Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1 Yüksek Lisans Tezi Bilim henüz emeklerken – Yüksek Lisans Tezi Arş. Gör. Çağlar YALÇINKAYA 16/03/2010.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1 Yüksek Lisans Tezi Bilim henüz emeklerken – Yüksek Lisans Tezi Arş. Gör. Çağlar YALÇINKAYA 16/03/2010."— Sunum transkripti:

1 1 Yüksek Lisans Tezi Bilim henüz emeklerken – Yüksek Lisans Tezi Arş. Gör. Çağlar YALÇINKAYA 16/03/2010

2 2 Sadece unvan mı? Yüksek lisans / Sadece unvan mı? Mesleki uzmanlaşma Akademik hayatı tanıma Yatkınlığı sezme Çalışma düzeni geliştirme Yayınların önemini kavrama Yenilikçi düşünebilme Yazım dili geliştirme Akademik özgüven sağlama Akademik tarzını sorgulama

3 3 Sık yapılan hatalar Yüksek lisans tezi / Sık yapılan hatalar Tez ismi ile içerik uyuşmazlığı Gerçek sonuçlara değil, kestirilmeye çalışılan sonuçlara şartlanmak Literatür kalabalığı veya yetersizliği Atıflarda kaynak göstermemek Şekillerde kaynak göstermemek yada esinlenmeyi belirtmemek Biliçli / bilinçsiz aşırmacılık Sonuçların yorumlanmasında sadece sayısal büyüklüklere takılmak Yayına dönüştürme isteksizliği (çalışmayı çöpe atmak) Türkçe’ye dikkat etmemek http://www.fotokritik.com/206229 (Özgür Özdemir) “Sayılmayacak kadar çok kaynak içeren metinler, bilimselliğin işareti olmaktan ziyade güvensizliğin göstergesidir” William C. Roberts “İlk izlenimler güçlü izlenimlerdir; bu nedenle bir başlığın iyi tasarlanması ve sınırlar izin verdiği ölçüde, ne gelmekte olduğunun tam ve kesin göstergesi olması gerekir.” T. Clifford Allbutt “Yayınsız bilim ölüdür” Geard Piel “Doğruyu anlatmak için yola çıktıysanız zerafeti terziye bırakın” A. Einstein

4 4 Örnekler Yüksek lisans tezim / Örnekler “Kalıcılık” kullanılabilirdi Öyle istiyorum ki, Türk Dili bilim yöntemleriyle kurallarını ortaya koysun ve her dalda yazı yazanlar bütün terimleriyle çoğunluğun anlayabileceği güzel, ahenkli dilimizi kullansınlar. M. Kemal ATATÜRK “İç yapı” kullanılabilirdi.

5 5 Örnekler Yüksek lisans tezim / Örnekler Destekçi kuruluşlara teşekkür edilmelidir. Destekçilerin vurgulanması, tezin somutluğunun vurgulanması anlamına da gelmektedir.

6 6 Örnekler Yüksek lisans tezim / Örnekler Nereden alındı? Konuyu örnekleyen bu vakayı ben fotoğraflamadım. (Bilinçsizce aşırma)

7 7 Örnekler Yüksek lisans tezim / Örnekler En basit ve aşırıldığı anlaşılamayacak çizimler bile kaynak gösterilerek kullanılmalı!

8 8 Örnekler Yüksek lisans tezim / Örnekler Anlatılmaya çalışılanları özetleyen şemacıklar kullanılmalı. Bu yaratıcı şemacıklar atıf almak açısından da oldukça etkili.

9 9 Örnekler Yüksek lisans tezim / Örnekler Fikren bir etkilenme olsa dahi belirtilmeli. Örneğin bu resmi çizmemde bana belirtilen kaynaktaki birkaç resim ilham verdi. Tezimde “…’dan esinlenerek çizilmiştir” ibareli birçok resim var ve bu tez yazım kurallarımıza uygun. Bu emeğim çalınsa hoşuma gider mi?

10 10 Örnekler Yüksek lisans tezim / Örnekler Yapılan deneysel / teorik çalışmaların her bir kısmı yada uygunsa tümü akış şeması veya görsellikler kullanılarak anlaşılabilir hale getirilmeli. Bu, tez jürisini ve okuyucuları oldukça rahatlatacaktır.

11 11 Örnekler Yüksek lisans tezim / Örnekler Deney cihazları fotoğraflanmalı ve okuyucunun kafasında anlatılanların canlanması sağlanmalıdır. Ayrıca bu tür fotoğraflar bilim insanlarının kendi çalışmalarında gereksinim duydukları cihazların yaptırılması veya temininde oldukça yol göstericidir.

12 12 Teşekkürler Bilim adamlarının sözleri: Robert A. Day (Gülay Aşkar Altay tarafından çevrilen) “Bilimsel bir makale nasıl yazılır ve yayımlanır” adlı eserden alınmıştır. http://journals.tubitak.gov.tr/kitap/maknasyaz/ Kaynak


"1 Yüksek Lisans Tezi Bilim henüz emeklerken – Yüksek Lisans Tezi Arş. Gör. Çağlar YALÇINKAYA 16/03/2010." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları