Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Ramazan Bayramı Vaazı www.sunumvaaz.com. Mümin olmak ….  Tarık b. Şihab (r.a)'den şöyle rivayet edilmiştir:  Bir yahudi Ömer (r.a)'ye gelerek dedi ki:

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Ramazan Bayramı Vaazı www.sunumvaaz.com. Mümin olmak ….  Tarık b. Şihab (r.a)'den şöyle rivayet edilmiştir:  Bir yahudi Ömer (r.a)'ye gelerek dedi ki:"— Sunum transkripti:

1 Ramazan Bayramı Vaazı www.sunumvaaz.com

2 Mümin olmak ….  Tarık b. Şihab (r.a)'den şöyle rivayet edilmiştir:  Bir yahudi Ömer (r.a)'ye gelerek dedi ki:  «Ey mü'minlerin emiri! siz Kur'an'dan öyle bir ayet okuyorsunuz ki bu ayet yahudilere inmiş olsaydı o günü bayram ilan ederdik.»  Ömer (r.a): «Bu hangi ayettir?» diye sordu. Yahudi dedi ki:

3 Bayram  الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي وَرَضِيتُ لَكُمُ الإِسْلاَمَ دِينًا  «Bugün sizin dininizi kemale erdirdim. Üzerinizdeki nimetimi tamamladım. Ve size din olarak İ slam'dan razı oldum.» (Maide; 3) ayetidir. Ömer (r.a) dedi ki:  «Vallahi ben bu ayetin Rasulullah'a nerede ve ne zaman indi ğ ini biliyorum. Cuma günü Arafat'ta indi. Allah'a hamdolsun ki, bu iki gün bizim için bayramdır.»

4 Hepimizin bayramı kutlu olsun.  Bayramlar; sevinç,neşe ve coşkunun topluca hissedildi ğ i, paylaşıldı ğ ı ve yaşandı ğ ı müstesna günlerdir.  Ramazan ayında; oruç ve fitrelerle, bedenimizin sadakasını verdik. Kılınan teravih namazları ile dini e ğ itimden geçtik. İ badetlerle ve Kuran tilaveti ile kalbimizi nurlandırdık, Vaazü nasihatlarla beynimizi aydınlattık. E ğ er bunları gerçekten yapabildiysek, coşkulu bir bayramı da hak ettik çok şükür.

5 Ramazanı Geride Bıraktık..  Mü'minler olarak bir ay boyunca Allah için oruç tuttuk. Öyle bir oruç ki, seheri bir başka, sahuru bir başka; ö ğ leni, ikindisi, akşamı, iftarı bir başka!... Ya teravihler?.. Çocu ğ uyla, genciyle, yaşlısıyla camilere koştuk, "Donandı her yer kandiller ile Doldu camiler mü'minler ile" diyerek...

6 Bayram…  Peygamber Efendimiz (sas) Medine'yi teşrif buyurdukları zaman Medinelilerin iki bayramları oldu ğ unu görmüştü, o günlerde oyunlar oynuyorlar, şenlik yapıyorlardı. Bunu müşahede eden Sevgili Peygamberimiz (sas) şöyle buyurdu:  "Allah Teala iki bayrama bedel daha hayırlılarını, lyd-ı Fıtr (Ramazan Bayramı) ile Iyd-ı Edhâ (Kurban Bayramı) günlerini tahsis etmiştir." (et-Tâc, I, 309)

7 Bütün yaratıkların tabiatında Allah’a do ğ ru bir yöneliş vardır.  İ nsanda dini duygu ve temayülün fıtri oldu ğ u bazı ayetlerde açıkça ifade edilmiştir.  Birçok ayette canlı ve cansız bütün varlıkların Allah’ı tesbih etti ğ i belirtilmiştir.

8 Her şey O'nu tesbih eder  يُسَبِّحُ لِلَّهِ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ لَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ  “Yedi gök, yer ve bunlarda bulunan herkes O'nu tesbih eder. O'nu övgü ile tesbih etmeyen hiçbir şey yoktur. Ne var ki siz, onların tesbihini anlamazsınız. O, halîmdir, ba ğ ışlayıcıdır.” (Te ğ âbün 1.)

9 Yeryüzündeki her şey Allah’ı tesbih ediyor…  يُسَبِّحُ لَهُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَهُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ  Göklerde ve yerde bulunan her şey Allah'ı tesbih etmektedir. O, azîzdir, hakîmdir. (Haşr suresi 24.)

10 İ nsanın görevi nedir.?  وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ (Zariyat,56)  Yeryüzündeki her şey Allah’ı tesbih ediyor ve O’na ibadet ediyorsa; insan o ğ luda Allah’ı tesbih ve takdis için yaratılmıştır.  “Ölüm sana gelinceye kadar Rabbine ibadet et” (Hicr 99 )

11 Yarın Ahiret Günü İçin Ne Hazırladık? َا يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنظُرْ نَفْسٌ مَّا قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ Ey iman edenler! Allah'tan korkun, herkes yarın için ne hazırladığına bir baksın; Allah'tan sakının, çünkü Allah, işlediklerinizden haberdardır. (Haşr, 59/18)

12 Her insan, hata edip günah işleyebilir.  İ nsan beşeriyetinin muktezası olarak hem günah, hemde sevap işlemeye istidatlı bir varlıktır.  Her insan, hata edip günah işleyebilir.“ İ nsano ğ lunun her biri hata edicidir. Ancak hata edenlerin en hayırlısı tevbe edenlerdir.” Hadis-i Şerif Allah’ın Yolu Şeytanın Yolu GÜNAH

13 Allah'ın rahmetinden ümit kesmeyiniz.  قُلْ يَا عِبَادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلَى أَنفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِن رَّحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ “De ki: Ey nefisleri aleyhine haddi aşan kullarım!. Allah'ın rahmetinden ümit kesmeyiniz. Şüphe yok ki, Allah bütün günahları bağışlar. Muhakkak ki, O -evet..- O, çok bağışlayıcıdır, çok esirgeyicidir.”(Zümer,53)

14 Allah kulunu bekler..  Allah kullarının kendisine teveccüh etmesini, af dilemelerini el açıp yakarmasını, ister ve bekler. Uyanık kullarda Cenabı Hakkın tecelli edece ğ i vakitleri bekler, araştırır, yakalar ve de ğ erlendirir. İ ki teveccüh bir araya gelmesi…

15

16 Allah kulundan kendisine yalvarıp, yakarmasını, kendine yönelip dua etmesini ister ve sever.  يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا تُوبُوا إِلَى اللَّهِ تَوْبَةً نَّصُوحًا عَسَى رَبُّكُمْ أَن يُكَفِّرَ عَنكُمْ سَيِّئَاتِكُمْ  Ey iman edenler! Samimi bir tevbe ile Allah'a dönün. Umulur ki Rabbiniz sizin kötülüklerinizi örter. (TAHRIM 8) Tevbe

17 Allah’ın en fazla arzun etti ğ i şey kulun tevbe etmesi,  Allah’ın en fazla arzun etti ğ i şey kulun tevbe etmesi, kolu, kanadı kırıldı ğ ında O’na gelmesidir. Günahlara düştü ğ ü, çamura battı ğ ında pişman olup başka bir yol olmadı ğ ını görmesini arzular. Mürşit: Hakkın kapısından başka gidecek kapımı vardır.

18 Allahın Rahmetini Umanlar  Üç Aylarda da dünyaya nazil olan Allah (cc): “Tevbe eden yok mu, kabul edeyim, benden bir şey isteyen yok mu vereyim” demiştir. Geceleri kalkıp dua edenler kazanmıştır.  تَتَجَافَى جُنُوبُهُمْ عَنِ الْمَضَاجِعِ يَدْعُونَ رَبَّهُمْ خَوْفًا وَطَمَعًا وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ يُنفِقُونَ  “Yanları yataklarından uzaklaşır ve Rab'lerine korku ve ümit ile duâ ederler ve kendilerini rızıklandırdı ğ ımız şeylerden de infakta bulunurlar.”(Secde,16)

19 Ramazana ulaştı ğ ı halde…  Resulullah ( s.a.a ), minbere çıkıp şöyle buyurdu: “Amin! Ey insanlar! Şüphesiz Cebrail yanıma geldi ve bana şöyle dedi: “Ey Muhammed!  Her kim bu Ramazan ayını derk eder ve ba ğ ışlanmadan ölürse Allah onu rahmetinden uzaklaştırsın. Sen de, “Amin” de. Bunun üzerine ben de, “Amin” dedim.”  Allah Resulü hutbeye çıkarken birinci basamakta “amin”(Salavat getirmeyen)  ikinci basamakta “amin”, (Anne ve babası yaşlı olarak kendisine ulaştı ğ ı)  üçüncü basamakta “amin” (Ramazana ulaştı ğ ı halde)diyor.

20 قُلْ يَا عِبَادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلَى أَنفُسِهِمْ  Hayatını israf eden, Allah kapısından başka kapılarda dolaşan kullar. Başka kapılarda dolaşıp da Allah kapısına u ğ ramayan kullar.  Dünyaya ba ğ lı, kalbi yaralı kullar, müsrif kullar.  لَا تَقْنَطُوا مِن رَّحْمَةِ اللَّهِ  Rahmeti İ lahiden ümidinizi kesmeyin.

21 Allah’ın Kapısından başka bir kapı yok… لَا تَقْنَطُوا مِن رَّحْمَةِ اللَّهِ  Bu ayet pek çok mücrimin Resulullah Kapısına gelmesine vesile oldu.  Şeytan bile Rahmeti İ lahiden ümit var oldu.  Mekke fethinden sonra Allah Resulünün baş düşmanları bile bu Rahmetten istifade etmiş: İ krime, Ebu Süfyan, Vahşi....

22 Bayram, Allah’ın Rahmetle tecelli etti ğ i gündür. لَا تَقْنَطُوا مِن رَّحْمَةِ اللَّهِ  Mümin böyle Allah’ın Rahmetinin tecelli etti ğ i vakitleri de ğ erlendirmelidir.  Bayram, Allah’ın Rahmetle tecelli etti ğ i gündür.  Bayram, Resulüllahın ümmetinden hayır ve hasenat bekledi ğ i gündür.Arefe gününü ve bayram günlerini Allah rızası istikametinde geçirelim.

23 Enes (r.a.) rivayet ediyor:  Allah, Ramazan ve Kurban Bayramı günlerinde yeryüzünde rahmetiyle tecellî eder. Öyle ise namaz ve ziyaret için evlerden dışarıya çıkın ki, rahmet size dokunsun.

24 إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ  Allahın bütün günahları ba ğ ışlayaca ğ ına gönülden inanalım ve artık başka kapılarda dolaşmayalım.  Bütün kalbimizle ona yönelip tevbe edelim, bu yolda istikamet üzere olalım.

25 “Benim rahmetim gazabımım önüne geçti”  Allah kulunu dünyada da ahirette de perişan etmez, yarı yolda bırakmaz. Yeter ki biz ya ğ an rahmetten istifade etmesini bilelim. Ya ğ murun bazıları için sel bazıları için de rahmet olması gibi.  Allah Kuran’da kendinden rahman ve rahim olarak bahseder. İ simleri arsında merhamet sıfatları vardır. Allah tevbeyi kabul eder ve affeder.Çünkü RAHMAN (Kullarına acıyan) TEVVÂB (Tevbeleri kabul eden) GAFÛR (günahları örtücü) AFUVV (Ba ğ ışlayıcı)  Allah’ın sıfatları dır.

26  Hz. Ömer: savaş sonrası esirler arasında bir kadının çocu ğ unu araması ve buldu ğ unda onu ba ğ rına basması.  Allah bu kadının çocu ğ una olan şefkatinden daha şefkatlidir.Yeter ki biz su-i edepte bulunmayalım.

27 Hz. Muhammed Allah’ın rahmetinin tecellisidir.  Allah’ın sayısız nimetleri karşısında hala başka kapılarda dolaşmak en büyük talihsizliktir. Allah bu kulları içinde tevbe kapılarını açmış...  Hz.Peygamber: “Gündüz günah işleyene Allah, gece elini açar ki kulu ona gelsin.”  Biz on dört asırdır Kur’andan, peygamberden tamamen uzak kaldık ki bütün bu sözler bize çok uzak geliyor.

28  Kur’an dan uzak islam olmaz…  Kur’an dan uzak müslümanlık olmaz.

29 Hz.Peygamber: “Allah sizin kendisine yönelmenizi sadakatle bekler.Sizden birini çölde kaybetti ğ i devesini bulunca sevinmesi gibi sizin tevbe ile ona dönmenizde daha çok sevinir. Allah’ı sevindirme adına bu bayram Rabbimize yönelelim. Bir ramazanı idrak eden kullara hediyelerin da ğ ıtıldı ğ ı gündür. Bayram ulufelerin da ğ ıtıldı ğ ı günlerdir.

30 Bu gün üç şeyi hatırlayalım.  1.Günahların vicdanlarımızda hasıl etti ğ i ürpertiyi yaşama.  Selefi salihin yolu budur.  Ömer b. Abdulaziz: “Allah’ım hadsiz günahlar işledim, sırtımdaki günahlar ile kapına geldim, e ğ er beni affedersen bu senin lutfundur, e ğ er azab edersen bu da senin adlindir.Çünkü ben sana hakkıyla kul olamadım.Allah’ım kelime-i şehadetten baka sermayesi olmayan kullarını affeyle.”

31 1.Günahların vicdanlarımızda hasıl etti ğ i ürpertiyi yaşama.  Hz.Ömer: Allahım aciz kulun senin kapını çalıyor ve günahlarını itiraf ediyor, e ğ er ma ğ firet edersen bu işe ehil sensin, senin kapın varken ben kime gideyim.Kapıyı yüzüme kapatırsan hangi kapıya gideyim.  İ nsanın günahlarının ızdırabını duyması,Hakkın merhametine mazhar olmasının yoludur.  Kul günahlarının ızdırabıyla yaşamalı. Hz.Peygamber : “Ölünce evlatlarına kendisini yakmasını vasiyet eden adam”

32 2.Allah hakkında katiyyen ümitsizli ğ i düşmeme.  Allah Rasulü: “ İ nsanları hesaba Allah çeker.”  --Bedevi: O halde kurtulduk.  --Kerem sahibi, güç ve kuvvetini ispat edip hakim oldu ğ u zaman affedder.  Yaşarken hep ümit üzere yaşamak, yese düşmemek ve hep Allah’ın rahmetinden ümit beslemek.Yeis öyle bir bataktır ki düşen bo ğ ulur.

33 3.Allah hakkında ciddi hüsnü zan besleme.  Hz Ömer: “Bilsem ki bir kul cennete girmiş o benimdir” diye ümit eder.  Hatta mahşer gününde şeytanın dahi başını kaldırıp medet bekleyece ğ i.  -- Allah bizden kati kanaatle affedece ğ i zannı üzere gelmemizi istiyor.  “Ben kulumun zannı üzereyim.”  “Cehenneme getirilen kulun geri dönüp bakması”

34 Akraba ve Yakınları Ziyaret  عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ ـ رضى الله عنه ـ قَالَ سَمِعْتُ رَسُولَ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم يَقُولُ ‏ " ‏ مَنْ سَرَّهُ أَنْ يُبْسَطَ لَهُ فِي رِزْقِهِ، وَأَنْ يُنْسَأَ لَهُ فِي أَثَرِهِ، فَلْيَصِلْ رَحِمَهُ  Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Kim, rızkının Allah tarafından genişletilmesini, ecelinin uzatılmasını isterse sıla-i rahim yapsın.[1]''[1]  [1] Buhari, Edeb, 12 (VII, 72) [1]

35 Bayram Geceleri İ badet  Ramazan ve Kurban bayramı gecelerini ibâdetle geçiren kimsenin kalbi, kalblerin öldü ğ ü günde ölmez.

36 Bayram Hediyesi  Bayramlarda ölmüşlerimize dua hediyesi,  Hayattaki büyüklerimize saygı ve hürmet hediyesi,  Dostlarımıza güler yüzle sevgi hediyesi,  Çocuklarımıza be ğ endikleri herhangi bir hediye sunmak durumundayız.

37


"Ramazan Bayramı Vaazı www.sunumvaaz.com. Mümin olmak ….  Tarık b. Şihab (r.a)'den şöyle rivayet edilmiştir:  Bir yahudi Ömer (r.a)'ye gelerek dedi ki:" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları