Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TOKAT-ZONGULDAK-ORDU

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TOKAT-ZONGULDAK-ORDU"— Sunum transkripti:

1 TOKAT-ZONGULDAK-ORDU
PELİN COŞKUN

2 TOKAT Tokat ili,Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde yer alan illerden biridir. Tokat’ın Antik Bizans dönemindeki en eski adı Komano’dur. Tokat ilinin ilçeleri; Almus,Artova,Başçiftlik,Erbaa,Niksar,Pazar,Reşadiye,Sulusaray,Turbal,Yeşilyurt ve Zile’dir.

3 Bir rivayete göre şehrin içinde bulunan kaleye devrin Selçuklu hükümdarının göndermiş olduğu gözlemci kaledeki nöbetçi askerler tarafından etrafı kuşatılır. Selçuklu askeri bu askerleri birer tokatla bayıltır,bunu gören kale komutanı Türk’ün silahsız hali buysa silahlı hali nasıl olur diyerek endişe duyar ve o askere kan dökülmeden teslim olmayı komutanına iletmesini söyler ve o askerin bu başarısından dolayı şehre Tokat ismi verilir.

4 ÖN PLANA ÇIKAN TURİZM KAYNAKLARI
BALLICA MAĞARASI NİKSAR ZİLE REŞADİYE KAPLICASI

5 REŞADİYE KAPLICASI Suyu hafif tuzlu,ekşi,kokusuzve renksiz olan Reşadiye çermiği derece sıcaklığa sahiptir. Romatizma,çeşitli ağrılı hastalıklarve deri hastalıklarına iyi geldiği belirtilmektedir.

6 NİKSAR Niksar Karadeniz Bölgesinde,Orta Karadeniz Bölümünün iç kesiminde yer alan; Tokat ilinin bağlı bir ilçesidir.

7 ZİLE Ortaçağdaki adı Zela olan ilçede Helenistik dönemden kalma eserlerin yanında Roma,Bizans,Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait zengin izler mevcuttur.

8 BALLICA MAĞARASI Ballıca mağarası,Tokat’ın 26 km güneybatısında bulunan Pazar ilçesinin 7 km. Güneydoğusundadır.

9 DİĞER TURİZM KAYNAKLARI
TOKAT KALESİ ALİ PAŞA CAMİİ MEYDAN CAMİİ GÖK MEDRESE SENTİMUR TÜRBESİ HANLAR SAAT KULESİ HIDIRLIK KÖPRÜSÜ TOKAT KÖPRÜSÜ MELİK GAZİ KÖPRÜSÜ KIRKKIZLAR TÜRBESİ TALOZAN KÖPRÜSÜ ZİLE-ULU CAMİİ ÖMER PAŞA CAMİİ ÇÖREĞİ BÜYÜK CAMİİ

10 SENTİMUR TÜRBESİ Tokat Gazi Osman Paşa Caddesinde bulunan bu türbe Moğol emiri Sentimur oğlu Nurettin’e ait olup,1313 yılında yaptırılmıştır.

11 TOKAT KALESİ Kalenin günümüze ulaşan mimarisi birçok bakımdan Ortaçağ izlerini taşımaktadır. Kesme ve moloz taş kullanılan sur duvarları dış ve iç surlar olmak üzere kademeli biçimde doğu ve batı yönlerindeki kaya kütlelerinin üzerine oturmuştur.

12 GÖK MEDRESE Tokat Meydan Mahallesinde,Gazi Osman Paşa Bulvarında bulunan Gök Medresenin yapıö tarihi kesinlik kazanmamıştır. Medrese Selçuklu mimarisinin en tanınmış eserlerinden biri olup,ismini çinilerinin firuze renginden almıştır.

13 ALİ PAŞA CAMİİ Cumhuriyet Meydanının güneyinde yükselen cami,Tokat’taki en büyük osmanlı anıt eseridir. Sultan 2.Selim zamanında Ali Paşa tarafından 1572 yılında yaptırılmıştır.

14 HIDIRLIK KÖPRÜSÜ Tokat il merkezinde,Tokat-Amasya yolunda,Yeşil ırmak üzerinde bulunan bu köprü halk arasında Tozanlı,Tokat,Yeşil ırmak,Büyük kemer isimleri ile de tanınmaktadir. Selçuklu döneminde Pervane Seyfeddin Hamit tarafından 1250 tarihinde yaptırılmıştır.

15 MELİK GAZİ TÜRBESİ Niksar Fatihi Melik Ahmet Gazi’nin yattığı türbedir.Tipik Selçuklu mimarisine göre ve Mescit’e benzer biçimde inşa edilmiştir.

16 SAAT KULESİ Behzat semtinde kentin her yerinden görülecek şekilde,1902 yılında yapılmıştır. Sesi kentin her semtinden rahatlıkla duyulabilmektedir.

17 TARİHİ YERLEŞİM YERLERİ
SULUSARAY MAŞAT HÖYÜK HOROZ TEPE

18 SULUSARAY Tokat’ın 68km güneybatısında yer alan kent, Frigler tarafından kurulmuş ve Roma döneminde önemli bir yerleşim yeri olmuştur. Sulusaray ilçe merkezinde yer alan antik kentin tarihi ilk Tunç çağına kadar uzanmaktadır.

19 MAŞAT HÖYÜK Zile ilçesi yalınyazı köyünde yer alan Maşat Höyük ören yerinde, yılları arasında yapılan kazılar sonucu ortaya çıkartılan Hitit çivi yazısı ile yazılmış tabletler Tokat tarihini aydınlatan en önemli kaynaklardam olmuştur.

20 HOROZ TEPE Horoztepe,Türkiye'nin Tokat iline bağlı Erbaa ilçe merkezi yerleşiminin hemen doğusunda MÖ 2300’lü yıllara tarihlenen fakat daha sonra MÖ 4000’li yıllara tekabül eden bazı buluntulara rastlanmıştır.

21 DOĞAL ÇEKİM MERKEZLERİ
KAZ GÖLÜ GÜMENEK ALMUS BARAJ GÖLÜ DUMANLI YAYLASI TOPÇAM YAYLASI ZİNAV GÖLÜ KÜÇÜK YAYLA

22 ALMUS BARAJ GÖLÜ Tokat’ta bulunan Almus Baraj Gölü,doğanın en güzel hallerinden yararlanabileceğiniz ,piknik ve su sporları yapabileceğiniz şehrin en etkileyici noktalarından biridir.

23 KAZ GÖLÜ Yıllardır keşfedilmeyi bekleyen Kaz Gölünde göç dönemlerinde yaklaşık 108 çeşit göçmen kuş konaklıyor. Gün batımında ise yüzlerce kuşun yaptığı dans gösterileri doğa tutkunlarının dikkatini çekiyor.

24 DUMANLI YAYLASI Tokat’ın Almus ilçesi Gölgeli kasabasına bağlı dumanlı yaylası Türkiyenin önemli yaylalarından biridir. Tokat il merkezine 70 km uzaklıkta ve 2578 metre yüksekliğindedir.

25 ZİNAV GÖLÜ Reşadiye ilçesinin kuzeyinde ilçeye 13 km uzaklıkta olan Reşadiye ilçesinin Yolüstü Kasabasına 3 km uzaklıktadır. Orman işletmelerine ait bir ormanlık alan içerisinde bulunmaktadır.

26 KAPLICA VE İÇMELER SULUSARAY KAPLICASI AYVAZ SUYU

27 SULUSARAY KAPLICASI Sulusaray Kaplıca alanı, Tokat’ın güneybatısında bulunan sulusaray ilçe merkezine 3 km.mesafedeki Ilıca Köyünde yer almaktadır. Sulusaray Kaplıcası romatizma hastalıgından rahatsız olanlara şifa vermektedir.

28 AYVAZ SUYU Niksar Ayvaz Suyu,Niksarın hemen yanı başında kendi adıyla anılan yöreden kaynak suyu olarak çıkar.Tarihi tespit edilemeyecek kadar eski olan Ayvaz Suyu,nitelik sıralamasında dünyanın ikinci suyudur.

29 ZONGULDAK

30 ZONGULDAK İlin antik çağda kullanılan tarihi adı Sandrake’dir.Bölgenin Türkleşmesinin ardından kullanılan Zonguldak adının iste ‘bataklık’ veya ‘sazlık’ anlamına gelen zongalık kelimesiyle ilgili olduğu ileri sürülmektedir.

31 ÖN PLANA ÇIKAN TURİZM KAYNAKLARI
KARADENİZ EREĞLİ

32 KDZ.EREĞLİ Kdz.Ereğli’nin kent surlarının çevrelediği tepede bulunmaktadır.Bizans Döneminde 13.yy başlarında yapılan kale ve çevre duvarları vardır.

33 DİĞER TURİZM KAYNAKLARI
İZZET MEHMET PAŞA CAMİİ KÖPRÜLÜ CAMİİ UZUN MEHMET ANITI VE PARKI

34 İZZET MEHMET PAŞA CAMİİ
İzzet Mehmet Paşa Mahallesinde ve çarşı ortasındaki cami,1762’de Sadrazam Safranbolulu İzzet Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır.

35 KÖPRÜLÜ CAMİİ Zonguldak çarşı içindeki cami, 1661’de Sadrazam Köprülü Mehmed Paşa tarafından yaptırılmıştır. Moloz taştan olan cami kare planlıdır.

36 UZUN MEHMET ANITI VE PARKI
Zonguldak ilinin merkezinin batısındaki bir tepe üzerinde yer alan anıt,1829’da ilk defa kömürü bulan Uzun Mehmet’in anısına dikilmiştir.

37 TARİHİ YERLEŞİM YERLERİ
FİLYOS

38 FİLYOS Antik kent içerisinde Roma,Bizans ve Ceneviz dönemlerine ait kalıntılar vardır.

39 DOĞAL ÇEKİM MERKEZLERİ
GÖKGÖL MAĞARASI

40 GÖKGÖL MAĞARASI Zonguldak şehir merkezine 3 km uzaklıkta Ankara karayolu üzerindedir. Türkiyenin önemli bir mağarası olan gökgöl’e turizm şirketlerince turlar düzenlenmekte olup,yüksek bir ziyaretçi potansiyeline sahiptir.

41 KAPLICA VE İÇMELER KOZLU (AŞAĞI ÇAYIR)

42 KOZLU Kozlu yakınlarındaki Ilıksu mahallesinde bulunan kaplıcanın suları acı,bikarbonatlı,toprak alkalin,radyoaktif ve ılıktır.Mide bağırsak,karaciğer,safrakesesi hastalıkları üzerinde olumlu etkiler yapar. Ağrı giderici özelliğide vardır.

43 ORDU Ordu ili, Türkiye'nin Orta Karadeniz Bölgesinde yer alan, doğusunda Giresun,batısında Samsun, güneyinde Sivas ve Tokat illeri ile komşu bir şehirdir.

44 ÖN PLANA ÇIKAN TURİZM KAYNAKLARI
BOZTEPE

45 BOZTEPE Şehre 6 km ve 450m yükseklikteki bu tepe doyumsuz manzarasıyla ünlüdür. Bölgenin en fazla rağbet edilen yeri olan Boztepeden şehrin tüm güzelliklerini seyretmek mümkündür.

46 DİĞER TURİZM KAYNAKLARI
ESKİ PAZAR İBRAHİM PAŞA CAMİİ HAMİDİYE CAMİİ BOZUKKALE ( KOTYORA) PAŞAOĞLU KONAĞI KALEKÖYÜ KALESİ BOLAMAN KALESİ ÜNYE KALESİ

47 TARİHİ YERLEŞİM YERLERİ
KURUL KAYASI YERLEŞİM YERİ YASON BURNU

48 KURUL KAYASI YERLEŞİM YERİ
Orduya 20km Boyadı köyü sınırları içerisinde sivri bir kaya üzerinde yer altı galerilerinin bulunduğu antik bir yerleşim alanıdır.

49 YASON BURNU Perşembe ilçesinin 22 km batısında yarım ada üzerinde ve balık üretme havuzlarınında kalıntıları bulunan bir yerleşim yeridir.

50 DOĞAL ÇEKİM MERKEZLERİ
ÇAMBAŞI YAYLASI KEYFALAN YAYLASI PERŞEMBE YAYLASI SAYACIBAŞI EFİRLİ GÜZEL YALI ÇAMLIK TEPESİ KAMP ALANLARI

51 ÇAMBAŞI YAYLASI Orduya 62km uzaklıktadır.Dağ turizmi açısından en elverişli yeri olup trekking parkuru,pazarı,piknik yeri ve konaklama tesislerine sahiptir.

52 KEYFALAN YAYLASI Ordunun güneyindeki mesudiye ilçesine 114 km,mesudiyeden keyfalan yaylasına 20km lik yolla ulaşılır.

53 KAPLICA VE İÇMELER SARMAŞIK KAPLICASI

54 SARMAŞIK KAPLICASI Fatsa’nın 13 km doğusunda sarmaşık köyündedir. Her türlü ihtiyaca cevap verecek tesislere sahiptir. 48 derecelik suyu romatizma ve cilt hastalıklarına iyi gelmektedir.


"TOKAT-ZONGULDAK-ORDU" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları