Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

T.C. BAYRAKLI MÜFTÜLÜĞÜ Beş Kubbeli Camii T.C. BAYRAKLI MÜFTÜLÜĞÜ Beş Kubbeli Camii HO Ş GELD İ N İ Z.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "T.C. BAYRAKLI MÜFTÜLÜĞÜ Beş Kubbeli Camii T.C. BAYRAKLI MÜFTÜLÜĞÜ Beş Kubbeli Camii HO Ş GELD İ N İ Z."— Sunum transkripti:

1 T.C. BAYRAKLI MÜFTÜLÜĞÜ Beş Kubbeli Camii T.C. BAYRAKLI MÜFTÜLÜĞÜ Beş Kubbeli Camii HO Ş GELD İ N İ Z

2

3

4 "Ve inneke leala hulukin azim” Hiç şüphesiz Habibim en üstün ahlak üzeresin. (Kalem,4)

5 "Vemâ erselnâke illâ rahmeten lil’âlemîn." "(Ey Muhammed!) biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik." (Enbiya, 107)

6 PEYGAMBERİMİZİN DOĞDUĞU DÖNEMDE ARAB YARIMADASINDA İNSANLAR PUTLARA (HEYKELLERE) TAPIYORDU. MEKKE ‘DE BULUNAN KA’BE ETRAFINDA 360 PUT VARDI.

7 PEYGAMBERİMİZ FİL SENESİNDE, YEMEN KRALI EBREHE KOMUTASINDA KA’BE’Yİ YIKMAK ÜZERE GELEN FİL ORDUSUNUN EBABİL KUŞLARIYLA YOK EDİLDİĞİ OLAYDAN 52 GÜN SONRA DOĞDU.

8

9 ALLAH‘IN EN SON VE EN YÜCE PEYGAMBERİ HZ.MUHAMMED (sav) 571 YILI 20 NİSAN / 12 R.EVVEL PAZARTESİ GÜNÜ MEKKE-İ MÜKERREME’ DE DOĞDU. ANNESİNİN ADI: AMİNE - BABASININ ADI : ABDULLAH.

10 DOĞUM GECESİ OLAN HARİKA HADİSELER  O GECE GÖKYÜZÜNÜ AYDINLATAN BİR YILDIZ DOĞDU.  MECUSİLERİN 1000 YILDAN BERİ YANAN ATEŞLERİ SÖNDÜ.  KA’BE’NİN ETRAFINDAKİ 360 PUT YERE SERİLDİ.

11  SAVE GÖLÜ KURUDU.  SEMAVE DERESİ TAŞTI.  İRAN KİSRASININ SARAYINDA 14 ŞEREFE YIKILDI.

12  DOĞMADAN 6 AY ÖNCE BABASINI KAYBETTİ.  2 YAŞINA KADAR O’NU SÜT ANNESİ HALİME EMZİRDİ.  6 YAŞINDA DA SEVGİLİ ANNESİNİ KAYBETTİ.  8 YAŞINA KADAR DEDESİ ABDULMUTTALİB ‘İN YANINDA KALDI.  DEDESİNİN DE ÖLÜMÜNDEN SONRA AMCASI EBU TALİB O’NU HİMAYESİNE ALDI.

13 ÇOCUKLUĞUNDA AMCASININ KOYUNLARINI GÜTTÜ. GENÇLİĞİNDE AMCASIYLA TİCARET KERVANLARINDA ÇALIŞTI. KAVMİ O’NA EL-EMİN (GÜVENİLİR) İSMİNİ VERDİ. MEKKE’NİN SOYLU VE ZENGİN HANIMLARINDAN HZ. HATİCE’NİN KERVANLARINDA TİCARET YAPTI.

14 25 YAŞINDA İKEN HZ. HATİCE İLE EVLENDİ. MUTLU BİR EVLİLİKLERİ OLDU. 25 SENE EVLİ KALDILAR. PEYGAMBERİMİZİN BU HANIMDAN 6 ÇOCUĞU OLDU. O’NA İLK İNANAN MÜSLÜMANDI. HZ. HATİCE HZ. MUHAMMED (s.a.v.) &

15 KIZ ÇOCUKLARI ERKEK ÇOCUKLARI 1 2 3 4 ZEYNEB RUKİYYE ÜMMÜ GÜLSÜM FATIMATU’Z- ZEHRA KASIM ABDULLAH İBRAHİM (Annesi : MARİYE) PEYGAMBERİMİZİN ÇOCUKLARI HZ. HATİCE HZ. MUHAMMED (s.a.v.) &

16 HZ. HASAN HZ. HÜSEYİN PEYGAMBERİMİZİN TORUNLARI Hz. ALİ VE Hz. FATIMA’NIN ÇOCUKLARI Soru Peygamberimiz'in (s.a.) kaç tane torunu vardır? Hz Peygamber’in Hz Fatıma dışındaki çocuklarından torunları oldu mu? Bunların isimleri ve akıbetleri ne olmuştur? Hz Fatıma'nın Hz Hasan va Hüseyin dışında çocukları olduğu halde neden Peygamber Efendimizin nesebinin devamı zikredilirken bu torunlarının ismi neden geçmemektedir? Peygamberimiz'in (s.a.) kaç tane torunu vardır? Hz. Hasan'ın soyundan gelenlere şerif & Hz. Hüseyin'in soyundan gelenlere de seyyid

17 PEYGAMBERİMİZİN TORUNLARI Hz Peygamber’in en büyük kızı Zeynep, teyzesinin oğlu Ebul-As’la evlendirilmiş ve bundan Ali ve Ümame adında iki çocuğu olmuştur. Ali Mekke fethi sonrası (8/630) küçük yaşta ölmüştür Ümame adlı kız çocuğu ise, Hz Fatıma’nın ölümü üzerine önce Hz Ali ile evlenmiş, onun şehit edilmesi üzerine Muğire b Nevfelle nikahlanmıştır Muğire’den Yahya adında bir oğlu olmuşsa da nesli devam etmemiştir. Hz Peygamber’in ikinci kızı Hz Rukiyye ise, Hz Osmanla evlenmiştir Hicretin ikinci yılında kızamıktan dolayı vefat etmiş, Hz Osman’dan olan oğlu Abdullah da iki yaşında iken vefat etmiştir. Böylece Hz Zeynep gibi Hz Rukiyye’nin de nesli devam etmemiştir. Ümmü Gülsüme gelince; O da ablası Rukiyye’nin ölümü üzerine hicretin üçüncü yılında Hz.Osmanla evlendi.(Zinnureyn) Hicretin dokuzuncu yılında vefat ettiğinde çocuğu yoktu ve soyu kesilmişti.

18 PEYGAMBERİMİZİN TORUNLARI Hz Peygamber’in küçük kızı Hz Fatıma’nın sırayla, Hasan, Hüseyin, Ümmü Gülsüm, Zeynep ve Muhassin (Muhsin) adlarında çocukları oldu. Bunların hepsi Hz Alidendir. Muhassin küçük yaşta vefat etti. Fatıma’nın nesli diğer çocuklarıyla devam etti Hz Fatıma’nın Zeynep’ten olan çocukları “Zeynebiler” olarak bilinir Hz Fatıma’nın diğer kızı Ümmü Gülsüm ise, Hz Ömer halife iken önce onunla evlendirilmiş, Hz Ömer’den Rukiyye ve Zeyd adlı iki çocuğu olmuş ve çocuklar küçük yaşlarda vefat etmişlerdir Hz Ömer, (h 23/m 644) yılında şehit edilince Ümmü Gülsüm önce amcası oğlu Avn b Cafer’le evlenmiş ve ondan çocuğu olmamıştır Avn’ın ölümü üzerine, kocasının kardeşi Muhammed b Cafer’le evlenmiş ve bundan bir çocuğu olmuştur Muhammed vefat edince de bir diğer kardeşleri olan Abdullah b Cafer’le evlenmiş ve ondan çocuğu olmamıştır

19 Soru: Soru: Hz Fatıma neslinden söz edilirken, neden Hz Peygamber’in diğer kızlarından olan torunlarından söz edilmez? Cevap: Cevap: Hz Peygamber bir hadis-i şerifinde “her annenin oğlu için kendilerine mensup olacağı bir asabe (baba tarafından akrabalar)vardır Fatıma’nın iki oğlu bundan müstesnadır; çünkü ben onların velisi ve asabesiyim (erkek cihetinden akrabası sayılırım)” buyurmuş ve neslinin Hz Fatıma’nın bu iki oğlundan devam edeceğini belirtmiştir. Bu açıdan, Hz Peygamber’in diğer kızlarından olan torunları, yalnız birinci nesilde Rasulullah’a nispet edilirler Fakat onun asabeliği, Hz.Hasan, Hz Hüseyin ve bu ikisinin nesillerinde devamlıdır Zeynep ve Ümmü Gülsümün çocuklarından olan torunları ise, bu nispete dahil değildir, kendi babalarının nisbesiyle anılırlar ve onların soylarına girerler

20 PEYGAMBERİMİZ 610 YILINDA 40 YAŞINDA RAMAZAN AYININ KADİR GECESİNDE TÜM İNSANLARA PEYGAMBER OLARAK GÖNDERİLDİ.

21 OKU ! YARATAN RABBININ ADIYLA OKU. MEKKE YAKINLARINDA HIRA NUR DAĞINDA VAHİY MELEĞİ CEBRAİL, O’NA KUR’AN-I KERİM’İN İLK AYETLERİNİ İNDİRDİ. “ OKU ! YARATAN RABBININ ADIYLA OKU. ”

22 12 3 4 KADINLARDAN ERKEKLERDEN ÇOCUKLARDAN AZATLI KÖLELERDEN HZ. HATİCE (RA) ( İLK MÜSLÜMAN) HZ. EBU BEKİR (RA) HZ. ALİ (RA) ( 10 YAŞINDA) PEYGAMBERİMİZE İLK İMAN EDENLER HZ. ZEYD B. HARİSE (RA)

23 İSLAM DİNİNE MÜŞRİKLER TEPKİ GÖSTERDİLER. MÜSLÜMANLARA EZİYET, ZULÜM VE İŞKENCE ETTİLER. SÜMEYYE VE EŞİ YASİR İLK MÜSLÜMAN ŞEHİTLER OLDULAR.

24 BU ZULÜMLER ÜZERİNE PEYGAMBERİMİZİN İZNİYLE MÜSLÜMANLAR HABEŞİSTAN’A VE MEDİNE’YE HİCRET ETTİLER. PEYGAMBERİMİZ 3 GÜN ARAYLA EŞİ HZ. HATİCE İLE AMCASI EBU TALİB’İ KAYBETTİ. (Senetü’l-Huzün)

25 BU ÜZÜNTÜLÜ GÜNLERİNDE ÇOK BÜYÜK BİR MUCİZE OLDU. BİR GECE ALLAH’IN EMRİYLE CEBRAİL’İN EŞLİĞİNDE MEKKE’YE MESCİD-İ HARAM’DAN KUDÜS’TE MESCİD-İ AKSA’YA GETİRİLDİ. İSRÂ >>>>>>MİRAÇ

26

27

28 ORADAN DA DÜNYA SEMASINI, YEDİ KAT GÖKLERİ VE ARŞI GEÇEREK ULVİ ALEMLERE, SİDRE-İ MÜNTEHA’YA VARDI. ALLAH İLE MÜLAKİ OLDU.

29 MİRAC’DA 5 VAKİT NAMAZ, MÜ’MİNLERE FARZ EDİLDİ. BAKARA SURESİ’NİN SON 2 AYETİ “ AMENER-RASULÜ… ” İNDİRİLDİ. ALLAH’A EŞ KOŞMAYAN MÜ’MİNLERİN SONUNDA CENNETE GİRECEKLERİ MÜJDESİNİ ALDI.

30 PEYGAMBERİMİZ (sav) 622 YILINDA 53 YAŞINDA İKEN MEKKE’DEN MEDİNE’ YE HİCRET ETMEK ÜZERE BİR GECE EVİNDEN AYRILDI.

31 SEVR DAĞINDAKİ MEKKE YAKINLARINDA SEVR DAĞINDAKİ BİR MAĞARADA 3 GÜN GİZLENDİLER. (Hz.Ebubekir’in ve yılanın aşkı) HİCRET ESNASINDA NİCE MUCİZELER OLDU. ALLAH PEYGAMBERİNİ MÜŞRİKLEDEN KORUDU.

32 KUBA MESCİDİNİ PEYGAMBERİMİZ MEDİNE YAKINDA BULUNAN KUBA KÖYÜNDE İSLAM’IN İLK MESCİDİ, KUBA MESCİDİNİ İNŞA ETTİ. İLK CUMA NAMAZI KILINDI.

33 PEYGAMBERİMİZ MEDİNE’DE ÇOŞKU İLE KARŞILANDI. İSLAM’IN MERKEZİ MESCİD-İ NEBİ’Yİ İNŞA ETTİ. YANINA DA KENDİ EVİ YAPILDI. (Eba Eyyub) MÜ’MİNLER ARASINDA KARDEŞLİK KURULDU. (Muahhat)

34 MEDİNE’DE BEDİR SAVAŞI KAZANILDI. (624) İSLAM’IN İLK ZAFERİ.

35 ERTESİ YIL UHUD SAVAŞINDA (625) AMCASI HZ. HAMZA ŞEHİT EDİLDİ. PEYGAMBERİMİZ ÇOK ÜZÜLDÜ.

36 BÜTÜN MÜŞRİK KABİLELERİN KATILDIĞI HENDEK HARBİNDE MEDİNE’NİN ETRAFINA HENDEK KAZILDI. ALLAH’IN YARDIMI İLE MÜŞRİK ORDUSU BİR FIRTINA İLE DAĞILDI.

37 ROMA DEVLETİNE KARŞI MUTE ZAFERİ KAZANILDI.

38 630 YILINDA MEKKE’NİN FETHİ İÇİN 10.000 KİŞİLİK ORDUSUYLA MEDİNE’DEN AYRILDI.

39 MEKKE KAN DÖKÜLMEKSİZİN FETHEDİLDİ. ARAP YARIMADASINA İSLAM HAKİM OLDU.

40 632 HUTBE 632 YILINDA 120.000 SAHABESİYLE VEDA HACCINI YAPTI. TÜM ÇAĞLARA VE İNSANLARA MEŞHUR HUTBESİNİ OKUDU. MEDİNE’YE DÖNÜŞÜNDE HASTALANDI.

41 8 Haziran 632 SEVGİLİ PEYGAMBERİMİZ 8 Haziran 632 YILINDA 63 YAŞINDA MEDİNE-İ MÜNEVVERE‘ DE VEFAT ETTİ. KABRİ MEDİNE’DEDİR. 13 SENE MEKKE’DE 10 SENE MEDİNE’DE PEYGAMBERLİK YAPTI.

42 SEVGİLİ PEYGAMBERİMİZİN MÜBAREK KABRİ MESCİD-İ NEBEVİ’NİN İÇİNDEDİR. O’NUN ŞEFAATİ BİZLERİ BEKLİYOR. SALAT VE SELAM O’NA, O’NUN AL VE ASHABINA OLSUN.

43


"T.C. BAYRAKLI MÜFTÜLÜĞÜ Beş Kubbeli Camii T.C. BAYRAKLI MÜFTÜLÜĞÜ Beş Kubbeli Camii HO Ş GELD İ N İ Z." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları