Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

2012/4 SAYILI DÖVİZ KAZANDIRICI HİZMET TİCARETİNİN DESTEKLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "2012/4 SAYILI DÖVİZ KAZANDIRICI HİZMET TİCARETİNİN DESTEKLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞ."— Sunum transkripti:

1 2012/4 SAYILI DÖVİZ KAZANDIRICI HİZMET TİCARETİNİN DESTEKLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞ

2 SERBEST BÖLGELER YURT DIŞI YATIRIM VE HİZMETLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SUNUM PLANI Hizmet Sektörünün Desteklenmesi Vizyonu Dünya’da ve Türkiye’de Sağlık Turizmi Film, Bilişim ve Eğitim Sektörlerine Genel Bakış 2012/4 sayılı Tebliğ Kapsamında Sağlanan Destekler

3 HİZMET SEKTÖRLERİNİN DESTEKLENMESİ VİZYONU

4 SERBEST BÖLGELER YURT DIŞI YATIRIM VE HİZMETLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ DESTEK VİZYONU HAREKET NOKTASI Dünya Ekonomisinde Hizmet Sektörlerinin Artan Payı Ülkemizin Hizmet Sektöründe Sahip Olduğu Kalite ve Fiyat Avantajları Hizmet Sektörlerinin Cari Açığın Azaltılmasında Sahip Olduğu Önemli Rol

5 SERBEST BÖLGELER YURT DIŞI YATIRIM VE HİZMETLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 5 TÜRKİYE’DE SAĞLIK TURİZMİ Kaynak: Sağlık Bakanlığı- Türkiye Medikal Turizmi Değerlendirme Raporu 2013

6 SERBEST BÖLGELER YURT DIŞI YATIRIM VE HİZMETLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BİLİŞİM SEKTÖRÜ DÜNYA 2011 ve 2012 yılları itibariyle; ilk 5 ithalatçı AB (27), ABD, Japonya, Brezilya, Çin; ilk 5 ihracatçı AB (27), Hindistan, ABD, Çin, İsrail olmuştur. 2005-2012 yılları arasında yıllık% 14 ile dünyada en dinamik büyüme gerçekleştiren hizmet sektörü Bilgisayar ve Bilgi Hizmetleri sektörü olmuştur. 2012 yılı toplam ihracat değeri ise 265 milyar Dolar seviyesindedir. (Kaynak : DTÖ) TÜRKİYE : Yazılım Sanayicileri Derneği’nden (YASAD) alınan verilere göre 2012 yılı yazılım ihracatı 479 milyon Dolar olarak gerçekleştiği öngörülmektedir. Ülkemiz 2023 yılı yazılım ihracatı hedefi 10 milyar Dolar olarak belirlenmiştir.

7 SERBEST BÖLGELER YURT DIŞI YATIRIM VE HİZMETLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİM SEKTÖRÜ DÜNYA : 2000 yılında 2 milyon olan uluslararası öğrenci sayısı 2011 yılında 4,3 milyon a ulaşmıştır. UNESCO tahminlerine göre bu sayının 2020 yılında ise 7 milyona çıkması beklenmektedir. Uluslararası öğrencilerin %53 lük kısmını Asyalı öğrenciler oluşturmaktadır. Çin, Hindistan ve G.Kore ise ilk sıralarda yer almaktadır. Uluslararası öğrencilerin % 50 sinden fazlası ABD, Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya ve İngiltere’de eğitim görmektedir. (Kaynak : DTÖ) TÜRKİYE : 2002-2003 döneminde 15.017 olan uluslararası öğrenci sayısı 2012-2013 döneminde 44.025 e ulaşmıştır. 2023 hedefi, 100.000 uluslararası öğrencidir.

8 SERBEST BÖLGELER YURT DIŞI YATIRIM VE HİZMETLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 8 TÜRKİYE’DE FİLM SEKTÖRÜ 2005’ten bu güne kadar 75 ülkeye 120’ye yaklaşık dizi film ihracatı gerçekleştirildi. Yerli film sektörünün pazar payı on yılda % 8,5’dan 2012 yılında yaklaşık % 47’ye ulaştı. Türkiye, son beş yılda Fransa’yı da geçerek yerli film pazarının en yüksek olduğu Avrupa ülkesi oldu. 2023 yılında hedefimiz: 1 milyar ABD Doları film-dizi ihracatı

9 2012/4 SAYILI DÖVİZ KAZANDIRICI HİZMET TİCARETİNİN DESTEKLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞ

10 SERBEST BÖLGELER YURT DIŞI YATIRIM VE HİZMETLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2012/4 SAYILI TEBLİĞ HEDEF SEKTÖRLER Sağlık Turizmi Film Eğitim Bilişim

11 SERBEST BÖLGELER YURT DIŞI YATIRIM VE HİZMETLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2012/4 SAYILI TEBLİĞ SAĞLIK TURİZMİ Bilişim Şirketleri Teknokentler Eğitim Kurumları (Üniversiteler, Orta Öğretim Kurumları) Film Yapımcısı ve Dağıtımcısı Şirketler YARARLANICILAR BİLİŞİM EĞİTİM FİLM Sağlık Kuruluşları Sağlık Turizmi Şirketleri İşbirliği Kuruluşları

12 SERBEST BÖLGELER YURT DIŞI YATIRIM VE HİZMETLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ PAZARA GİRİŞ DESTEĞİ RAPOR DESTEĞİ Yararlanıcıların sektör, ülke, uluslararası mevzuat veya yatırım konularında satın alınacak veya hazırlatılacak raporlara ilişkin giderleri, %60 oranında ve yıllık en fazla 100.000 Dolar tutarında; (işbirliği kuruluşları için %70 oranında ve yıllık en fazla 300.000 Dolar) tutarında desteklenir. Satın alınacak ya da hazırlatılacak raporlar en fazla 2 yıllık olmalı ve destek alabilmesi için ön onay alınmalıdır.

13 SERBEST BÖLGELER YURT DIŞI YATIRIM VE HİZMETLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YURT DIŞI TANITIM DESTEKLERİ YURT DIŞI TANITIM DESTEĞİ Yurt dışında düzenlenen fuar, kongre, konferans, ve/veya bağımsız tanıtım kapsamında yapılan tanıtımlara ilişkin sponsorluk, reklam, pazarlama, tanıtım, danışmanlık, katılım ve organizasyon giderleri desteklenir. Yararlanıcılar %50 oranında ve yıllık 300.000 Dolara kadar; işbirliği kuruluşları ise %70 oranında ve yıllık 500.000 Dolara kadar desteklenir. Yapılacak yurt dışı tanıtım faaliyetinin ayrıntılı olarak projelendirilmesi, doğru hedef kitleye ulaşılması, uygun organizasyon mekanının seçilmesi ve tanıtım amaçlı mesajın etkin iletişim yöntemleri kullanılarak verilmesi esastır. Destek alınabilmesi için ön onay alınmış olmalıdır.

14 SERBEST BÖLGELER YURT DIŞI YATIRIM VE HİZMETLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YURT DIŞI TANITIM DESTEKLERİ ORGANİZASYON (FUAR) DESTEĞİ Yararlanıcıların yurt dışında düzenlenen fuar, kongre ve konferanslara katılım giderleri %70 oranında ve organizasyon başına 15.000 Dolara kadar desteklenir. Kuruluşlar bu destekten bir takvim yılı içinde en fazla 10 kez yararlanabilirler. Bu kapsamdaki fuar, kongre ve konferanslar, Bakanlıkça belirlenen Desteklenen Organizasyonlar Listesi’nde yer almaktadır.

15 SERBEST BÖLGELER YURT DIŞI YATIRIM VE HİZMETLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YURT DIŞI TANITIM DESTEKLERİ ARAMA MOTORU DESTEĞİ Yararlanıcıların arama motorlarında yapacağı reklamlar %50 oranında ve yıllık 100.000 Dolara kadar desteklenir. Desteklenecek arama motorları şunlardır:  Google  Yahoo  Yandex  Baidu

16 SERBEST BÖLGELER YURT DIŞI YATIRIM VE HİZMETLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YURT DIŞI BİRİM YURT DIŞI BİRİM DESTEĞİ Yararlanıcıların (film sektörü hariç) yurt dışında açtıkları birimlerinin kira giderleri, her birim başına %60 oranında ve birim başına yıllık en fazla 200.000 Dolar tutarında karşılanır. Birimlerin kira giderleri işbirliği kuruluşları için ise her birim başına %70 oranında ve yıllık en fazla 300.000 Dolar tutarında karşılanır. Yararlanıcı yurt dışı birim desteğinden en fazla 10 birim için ve 4 yıl süreyle yararlanabilir.

17 SERBEST BÖLGELER YURT DIŞI YATIRIM VE HİZMETLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BELGELENDİRME BELGELENDİRME DESTEĞİ Sağlık kuruluşlarının ve bilişim şirketlerinin uluslararası akreditasyon belgelerinin teminine yönelik giderleri %50 oranında ve belge başına 50.000 Dolara kadar desteklenir.

18 SERBEST BÖLGELER YURT DIŞI YATIRIM VE HİZMETLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ DANIŞMANLIK DESTEĞİ Sağlık kuruluşları veya sağlık turizmi şirketlerinin ve bilişim şirketlerinin alacağı danışmanlık hizmetlerinin giderleri ön onay almış olmak koşuluyla %50 oranında ve yıllık en fazla 200.000 Dolara kadar desteklenir.

19 SERBEST BÖLGELER YURT DIŞI YATIRIM VE HİZMETLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HEYET DESTEKLERİ TİCARET HEYETİ DESTEĞİ Sağlık turizmi, bilişim ve film sektöründe faaliyet gösteren işbirliği kuruluşlarının düzenleyeceği sektörel ticaret ve alım heyetlerinin ulaşım, konaklama ve organizasyon giderleri %70 oranında ve heyet başına 150.000 Dolara kadar desteklenir. Bakanlığın hedef ülkelere yönelik organize ettiği heyetlerde destek oranı %90 olarak belirlenmiştir.

20 SERBEST BÖLGELER YURT DIŞI YATIRIM VE HİZMETLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK TURİZMİ HASTA YOL DESTEĞİ Hedef ülkelerden gelen hastaların uçuş giderleri %50 oranında ve hasta başına 1.000 Dolara kadar desteklenir. Destek miktarı tedavi masrafının %20’sini geçemez. Bu destekten sadece Bakanlıkla Protokol imzalayan sağlık kuruluşları yararlanabilir.

21 SERBEST BÖLGELER YURT DIŞI YATIRIM VE HİZMETLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BİLİŞİM SEKTÖRÜ YURT DIŞI BİRİM DESTEĞİ Teknokentlerin yurt dışında açtıkları her bir bilişim merkezinin veya irtibat ofisinin kira gideri %80 oranında, her bir birimde çalışan en fazla 2 (iki) personelin yıllık brüt ücretleri ise %50 oranında karşılanır. Teknokentlere sunulan kira ve personel gideri bir birim için en fazla 600.000 Dolar tutarında karşılanır. Yararlanıcı yurtdışı birim desteğinden en fazla 10 birim için faydalanır. Her bir birimin kira gideri 4 yıl süreyle karşılanır.

22 SERBEST BÖLGELER YURT DIŞI YATIRIM VE HİZMETLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BİLİŞİM SEKTÖRÜ BİLGİSAYAR OYUN DESTEĞİ Bilgisayar oyunlarının yurtdışında pazarlanmasına yönelik pazara giriş giderleri bir bilgisayar oyunu için 1 (bir) kez olmak üzere %50 oranında, 100.000 Dolara kadar desteklenir. Desteklenecek pazara giriş giderleri: Oyun geliştirmeye yönelik yazılım ve lisans satın alma giderleri DVD hazırlık giderleri Medya ve internet reklam giderleri İnternet sitesi giderleri

23 SERBEST BÖLGELER YURT DIŞI YATIRIM VE HİZMETLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BİLİŞİM SEKTÖRÜ BİLGİSAYAR UYGULAMASI (APLİKASYON) DESTEĞİ Tablet bilgisayarlar, cep telefonları, veya mobil cihazlarda kullanılmak üzere üretilen aplikasyonların, yurtdışı satışına yönelik komisyon giderleri; uygulama başına %50 oranında, 50.000 Dolara kadar desteklenir. Bu destek, uluslararası tüketiciye yönelik olan ve yabancı dilde üretilen aplikasyonlar için uygulanır.

24 SERBEST BÖLGELER YURT DIŞI YATIRIM VE HİZMETLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ FİLM SEKTÖRÜ REKLAM DESTEĞİ Reel sektördeki şirketlerimizin Türk filmlerine verdikleri reklamların giderleri %50 oranında ve film başına 100.000 Dolara kadar desteklenir. İşbirliği kuruluşları için %70 oranında uygulanır. Marka, logo, imaj ve reklam filmi reklamları desteklenir.

25 SERBEST BÖLGELER YURT DIŞI YATIRIM VE HİZMETLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü SAĞLIK TURİZMİ HEDEF ÜLKELERİ AfrikaAvrupaAmerikaAsyaOrtadoğu ANGOLAMOZAMBİKALMANYAİSVİÇREABDAFGANİSTAN BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ CEZAYİRNİJERYAARNAVUTLUKİTALYAKANADAAZERBAYCANBAHREYN ÇADSENEGALAVUSTURYAKARADAĞÇİNIRAK ETİYOPYASUDANBELÇİKAKOSOVAJAPONYAİRAN FASTANZANYABOSNA HERSEKLÜKSEMBURGKAZAKİSTANKATAR GANATUNUSBULGARİSTANMACARİSTANKIRGIZİSTAN SUUDİ ARABİSTAN GÜNEY SUDANUGANDADANİMARKAMAKEDONYAMOĞOLİSTANSURİYE KAMERUNZAMBİYAFİNLANDİYAMOLDOVAÖZBEKİSTANUMMAN KENYAFRANSANORVEÇPAKİSTANYEMEN KONGO DEMOKRATİK CUMHURİYETİ GÜRCİSTANPOLONYATACİKİSTAN KUVEYT LİBYAHOLLANDAROMANYATÜRKMENİSTAN MADAGASKARHIRVATİSTANRUSYA MALİİNGİLTERESIRBİSTAN MISIRİSPANYAUKRAYNA MORİTANYAİSVEÇYUNANİSTAN

26 SERBEST BÖLGELER YURT DIŞI YATIRIM VE HİZMETLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü Desteğin TürüSağlık Kuruluşu veya Sağlık Turizmi Şirketi İçin Yıllık Destek Tutarı (Dolar) İşbirliği Kuruluşu İçin Yıllık Destek Tutarı (Dolar) Rapor Desteği 100.000 300.000 Hasta Yol Desteği (hasta başına) 1.000 - Yurt Dışı Tanıtım Desteği 300.000 500.000 Organizasyon Desteği (organizasyon başına) 15.000 Arama Motoru Desteği 100.000 Belgelendirme Desteği (belge başına) 50.000 - Danışmanlık Desteği 200.000 - Yurt Dışı Birim Desteği (birim başına) 200.000 300.000 Ticaret Heyeti (heyet başına)- 150.000 Alım Heyeti (heyet başına)- 150.000 Toplam 966.000 1.515.000 SAĞLIK TURİZMİ DESTEKLERİ

27 SERBEST BÖLGELER YURT DIŞI YATIRIM VE HİZMETLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ FİLM SEKTÖRÜ HEDEF ÜLKELER Hindistan Latin Amerika Ülkeleri Çevre ve Komşu Ülkeler

28 SERBEST BÖLGELER YURT DIŞI YATIRIM VE HİZMETLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ FİLM SEKTÖRÜ DESTEKLERİ Desteğin TürüFilm Yapımcısı veya Dağıtımcısı Şirketler İçin Yıllık Destek Tutarı ($) İşbirliği Kuruluşu İçin Yıllık Destek Tutarı ($) Rapor Desteği 100.000 300.000 Yurt Dışı Pazara Giriş Desteği (film başına) 100.000 - Organizasyon Desteği (organizasyon başına) 15.000 Arama Motoru Desteği 100.000 Yurt Dışı Tanıtım Desteği 300.000 500.000 Reklam Desteği (film başına) 100.000 Ticaret Heyeti (Heyet başına)- 150.000 Alım Heyeti (heyet başına)- 150.000 Toplam 715.000 1.315.000

29 SERBEST BÖLGELER YURT DIŞI YATIRIM VE HİZMETLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BİLİŞİM SEKTÖRÜ HEDEF ÜLKELER ABD İngiltere Kanada Hindistan

30 SERBEST BÖLGELER YURT DIŞI YATIRIM VE HİZMETLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BİLİŞİM SEKTÖRÜ DESTEKLERİ

31 SERBEST BÖLGELER YURT DIŞI YATIRIM VE HİZMETLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİM SEKTÖRÜ DESTEKLERİ

32 TEŞEKKÜRLER Bilgi İçin: Birkan Kum E-Mail: kumo@ekonomi.gov.tr Tel: 0-312- 204 80 66 Necati Korkmaz İİB 0212 454 0698 nkorkmaz@iib.org.tr

33 SERBEST BÖLGELER YURT DIŞI YATIRIM VE HİZMETLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ


"2012/4 SAYILI DÖVİZ KAZANDIRICI HİZMET TİCARETİNİN DESTEKLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları