYORSA ÖNCE SAĞLAM TARAF ÇIKARILIR SONRA KIRIK TARAF ÇIKARILIR. KIRIK UÇLARINI HAREKETSİZ BIRAKMAK İÇİN KIRIK YERİNİ TESPİT EDİNİZ. TESPİT YAPILDIKTAN SONRA HASTANEYE SEVK EDİLİR.

77 Bilinç kaybı olabilir. Burundan, kulaktan kan ve berrak sıvı gelebilir. Göz bebeği büyüklüklerinde farklılıklar olabilir. KAFATASI KIRIKLARI

78  HASTA SIRTÜSTÜ YATIRILIR.  AĞIZDAN HİÇBİR ŞEY VERİLMEZ.  EN KISA SÜREDE SEVK EDİLİR.

79 YÜZ KEMİĞİ KIRIKLARI Açık yara varsa temiz bir gazlı bezle kapatılır. Kafatası kırığı ihtimali olduğu için aynı önlemler alınır. Şekil bozukluğu varsa DÜZELTİLMEYE ÇALIŞILMAZ.

80 KÖPRÜCÜK KEMİĞİ KIRIKLARI Omuz üzerine düşmelerde sık görülür. KIRIK TARAF OMUZ SAĞLAM TARAFA GÖRE DÜŞÜKTÜR ve SAĞLAM EL İLE KIRIK TARAFTAKİ KOL DİRSEKTEN DESTEKLENME İHTİYACI DUYAR. KOL GÖVDEYE YAKLAŞTIRILIR. BİR ÜÇGEN SARGI İLE ASKIYA ALINIR.

81

82 AĞRI, ŞİŞLİK, ŞEKİL BOZUKLUĞU çok kolay gözlenir. KOL GÖVDEYE SARILIR ve ÜÇGEN SARGI İLE ÖN KOL TESPİT EDİLEREK HASTANEYE GÖNDERİLİR. KOL KIRIKLARI

83 ALT KOL (ÖN KOL) KIRIĞI KOL KIRIĞI GİBİ TESPİTİ KOLAYDIR. ELDEKİ TAKILAR ÇIKARILIR. TAHTA PARÇASI, SERT KARTON İLE ÖNKOL SARILIR ÜÇGEN SARGI İLE ÖNKOL YÜKSELTİLİR.

84 OMURGA KIRIKLARI Yüksekten düşme ve trafik kazası sonucu oluşur. Düşmenin şekli, omurganın o bölgesindeki ağrı, hassasiyet omur kırığı şüphesi yaratır. YARALI SERT BİR SEDYE ÜZERİNE TESPİT EDİLMİŞ OLARAK HASTANEYE SEVK EDİLMELİDİR.

85 BOYUN OMURU KIRIĞI ŞÜPHESİ VARSA; BAŞ VE BOYUNUN HER İKİ YANINA ELBİSELERİ KATLANARAK KONUR VE ALNINDAN SEDYEYE BAĞLANIR.

86 BACAK ve UYLUK KIRIKLARI AĞRI, KISALIK, ŞEKİL BOZUKLUĞU BACAKLAR ARASINA TESPİT TAHTASI, RULO YAPILMIŞ BEZ PARÇASI VEYA SERT BİR KARTON KONUR, BACAK VE UYLUKLAR BİRBİRİNE SARILIR. SARSMADAN SEVK EDİLİR.

87

88 A B C

89 AYAK ve AYAK BİLEĞİ KIRIKLARI Ayakta yara varsa üzerine temiz gazlı bez konur. Bir yastık ya da kalınca bir bez parçasının üzerine ayak konur ve ayak bileğini de içine alacak şekilde sarılır.

90 ÇIKIKLAR BULGULAR Ağrı, Şişlik Eklem hareketinin tam olarak yapılamaması ve eklem çevresinde şekil bozukluğu İLKYARDIM; ÇIKIK EKLEMİ YERİNE KOYMAYA ÇALIŞMAYINIZ! EKLEM TESPİT EDİLİR. BUZ UYGULANIR. SEVK EDİLİR.

91 BULGULAR Ağrı, Şişlik Eklem hareketinin tam olarak yapılamaması ve eklem çevresinde şekil bozukluğu İLKYARDIM; ÇIKIK EKLEMİ YERİNE KOYMAYA ÇALIŞMAYINIZ! EKLEM TESPİT EDİLİR. BUZ UYGULANIR. SEVK EDİLİR. BURKULMALAR

92 Yanıklar, Donma, Elektrik Şoku ve Zehirlenme

93 YANIKLAR  TANIM FİZİKSEL VE KİMYASAL MADDELERE MARUZ KALMA NEDENİYLE OLUŞAN DOKU BOZULMASI

94 YANIK YAPAN ETKENLER 1- FİZİKSEL ETKENLER A-ATEŞ, ALEV B-SICAK SU BUHARI C-GÜNEŞ IŞINLARI D-ELEKTRİK AKIMI

95 YANIK YAPAN ETKENLER 2-KİMYASAL ETKENLER A-ASİTLER B-ALKALİLER C-KORROSİV MADDELER

96 YANIĞIN CİDDİYETİNİ BELİRLEYEN FAKTÖRLER 1-DERİNLİK 2-YAYGINLIK 3-ENFEKSİYON RİSKİ 4-SOLUNUMLA GÖRÜLEN ZARAR 5-ÖNCEKİ HASTALIKLAR 6-BÖLGE YÜZ, ELLER AYAKLAR BOYUN GENİTAL BÖLGE

97 1. DERECE YANIK  DERİNİN ÜST TABAKASI KIZARIK  ÇOK AĞRILI  EN HAFİF YANIK

98 2. DERECE YANIK  ÜST DERİ VE KISMEN ALT DERİ  KABARCIKLAR  AĞRILI

99 3. DERECE YANIK  TÜM KATLAR  KASLAR, SİNİRLER, DAMARLAR  AĞRISIZ

100 YANIKLARDA İLKYARDIM  ISI KAYNAĞININ ORTADAN KALDIRILMASI  SOĞUTMA  ÜSTÜNÜ KAPATMA

101 YANIKLARDA İLKYARDIM  KAYNAKTAN UZAKLAŞTIR  ÜZERİNDEKİ ALEVLERİ SÖNDÜR  GİYSİLERİ ÇIKAR  SOĞUT  TAKILARI ÇIKAR  3. DERECE İSE ŞOK İÇİN ÖNLEM AL  DUMAN SOLUMUŞSA TEMİZ HAVA  KURU, TEMİZ, STERİL, GAZLI BEZ İLE YANIKLARIN ÜZERİNİ KAPATIN

102 YANIKLARDA İLKYARDIM  BİLİNCİ AÇIKSA 1 LİTRE SU 1 KAŞIK KARBONAT 1 KAŞIK TUZ

103 YAPILMAMASI GEREKENLER!  BUZ UYGULAMAYIN!  TÜTÜN, ALKOL VERMEYİN!  KABARCIKLARI PATLATMAYIN!  BİTİŞİK BANDAJ YAPMAYIN!

104 YANIKLARDA İLKYARDIM ULAŞIM: EL VE AYAKLARDAYSA YÜZDE İSE BOYUNDA İSE HAVADA TUTUNUZ YARI OTURUR POZİSYON YASTIK KULLANMAYIN!!

105 KİMYASAL YANIKLARDA İLKYARDIM  MADDE İLE DERİ TEMASINI KESİNİZ  BOL SU İLE YIKAYINIZ  GİYSİ VE TAKILARI ÇIKARINIZ  TEMİZ, STERİL, BEZ İLE KAPATARAK GÖNDERİNİZ

106 1.DERECE YANIK 2.DERECE YANIK 3.DERECE YANIK

107 DONMA BELİRTİLERİ  GÖRMEDE BOZUKLUK  HALSİZLİK  UYKU HALİ  PARMAK UÇLARINDA UYUŞMA  PARMAKLARDA İĞNE BATMASI  DERİ KIZARIK VEYA MAVİ

108 DONMADA İLKYARDIM  SOĞUKTAN UZAKLAŞTIR  GİYSİLERİ ÇIKAR  BATTANİYEYE SAR  ILIK BEZLE KOMPRES  TAKILARI ÇIKAR

109 BİLİNCİ AÇIKSA ILIK, ŞEKERLİ İÇECEKLER İÇİRİLEBİLİR

110 YAPILMAMASI GEREKENLER  SOBA, RADYATÖRDEN UZAK TUT  OVUŞTURMA!!  HAREKET ETTİRME!!  MASAJ YAPMA!!  TÜTÜN VE ALKOL VERME

111

112 ELEKTRİK AKIMI EN ÇOK SOLUNUM VE DOLAŞIM SİSTEMİNİ ETKİLER

113 ELEKTRİK AKIMI  KALBİ DURDURABİLİR  SOLUNUMU DURDURABİLİR

114 ELEKTRİK ÇARPMASI  DÜŞME VE FIRLAMAYA BAĞLI KIRIKLAR YARALANMALAR

115 ELEKTRİK ÇARPMASI SONUCUNDA  BİLİNÇ KAYBI  SOLUNUM DURMASI  KALP DURMASI  YANIKLAR  NABIZ ZAYIFLAMASI

116 ELEKTRİK ÇARPMASINDA İLKYARDIM  ÖNCE KENDİ GÜVENLİĞİNİZ  DOKUNMA!!  ŞALTERİ İNDİR!!  SOLUNUM VE KALBİ KONTROL ET  HAREKET ETTİRME!!  YANIKLARI VARSA MÜDAHALE ET  HASTANEYE GÖNDER

117

118 ZEHİRİN BEDENE GİRİŞ YOLLARI  SOLUNUM  SİNDİRİM  CİLT TEMASI  DİREKT DOLAŞIMA KATILMASI

119 ZEHİRLENMEDE GENEL BELİRTİLER  BULANTI, KUSMA  SOĞUK TERLEME  GÖRMEDE BOZUKLUK  ŞUURDA BOZULMA

120 ZEHİRLENMEDE İLKYARDIMIN AMACI  ZEHİRİ VÜCUT DIŞINA ATMAK  ZEHİRİ VÜCUTTA ZARARSIZ HALE GETİRMEK

121 SOLUNUM YOLU İLE ZEHİRLENME  KARBON MONOKSİT  KARBON DİOKSİT  DUMAN, SOĞUTUCU GAZLAR, SAVAŞ GAZLARI KUYU, LAĞIMLAR OTOMOBİL EKZOSTU, SOBALAR

122 BELİRTİLERİ  BAŞ AĞRISI  SOLUNUM ZORLUĞU  BİLİNÇ KAYBI  DUDAKLARIN MORARMASI

123 SOLUNUM YOLUYLA ZEHİRLENMEDE İLKYARDIM  ÖNCE KENDİ GÜVENLİĞİNİZ  KİŞİYİ TEMİZ HAVAYA ÇIKAR  SOLUNUM, DOLAŞIMI KONTROL ET  ZEHİR DANIŞMA MERKEZİNİ ARA  EN YAKIN SAĞLIK BİRİMİNE GÖNDER

124  ANKARA’DA ZEHİR DANIŞMA MERKEZİ 24 SAAT ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK HİZMETİ VERMEKTEDİR 0800 314 7900 DANIŞMA -114-

125 CİLT TEMASI İLE ZEHİRLENMELERDE İLKYARDIM  ORTAMDAN UZAKLAŞTIR  ÜZERİNDEKİLERİ ÇIKAR  BOL SU İLE YIKA  SOLUNUM, DOLAŞIMI KONTROL ET  ŞOKA KARŞI ÖNLEM AL

126 İlk yardım güvenliği ve yaralıların taşınması

127 İYİ BİR İLKYARDIMIN EN ÖNEMLİ UNSURUDUR. TAŞIMA

128 Yanlış taşıma sonucu, omurilik zedelenmesi olan bir hasta ömür boyu felçli kalabilir ! Herhangi bir yangın, patlama, zehirlenme riski olmadığı sürece yaralının yerini değiştirmeyin! onu neden taşıyoruz?

129

130 GENEL TAŞIMA KURALLARI  Önce GÜVENLİĞİNİ SAĞLA!  Muayene etmeden kesinlikle YERDEN KALDIRMA!  Ağır yaralanmalarda yaralıyı mutlaka SEDYE İLE TAŞI!  Sedyenin giremediği DAR yerlerde yaralıyı 2-3 KİŞİ yardımı ile taşı!

131 Taşıma esnasında yaralıyı SARSMA! Hasta ya da yaralının vücudunu baş ve ayaklarından çekerek ve yan taraflarından iki kişi ile kaldırarak SEDYE ÜZERİNE KOY! Taşımada bir LİDER olmalı.Yürürken adımlar eşit olmalı. Her şeyi KOMUTLA YAP!

132 EN AZ 3 KİŞİ GEREKLİDİR. UYGUNSA İKİ KİŞİ BİR TARAFA, ÜÇÜNCÜ KİŞİ DİĞER TARAFA GEÇER. BİR DİZ YERE, BİRİ ÖNE KOYULUR. BİRİ AVUÇLARINI HASTANIN BAŞ VE OMUZLARI ALTINA, İKİNCİSİ KARIN VE KALÇALARIN ALTINA, ÜÇÜNCÜSÜ UYLUK VE BACAKLARIN ALTINA KOYAR. HASTA yada YARALININ YERİNDEN KALDIRILMASI

133 SEDYENİN TAŞINMASI HASTA VEYA YARALI SEDYE İLE TAŞINIRKEN MUTLAKA SEDYEYE BAĞLANMASI GEREKİR. HASTA SEDYEDE BACAKLARI ÖNDE OLARAK TAŞINIR. ANCAK AMBULANSA YERLEŞTİRİLİRKEN BAŞ ÖNDE OLARAK YAPILIR.

134 Pratik olarak kullanılabilecek 2 yöntem vardır  Kaşık tekniği: Duvar kenarındaki bir yaralı için kullanılabilir. En az 3 kişi, baştaki komut verir.  Köprü tekniği: İki taraflı ulaşımda. 3 kişi yaralıyı kaldırır, 1 kişi sedyeyi sürer.

135 BİR KİŞİ İLE TAŞIMA A)Oturduğu yerden yeri iterek taşıma

136 B) Oturduğu yerde geriye kayarak taşıma

137 ALTIN BEŞİK TAŞIMASI

138 İKİ KİŞİNİN KUCAĞINDA TAŞIMA

139 SANDALYE İLE TAŞIMA

140 ELBİSEDEN ÇEKEREK TAŞIMA

141

142 Rentek manevrası:Kaza geçirmiş yaralı bir kişiyi omuriliğine zarar vermeden otomobilden çıkarmaya yarar Ayaklarının pedallar arasına sıkışmadığından emin ol! Emniyet kemerini çöz! Bir elinle yaralının kolunu diğer elinle de çenesini kavra! Baş-boyun-gövde birlikte kuralını uygulayarak yaralıyı araçtan dışarı hafifçe çekerek hareket ettir! Bir kerede onu dışarı aldıktan sonra yavaşça yere koy!

143 İtfaiyeci yöntemi  Koltuk altından tutarak, dizlerine kadar kaldır!  Sol kolunu, sol uyluktan geçir; gövdenin ağırlığını sırtına ver!  Ayağa kalk, kolunu kavra; ağırlığı dengele!


"1. İlk Yardıma Giriş 2. Solunum Yolu Tıkanmaları, Suni Solunum, CPCR - Hayata Döndürme 3. Kanama Şok ve İlk Müdahale 4. Kemikler, kırık ve çıkıklara müdahale." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları