Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ZARFLAR (SORULAR). 1)Aşağıdaki cümlelerin hangisinde zaman zarfı yoktur? 1)Aşağıdaki cümlelerin hangisinde zaman zarfı yoktur? A)Biraz daha çalışırsan.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ZARFLAR (SORULAR). 1)Aşağıdaki cümlelerin hangisinde zaman zarfı yoktur? 1)Aşağıdaki cümlelerin hangisinde zaman zarfı yoktur? A)Biraz daha çalışırsan."— Sunum transkripti:

1 ZARFLAR (SORULAR)

2 1)Aşağıdaki cümlelerin hangisinde zaman zarfı yoktur? 1)Aşağıdaki cümlelerin hangisinde zaman zarfı yoktur? A)Biraz daha çalışırsan bu işi de başarırsın. A)Biraz daha çalışırsan bu işi de başarırsın. B)Ahmet geçen yıl da sınava girmişti. B)Ahmet geçen yıl da sınava girmişti. C)Güpegündüz evi soymuşlar. C)Güpegündüz evi soymuşlar. D)Akşamüstü iş dönüşü size uğradım. D)Akşamüstü iş dönüşü size uğradım.

3 2)Hangi cümlede durum zarfı kullanılmamıştır? 2)Hangi cümlede durum zarfı kullanılmamıştır? A)Sınavda bizi teker teker oturttular. A)Sınavda bizi teker teker oturttular. B)Ne olursa olsun bu işe gireceğim. B)Ne olursa olsun bu işe gireceğim. C)İyi haberi alınca koşarak eve gitti. C)İyi haberi alınca koşarak eve gitti. D)Akşam akşam canımı sıkma. D)Akşam akşam canımı sıkma.

4 3) “SAĞLAM” sözcüğü hangi cümlede zarftır? A)Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. B)Sen atını sağlam kazığa bağla,ötesini düşünme. C)Burada hiç sağlam masa yok mu? D)Bu bina çok sağlam yapılmış.

5 4)Aşağıdaki cümlelerin hangisinde altı çizili sözcük farklı görevdedir? 4)Aşağıdaki cümlelerin hangisinde altı çizili sözcük farklı görevdedir? A)Yüksekçe bir binada avukatlık bürosu açmış. A)Yüksekçe bir binada avukatlık bürosu açmış. B)Sessizce yolumuza devam ettik. B)Sessizce yolumuza devam ettik. C)Ağaçtan irice bir elma düştü. C)Ağaçtan irice bir elma düştü. D)Otobüste yaşlıca bir hanıma yer verdim. D)Otobüste yaşlıca bir hanıma yer verdim.

6 5) “SICAK”sözcüğü hangi seçenekte anlamca ve göreve farklıdır? 5) “SICAK”sözcüğü hangi seçenekte anlamca ve göreve farklıdır? A)Sıcak ekmek tereyağıyla güzel gider. A)Sıcak ekmek tereyağıyla güzel gider. B)Sıcak çorba ağzımı yaktı. B)Sıcak çorba ağzımı yaktı. C)Burada bana çok sıcak davrandılar. C)Burada bana çok sıcak davrandılar. D)Sıcak havada yolculuk hiç sarmaz. D)Sıcak havada yolculuk hiç sarmaz.

7 6)Hangi cümlede ikileme farklı türde kullanılmıştır? 6)Hangi cümlede ikileme farklı türde kullanılmıştır? A)Bana doğru dürüst yanıt veremedi. A)Bana doğru dürüst yanıt veremedi. B)Yalan yanlış sözleriyle bizi kandırdığını sanıyor. B)Yalan yanlış sözleriyle bizi kandırdığını sanıyor. C)Sınavı kazanmak için gece gündüz çalıştım. C)Sınavı kazanmak için gece gündüz çalıştım. D)Evi,kırık dökük eşyalarla doldurmuş. D)Evi,kırık dökük eşyalarla doldurmuş.

8 7)Aşağıdaki cümlelerin hangisinde yer-yön zarfı vardır? 7)Aşağıdaki cümlelerin hangisinde yer-yön zarfı vardır? A)Babam ileri görüşlü bir insandır. A)Babam ileri görüşlü bir insandır. B)Öğretmen içeri girince konuşma kesildi. B)Öğretmen içeri girince konuşma kesildi. C)Aşağıya inersen gazeteleri getiriver. C)Aşağıya inersen gazeteleri getiriver. D)Dayımlar yukarı mahallede oturuyordu. D)Dayımlar yukarı mahallede oturuyordu.

9 8)Aşağıdaki cümlelerin hangisinde altı çizili sözcük zarf değildir? 8)Aşağıdaki cümlelerin hangisinde altı çizili sözcük zarf değildir? A)Azıcık aşım kaygısız başım. A)Azıcık aşım kaygısız başım. B)İhtiyar adam yıllarca gemileri bekledi. B)İhtiyar adam yıllarca gemileri bekledi. C)Çok konuşarak,canımı sıktı. C)Çok konuşarak,canımı sıktı. D)Gözlerini benden hiç ayırmadı. D)Gözlerini benden hiç ayırmadı.

10 9)Aşağıdaki cümlelerin hangisinde durum zarfı yoktur? 9)Aşağıdaki cümlelerin hangisinde durum zarfı yoktur? A)Davranışı bana çok içten gözüktü. A)Davranışı bana çok içten gözüktü. B)Gökte uçan turnalara uzun uzun baktı. B)Gökte uçan turnalara uzun uzun baktı. C)Arabamız yolun üstünde hızla ilerliyordu. C)Arabamız yolun üstünde hızla ilerliyordu. D)Sabahleyin erkenden sandallarımızla denize açıldık. D)Sabahleyin erkenden sandallarımızla denize açıldık.

11 10)Aşağıdaki cümlelerin hangisinde yer- yön anlamı taşıyan sözcük tür yönünden diğerlerinden farklıdır? 10)Aşağıdaki cümlelerin hangisinde yer- yön anlamı taşıyan sözcük tür yönünden diğerlerinden farklıdır? A)Bu konuda çok gerilerde kaldık. A)Bu konuda çok gerilerde kaldık. B)O içeri girince hava birden değişti. B)O içeri girince hava birden değişti. C)Dışarı çıkıp biraz hava almak istiyorum. C)Dışarı çıkıp biraz hava almak istiyorum. D)Biraz beri gelirsen o da oturabilir. D)Biraz beri gelirsen o da oturabilir.

12 11)Hangi cümlede zaman zarfı kullanılmamıştır? 11)Hangi cümlede zaman zarfı kullanılmamıştır? A)Biraz bekleyelim,ufuk az sonra kızıllaşır. A)Biraz bekleyelim,ufuk az sonra kızıllaşır. B)Deminden beri,telefonunu bekliyorum. B)Deminden beri,telefonunu bekliyorum. C)Dar günümde hep yanımda olun. C)Dar günümde hep yanımda olun. D)Dinlenmek,eğlenmek için yazı bekliyorum. D)Dinlenmek,eğlenmek için yazı bekliyorum.

13 12)Aşağıdaki cümlelerde altı çizili sözcüklerden hangisinin türü farklıdır? 12)Aşağıdaki cümlelerde altı çizili sözcüklerden hangisinin türü farklıdır? A)Burada çok güzel evler var. A)Burada çok güzel evler var. B)En çalışkan öğrenci bile bu soruyu yapamadı. B)En çalışkan öğrenci bile bu soruyu yapamadı. C)Çok para kazanmak için Almanya’ya gitti. C)Çok para kazanmak için Almanya’ya gitti. D)Onunla pek fazla konuşamadım. D)Onunla pek fazla konuşamadım.

14 13) “Öyle” sözcüğü hangi cümlede farklı türde kullanılmıştır? 13) “Öyle” sözcüğü hangi cümlede farklı türde kullanılmıştır? A)Onunla öyle eğlendik ki anlatamam. A)Onunla öyle eğlendik ki anlatamam. B)Bana öyle baktığını hiç görmemiştim. B)Bana öyle baktığını hiç görmemiştim. C)Öyle günlerde daha dikkatli olmalıyız. C)Öyle günlerde daha dikkatli olmalıyız. D)Dersi öyle güzel anlatıyor ki anlamamak mümkün değil. D)Dersi öyle güzel anlatıyor ki anlamamak mümkün değil.

15 14)Aşağıdaki cümlelerin hangisinde “çok” sözcüğü bir zarfı güçlendirmiştir? 14)Aşağıdaki cümlelerin hangisinde “çok” sözcüğü bir zarfı güçlendirmiştir? A)Sınavı kazanmana çok sevindim. A)Sınavı kazanmana çok sevindim. B)Toplantıda çok çalışkan öğrenciler vardı. B)Toplantıda çok çalışkan öğrenciler vardı. C)Bu gün çok dalgın görünüyorsun. C)Bu gün çok dalgın görünüyorsun. D)O,çok cömert bir insandı. D)O,çok cömert bir insandı.

16 15)Aşağıdaki cümlelerin hangisinde soru zarfı vardır? 15)Aşağıdaki cümlelerin hangisinde soru zarfı vardır? A)Beni hala niçin anlamıyorsun? A)Beni hala niçin anlamıyorsun? B)Bu yörede çay ekimi yapılıyor mu? B)Bu yörede çay ekimi yapılıyor mu? C)Onun nasıl bir insan olduğunu biliyor musun? C)Onun nasıl bir insan olduğunu biliyor musun? D)Elindeki kilidi nereden aldın? D)Elindeki kilidi nereden aldın?

17 16) “Ömrümde böyle bir insan görmemiştim” cümlesindeki “böyle” sözcüğü aşağıdaki cümlelerin hangisinde aynı görevde değildir? 16) “Ömrümde böyle bir insan görmemiştim” cümlesindeki “böyle” sözcüğü aşağıdaki cümlelerin hangisinde aynı görevde değildir? A)Böyle akşamlarda içime hüzün çöküyor. A)Böyle akşamlarda içime hüzün çöküyor. B)Böyle davranırsan kimseyle arkadaş olamazsın. B)Böyle davranırsan kimseyle arkadaş olamazsın. C)Bende böyle bir ev kiralamak istiyorum. C)Bende böyle bir ev kiralamak istiyorum. D)Böyle bir çayı her yerde bulamazsın. D)Böyle bir çayı her yerde bulamazsın.

18 17)Aşağıdaki cümlelerin hangisinde “-ce” ekiyle türemiş sözcük zarf görevinde kullanılmıştır? 17)Aşağıdaki cümlelerin hangisinde “-ce” ekiyle türemiş sözcük zarf görevinde kullanılmıştır? A)Sence ben bu işi başarabilir miyim? A)Sence ben bu işi başarabilir miyim? B)Bu kolejde Fransızca eğitim yapılıyor. B)Bu kolejde Fransızca eğitim yapılıyor. C)Hangimiz özgürde davranışlarımızın kısıtlanmasını ister? C)Hangimiz özgürde davranışlarımızın kısıtlanmasını ister? D)Onunla her konuda rahatça konuşabiliyorum. D)Onunla her konuda rahatça konuşabiliyorum.

19 18)“Ağır ağır çıkarsın bu merdivenlerden.” Yukarıdaki dizede altı çizili sözcüğün göreviyle özdeş sözcük hangi seçenekte vardır? 18)“Ağır ağır çıkarsın bu merdivenlerden.” Yukarıdaki dizede altı çizili sözcüğün göreviyle özdeş sözcük hangi seçenekte vardır? A)Bir banka oturmuş,dalgın dalgın denizi seyrediyordu. A)Bir banka oturmuş,dalgın dalgın denizi seyrediyordu. B)Onun saçma sapan konularını dinleyemem. B)Onun saçma sapan konularını dinleyemem. C)Arabamız inişli çıkışlı yollarda oldukça zorlandı. C)Arabamız inişli çıkışlı yollarda oldukça zorlandı. D)Bu kadar insan yalan dolan sözlere kanar mı? D)Bu kadar insan yalan dolan sözlere kanar mı?

20 19)“Yatılı okullarda okurken ince hastalığa yakalanmış” Yukarıdaki cümlede altı çizili sözcük aşağıdaki cümlelerin hangisinde farklı türde kullanılmıştır? 19)“Yatılı okullarda okurken ince hastalığa yakalanmış” Yukarıdaki cümlede altı çizili sözcük aşağıdaki cümlelerin hangisinde farklı türde kullanılmıştır? A)Kadının derdi ince bağırsaklarındaymış. A)Kadının derdi ince bağırsaklarındaymış. B)İnce iş yapa yapa gözleri bozuldu. B)İnce iş yapa yapa gözleri bozuldu. C)Önümüzde uzun ince bir yol var. C)Önümüzde uzun ince bir yol var. D)Bana söylediğin gibi çok ince davrandı. D)Bana söylediğin gibi çok ince davrandı.

21 20)“Yalnız” sözcüğü aşağıdaki cümlelerin hangisinde zarf görevinde kullanılmamıştır? 20)“Yalnız” sözcüğü aşağıdaki cümlelerin hangisinde zarf görevinde kullanılmamıştır? A)Buralarda yalnız dolaşmak tehlikelidir. A)Buralarda yalnız dolaşmak tehlikelidir. B)Bütün arkadaşları onu yalnız bıraktı. B)Bütün arkadaşları onu yalnız bıraktı. C)Nedense bütün işlerini yalnız yapmayı seviyor. C)Nedense bütün işlerini yalnız yapmayı seviyor. D)Her türlü zorluğun üstesinden o gelir. D)Her türlü zorluğun üstesinden o gelir.

22 21)Aşağıdaki cümlelerin hangisinde yer alan zarf,yapısı yönünden diğerlerinden farklıdır? 21)Aşağıdaki cümlelerin hangisinde yer alan zarf,yapısı yönünden diğerlerinden farklıdır? A)Kışın dil kurusuna gitmeyi düşünüyorum. A)Kışın dil kurusuna gitmeyi düşünüyorum. B)Çocuğunuzla neden ilgilenmiyorsunuz? B)Çocuğunuzla neden ilgilenmiyorsunuz? C)Gelmeye karar verirsem sabahleyin telefon bildiririm. C)Gelmeye karar verirsem sabahleyin telefon bildiririm. D)Dışarısı sıcak olduğu için hemen içeri kaçtım. D)Dışarısı sıcak olduğu için hemen içeri kaçtım.

23 22)“Burada güzel bir işim var.Bırakamam. Aslında unutamadım onları. Keşke hiç göndermeseydim daha iyi olurdu.” cümlesindeki altı çizili kelimelerin çeşidi sırasıyla hangi seçenekte doğru verilmiştir? 22)“Burada güzel bir işim var.Bırakamam. Aslında unutamadım onları. Keşke hiç göndermeseydim daha iyi olurdu.” cümlesindeki altı çizili kelimelerin çeşidi sırasıyla hangi seçenekte doğru verilmiştir? A)İsim, fiil, sıfat, zarf, edat A)İsim, fiil, sıfat, zarf, edat B)Zarf, isim, zamir, sıfat, sıfat B)Zarf, isim, zamir, sıfat, sıfat C)Sıfat, isim, zamir, zarf, zarf C)Sıfat, isim, zamir, zarf, zarf D)Sıfat, fiil, sıfat, zarf, zarf D)Sıfat, fiil, sıfat, zarf, zarf

24 23)“O, babasının söylediği bu sözleri hiç unutamamıştı.” cümlesindeki altı çizili sözcüklerin çeşitleri hangi seçenekte verilmiştir? 23)“O, babasının söylediği bu sözleri hiç unutamamıştı.” cümlesindeki altı çizili sözcüklerin çeşitleri hangi seçenekte verilmiştir? A)Zamir- sıfat- zarf A)Zamir- sıfat- zarf B)Sıfat- zamir- zarf B)Sıfat- zamir- zarf C)Zamir- zamir- sıfat C)Zamir- zamir- sıfat D)Sıfat- sıfat- zamir D)Sıfat- sıfat- zamir

25 24)“Eğri oturalım, doğru konuşalım.” cümlesinde bulunan zarfların çeşidi aşağıdakilerden hangisidir? 24)“Eğri oturalım, doğru konuşalım.” cümlesinde bulunan zarfların çeşidi aşağıdakilerden hangisidir? A)Azlık- çokluk zarfı A)Azlık- çokluk zarfı B)Durum zarfı B)Durum zarfı C)Yer- Yön zarfı C)Yer- Yön zarfı D)Zaman zarfı D)Zaman zarfı

26 25)Aşağıdaki altı çizili sözcüklerden hangisi zaman zarfıdır? 25)Aşağıdaki altı çizili sözcüklerden hangisi zaman zarfıdır? A)Saatlerce oturduğu masadan kalkamadı. A)Saatlerce oturduğu masadan kalkamadı. B)Yüzlerce insan bu adamı bekliyor. B)Yüzlerce insan bu adamı bekliyor. C)Aklınca bana kazık atacak. C)Aklınca bana kazık atacak. D)Bence onu biraz daha bekleyelim. D)Bence onu biraz daha bekleyelim.


"ZARFLAR (SORULAR). 1)Aşağıdaki cümlelerin hangisinde zaman zarfı yoktur? 1)Aşağıdaki cümlelerin hangisinde zaman zarfı yoktur? A)Biraz daha çalışırsan." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları