Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

“Farklı ama eşit” olmak için KADINA YÖNELİK ŞİDDETE HAYIR! CHP Kadın Kolları – 25 Kasım 2011.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "“Farklı ama eşit” olmak için KADINA YÖNELİK ŞİDDETE HAYIR! CHP Kadın Kolları – 25 Kasım 2011."— Sunum transkripti:

1 “Farklı ama eşit” olmak için KADINA YÖNELİK ŞİDDETE HAYIR! CHP Kadın Kolları – 25 Kasım 2011

2 “ …yeryüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir ” M.K. ATATÜRK 2

3 Kadınlar hayatlarının her döneminde şiddete uğruyorlar…  Anne karnında  Bebeklikte  Çocuklukta  Genç kızken  Yetişkin kadınken  Yaşlılıkta…

4 Dünyada en az her 3 kadından 1’i fiziksel veya cinsel şiddete uğramıştır. (Birleşmiş Milletler, Kadının Statüsü Komisyonu, 2000)

5 Avrupa’da her 4 kadından 1’i fiziksel şiddet görmüştür. (Avrupa Konseyi Raporu, 2002)

6 Türkiye’de her 5 kadından 2’si fiziksel şiddet görmüştür. (Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü, 2009)

7 Her 10 gebe kadından 1’i fiziksel şiddet görüyor. Kadınların yüzde 15,3’ü cinsel şiddete uğramış durumda. (Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü, 2009)

8 Türkiye’de her 2 kadından 1’i duygusal şiddet yaşıyor. (Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü, 2009)

9 Şiddet çok çeşitli olabilir…  Zorla evlendirme  Erken yaşta evlendirme  Başlık parası  Kumalık  Berdel  Çeyiz cinayetleri  Kadın sünneti  Bekaret kontrolü  Namus bahanesiyle işlenen cinayetler  Cinsel taciz  Cinsel saldırı  Kadın ticareti  Evlilik içi tecavüz  Ensest  Flört ilişkisinde şiddet  Savaşta toplu tecavüz  Asit saldırıları

10 Türkiye’de 10 kadından 7’si çarşıya ancak kocasından izin alırsa gidebiliyor. (Altınay A., Arat Y., 2007; KSGM, 2009)

11 Erken evlendirilmek, çok doğurmaya zorlanmak şiddettir.

12 Her 10 kadından 1’i hamilelikte hiçbir sağlık kontrolünden geçmiyor. Her 10 doğumdan 1’inde, ebe dahil hiçbir sağlık personeli olmuyor.

13 Okuma-yazma bilmemek, gelişme hakkını yok ettiği için şiddettir. Okur-yazar olmayan kadın 2000’de % 19.4 (5 milyon 700 bin) 2008’de % 12,3 (3 milyon 943 bin) Okur-yazar olmayan kadın 2000’de % 19.4 (5 milyon 700 bin) 2008’de % 12,3 (3 milyon 943 bin)

14 Dünyadaki yoksulların %70’i kadın.

15 Uluslararası sistemde kadına yönelik şiddete yer veren ilk belge: Birleşmiş Milletler’in 1993 tarihli Viyana Bildirgesi (Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Bildirgesi)’dir., Bu Bildirgeye göre kadına yönelik şiddet, “kamusal ve özel alanda gerçekleşen, kadınların fiziksel, cinsel, duygusal zarar görmesiyle sonuçlanan ya da sonuçlanması olası, her türlü cinsiyet temelli şiddet eylemi veya bu eylemin yapılacağına ilişkin tehdit ya da zorlama ve keyfi olarak özgürlüğün kısıtlanması”dır.

16 Kadınlar her yerde şiddete uğruyorlar: Evde, okulda, işyerinde, sokakta, otobüste, çarşı-pazarda, seyahatte … En zoru ailede, eşinden ve çok yakınlarından şiddet görmek.

17 Ama hepimiz, evliliklerin bu mutlu sondan sonraki günleri olduğunu da biliriz. Türk filmlerindeki bu bitiş karesini herkes bilir:

18 Bu resimleri basından seçtik… Her gün yenileri yayınlanıyor…

19 Aile içinde kadına şiddetin dört farklı görünümü P s i k o l o j i k ş i d d e t E k o n o m i k ş i d d e t C i n s e l ş i d d e t F i z i k s e l ş i d d e t

20 Psikolojik şiddet Duygusal istismar: Aşağılamak, lakap takmak, küçük düşürmek, eş değil hizmet görevlisiymiş gibi davranmak… Gözdağı vermek: Kaş göz işaretleriyle korkutmak, eşyaları kırıp parçalayarak korkutmak, hayvanlara işkence ederek gözdağı vermek, efendinin kim olduğunu hatırlatmak, silah göstermek, tehdit etmek...

21 Dünyayla ilişkisini kesmek: Her şeyi denetlemek, aileyle görüşmeyi yasaklamak, arkadaşlarıyla görüştürmemek, eve kilitlemek, kıskançlıkla denetlemek…

22 22 o Çocukları kullanarak duygusal şiddet: o Çocuklara bakmakta yetersizlik duygusu, suçluluk hissettirmek o Çocukları mesajları iletmek için kullanmak o Öfkesini çocuklardan çıkarmak, çocuklara kötü muamele etmek ya da bununla tehdit etmek

23  Kadını istemediği yer ve zamanda ya da istemediği biçimde cinsel ilişkiye zorlamak,  Çocuk doğurmaya ya da doğurmamaya zorlamak,  Fuhuşa zorlamak ya da fuhuş yaptırmak,  Cinsel organlarına zarar vermek,  Cinsel yolla bulaşan hastalık bulaştırmak,  Yüz güzelliği, beden düzgünlüğü gibi cinsel cazibe açısından önem taşıyan organlarını sakatlamak, “cinsel şiddet” tir.

24 Ekonomik şiddet  Kadının parasını elinden almak  Ailesinden kalan tapu, düğünde takılan mücevher gibi zenginliklerini elinden almak  Çalışmasına izin vermemek  Zorla çalıştırmak  Ailenin harcama ve tasarruflarına ilişkin kararları kadına sormadan, danışmadan almak  Parasız bırakmak, hiç para vermemek  Çok az para vererek çok şey yapmasını beklemek  İş yerine gidip çalışmasını istemediğini konuşmak ya da olay yaratarak kadının işten atılmasına yol açmak  Kadının iş bulmasını kolaylaştıran beceri geliştirici çalışmalara katılmasını engellemek

25 Adana’da yaşandı! Fiziksel şiddet:  İtip kakmak, tartaklamak, tokatlamak, tekmelemek  Kesici ve vurucu aletlerle bedene zarar vermek  Sağlıksız koşullarda yaşamaya mecbur bırakmak  Sağlık hizmetlerinden yararlanmasına engel olmak suretiyle bedensel zarara uğratmak

26 Çeşitli ülkelerde yapılan incelemelerden elde edilen sonuç: Kadın cinayetlerinde fail yüzde 40 ila yüzde 70 arasında değişen oranlarda koca ya da sevgilidir. (Dünya Sağlık Örgütü, 2002).

27 Töre/namus cinayetleri yaşama hakkına saldırıdır. Güldünya’yı unutmadık, unutmayacağız… GÜLDÜNYA KANUNU’NU BİZ ÇIKARACAĞIZ!

28 ŞİDDET KADER DEĞİLDİR!

29 Alo 183 Her saatte aranabilir, Yaşananlar anlatılabilir, Bilgi alınabilir, başvuru yapılabilir en yakın yer öğrenilebilir. Aramalar, Türkiye’nin her yerinden ücretsiz dir. Alo 155 Her saatte aranabilir, duruma müdahale için çağrılabilir. Polis: – Adli işlemlere başlar. – Koruma sağlayabilir. – Yardım edebilecek kuruluşlar hakkında bilgi verir.

30 İldeki Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Müdürlüğü’ne, İldeki Baro’ya, adli yardıma ve kadın Hukuku Komisyonu’na, Belediyelere, Kadın kuruluşlarına, başvurulabilir.

31 Kesik, yaralanma, kırık varsa, öncelikle 112 Ambulans çağrılmalıdır.

32 32 Valilik/ Kaymakamlık Savcılık/Aile Mahkemeleri Aile Danışma Merkezleri ve Toplum Merkezleri SHÇEK İl Müdürlükleri Baroların Kadın Hakları Uygulama Merkezleri Belediyeler Kadın Danışma Merkezleri ve Sığınmaevleri Polis Jandarma Alo 183 Meclis Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü Sivil Toplum Örgütleri Medya Kuruluşları Milli Eğitim Bakanlığı Kadına yöneliş şiddeti önlemek ve mağdurlara destek olmak için HERKESİN SORUMLULUĞUNDADIR… Siyasi partiler

33 CHP, “farklı ama eşit” yaşadığımız bir dünya için, “KADINA YÖNELİK ŞİDDETE HAYIR!” diyor. CHP Programı, kadına yönelik şiddeti sona erdirmeyi öngörüyor.

34 Hiçbir kadının şiddete uğramadığı günler diliyoruz. CHP Kadın Kolları


"“Farklı ama eşit” olmak için KADINA YÖNELİK ŞİDDETE HAYIR! CHP Kadın Kolları – 25 Kasım 2011." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları