Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TÜRKÇEMİZİ KİRLETMEYELİM

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TÜRKÇEMİZİ KİRLETMEYELİM"— Sunum transkripti:

1 TÜRKÇEMİZİ KİRLETMEYELİM
BÖLÜM - I

2 Unutmayalım ki; dilimizi kirletmektense dilimizi hiç kullanmamamız daha yerindedir. Bu, bir kişinin eşini aldatmasına benzer. Bir kişinin eşini aldatmaktansa onunla konuşup onu bırakması kısacası ondan ayrılması daha doğru bir davranıştır.”

3 Dünyanın en eski ve en köklü dillerinden biri olan güzel Türkçemiz, ne yazık ki, her geçen gün daha büyük saldırılara maruz kalmakta ve büyük bir hızla kirletilmektedir. Bildiğimiz üzere dil, insanların konuşma aracıdır. İnsanlar, kendilerini ifade edebilmek için bu araca ihtiyaç duyarlar. Bir insanın kendini iyi bir biçimde ifade etmesi için sağlam ve köklü bir dile sahip olması şarttır. Biz, Türk Milleti olarak bu bakımdan dünyada birçok milletten daha iyi bir konumdayız. Öyle ki dilimiz olan güzel Türkçemizin varlığı neredeyse insanoğlunun ilk var olduğu yüzyıllara dayanmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk, Güneş-Dil Kuramı ile de bu konuyu açıklığa kavuşturmuştur. Türkçenin başlı başına bir kültür olduğu su götürmez gerçektir.

4 Güzel dilimizle söylemek istediklerimizi en iyi biçimde söyleyebilmekteyken yabancı sözcüklere başvurmamız da oldukça acıdır. Örnek vermek gerekirse; “aktif” sözcüğü yerine “etkin”, “aktivite” yerine “etkinlik” “süper” sözcüğü yerine “çok güzel, “full” sözcüğü yerine “dolu”, “ful yaptım” yerine “tamamını yaptım” “ sözcüklerini kullanabiliriz. Bu örnekler çoğaltılabilir. Tek yapacağımız kendimizi disipline etmektir. Dil namustur. Diline sahip çıkmayan namusuna sahip çıkmamış demektir. Bakınız, M. Kemal ATATÜRK vasiyeti hükmündeki şu sözüyle neyi vurguluyor: “Bakınız arkadaşlar, ben belki çok yaşamam. Fakat siz, ölene dek Türk gençliğini yetiştirecek ve Türkçe’ nin bir kültür dili olarak gelişmeye devamı yolunda çalışacaksınız. Çünkü Türkiye ve Türklük, uygarlığa ancak bu yolla kavuşabilir.”

5 Türk dili’nin zenginliği, dünya tarihi ve medeniyetleri arasındaki yeri elbette bizler için övünç kaynağıdır ancak sadece övünmekle yetinmek kültürlü, eğitimli kişilerin sergileyeceği davranış biçimi değildir. Dilimizin kirlenmesi konusunu göz ardı etmemiz, bu konuya gereken önemi vermememiz millet olarak dilimize, tarihimize ve hatta kültürümüze karşı işlemiş olduğumuz büyük suçun göstergesidir. Geleceğe bırakacağımız en önemli mirasımız dilimizdir. Geçmişimize ve tüm benliğimize karşı duyarlı olup geleceğe karşı sorumlu olduğumuzu asla unutmayalım. Dilimizi yabacı etkilerden olabildiğince koruyalım ve konuşurken kullandığımız sözcükleri bir süzgeçten geçirmeye gayret gösterelim. İş yerlerimizin isimlerini uydurma sözcüklerden değil de Türkçe sözcüklerden seçelim.

6 “Unutmayalım ki; dilimizi kirletmektense dilimizi hiç kullanmamamız daha yerindedir. Bu, bir kişinin eşini aldatmasına benzer. Bir kişinin eşini aldatmaktansa onunla konuşup onu bırakması kısacası ondan ayrılması daha doğru bir davranıştır.” Türkçemize sahip çıkalım. Bu konuda çalışmalar yapan tüm kuruluşları destekleyelim. Varlığımızı değerlerimize değerlerimizi de bu hazineyi bize ulaştıran bizim için koruyup destanlaştıran dilimize borçluyuz.

7 TÜRKÇEMİZİ KİRLETMEYELİM
BÖLÜM - II

8 Her geçen gün Türkçe' nin biraz daha yozlaştırıldığını görüyoruz
Her geçen gün Türkçe' nin biraz daha yozlaştırıldığını görüyoruz. Dilimizdeki yabancı kökenli sözcüklerin istilası artarak sürüyor. Aşağıda yıllar içinde Türkçe' de nasıl bozulmalar olduğunu gösteren çarpıcı bir metin var!

9 Yıl: 1965 "Karşıma âniden çıkınca ziyâdesiyle şaşakaldım
Yıl: 1965 "Karşıma âniden çıkınca ziyâdesiyle şaşakaldım.. Nasıl bir edâ takınacağıma hüküm veremedim, âdetâ vecde geldim. Buna mukâbil az bir müddet sonra kendime gelir gibi oldum, yüzünde beni fevkalâde rahatlatan bir tebessüm vardı.. Üstümü başımı toparladım, kendinden emin bir sesle 'akşam-ı şerifleriniz hayrolsun' dedim.."

10 Yıl: 1975 "Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım
Yıl: 1975 "Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Ne yapacağıma karar veremedim, heyecandan ayaklarım titredi. Ama çok geçmeden kendime gelir gibi oldum,yüzünde beni rahatlatan bir gülümseme vardı.. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle 'iyi akşamlar' dedim.."

11 Yıl: 1985 "Karşıma âniden çıkınca fevkalâde şaşırdım
Yıl: 1985 "Karşıma âniden çıkınca fevkalâde şaşırdım.. Nitekim ne yapacağıma hüküm veremedim, heyecandan ayaklarım titredi. Amma ve lâkin kısa bir süre sonra kendime gelir gibi oldum, nitekim yüzünde beni ferahlatan bir tebessüm vardı.. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle 'hayırlı akşamlar' dedim.."

12 Yıl: 1995 "Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım
Yıl: 1995 "Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Fenâ hâlde kal geldi yâni..Ama bu iş bizi bozar dedim. Baktım o da bana bakıyor, bu iş tamamdır dedim.

13 Yıl: 2006 "Âbi onu karşımda öyle görünce çüş falan oldum yâni
Yıl: 2006 "Âbi onu karşımda öyle görünce çüş falan oldum yâni.. Oğlum bu iş bizi kasar dedim, fenâ göçeriz dedim, enjoy durumları yâni.. Ama concon muyum ki ben..

14 Yıl: 2026 "Ven ay vaz si hör, ben çok yâni öyle işte birden
Yıl: 2026 "Ven ay vaz si hör, ben çok yâni öyle işte birden.. Off, ay dont nov âbi  yaa.. Ama o da bana öyle baktı, if so âşık len bu manita.

15


"TÜRKÇEMİZİ KİRLETMEYELİM" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları