Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÜRETİM FONKSİYONU ÜRETİM:

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÜRETİM FONKSİYONU ÜRETİM:"— Sunum transkripti:

1 ÜRETİM FONKSİYONU ÜRETİM:
GİRDİLERİN DÖNÜŞTÜRÜLMESİ YOLUYLA MAL VE HİZMETLERİN ÜRETİLMESİDİR. ÜRETİM İŞLEMLER YÖNETİMİ: GİRDİLERİN ÇIKTILARA DÖNÜŞTÜRÜLEREK MAL VE HİZMETLERİN ÜRETİLMESİ SÜRECİNDE YER ALAN FAALİYETLERİN YÖNETİLMESİDİR.

2 1. ÜRETİM YÖNETİMİNDEKİ KARARLAR:
STRATEJİK KARARLAR: BU KARARLAR ÜRÜN, SÜREÇ VE TESİSE İLİŞKİN KARARLARDIR. İŞLETMENİN ÇEŞİTLİ FONKSİYONLARINDAN UZMAN YÖNETİCİLER TARAFINDAN İŞLETMENİN UZUN VADELİ AMAÇLARINA ULAŞMASINI SAĞLAMAYA YÖNELİK ALINAN KARARLARDIR. OPERASYONEL KARARLAR: ÜRETİM SİSTEMİNİN İŞLEYİŞİYLE İLGİLİ KARARLARDIR. TALEBİ KARŞILAMAK İÇİN ÜRETİMİN PLANLANMASI KARARLARINI İÇERİR. MÜŞTERİLERİN MAL VEYA HİZMETLERE OLAN TALEBİNİN NASIL KARŞILANACAĞINA KARAR VERİLİR. DENETİM KARARLARI: ÜRETİM SİSTEMİNİN FAALİYETLERİNİN DENETİMİ İLE İLGİLİ KARARLARDIR. ÇALIŞANLARIN GÜNLÜK FAALİYETLERİNE, MAL VE HİZMETLERİN KALİTESİNE, ÜRETİM MALİYETİNE VE GENEL GİDERLERE İLİŞKİN KARARLARI İÇERMEKTEDİR.

3 2. ÜRETİM STRATEJİSİ: ÜRETİMDEKİ REKABET UNSURLARININ, İŞLETMENİN HEDEFLERİNE ULAŞMASINI DESTEKLEMEK AMACIYLA ETKİN ŞEKİLDE KULLANILMASIDIR. BU STRATEJİNİN TEMEL İŞLEVİ; MALİYET, KALİTE, HIZ VE ESNEKLİK ALANLARINDA HEDEFLER BELİRLEMEK VE BU HEDEFLERE NASIL ULAŞILACAĞINI BELİRLEMEKTİR. BİR İŞLETME STRATEJİSİ BELİRLENİRKEN HERBİR FONKSİYON STRATEJİLERİNİN BİRBİRLERİYLE VE İŞLETME STRATEJİSİ İLE ÇELİŞKİLİ OLMAMASI, AYRICA İŞLETMENİN STRATEJİSİNİ DESTEKLEYECEK NİTELİKTE OLMALARI İÇİN ÜST YÖNETİMİN FONKSİYON YÖNETİCİLERİ İLE BİRLİKTE ÇALIŞMASI GEREKİR. İŞLETMENİN PERFORMANS ÖZELLİKLERİ VE REKABET YOLLARI; FİYAT, KALİTE, ZAMAN, ESNEKLİK VE YENİLİKTİR.

4 İŞLETME STRATEJİLERİ:
ÜRÜN PAZAR PERFORMANS ÖLÇÜTLERİ YÖNETİM FELSEFESİ VE POLİTİKASI ÜRETİM STRATEJİSİ: MALİYET ESNEKLİK KALİTE HIZ PAZARLAMA STRATEJİSİ: ÜRÜN/PAZAR FİYAT SATIŞ ARTTIRMA MÜŞTERİYE HİZMET

5 3. ÜRETİM SİSTEMİNİN TASARIMI VE İŞLETİLMESİ:
ÜRETİM SİSTEMİNİN TASARIMI, ÜRETİM SİSTEMİNİN PLANLANMASINI VE KURULMASINI İÇERİR. A- ÜRETİM SİSTEMİNİN TASARIMI İLE İLGİLİ KARARLAR: ÜRÜN/HİZMET TASARIMI SÜREÇ TASARIMI VE TEKNOLOJİ SEÇİMİ KAPASİTE PLANLAMASI KALİTE DENETİMİ (TKY, İPK) TESİS YERİ SEÇİMİ TESİS TASARIMI VE YERLEŞTİRİLMESİ İŞ TASARIMI

6 3. ÜRETİM SİSTEMİNİN TASARIMI VE İŞLETİLMESİ:
B- ÜRETİM SİSTEMİNİN İŞLEYİŞİ VE DENETİMİ İLE İLGİLİ KARARLAR: ÜRETİM PLANLAMASI VE DENETİMİ MALZEME YÖNETİMİ VE ENVANTER DENETİMİ DAĞITIM VE LOJİSTİK TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ TAMİR BAKIM PLANLAMASI

7 3.1. SÜREÇ SEÇİMİ VE TASARIMI:
ÜRETİMDE KULLANILAN GELİŞMİŞ TEKNOLOJİLER: GRUP TEKNOLOJİSİ VE HÜCRESEL İMALAT ÜRETİMİN PARTİLER HALİNDE YAPILMASINI, AYRICA İŞLETMENİN TASARIM VE ÜRETİM FAALİYETLERİNİN BÜTÜNLEŞTİRİLMESİNİ VE BELLİ BİR ÜRÜN AİLESİ İÇİNDE YER ALAN PARÇALARIN ÜRETİMİNİ GERÇEKLEŞTİRECEK MAKİNELER BİR ARAYA GETİRİLEREK İMALAT HÜCRELERİ OLUŞTURULUR. OTOMASYON ÜRETİM SÜRECİNİ DENETLEME FONKSİYONLARININ TÜMÜNÜ VEYA BİR BÖLÜMÜNÜN MAKİNELERE AKTARILMASIDIR. OTOMASYON SAYESİNDE MAKİNE HAZIRLIK SÜRELERİ BÜYÜK ÖLÇÜDE AZALTILABİLMEKTEDİR. ESNEK İMALAT SİSTEMLERİ ROBOTLAR VE SAYISAL DENETİMLİ TEZGAHLAR GİBİ PROGRAMLANABİLİR OTOMASYON UNSURLARINDAN OLUŞMAKTADIR. BELİRLİ BİR ÜRÜN GRUBUNU DÜŞÜK BİR MALİYETLE VE KÜÇÜK BİR MİKTARDA ÜRETMEYİ SAĞLAYAN SİSTEMDİR.

8 BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIM(CAD) / BİLGİSAYAR DESTEKLİ İMALAT(CAM)
CAD, PARÇA ÇİZİMLERİNİN OLUŞTURULMASINI, ÇİZİMLERDE PARÇA BOYUTLARININ KOLAYCA DEĞİŞTİRİLMESİNİ, ÇEŞİTLİ AÇILARDAN GEOMETRİK GÖRÜNTÜLERİN ALINARAK DENETLENMESİNİ, PARÇALARIN BİRBİRİNE UYUMUNUN VE DİĞER ÖZELLİKLERİNİN BİLGİSAYAR ORTAMINDA TEST EDİLMESİNİ SAĞLAR. CAM İSE CAD TEKNOLOJİSİYLE OLUŞTURULAN TASARIMLARI İMALAT TALİMATLARINA DÖNÜŞTÜREN BİR BİLGİSAYAR SİSTEMİDİR. BİLGİSAYARLA BÜTÜNLEŞİK İMALAT (CIM) CİM, İŞLETMENİN TÜM FONKSİYONLARIYLA İLGİLİ TÜM İŞLEMLERİN VE ÜRETİMİ DESTEKLEYEN TÜM FONKSİYONLARIN BİR BİLGİSAYAR SİSTEMİ İÇERİSİNDE BÜTÜNLEŞTİRİLMESİ ANLAMINA GELİR. TAM ZAMANINDA ÜRETİM (TZÜ) BİR TARAFTAN STOKLARI BÜYÜK ÖLÇÜDE AZALTIRKEN, BİR TARAFTAN DA SATIN ALMA, MÜHENDİSLİK, İNSAN KAYNAKLARI, TEKNOLOJİ YÖNETİMİ, KALİTE DENETİMİ VE MALZEME YÖNETİMİ GİBİ TÜM İŞLETME FAALİYETLERİNİ İÇİNE ALAN BİR ÜRETİM BİÇİMİDİR.

9 3.2. KAPASİTE PLANLAMASI PİYASANIN İHTİYAÇLARI İLE İŞLETME KAYNAKLARINI KULLANIMINDAKİ VERİMLİLİK VE BU KAYNAKLARIN KULLANIM DÜZEYLERİ ARASINDA DİKKATLİ BİR DENGELEME YAPILMAYA ÇALIŞILMASIDIR.

10 KAPASİTE TÜRLERİ: TEORİK KAPASİTE: İDEAL KOŞULLARDA BİR SÜRECİN SÜREKLİ OLARAK ÜRETEBİLECEĞİ MAKSİMUM ÜRETİM MİKTARI YANİ ÜRETİM HIZIDIR. BİR İŞLETMENİN PROJE AŞAMASINDA YAPILAN TEKNİK HESAPLAMALAR SONUCU ELDE EDİLEBİLECEK EN YÜKSEK ÜRETİM MİKTARI. ÖRNEK: TEORİK KAPASİTE=1000 TON. PRATİK KAPASİTE: BELİRLİ BİR ÜRÜN KARMASI İÇİN ÜRETİMİ PROGRAMLAMADAKİ ZORLUKLAR, MAKİNELERİN BAKIMI, KALİTE FAKTÖRLERİ GİBİ FAKTÖRLER DİKKATE ALINDIĞINDA ÜRETİLEBİLECEK MAKSİMUM ÜRETİM MİKTARIDIR. TEORİK KAPASİTEDEN İŞLETMENİN İÇİNDE BULUNDUĞU TÜM KOŞULLARI (KULLANILAN MAKİNE VE TEÇHİZATIN NİTELİĞİ, İŞGÜCÜ NİTELİĞİ, ARIZA, TAMİR, BAKIM, HAMMADDE GECİKMESİ, İŞÇİLERİN İŞİ YAVAŞLATMASI, ENERJİ KESİNTİSİ, VB) DEĞERLENDİREREK ÖNGÖRDÜĞÜ NORMAL DURAKSAMALARIN DÜŞÜLMESİ SONUCU ELDE EDİLEN KAPASİTEDİR. ÖRNEK: PRATİK KAPASİTE=800 TON. FİİLİ KAPASİTE: İŞLETMENİN BELİRLİ BİR DÖNEM İÇERİSİNDE GERÇEKLEŞTİRDİĞİ ÜRETİM MİKTARIDIR. ÖRNEK: FİİLİ KAPASİTE=700 TON. ATIL KAPASİTE: FİİLİ KAPASİTE İLE PRATİK KAPASİTE ARASINDAKİ FARKTIR. ÖRNEK: ATIL KAPASİTE=100 TON. AŞIRI KAPASİTE: FİİLİ KAPASİTENİN PRATİK KAPASİTEDEN BÜYÜK OLMASI DURUMUDUR.

11 3.3. KURULUŞ YERİ SEÇİMİ KURULUŞ YERİ İŞLETMENİN REKABET GÜCÜNÜ ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ETKİLER VE BU YÜZDEN İŞLETMENİN AMAÇLARINA ULAŞMASINI SAĞLAYACAK ŞEKİLDE OLMALIDIR. ÖRNEĞİN, BİR İŞLETME YENİ BİR YERİ KURULUŞ YERİ OLARAK BELİRLERKEN, YALNIZCA TAŞIMA VE DAĞITIM MALİYETLERİNİ AZALTMAYA DEĞİL, AYNI ZAMANDA HİZMET VERDİĞİ BÖLGEDEKİ MÜŞTERİLERİNE DAHA İYİ VE HIZLI HİZMET SUNMAYI DA DÜŞÜNÜR.

12 YER SEÇİM KARAR SÜRECİ:
YER SEÇİMİ ALTERNATİFLERİNİ DEĞERLENDİRİRKEN KULLANILACAK ÖLÇÜTLERİN BELİRLENMESİ PAZAR VE HAMMADDE GİBİ ÖNEMLİ FAKTÖRLERİN BELİRLENMESİ YER SEÇİMİ ALTERNATİFLERİNİN OLUŞTURULMASI BELİRLENEN FAKTÖRLERE GÖRE ALTERNATİFLERİN DEĞERLENDİRİLEREK EN UYGUN YERİN SEÇİLMESİ.

13 YER SEÇİMİ KARARINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER:
PAZARLARA YAKINLIK TEDARİKÇİLERE VE KAYNAKLARA YAKINLIK İŞGÜCÜ MALİYETİ VE TEMİN DURUMU ALTYAPI DURUMU YASAL SINIRLAMALAR VE TEŞVİKLER

14 YER SEÇİMİ KARARININ AŞAMALARI:
ÜLKE SEÇİMİ BÖLGE SEÇİMİ ALAN SEÇİMİ TESİS YERİ SEÇİMİ

15 YER SEÇİMİNDE KULLANILAN YÖNTEMLER:
PUANLAMA YÖNTEMİ BAŞABAŞ NOKTASI ANALİZİ

16

17 3.4. TESİSLERİN YERLEŞTİRİLMESİ
SİSTEM İÇİNDE İŞİN (MALZEMELER, PARÇALAR VEYA İŞGÖRENLER) HAREKETİ DİKKATE ALINARAK DEPARTMANLARIN, İŞ MERKEZLERİNİN VE MAKİNE/TEÇHİZATIN DÜZENLEMESİNİN YAPILMASIDIR.

18 DÖRT ÇEŞİT TESİS YERLEŞİMİ VARDIR:
SABİT YERLEŞİM SÜREÇ YERLEŞİMİ ÜRÜN YERLEŞİMİ GRUP TEKNOLOJİ (HÜCRESEL) YERLEŞİMİ

19 ÇALIŞANLARIN ÇOK KALİFİYE VE TECRÜBELİ OLMALARI GEREKİR.
TESİS YERLEŞİM TÜRLERİ: A. SABİT YERLEŞİM ÇOK BÜYÜK YADA KIRILGAN ÜRÜNLERİN ÜRETİMİNDE KULLANILIR VE ÜRÜN YER DEĞİŞTİRMEZ. BÜTÜN EKİPMAN, ARAÇ VE ÇALIŞANLAR ÜRÜNÜN YANINA GETİRİLİR. ÖRNEK OLARAK İNŞAAT, UÇAK YAPIMI VE GEMİ YAPIMI VERİLEBİLİR. ÜRÜNÜN TAŞINMASINI ÖNLEDİĞİNDEN HEM MASRAFSIZ HEM DE ÜRÜNE GELEBİLECEK ZARARLARI ÖNLER. ANCAK: ÇALIŞANLARIN ÇOK KALİFİYE VE TECRÜBELİ OLMALARI GEREKİR. İNSAN VE EKİPMANLARIN TAŞINMASI PAHALI OLABİLİR. EKİPMANLAR ETKİN OLARAK KULLANILAMAYABİLİR.

20 B. SÜRECE GÖRE YERLEŞTİRME
MAKİNE VE TEÇHİZAT, SİPARİŞLERİ ÜRETMEK ÜZERE BÖLÜMLER VEYA DEPARTMANLAR HALİNDE GRUPLANDIRILIR. BU TÜR BİR YERLEŞTİRMEDE BENZER TÜRDE FAALİYETLERİN GERÇEKLEŞTİRİLDİĞİ BÖLÜMLER VEYA FONKSİYONEL GRUPLAR OLUŞTURULUR. BENZER İŞLERİ YAPAN MAKİNELERİN/İNSANLARIN GRUPLANDIRILMASIYLA OLUŞTURULAN YERLEŞİM ŞEKLİDİR. ATÖLYE GİBİ YERLER İÇİN DAHA UYGUNDUR. DÖKÜMMATKAPFREZETORNAPRESKAYNAKTAŞLAMABOYA

21 C. ÜRÜN GÖRE YERLEŞTİRME
BÜYÜK MİKTARLARDAKİ MAL VEYA HİZMETİN BİR ÜRETİM SİSTEMİNDEN DÜZGÜN VE HIZLI AKIŞINI SAĞLAMAK AMACIYLA KULLANILIR. BU AKIŞI MÜMKÜN KILAN DA YÜKSEK DÜZEYDE STANDARDİZE OLMUŞ VE OLDUKÇA STANDARDİZE İŞLEMLERDEN GEÇEREK ÜRETİLEN ÜRÜN VE HİZMETLERDİR. BİR ÜRÜN/HİZMET ÜRETİMİ İÇİN MİNİMUM AKIŞI SAĞLAYAN VE İŞLEMLERİN SIRAYLA YAPILMASI İÇİN MAKİNE VE/YA ÇALIŞANLARIN SIRALANDIĞI TESİS YERLEŞİMİDİR. ÇOĞU SERİ ÜRETİM İÇİN TERCİH EDİLEN TASARIMDIR.

22 D. GRUP TEKNOLOJİ (HÜCRESEL) YERLEŞTİRME
HER HÜCREDEKİ MAKİNE, BELLİ BİR ÜRÜN AİLESİNE DAHİL OLAN ÜRÜNLERİN TÜM İŞLEMLERİNİ YAPACAK ŞEKİLDE YERLEŞTİRİLMİŞTİR. BU YÜZDEN, O ÜRÜN AİLESİNDE YER ALAN TÜM ÜRÜNLER, ÜRETİM SIRASINDA AYNI GÜZERGAHI İZLEMEKTEDİR. ÜRÜN YERLEŞİMİ YAKLAŞIMININ AVANTAJLARINDAN FAYDALANMAK İÇİN TASARIM VE ÜRETİM AÇISINDAN BENZER ÜRÜNLER GRUPLANDIRILIR VE BUNLARIN ÜRETİLECEĞİ “HÜCRELER” OLUŞTURULUR. ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİNİN FAZLA OLDUĞU DURUMLARDA (MESELA 1000) BENZER ÜRÜNLERİN OLUŞTURDUĞU “ÜRÜN AİLELERİ” BELİRLENİR (MESELA 40 – 50 ÜRÜN BU AİLEYE ÜYEDİR) VE HER BİR ÜRÜN AİLESİ İÇİN BİR “ÜRÜN YERLEŞİMİ” GELİŞTİRİLİR. AİLENİN ÜYESİ HER BİR ÜRÜN, BU HÜCRE İÇİNDE HAM MADDEDEN BİTMİŞ ÜRÜNE DÖNÜŞTÜRÜLÜR.

23 3.5. ÜRETİM-ENVANTER SİSTEMLERİ
HAMMADDE TEDARİĞİNDEN, BİTMİŞ ÜRÜNLERİN TÜKETİCİLERE ULAŞTIRILMASINA KADAR UZANAN TOPLAM ÜRÜN AKIŞININ DÜZENLENMESİ İLE İLİŞKİLİDİR. ÜRETİM PLANLAMASI VE PROGRAMLAMASI ÜRETİM SİSTEMİ TÜKETİCİLERİN İHTİYAÇ VE İSTEKLERİNE UYGUN ÜRÜNLERİN ÜRETİLMESİNİ SAĞLAMAKTADIR. BÖYLECE TÜKETİCİLERİN TALEP ETTİKLERİ MİKTARDA VE NİTELİKTE ÜRÜNÜN, ZAMANINDA VE MÜMKÜN OLAN EN DÜŞÜK MALİYETLE ÜRETİLMESİNİ SAĞLAR. MALZEME YÖNETİMİ ÜRETİM SÜRECİNDE İHTİYAÇ DUYULAN HAMMADDE, PARÇA, İŞLENMEKTE OLAN ÜRÜNLER VE DİĞER MALZEMEDE SON ÜRÜNLERİN TEDARİĞİ, TAŞINMASI VE YERLEŞTİRİLMESİ VE HAREKETİNİN PLANLANMASI, KOORDİNASYONU VE DENETİMİ FAALİYETLERİNDEN OLUŞUR.

24 3.6. TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ (TKY)
KALİTEYE ULAŞMAK İÇİN ÖRGÜTÜN TÜMÜNÜN KATILDIĞI BÜTÜNSEL BİR ÇABAYI İFADE ETMEKTEDİR. BU YENİ KALİTE FELSEFESİNE GÖRE KALİTE ARAYIŞI VE HATASIZ ÜRETİM YAPAN BİR ÜRETİM SİSTEMİNİN OLUŞTURULMASI, ÖRGÜTTEKİ HERKESİ KAPSAYAN BİR SORUMLULUKTUR. TKY, SÜREÇLERE ODAKLANARAK HATALARIN AYIKLANMASI YERİNE, HATAYA NEDEN OLAN FAKTÖRLERİN BELİRLENMESİNİ, HATALARIN TEKRARLANMASINI ÖNLEMEYE YÖNELİK SİSTEMLERİN GELİŞTİRİLMESİNİ, GENELLEMELERDEN KAÇINARAK TÜM VERİLERİN SAĞLIKLI, RAKAMSAL VE GÖRSEL OLARAK İFADE EDİLMESİNİ, UYGULAMALARIN MUTLAKA YERİNDE İZLENMESİNİ, YAPILAN HER İŞTE MÜKEMMELİ YAKALAMAYI VE BUNU SÜRDÜRMEYİ AMAÇLAR.

25 SÜREKLİ İYİLEŞTİRME (KAİZEN)
İYİLEŞTİRME,İŞ YERİNDE HERKESİN YARATICILIĞINI KULLANMASINA İZİN VERİLMESİ VE BİREYSEL ÇABALARIN YANI SIRA, DAHA ÇOK EKİP HALİNDE ÇALIŞMASI ŞEKLİNDE OLUR. BU YOLLA, TÜM ÇALIŞANLAR İŞLETMEDE YAPTIKLARI İŞİ GELİŞTİRME VE GİDEREK DAHA VERİMLİ VE KALİTELİ YAPMA OLANAĞINA SAHİP OLACAKLARDIR. KALİTE YÖNETİMİ MAL VE HİZMETLERİN MÜŞTERİLERİN İHTİYAÇLARINI VE BEKLENTİLERİNİ KARŞILAYACAK UYGUN KALİTE DÜZEYLERİNDE (PERFORMANS, ÖZEL NİTELİK, GÜVENİLİRLİK, DAYANIKLILIK, SATIŞ SONRASI HİZMET) ÜRETİLMESİNİ SAĞLAMAK İÇİN UYGULANAN POLİTİKA VE YÖNTEMLERİ İFADE EDER.

26 PUKÖ DÖNGÜSÜ (DEMING) KALİTE ALANINDAKİ ÇALIŞMALARIN SÜREKLİ İYİLEŞTİRME HEDEFİNE ULAŞMASI İÇİN UYGULANIR. BU DÖNGÜDE YER ALAN AŞAMALAR PLANLAMA, UYGULAMA, KONTROL ETME VE DÜZELTMEDİR. SÜREÇ İYİLEŞTİRME BİR SÜRECİN İŞLEYİŞİNİN İYİLEŞTİRİLMESİ İÇİN BİLGİ TOPLANMAKTA, BUNLAR KAYDEDİLMEKTE, ÖLÇÜMLER YAPILMAKTA VE BUNLAR ANALİZ EDİLMEKTEDİR. SÜREÇ İYİLEŞTİRMENİN AMACI MÜŞTERİ TATMİNİN ARTTIRMAK, DAHA KALİTELİ MAL VE HİZMETLERİN ÜRETİLMESİNİ SAĞLAMAK, İSRAFI VE ATIKLARI AZALTMAK, MALİYETLERİ DÜŞÜRMEK, VERİMLİLİĞİ YÜKSELTMEK VE İŞLEME SÜRELERİNİ AZALTMAKTIR. KALİTE ÇEMBERLERİ İŞLETMELERİN, ÇALIŞANLARIN KALİTEDE YAPILACAK İYİLEŞTİRMELERE İLİŞKİN ÖNERİ VE DÜŞÜNCELERİNİ GELİŞTİRİP UYGULAMAYA KOYMALARI İÇİN ÇALIŞANLARDAN OLUŞTURULAN KÜÇÜK GRUPLARDIR.

27 ÖRNEK: BİR ÜRETİM SÜRECİ İŞ AKIŞ ŞEMASI
Numune/Özel Üretim Bobinlerin İkmal Salonunda Depolanması Ebat ve Will Makinesine Aktarılması A4 ve Pasaban Ambalajlama Sevkıyat Ebat ve Will Makinesinde Üretim ve Kontrollerin Yapılması Ambara Taşıma ve Depolama Acil Üretim Deneme Üretimi Kayıtların Tutulması ve Muhafazası Ürün Tanım ve İzlenebilirliği 1 2 Üretim Planlama İş Emirlerinin Hazırlanması Hamurun Hazırlanması Kağıt Makinesinde Kağıt Üretimi Kağıt Üretim ve Proses Kontrollerinin Yapılması Tampon Üretiminin Yapılması Tampon Fiziki Testlerinin Yapılması Bobin Üretiminin ve Kontrollerinin Yapılması Bobinlerin Ambalajlanması Bobinler Ambara Gönderilecek mi? 1 2 E H


"ÜRETİM FONKSİYONU ÜRETİM:" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları